Ծնվել է 1945 թ. օգոստոսի 28-ին Իջեւանի շրջանի Գանձաքար գյուղում:
1973 թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտը: Հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ:
1961-1979 թթ. աշխատել է ՀԿՄ Երեւանի թիվ 3 ուսարտձեռնարկությունում բանվոր, վարպետ, ավագ վարպետ, տեղամասի պետ, արտադրամասի պետ, 1979-1986 թթ.` ՀԿՄ Էջմիածնի ձեռնարկության տնօրեն, 1980-1991 թթ.` հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ Երեւանի կույրերի եւ թույլ տեսնողների երեկոյան միջնակարգ հատուկ դպրոցում: 1991-2003 թթ. եղել է ՀԿՄ թիվ 3 ձեռնարկության մամլման տեղամասի պետ, ավագ գործակարգավար, փոխտնօրեն, գործարքային բանվոր: «Հաշմանդամների աջակցության հայաստանյան միություն» եւ «Փոքր ձեռներեցությամբ զբաղվողների հայկական միություն» հասարակական կազմակերպությունների նախագահ:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ԱԺ նախագահին կից հաշմանդամների խորհրդի քարտուղար: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:

"Rule of Law" Party /RLP/
Mr. Arakelyan received his degree in Armenian language and literature from the Khatchdur Abovyan Pedagogical Institute in 1973.
From 1961-1979 he worked first as a worker and later as a skilled worker, then senĀ­ior skilled worker, head of unit, and eventually head of a production in the AUC Yerevan Educational Supplies Company # 3. From 1979-1986 he headed the AUC Echmiadzin Company. From 1980-1991 he was a teacher in the Yerevan boarding school for the blind and weak-sighted. For the next twelve years he worked first as a head of the pressing unit and later as a senior controller, deputy director and operations worker in the AUC Company # 3. Mr. Arakelyan is the president of two NGOs, the Armenian Union for Support to the Disabled and the Armenian Union of Small Businesses.
On May 25, 2003 he was elected as a deputy of the NA from the proportional list of the Rule of Law Party where he sits on the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs. He was also a member of both the Rule of Law Faction and party, and was a secretary of the Council of the Disabled under the Chairman of the NA.