Լենա Ռաֆայելի Նազարյան
2007թ. ավարտել է ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը, միաժամանակ՝ Ժուռնալիստիկայի հայկական դպրոցի մեկամյա դասընթացը: 2014թ.՝ Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտը: Լրագրող:
2005-2009թթ. եղել է «Հետք» շաբաթաթերթի լրագրող: 2008-2009թթ.՝ «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի լրագրող: 2009-2015թթ.՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հկ ընտրական ծրագրերի համակարգող: 2015-2016թթ.՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոն»-ի շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի ծրագրի համակարգող:
2008-2009թթ. «Եվրոպական կամավորական ծառայության» շրջանակում կամավոր է եղել Ռումինիայում:
2013-2015թթ. եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» հանրային-քաղաքական միավորման կառավարման խորհրդի անդամ: 2015թ. ընտրվել է Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության փոխնախագահ: 2016թ.՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Ելք» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 18.05.2017-12.09.2018թթ.՝ «Ելք» խմբակցության անդամ, 12.09.2018-14.01.2019թթ.՝ «Ելք» խմբակցության ղեկավար:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 2 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: 29.12.2020-02.08.2021թթ.՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:

Родилась 9 марта 1983 г. в Ереване.
В 2007г. окончила факультет журналистики ЕГУ, одновременно годичный курс Армянской школы журналистики. В 2014г. – Институт современного искусства. Журналист.
2005-2009гг. – корреспондент еженедельника “След”. 2008-2009гг. – корреспондент исследовательского центра “Регион”.
2009-2015гг. – координатор избирательных программ ОО «Антикоррупционный центр “Транспаренси Интернешнл”».
2015-2016гг. – координатор программы Американского университета Армении по мониторингу окружающей среды “Центр ответственной горнодобычи”.
2008-2009гг. – волонтер в Румынии в рамках “Европейской волонтерской службы”.
2013-2015гг. – член Координационного совета общественно-политического объединения “Гражданский договор”. В 2015г. избрана заместителем председателя Правления партии “Гражданский договор”. В 2016г. – член Правления партии “Гражданский договор”.
2017-2019гг. - депутат НС (блок партий “Елк”). Член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы. 18.05.2017-12.09.2018гг. – член фракции “Елк”, 12.09.2018-14.01.2019гг. – руководитель фракции “Елк”.
2019-2021гг. – депутат НС (блок партий “Мой шаг”, территориальный избирательный список избирательного округа N 2). Заместитель Председателя Национального Собрания РА. 29.12.20-02.08.2021гг. - Член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. Член фракции “Мой шаг”.