Գեղամ Ազատի Մանուկյան
1993-1995թթ. եղել է Հայկական փաստագրական կենտրոնի տնօրեն: 1993-1995թթ.՝ «Երկիր» օրաթերթի եւ «Ազատամարտ» շաբաթաթերթի թուրքական բաժնի ղեկավար: 2001-2004թթ.՝ «Երկիր» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր: 2004-2021թթ.՝ «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության լրատվական-քաղաքական ծրագրերի տնօրեն:
1990 թվականից ՀՅԴ անդամ է: 1990-1995թթ. եղել է ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության վարչության անդամ: 1997-2005թթ.՝ ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ անդամ:
2006-2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ  պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար:
2021թ. հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:

Родился 9 февраля 1970 года в Армавире.
1993–1995гг. - директор Армянского фактографического центра. 1993-1995 гг. - руководитель турецкого отдела ежедневной газеты "Еркир" и еженедельной газеты“Азатамарт". 2001-2004 гг. - главный редактор еженедельной газеты "Еркир". 2004-2021 гг. – директор новостных-политических программ телекомпании "Еркир Медиа".
С 1990 года член АРФД. 1990-1995 гг. – член правления студенческого союза “Никол Агбалян”. 1997-2005гг. – член ВО АРФД в Армении.
2006-2007гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, секретарь фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.
20 июня 2021г. избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Айастан” (“Армения”).