Լիլիթ Սասունի Ստեփանյան
2002թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը: 2004թ.՝ նույն ֆակուլտետի քաղաքագիտություն բաժնի մագիստրատուրան: Քաղաքագիտության մագիստրոս: 2011-2015թթ. եղել է նույն ֆակուլտետի հայցորդ: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու:
Մասնակցել է «Եվրոպական իրավունք» (2016թ., Օութսենհաուզեն համալսարան, Գերմանիա) դասընթացին, «Սիվիտաս-Հայաստան», «Ապագան քոնն է», «Մարդը կարիքի մեջ է» «Հույսի կամուրջ», «Կրթություն առանց սահմանների» հկ-ների եւ UNDP, USAID կազմակերպությունների հայաստանյան գրասենյակների իրականացրած ծրագրերին:
2002-2003թթ. եղել է Հրազդանի քաղաքապետարանի կադաստրի բաժնի մասնագետ: 2007-2010թթ.՝ ԿԳ նախարարության կրթության ազգային ինստիտուտի (ԿԱԻ) Կոտայքի մասնաճյուղի պատմության եւ հասարակագիտության մասնագետ: 2013-2014թթ.՝ Հրազդանի թիվ 13 ավագ դպրոցի հասարակագիտության ուսուցիչ: 2010-2017թթ.՝ ԿԱԻ Կոտայքի մասնաճյուղի գլխավոր մասնագետ: 2017-2018թթ.՝ ԱԺ պատգամավորի օգնական, «ՀԱՊԿ եւ Եվրազես» համալսարանի դասախոս: 2017թ. հոկտեմբեր-2018թ. հուլիս՝ ԿԱԻ Կոտայքի մասնաճյուղի տնօրեն: 10.07.2018-21.11.2018թթ.՝ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար: 14.11.2018-14.01.2019թթ.՝ Կոտայքի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետի պաշտոնակատար:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 10 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:

Родилась 24 марта 1981 года в Раздане.
В 2002 году окончила факультет международных отношений Ереванского государственного университета. В 2004 г. - магистратуру отделения политологии того же факультета. Магистр политологии. 2011-2015 гг. соискатель на том же факультете. Кандидат политических наук.
Участвовала в курсах “Европейское право” (2016 г., Университет Оксенхаузен, Германия), программах, реализуемых общественными организациями «Сивитас - Армения», «Будущее за тобой», «Человек в беде», «Мост надежды», «Образование без границ» и армянскими офисами UNDP, USAID.
2002-2003гг. специалист отдела кадастра мэрии Раздана. 2007-2010гг. – специалист по истории и обществоведения Котайкского отделения Национального института образования (НИО) Министерства образования и науки. 2013-2014гг. – преподаватель обществоведения Разданской старшей школы N 13. 2010-2017гг. - главный специалист Котайкского отделения НИО. 2017-2018гг. – помощник депутата НС, преподаватель университета “ОДКБ и ЕВРАЗЭС”.
Октябрь 2017г. – июль 2018 г. – директор Котайского отделения НИО.
10.07.2018-21.11.2018гг. – исполняющая обязанности главы муниципалитета Раздана Котайкской области.
14.11.2018-14.01.2019гг. исполняющая обязанности начальника управления образования, культуры и спорта областной администрации Котайкской области.
2019-2021гг. – депутат НС (блок партий “Мой шаг”, территориальный избирательный список избирательного округа N 10). Член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта. Член фракции “Мой шаг”.