«ԳԱՖԷՍՃԵԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ, ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԵՎ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՎՃԱՐՆԵՐԻԳԾՈՎ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Սույն օրենքը կարգավորում է «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների գծով արտոնությունների տրամադրման եւ դրանց կիրառման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Սույն օրենքով սահմանված հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների գծով արտոնությունների կիրառման իմաստով՝
1) «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամի կողմից թանգարանային եւ շարժասանդուղքների կասկադի համալիրի (այսուհետ՝ համալիր) գործունեություն իրականացնելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն շինանյութի, սարքավորումների, այդ թվում՝ շարժասանդուղքների, ինչպես նաեւ թանգարանային գործունեությանն օժանդակող մասնագիտական սարքավորումների ներմուծումն ազատվում է մաքսային վճարներից (բացառությամբ մաքսավճարի).
2) համալիրի կառուցման եւ համալիրի գործունեության իրականացման համար «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին իրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ապրանքների մատակարարումը եւ ծառայությունների մատուցումն ազատվում են ավելացված արժեքի հարկից:
Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված համալիրի կառուցման հետ կապված արտոնությունները գործում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու տարվան անմիջապես հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում:
Սույն հոդվածի համաձայն՝ «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին ավելացված արժեքի հարկից ազատված ապրանքները մատակարարող կամ ծառայություններ մատուցող անձինք այդ ապրանքների եւ ծառայությունների համար հարկային հաշիվ դուրս չեն գրում (լրացնում են սահմանված կարգի այլ հաշվարկային եւ վճարային փաստաթղթեր), իսկ իրենց մատակարարների ներկայացրած հարկային հաշիվներում (ներմուծման դեպքում՝ մաքսային հայտարարագրերում) առանձնացված ավելացված արժեքի հարկի գումարները միացնում են արտադրության եւ շրջանառության ծախսերին: Այդ անձանց կողմից հարկային հաշիվ լրացվելու դեպքում հարկային հաշվում առանձնացված ավելացված արժեքի հարկի գումարը վճարվում է բյուջե՝ սահմանված ընդհանուր կարգով:
Սույն հոդվածում նշված արտոնությունների կիրառման համար հիմք են ընդունվում իրականացված գործարքների կատարումը հիմնավորող սահմանված կարգի փաստաթղթերը (պայմանագիր, հաշվարկային եւ վճարային փաստաթղթեր, համապատասխան բեռնամաքսային հայտարարագիր եւ այլն), ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած կարգին համապատասխան՝ «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամի դուրս գրած տեղեկանքը: Նշված տեղեկանքը լրացվում է երեք բնօրինակից, որի մեկ օրինակը տրվում է ապրանքներ մատակարարող կամ ծառայություններ մատուցող անձանց (ապրանքների ներմուծման դեպքում՝ մաքսային մարմին), երկրորդ օրինակը պահվում է «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամում, իսկ երրորդը ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարություն՝ մինչեւ տեղեկանքի դուրսգրման ամսվան հաջորդող ամսվա 15-ը ներառյալ:
Ավելացված արժեքի հարկից ազատված եւ ավելացված արժեքի հարկով հարկվող գործարքների (գործառնությունների) գծով ավելացված արժեքի հարկի հաշվառումն իրականացվում է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 3. «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամն իր գործունեության հետ կապված մշակութային արժեքները եւ արվեստի առարկաները կարող է առանց ժամկետային եւ այլ սահմանափակումների եւ վճարների (բացառությամբ մաքսավճարի) ժամանակավորապես ներմուծել Հայաստանի Հանրապետություն եւ վերաարտահանել Հայաստանի Հանրապետությունից:
Հոդված 4. «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամը համալիրի կառուցման եւ շահագործման ընթացքում պարտավոր է գործել Երեւան քաղաքի գլխավոր հատակագծի պահանջների համաձայն:
Համալիրը կառուցելու կամ գործունեություն իրականացնելու նպատակով ներմուծված կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ձեռք բերված ապրանքներն օտարելու (այդ թվում՝ իրացնելու) դեպքում հարկերի, տուրքերի եւ այլ պարտադիր վճարների գծով պարտավորությունները ենթակա են կատարման ընդհանուր սահմանված կարգով, իսկ այդ պարտավորությունների ծագման պահ է համարվում օտարման փաստացի պահը:
Հոդված 5. Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի եւ Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
10 հունիսի 2002թ.
ՀՕ-340
| 21.12.2017 | «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ տրամադրելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին |

О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ НАЛОГОВЫХ, ТАМОЖЕННЫХ ЛЬГОТ И ЛЬГОТ ПО ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ ПЛАТЕЖАМ ФОНДУ ,,МУЗЕЙ ГАФЕСЧЯН"
Принят 20.05.2002
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с предоставлением фонду ,,Музей Гафесчян" налоговых, таможенных льгот, льгот по обязательным платежам и их применением.
Статья 2. По смыслу применения установленных настоящим Законом налоговых, таможенных льгот и льгот по обязательным платежам:
1) ввоз в Республику Армения для осуществления Фондом ,,Музей Гафесчян" музейной деятельности и эксплуатации эскалатора комплекса ,,Каскад" (далее - Комплекс) строительного материала, оборудования, в том числе эскалаторов, а также специального оборудования, способствующего музейной дятельности, освобождается от таможенных платежей (за исключением таможенного платежа);
2) поставка материалов и оказание услуг фонду ,,Музей Гафесчян" юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями для строительства Комплекса и деятельности Комплекса освобождаются от налога на добавленную стоимость.
Предусмотренные частью первой настоящей статьи льготы в связи со строительством Комплекса действуют в течение пяти лет, следующих непосредственно за годом вступления настоящего Закона в силу.
Лица, поставляющие фонду ,,Музей Гафесчян" товары или оказывающие им услуги, освобожденные согласно настоящему Закону от налога на добавленную стоимость, не выписывают налоговый счет на эти товары и услуги (заполняют иные расчетные и платежные документы установленного типа), а суммы налога на добавленную стоимость, выделенные в представленных их поставщиками налоговых счетах (при ввозе – в таможенных декларациях), включают в издержки производства и оборота. При заполнении этими лицами налогового счета выделенная в налоговом счете сумма налога на добавленную стоимость уплачивается в бюджет в установленном общем порядке.
За основу применения указанных в настоящей статье льгот принимаются документы установленного типа, обосновывающие выполнение заключенных сделок (договор, расчетные и платежные документы,соответствующая грузовая таможенная декларация и т. д.), а также справка, выписанная Фондом ,,Музей Гафесчян" в соответствии с утвержденным Правительством Республики Армения порядком. Указанная справка заполняется в трех оригинальных экземплярах, один экземпляр которой передается лицам, поставляющим товары или оказывающим услуги (при ввозе товаров – в таможенный орган), второй экземпляр хранится в Фонде ,,Музей Гафесчян", а третий представляется в Министерство государственных доходов Республики Армения – до 15 числа включительно месяца, следующего за месяцем выписки справки.
Учет налога на добавленную стоимость по сделкам (операциям), освобожденным от налога на добавленную стоимость и облагаемым налогом на добавленную стоимость, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О налоге на добавленную стоимость".
Статья 3. Фонд ,,Музей Гафесчян" в связи со своей деятельностью может временно ввозить в Республику Армения и реэкспортировать из Республики Армения культурные ценности и предметы искусства без временного и иных ограничений и без платежей (за исключением таможенного платежа).
Статья 4. Фонд ,,Музей Гафесчян" в ходе строительства и эксплуатации Комплекса обязан действовать в соответствии с требованиями генерального плана города Еревана.
При отчуждении (в том числе реализации) ввезенных или приобретенных на территории Республики Армения товаров в целях строительства Комплекса или осуществления деятельности обязательства по уплате налогов, пошлин и иных обязательных платежей подлежат выполнению в установленном общем порядке, а моментом возникновения этих обязательств считается фактический момент отчуждения.
Статья 5. Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимаются Министерством государственных доходов Республики Армения путем их согласования с Государственным таможенным комитетом при Правительстве Республики Армения и Министерством финансов и экономики Республики Армения.