Ընդունվել է 29.05.1996
• Սույն օրենքը, հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ « Երեխայի իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի վրա, սահմանում է երեխայի իրավունքները, պետության եւ նրա համապատասխան մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների պարտավորությունները՝ երեխայի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Հոդված 1. Օրենքի գործողության շրջանակները
Հայաստանի Հանրապետությունում սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է մինչեւ 18 տարեկան անձանց վրա:
Հոդված 2. Երեխայի իրավունքների մասին օրենսդրությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում երեխայի իրավունքները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության այլ նորմատիվ իրավական ակտերով: Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են երեխայի իրավունքները կարգավորող այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը:
Հոդված 3. Երեխայի իրավունքները պաշտպանող մարմինները
Երեխայի իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում են լիազորված համապատասխան պետական մարմինները:
Պետությունն իր համապատասխան մարմինների միջոցով համագործակցում է երեխայի իրավունքների պաշտպանությանը նպաստող քաղաքացիների միավորումների, ոչ պետական կազմակերպությունների եւ առանձին անձանց հետ:
Հոդված 4. Երեխաների իրավահավասարությունը
Երեխաներն ունեն հավասար իրավունքներ՝ անկախ իրենց եւ ծնողների կամ այլ օրինական ներկայացուցիչների ( որդեգրողների, խնամակալների կամ հոգաբարձուների) ազգությունից, ռասայից, սեռից, լեզվից, դավանանքից, սոցիալական ծագումից, գույքային կամ այլ դրությունից, կրթությունից, բնակության վայրից, երեխայի ծննդյան հանգամանքից, առողջական վիճակից կամ այլ հանգամանքից:
ԵՐԵԽԱՅԻ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ
Հոդված 5. Երեխայի կյանքի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի կյանքի իրավունք:
Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմինները ստեղծում են անհրաժեշտ պայմաններ երեխայի ապրելու եւ զարգանալու համար:
Հոդված 6. Երեխայի անվան եւ քաղաքացիության իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ծննդյան պահից ունի անվան եւ քաղաքացիության իրավունք:
Երեխայի ծննդյան փաստն օրենքով սահմանված կարգով գրանցվում է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմնի կողմից:
Երեխան քաղաքացիություն է ձեռք բերում, նրա քաղաքացիությունը դադարում է « Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 7. Երեխայի առողջության պահպանման իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի առողջության պահպանման եւ ամրապնդման իրավունք: Պետական համապատասխան մարմիններն ապահովում են առողջապահական ծառայություններից երեխայի անվճար օգտվելու հնարավորությունը, իրականացնում են երեխայի առողջության պահպանմանն ուղղված պետական նպատակային ծրագրեր:
Հոդված 8. Երեխայի անհրաժեշտ կենսապայմաններ ունենալու իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի ֆիզիկական, մտավոր եւ հոգեւոր լիարժեք զարգացման համար անհրաժեշտ կենսապայմանների իրավունք:
Երեխայի զարգացման համար անհրաժեշտ կենսապայմանների ապահովման հարցում հիմնական պատասխանատվությունը կրում է ծնողները կամ այլ օրինական ներկայացուցիչները:
Ծնողների կամ այլ օրինական ներկայացուցիչների կողմից երեխայի համար անհրաժեշտ կենսապայմանների ապահովման անկարողության կամ անհնարինության դեպքում պետությունը ցուցադրում է համապատասխան օգնություն:
Հոդված 9. Բռնությունից երեխայի պաշտպանության իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի ամեն տեսակ ( ֆիզիկական, հոգեկան եւ այլ ) բռնությունից պաշտպանության իրավունք:
Ցանկացած անձի, այդ թվում՝ ծնողներին կամ այլ օրինական ներկայացուցիչներին, արգելվում է երեխային ենթարկել բռնության կամ նրա արժանապատվությունը նվաստացնող պատժի կամ նմանօրինակ այլ վերաբերմունքի:
Երեխայի իրավունքների եւ օրինական շահերի ոտնահարման դեպքում խախտողը պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիններն իրականացնում են երեխայի պաշտպանությունը ցանկացած բռնությունից, շահագործումից, հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավելուց, այդ թվում՝ թմրանյութերի օգտագործումից, դրանց արտադրության կամ առեւտրի մեջ ներգրավելուց, մուրացկանությունից, անառակությունից, մոլի խաղերից եւ նրա իրավունքների օրինական շահերի այլ ոտնահարումից:
Հոդված 10. Երեխայի մտքի, խղճի եւ դավանանքի ազատության իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի մտքի , խղճի եւ դավանանքի ազատության իրավունք:
Երեխայի հայացքները , համոզմունքները եւ կարծիքը ենթակա են նրա տարիքին եւ հասունությանը համապատասխան պատշաճ ուշադրության:
Դավանանքի, ազատության եւ համոզմունքների արտահայտման իրավունքը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով, եթե դա անհրաժեշտ է պետական կամ հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի, երեխայի առողջության, բարոյական նկարագրի կամ այլ անձանց հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության համար:
Արգելվում է առանց ծնողի կամ այլ օրինական ներկայացուցչի համաձայնությամբ մինչեւ 16 տարեկան երեխայի մասնակցությունը կրոնական կազմակերպություններին:
Հոդված 11. Երեխայի կրթության իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա իրավունք ունի կրթություն ստանալու, իր , ծնողի կամ այլ օրինական ներկայացուցչի համաձայնությամբ ուսումնական հաստատություն ընտրելու իրավունք:
Պետական համապատասխան մարմինները ստեղծում են անհրաժեշտ պայմաններ երեխայի անհատականության դրսեւորման, տաղանդի, մտավոր եւ ֆիզիկական ունակությունների զարգացման համար՝ հիմնելով հանրակրթական, մասնագիտական դպրոցներ, մարզական, տեխնիկական եւ մշակութային ստեղծագործական մանկական կենտրոններ եւ այլն:
Պետական համապատասխան մարմինները մշակում եւ իրականացնում են տաղանդավոր երեխաների հայտնաբերման, նրանց դաստիարակության եւ կրթության կազմակերպման համապատասխան ծրագրեր:
Միջնակարգ կրթությունը պետական ուսումնական հաստատություններում անվճար է:
Յուրաքանչյուր երեխա ունի պետական ուսումնական հաստատություններում մրցութային հիմունքներով անվճար բարձրագույն եւ այլ մասնագիտական կրթություն ստանալու իրավունք:
Պետական համապատասխան մարմիններն ապահովում են երեխայի կրթության եւ մասնագիտական պատրաստության համար անհրաժեշտ տեղեկատվության եւ նյութերի տրամադրման մատչելիություն:
Հոդված 12. Ընտանիքում ապրելու երեխայի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի ծնողներին ճանաչելու եւ նրանց հետ համատեղ ապրելու իրավունք՝ բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված այն դեպքերի, երբ դատարանի որոշմամբ ծնողներից կամ ծնողից երեխայի բաժանումը համարվում է անհրաժեշտություն՝ ելնելով երեխայի շահերից:
Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիննները նպաստում են ընտանիքի վերամիավորմանը:
Հոդված 13. Երեխայի իրավունքների պաշտպանությունն ընտանիքում
Երեխայի խնամքը եւ դաստիարակությունն իրականացվում են հիմնականում ընտանիքում, որոնց պատասխանատվությունը կրում են ծնողները կամ այլ օրինական ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ պետության կողմից լիազորված պետական մարմինները: Նրանք ստեղծում են անհրաժեշտ պայմաններ երեխայի լիարժեք զարգացման, դաստիարակության, կրթության, առողջապահության պահպանման, ընտանիքում եւ հասարակության մեջ ինքնուրույն կյանքի նախապատրաստման համար:
Ընտանիքում երեխայի լիարժեք խնամքը եւ դատիարակությունն ապահովելու նպատակով պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիններն օգնություն են ցույց տալիս ծնողներին կամ այլ օրինական ներկայացուցիչներին՝ երեխայի բարեկեցությունն ապահովելու համար, խրախուսում են ընտանիքին աջակցող հոգեբանական, մանկավարժական խորհրդատվական ծառայությունների գործունեությունը:
Հոդված 14. Երեխայի իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությունը ծնողների կողմից
Երեխայի իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությունը նրա ծնողների կամ այլ օրինական ներկայացուցիչների հիմնական պարտականություններից է:
Երեխայի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտման դեպքում ծնողները կամ այլ օրինական ներկայացուցիչները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 15. Ծնողների ( ծնողի) հետ համատեղ չբնակվող երեխայի իրավունքը
Ծնողների ( ծնողի) հետ համատեղ չբնակվող երեխան ունի նրանց ( նրա) հետ անձնական կանոնավոր փոխհարաբերությունների եւ ուղղակի կապերի պահպանման իրավունք՝ բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության ամուսնության եւ ընտանիքի օրենսգրքով սահմանված դեպքերի:
Հոդված 16. Երեխայի բնակելի տարածության իրավունքը
Բնակելի տարածության վարձակալի կամ սեփականատիրոջ ընտանիքի անդամ հանդիսացող երեխան ունի այդ վարձակալի կամ սեփականատիրոջ զբաղեցրած բնակելի տարածությունում ապրելու իրավունք՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 17. Ժառանգություն ստանալու երեխայի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ( ներառյալ որդեգրված) ծնողի մահվան , ինչպես նաեւ դատարանի վճռով ծնողին մեռած հայտարարելու դեպքում անկախ բնակության վայրից, ունի ժառանգություն ստանալու իրավունք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Հոդված 18. Մշակութային արժեքներին հաղորդակցվելու երեխայի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի իր ժողովրդի պատմությանը, ավանդույթներին, հոգեւոր արժեքներին եւ համաշխարհային մշակույթին հաղորդակցվելու իրավունք:
Յուրաքանչյուր երեխա ունի գեղարվեստական, գիտական եւ տեխնիկական ստեղծագործության ազատության, մշակութային կյանքին մասնակցելու, իր ունակություններն ու հետաքրքրությունները դրսեւորելու իրավունք:
Երեխայի ստեղծագործական հնարավորությունների զարգացման նպատակով պետությունը խրախուսում է ֆիլմերի եւ տեսաֆիլմերի , հեռուստահաղորդումների թողարկումը, մանկական թերթերի, ամսագրերի, գրքերի հրապարակումը, ապահովում դրանց մատչելիությունը:
Բռնության եւ դաժանության պաշտամունքի, մարդկային արժանապատվությունը նսեմացնող, երեխայի վրա բացասական ազդեցություն ունեցող եւ իրավախախտումներին նպաստող զանգվածային տեղեկատվության եւ գրականության տարածումը հետապնդվում է օրենքով:
Հոդված 19. Երեխայի աշխատանքի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի իր տարիքային հնարավորություններին, առողջական վիճակին եւ ունակություններին համապատասխան մասնագիտություն ստանալու, օրենքով չարգելված աշխատանքային գործունեություն ծավալելու իրավունք:
Երեխայի հետ աշխատանքային պայմանագիր կարող է կնքվել նրա 16 տարին, բացառիկ դեպքերում՝ 15 տարին լրանալուց հետո:
Երեխան ունի աշխատանքի արտոնյալ պայմանների իրավունք, որը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Արգելվում է երեխայի կողմից ալկոհոլային խմիչքների եւ ծխախոտի վաճառքը, դրանց արտադրության եւ օգտագործման մեջ երեխայի ներգրավումը, ինչպես նաեւ այնպիսի աշխատանքի կատարումը, որը կարող է վնասել նրա առողջությանը, ֆիզիկական եւ մտավոր զարգացմանը, խոչընդոտել կրթություն ստանալուն:
Հոդված 20. Երեխայի հանգստի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի հանգստի եւ ժամանացի, իր տարիքին համապատասխան խաղերին եւ միջոցառումներին ազատորեն մասնակցելու իրավունք:
Պետական համապատասխան մարմինները խրախուսում են երեխայի հանգստի եւ ժամանցի կազմակերպումը՝ ստեղծելով արտադպրոցական, մանկապատանեկան, մշակութային, մարզական, հանգստի եւ առողջության ամրապնդմանն ուղղված հաստատություններ:
Երեխայի հանգստի կազմակերպման համար նախատեսված նյութատեխնիկական բազայի կրճատմանն ուղղված գործողությունները ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպություների կողմից համաձայնեցվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
Հոդված 21. Միավորումներին անդամակցելու երեխայի իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի քաղաքացիների միավորումներին, այդ թվում՝ հասարակական, մանկապատանեկան կազմակերպություններին անդամակցելու, խաղաղ հավաքներին մասնակցելու իրավունք:
Հոդված 22. Երեխայի պատվի եւ արժանապատվության պաշտպանության իրավունքը
Յուրաքանչյուր երեխա ունի պատվի եւ արժանապատվության պաշտպանության իրավունք:
Ոչ մի երեխա անձնական, ընտանեկան կյանքի, գրագրության եւ հեռախոսային խոսակցության գաղտնիության կամ բնակարանի անձեռնմխելիության իր իրավունքներն իրացնելիս չի կարող ենթարկվել կամայական, ապօրինի միջամտության կամ իր պատվի եւ արժանապատվության նկատմամբ ոտնձգությունների:
Ուսումնադաստիարակչական հաստություններում երեխայի ուսուցումը եւ դաստիարակությունն իրականացնող անձանց ու երեխայի փոխհարաբերություներն իրականացվում են փոխադարձ հարգանքի հիման վրա:
Երեխայի պատվի եւ արժանապատվության դեմ ոտնձգությու կատարած յուրաքանչյու անձ, ներառյալ ծնողները կամ այլ օրինական ներկայացուցիչները, երեխայի դաստիարակությունը եւ ուսուցումն իրականացնող այլ անձինք պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 23. Երեխայի անվտանգության ապահովումը
Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում է երեխայի անվտանգությունը: Երեխայի անօրինական տեղաշարժը ( այդ թվում՝ այլ պետություններ), առեւանգումը, առուծախն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
ԵՐԵԽԱՅԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՆԲԱՐԵՆՊԱՍՏ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ԾԱՅՐԱՀԵՂ  ԻՐԱՎԻՃԱԿՆԵՐՈՒՄ
Հոդված 24. Ծնողական խնամքից զրկված երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը
Ծնողական խնամքից զրկված երեխան ունի պետության եւ նրա համապատասխան մարմինների կողմից պաշտպանության, խնամքի, դաստիարակության եւ օգնության իրավունք: Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիններն ապահովում են նման երեխաների խնամքը եւ դաստիարակությունը՝ որդեգրման կամ համապատասխան մանկական հիմնարկներում տեղավորելու միջոցով:
Խնամքի ձեւն ընտրելիս հաշվի են առնվում երեխայի դաստիարակության հաջորդականության ապահովումը, մայրենի լեզուն, տարիքը, սեռը եւ այլն:
Երեխայի որդեգրման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Ելնելով երեխայի, նրա օրինական ներկայացուցիչների շահերից՝ պետությունը եւ նրա հաապատասխան մարմինները երեխայի կենսապայմանների, առողջական վիճակի գնահատումը կատարում են գաղտնի՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Երեխան 16 տարին լրանալուց հետո ունի ինքնուրույն ապրելու իրավունք՝ բավարար կենսապայմանների, պետության եւ նրա համապատասխան մարմինների կողմից նյութական օգնության եւ որոշակի պայմանների ստեղծման դեպքում:
Հոդված 25. Երեխայի խնամքը եւ դաստիարակությունը մանկատներում եւ գիշերօթիկ հաստատություններում
Ծնողական խնամքից զրկված երեխայի խնամքը եւ դաստիարակությունն այլ ընտանիքում կազմակերպելու անհնարինության դեպքում պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմինները երեխային տեղավորում են մանկատանը կամ գիշերօթիկ հաստատությունում:
Ծնողազուրկ երեխայի անձնական հաշվին փոխանցվում է կենսաթոշակ՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Երեխայի ֆիզիկական, մտավոր եւ հոգեւոր ունակությունների լիարժեք զարգացման, նրան ինքնուրույն կյանքի նախապատրաստելու նպատակովմանկատներում, գիշերօթիկ հաստատություններում ստեղծվում են ընտանեկանին մոտ պայմաններ:
Պետության խնամքի տակ գտնվող ծնողազուրկ երեխայի իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությունը, բնակտարածության տրամադրումը, սոցիալական ապահովագրումը, աշխատանքի տեղավորումը դրվում են այդ հաստատությունների ղեկավարության եւ մարզպետարանների վրա:
Հոդված 26. Հաշմանդամ, մտավոր կամ ֆիզիկական արատ ունեցող երեխայի իրավունքները
Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմինները հաշմանդամ, մտավոր կամ ֆիզիկական արատ ունեցող երեխային երաշխավորում են անվճար մասնագիտացված բժշկական, արատաբանական եւ հոգեբանական օգնություն, իր հնարավորություններին համապատասխանող բազային եւ մասնագիտական կրթություն ստանալու, աշխատանքի տեղավորվելու հնարավորություն, սոցիալական վերականգնում, լիարժեք կյանք՝ նպաստելով նրա ինքնավստահության ամրապնդմանը, դյուրացնելով նրա մասնակցությունը հասարակական կյանքին: Նման երեխաները կարող են իրենց ցանկությամբ սովորել հանրակրթական դպրոցներում:
Պետությունը եւ նրա հաապատասխան մարմինները նրանց համար ստեղծում են հատուկ մանկատներ, գիշերօթիկ հաստատություններ, իրականացնում են հաշմանդամ երեխաների բուժման հետեւանքով նրանց թվաքանակը նվազեցնող սոցիալ-տնտեսական միջոցառումները, կազմակերպում հաշմանդամ երեխաների կենսագործունեության համար ահրաժեշտ տեխնիկական սարքերի արտադրությունը եւ դրանց ձեռքբերումը:
Հոդված 27. Խոցիալական ապահովության երեխայի իրավունքը
Հաշմանդամ եւ կերակրողին կորցրած երեխան ունի կենսաթոշակ ստանալու իրավունք, որ նշանակման եւ վճարման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Երեխան ունի նպաստ ստանալու իրավունք, որի նշանակման եւ վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 28. Արտակարգ իրավիճակներում հայտնված երեխայի իրավունքը
Արտակարգ իրավիճակներում հայտնված երեխային պետությունը տրամադրում է անհապաղ եւ անվճար օգնություն, միջոցներ է ձեռնարկում վտանգավոր գոտուց նրան տեղափոխելու, ընտանիքի հետ վերամիավորվելու, անհրաժեշտ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում ցուցաբերելու համար:
Պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիններն ապահովում են արտակարգ իրավիճակներում հայտնված երեխայի սոցիալական պաշտպանվածությունը՝ հոգալով նրա առաջնահերթ կարիքները:
Հոդված 29. Ռազմական գործողություններին երեխայի մասնակցության արգելումը
Արգելվում է երեխային ներգրավել ռազմական, գործողություններին, զինված ընդհարումներին, ինչպես նաեւ երեխաների շրջանում պատերազմի եւ բռնության քարոզչությունը, մանկական ռազմականացված միավորումների ստեղծումը:
Արգելվում է մինչեւ 15 տարեկան երեխայի մասնակցությունը ռազմական գործողություններին:
Զինված հակամարտությունների ժամանակ պետությունը եւ նրա համապատասխան մարմիններն ապահովում են երեխայի հատուկ պաշտպանությունը:
Հոդված 30. Փախստական երեխայի իրավունքը
Ռազմական գործողությունների եւ այլ ընդհարումների հետեւանքով բնակելի տարածությունից եւ անձնական գույքից զրկված փախստական երեխան ունի իր շահերի պաշտպանության իրավունքը:
Պետությունը եւ նրա հաապատասխան մարմինները միջոցներ են ձեռնարկում երեխայի ծնողների կամ հարազատների որոնման ուղղությամբ, ցուցաբերում են նյութական, բժշկական եւ այլ օգնություն, անհրաժեշտության դեպքում նրան տեղավորում են բուժկանխարգելիչ, գիշերօթիկ կամ այլ հաստատությունում:
Հոդված 31. Երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը նրան պատասխանատվության ենթարկելիս
Երեխան ունի անձի անձեռնմխելիության իրավունք, որը պաշտպանվում է օրենքով: Երեխային չի կարելի ձերբակալել, խուզարկել կամ կալանավորել այլ կերպ, քան սահմանված է օրենքով:
Երեխայի ձերբակալման կամ կալանավորման մասին անհապաղ հայտնվում է ծնողներին կամ այլ օրինական ներկայացուցիչներին:
Ազատազրկման դատապարտված յուրաքանչյուր երեխա ունի օրենքով սահմանված կարգով ազատազրկման դատավճիռը գանգատարկելու իրավունք:
18 տարի չլրացած անձանց կողմից կատարված հանցագործությունների համար մահապատիժ չի սահմանվում:
Արգելվում է երեխային չափահասների հետ միասին կալանքի տակ պահելը:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում երեխային քրեական պատասխանատվության ենթարկելիս փաստաբանի (հոգեբանի, մանկավարժի) ներկայաությունը հետաքննության, նախաքննության եւ դատաքննության ընթացքում պարտադիր է:
Երեխան պարտավոր չէ ցուցմունք տալ իր, ծնողների կամ մերձավոր ազգականների դեմ:
Արգելվում է որպես վկա ցուցմունքներ վերցնելու կամ սեփական հանցանքը խոստովանելու համար երեխայի նկատմամբ բռնություն, սպառնալիքի եւ այլ ապօրինի գործողությունների կիրառումը:
Հոդված 32. Երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը հատուկ դաստիարակչական հաստատություններում
Երեխային հատուկ դաստիարակչական հաստատություն է ուղարկում միայն դատարանը՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացմամբ:
Հատուկ դաստիարակչական կամ բուժկանխարգելիչ հաստատություններում գտնվող երեխան ունի հարգալից վերաբերմունքի, առողջության պահպանման, համապատասխան կրթության եւ մասնագիտական պատրաստության, ծնողների կամ այլ օրինական ներկայացուցիչների, հարազատների եւ այլ անձանց հետ տեսակցության եւ նամակագրության իրավունք:
Հատուկ դաստիարակչական հաստատության խնդիրն է երեխային ուղղելն ու վերադաստիարակելը:
Հոդված 33. Պատասխանատվությունն օրենքը խախտելու համար
Սույն օրենքը խախտող անձինք, ինչպես նաեւ պետական մարմինները, ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:

Глава 4. Заключительные положения
Права ребенка в Республике Армения определяются Конституцией Республики Армения, международными договорами Республики Армения, настоящим Законом и иными нормативно-правовыми актами Республики Армения. Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, регулирующие права ребенка, нежели те, которые предусмотрены настоящим Законом, то действуют нормы международного договора.
Статья 3. Органы, защищающие права ребенка
Защиту прав ребенка осуществляют уполномоченные на то соответствующие государственные органы.
Государство через свои соответствующие органы сотрудничает с объединениями граждан, негосударственными организациями и отдельными лицами, способствующими защите прав ребенка.
Статья 4. Равноправие детей
Дети имеют равные права, независимо от национальности, расы, пола, языка, вероисповедания, социального происхождения, имущественного или иного положения, образования, места жительства их самих и их родителей или иных законных представителей (усыновителей, опекупов или попечителей), от обстоятельства рождения, состояния здоровья ребенка или иного обстоятельства.
Глава 2
ОСНОВНЫЕ ПРАВА РЕБЕНКА И ИХ ГАРАНТИИ
Каждый ребенок имеет право на жизнь.
Государство и его соответствующие органы создают необходимые условия для жизни и развития ребенка.
Статья б. Право ребенка на имя и гражданство
Каждый ребенок с момента рождения имеет право на имя и гражданство.
Факт рождения ребенка в установленном Законом порядке регистрируется органом записи актов гражданского состояния.
Ребенок приобретает гражданство, его гражданство прекращается в порядке, установленном Законом Республики Армения «О гражданстве Республики Армения» .
Статья 7. Право ребенка на охрану здоровья
Каждым ребенок имеет право на охрану и укрепление здоровья
. Соответствующие государственные органы обеспечивают возможность ребенка бесплатно пользоваться медицинскими услугами, осуществляют государственные целевые программы, направленные на охрану здоровья ребенка.
Статья 8. Право ребенка на необходимые жизненные условия
Каждый ребенок имеет право на жизненные условия, необходимые для полноценного физического, умственного и духовного развития.
В вопросе обеспечения необходимых жизненных условий для развития ребенка основную ответственность несут родители или иные законные представители.
В случае неспособности пли невозможности обеспечения родителями или иными законными представителями необходимых жизненных условий для ребенка государство оказывает соответствующую помощь.
Статья 9. Право ребенка на защиту от насилия
Каждый ребенок имеет право на защиту от всякого рода насилия (физического, морального и другого).
Любому лицу, в том числе родителям или иным законным представителям, запрещается подвергать ребенка насилию или унижающему его достоинство наказанию или иному подобному отношению.
В случае попрания прав и законных интересов ребенка нарушитель несет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Государство и его соответствующие органы осуществляют защиту ребенка от любого насилия, эксплуатации, вовлечения в преступную деятельность, в том числе от употребления наркотиков, вовлечения в их производство или торговлю, попрошайничества, разврата, азартных игр и от иного попрания его прав и законных интересов.
Статья 10. Право ребенка на свободу мысли, совести и вероисповедания
Каждый ребенок имеет право на свободу мысли, совести и вероисповедания.
Взгляды, убеждения и суждения ребенка подлежат должному вниманию в соответствии с его возрастом и зрелостью.
Право на свободу вероисповедания и выражения взглядов может быть ограничено только по закону, если это необходимо для защиты государственной или общественной безопасности, общественного порядка, здоровья, морального облика ребенка или основных прав и свобод других лиц.
Запрещается участие ребенка до 16 лет в религиозных организациях без согласия родителя или иного законного представителя.
Статья 11. Право ребенка на образование
Каждый ребенок имеет право на получение образования, выбор учебного заведения с согласия его родителя или иного законного представителя.
Соответствующие государственные органы создают необходимые условия для проявлении индивидуальности ребенка, развития его таланта, умственных и физических способностей, учреждая общеобразовательные, профессиональные школы, спортивные, технические и детские культурно-творческие центры и другие.
Соответствующие государственные органы разрабатывают и осуществляют соответствующие программы по выявлению талантливых детей, их воспитанию и организации образования.
Среднее образование в государственных учебных заведениях бесплатно.
Каждый ребенок имеет право на получение бесплатного высшего и иного профессионального образования на конкурсной основе в государственных учебных заведениях.
Соответствующие государственные органы обеспечивают доступность информации и материалов, необходимых для образования и профессиональной подготовки ребенка.
Статья 12. Право ребенка на проживание в семье
Каждый ребенок имеет право на признание родителей и совместное проживание с ними, за исключением тех установленных законодательством Республики Армения случаев, когда по решению суда отлучение ребенка от родителей или родителя считается необходимостью исходя из интересов ребенка.
Государство и его соответствующие органы способствуют воссоединению семьи.
Статья 13. Защита прав ребенка в семье
Уход за ребенком и его воспитание осуществляются в основном в семье, за что несут ответственность родители или иные законные представители, а также уполномоченные государством государственные органы. Они создают необходимые условия для полноценного развития, воспитания, образования ребенка, охраны его здоровья, подготовки к самостоятельной жизни в семье и обществе.
В целях обеспечения полноценного ухода за ребенком и его воспитания в семье государство и его соответствующие органы оказывают помощь родителям или иным законным представителям для обеспечения благополучия ребенка, поощряют деятельность содействующих семье психологических, педагогических консультационных служб.
Статья 14. Защита родителями прав и законных интересов ребенка
Защита прав и законных интересов ребенка - основная обязанность его родителей или иных законных представителей.
В случае нарушения ребенком законодательстка Республики Армения родители или иные законные представители несут ответственность в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Армения.
Статья 15. Право ребенка, не проживающего совместно с родителями (родителем)
Ребенок, не проживающий совместно с родителями (родителем), имеет право на поддержанне с ними (с ним) регулярных личных отношении и непосредственной связи, за исключением случаев, установленных Кодексом Республики Армения о браке и семье.
Статья 16. Право ребенка на жилую площадь
Ребенок - член семьи нанимателя или собственника жилой площади, имеет право на проживание на жилой площади, занимаемой этим нанимателем или собственником, независимо от своего места жительства.
Ребенок, лишенный обоих родителей, имеет право на внеочередное получение жилой площади в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 17. Право ребенка на получение наследства
Каждый ребенок (включая усыновленного) в случае смерти родителя, а также объявления решением суда родителя умершим, независимо от места жительства имеет право на получение наследства в порядке, установленном гражданским кодексом Республики Армения.
Статья 18. Права ребенка на приобщение к культурным ценностям
Каждый ребенок имеет право на приобщение к истории, традициям, духовным ценностям своего народа и мировой культуре.
Каждый ребенок имеет право на свободу художественного, научного и технического творчества, участие в культурной жизни, проявление своих способностей и интересов.
В целях развития творческих возможностей ребенка государство поощряет выпуск фильмов, видеофильмов и телепередач, издание детских газет, журналов и книг, обеспечивает их доступность.
Распространение массовой информации и литературы, утверждающей культ насилия и жестокости, унижающей человеческое достоинство, оказывающей негативное воздействие на ребенка н способствующей правонарушениям, преследуется по закону.
Статья 19. Право ребенка на труд
Каждый ребенок имеет право на получение профессии, занятие не запрещенной законом трудовой деятельностью в соответствии с его возрастными возможностями, состоянием здоровья и способностями.
Трудовой договор с ребенком может быть заключен по достижении им 16 лет, а в исключительных случаях- 15 лет.
Ребенок имеет право на льготные условия труда, определяемые законодательством Республики Армения.
Запрещается продажа ребенком алкогольных напитков и табака, вовлечение ребенка в их производство и употребление, а также выполнение такой работы, которая может повредить его здоровью, физическому и умственному развитию, препятствовать получению образования.
Статья 20 . Право ребенка на отдых
Каждый ребенок имеет право на отдых и досуг, свободное участие в играх и мероприятиях в соответствии с его возрастом.
Соответствующие государственные органы поощряют организацию отдыха и досуга ребенка, создавая внешкольные, детско-юношеские, культурные, спортивные заведения, заведения отдыха и направленные на укрепление здоровья.
Сокращение предприятиями, учреждениями, организациями материально-технической базы, предусмотренной для организации отдыха ребенка, согласуется с органами местного самоуправления.
Статья 21. Право ребенка на участие в объединениях
Каждый ребенок имеет право на участие в объединениях граждан, в том числе общественных, детско-юношеских организациях, на участие в мирных собраниях.
Статья 22. Право ребенка на защиту чести и достоинства
Каждый ребенок имеет право на защиту его чести и достоинства.
Ни один ребенок при осуществлении своих прав на личную семейную жизнь, тайну переписки и телефонных переговоров или неприкосновенность жилища не может быть подвергнут произвольному, незаконному вмешательству или посягательству на его честь и достоинство.
Взаимоотношения лиц, осуществляющих обучение и воспитание ребенка в учебно-воспитательных заведениях, и ребенка осуществляются на основе взаимного уважения.
Каждый, кто посягнет на честь, и достоинство ребенка, включая родителей, или иных законных представителей, иных лиц, осуществляю щих воспитание и обучение ребенка, несет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 23. Обеспечение безопасности ребенка
Безопасность ребенка в Республике Армения гарантируется. Незаконное перемещение (в том числе в другие государства), похищение ребенка, торговля детьми влечет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Глава 3
ЗАЩИТА ПРАВ РЕБЕНКА В НЕБЛАГОПРИЯТНЫХ УСЛОВИЯХ И ЭКСТРЕМАЛЬНЫХ СИТУАЦИЯХ
Ребенок, лишенный родительской опеки, имеет право на защиту, опеку, воспитание и помощь со стороны государства и его соответствующих органов. Государство н его соответствующие органы обеспечивают опеку и воспитание таких детей путем усыновления или определения в соответствующие детские учреждения.
При выборе формы опеки учитываются обеспечение преемственности воспитания ребенка, его родной язык, возраст, пол и др.
Порядок усыновления ребенка определяется законодательством Республики Армения.
Исходя из интересов ребенка, его законных представителей государство и его соответствующие органы производят оценку жизненных условий, состояния здоровья ребенка тайно - в порядке установленном Правительством Республики Армения.
Ребенок по достижении 16 лет имеет право на самостоятельное проживание - при достаточных жизненных условиях, материальной помощи государства и его соответствующих органов и создании ими определенных условий.
Статья 25. Уход за ребенком и его воспитание в детских домах и интернатах
При невозможности организации в другой семье ухода за лишенными родительской опеки ребенком и его воспитания государство и его соответствующие органы определяют ребенка в детский дом или интернат.
На личный счет лишенного родителей ребенка перечисляется пенсия в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
В детских домах, интернатах в целях полноценного развития физических, умственных и духовных способностей ребенка, его подготовки к самостоятельной жизни создаются близкие к семейным условия.
Защита прав и законных интересов лишенного родителей ребенка, находящегося под опекой государства, предоставление ему жилой площади, его социальное страхование, трудоустройство возлагаются на ру- ководство этих заведений и областную администрацию.
Статья 26. Права детей-инвалидов, детей с физическими и умственными недостатками
Государство и его соответствующие органы гарантируют ребенку- инцалиду, ребенку с физическими и умсттвенными недостатками бесплатную специализированную медицинскую, дефектологическую и пси- хологическую помощь, возможность получения соответствующего его возможностям базового и профессионального образования, трудоустройство, социальную реабилитацию, полноценную жизнь, способствуя укреплению его уверенности в себе, облегчая его участие в общественной жизни. Такие дети могут по своему желанию учиться в общеобразовательных школах.
Государство и его соответствующие органы создают для них специальные детские дома, интернаты, осуществляют социально-экономические мероприятия, уменьшающие количество детей-инвалидов в ре- зультате их лечения, организуют производство и приобретение технических приспособлений, необходимых для жизнедеятельности детей- инвалидов.
Статья 27. Право ребенка на социальное обеспечение
Ребенок-инвалид и ребенок, потерявший кормильца, имеет право на получение пенсии, порядок назначения и выплаты которой определяется законодательством Республики Армения.
Ребенок имеет право на получение пособия, порядок назначения н выплаты которого определяет Правительство Республики Армения.
Статья 28. Право ребенка, оказавшегося в экстремальных ситуациях
Ребенку, оказавшемуся в экстремальных ситуациях, государство предоставляет неотложную и бесплатную помощь, принимает меры для его перемещения из опасной зоны, воссоединения с семьей, оказания необходимой медицинской помощи и обслуживания.
Государство и его соответствующие органы обеспечивают социальную защищенность ребенка, оказавшегося в экстремальных ситуациях, заботясь о его первоочередных нуждах.
Статья 29. Запрещение участия ребенка в военных действиях
Запрещается привлекать ребенка к военным действиям, вооруженным столкновениям, а также пропаганда среди детей войны и насилия, создание детских военизированных объединений.
Запрещается участие ребенка до 15 лет в военных действиях.
Во время вооруженных конфликтов государство и его соответствующие органы обеспечивают специальную защиту ребенка.
Статья 30. Права ребенка-беженца
Ребенок-беженец, лишившийся жилой площади и личного имущества вследствие военных действий и иных столкновений, имеет право на защиту своих прав.
Государство и его соответствующие органы принимают меры к розыску его родителей или родственников, оказывают материальную, медицинскую и иную помощь, при необходимости определяют его в ле- чебно-профилактические, интернатные или иные заведения.
Статья 31. Защита прав ребенка при его привлечении к ответственности
Ребенок имеет право на неприкосновенность личности, которое защищается законом. Ребенка нельзя задерживать, обыскивать или арестовывать иначе как установлено законом.
О задержании или аресте ребенка немедленно сообщается родителям или иным законным представителям.
Каждый приговоренный к лишению свободы ребенок имеет право на обжалование в установленном законом порядке приговора суда о лишении свободы.
За преступления, совершенные лицами, не достигшими 18 лет, смертная казнь не устанавливается.
Запрещается содержание детей под арестом совместно с совершеннолетними.
При привлечении ребенка к уголовной ответственности в случаях, установленных законодательством Республики Армения, присутствие адвоката (психолога, педагога) в ходе дознания, предварительного след- ствия и судебного следствия обязательно.
Ребенок не обязан давать показания против себя самого, своих родителей или близких родственников.
Запрещается применение в отношении ребенка насилия, угроз и иных незаконных действий для получения показаний как у свидетеля или признания в собственном преступлении.
Статья 32. Защита прав ребенка в специальных воспитательных заведениях
Ребенка направляет в специальное воспитательное заведение только суд - по представлению органов местного самоуправления.
Ребенок, находящийся в специальных воспитательных или лечебно- профилактических заведениях, имеет право на уважительное отношение, охрану здоровья, соответствующее образование и профессиональную подготовку, на свидание и переписку с родителями или иными законными представителями, с родственниками и иными лицами.
Задачей специального воспитательного заведения является исправление и перевоспитание ребенка.
Глава 4
Лица, а также государственные органы, предприятия, учреждения, организации, нарушившие настоящий Закон, несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.