Armenian English   Russian   English
Սույն օրենքով սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականության հիմնական դրույթները, կարգավորվում են լեզվավիճակը, պետական իշխանության եւ կառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների ու կազմակերպությունների լեզվահարաբերությունները:
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականությունը
Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզուն հայերենն է, որը սպասարկում է հանրապետության կյանքի բոլոր ոլորտները: Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական լեզուն գրական հայերենն է:
Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցում է իր սահմաններից դուրս բնակվող հայերի շրջանում հայոց լեզվի պահպանմանն ու տարածմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը նպաստում է հայերենի ուղղագրության միասնականացմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքում երաշխավորում է ազգային փոքրամասնությունների լեզուների ազատ գործածությունը:
Հոդված 2. Կրթության լեզուն
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող կրթական եւ ուսումնական համակարգերում դասավանդման եւ դաստիարակության լեզուն գրական հայերենն է:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների համայնքներում հանրակրթական ուսուցումը եւ դաստիարակությունը կարող են կազմակերպվել իրենց մայրենի լեզվով՝ պետական ծրագրով եւ հովանավորությամբ, հայերենի պարտադիր ուսուցմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարալեզու ոչ հանրակրթական ուսումնական հաստատություն կարող է հիմնել միայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ Գերագույն խորհրդի կրթության եւ գիտության, լեզվի եւ մշակույթի հարցերի մշտական հանձնաժողովի համաձայնությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության բոլոր միջնակարգ-մասնագիտական , մասնագիտական-տեխնիկական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հայոց լեզվի ընդունելության քննությունը եւ հայոց լեզվի  ուսուցումը պարտադիր են: Հայրենադարձների, փախստականների, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող այլազգի քաղաքացիների ու օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության քննությունները եւ ուսուցումը իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Հոդված 3. Քաղաքացիների լեզվական պարտականությունները
Պաշտոնատար անձաինք եւ սպասարկման առանձին ոլորտներում աշխատող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են տիրապետել հայերենին:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող անձանց պաշտոնական ելույթների լեզուն հայերենն է, եթե դա չի հակասում տվյալ միջազգային ատյանում ընդունված կարգին:
Պաշտոնական խոսքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են ապահովել լեզվի անաղարտությունը:
Հոդված 4. Հաստատությունների լեզվական իրավունքները եւ պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները այլ երկրների պետական մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների հետ հաղորդակցվում են փոխադարձաբար ընդունելի լեզվով:
Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները, ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները պարտավոր են.
ա) գործավարությունը կատարել հայերեն,
բ) համագումարներում, նստաշրջաններում, ժողովներում, գիտաժողովներում, հրապարակային ատենախոսությունների եւ պաշտոնական ու զանգվածային այլ միջոցառումների ժամանակ ապահովել ոչ հայերեն ելույթների զուգահեռ հայերեն թարգմանությունը,
գ) ցուցանակները, ձեւաթղթերը, դրոշմանիշները, նամականիշները, կնիքները, միջազգային փոստային ծրարները ձեւավորել հայերեն՝ անհրաժեշտության դեպքում զուգակցելով այլ լեզուներով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող արտասահմանյան պետական մարմինները, ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները պարտավոր են պետական վերահսկողության ենթակա փաստաթղթերը զուգակցել հայերենով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպություններն իրենց փաստաթղթերը, ձեւաթղթերը, կնիքները ձեւավորում են հայերեն՝ իրենց լեզվով զուգահեռ թարգմանությամբ:
Հոդված 5. Պետական լեզվաքաղաքականության իրականացումը
Պետական լեզվաքաղաքականությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իշխանության եւ կառավարման տեղական մարմինները, ինչպես նաեւ դրա համար լիազորված պետական մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետությունը խրախուսում է հայերեն լեզվով հրատարակությունները, մամուլը, ինչպես նաեւ հայերեն դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, գիտամեթոդական, տեղեկատու, գիտահանրամատչելի գրականության ստեղծումը:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվում է պատասխանատվություն սույն օրենքի պահանջները խախտելու համար:

Настоящим Законом устанавливаются основные положения политики в области языка Республики Армения, регулируются статус языка, языковые отношения органов государственной власти и управления, предприятий, учреждений и организаций.
Статья 1. Политика Республики Армения в области языка
Государственный язык Республики Армения-армянский, который обслуживает все сферы жизни республики. Официальный язык Республики Армения -литературный армянский язык.
Республика Армения содействует сохранению и распространению армянского языка среди армян, проживающих вне ее границ.
Республика Армения способствует унификации правописания армянского языка. Республика Армения на своей территории гарантирует свободное использование языков национальных меньшинств.
Статья 2. Язык образования
В находящихся на территории Республики Армения образовательной и учебной системах язык преподавания и воспитания-литературный армянский язык.
В общинах национальных меньшинств Республики Армения общеобразовательное обучение и воспитание могут организовываться на своем родном языке по государственной программе и при государственном покровительстве, с обязательным обучением армянскому языку.
На территории Республики Армения иноязычное необщеобразовательное учебное заведение может основать только Правительство Республики Армения с согласия постоянной комиссии по образованию и науке, языку и культуре Верховного Совета Республики Армения.
Во всех средних специальных, профессионально-технических высших учебных заведениях Республики Армения вступительный экзамен по армянскому языку и обучение армянскому языку обязательны. Всту- пительные экзамены и обучение для репартриантов, беженцев, проживающие на территории Республики Армения инонациональных граждан и иностранных граждан .осуществляются в порядке, установленнои Правительстяям Республики Армения.
Статья 3. Языковые обязанности граждан
Должностные лица и граждане Республики Армения, работающие в отдельных сферах обслуживания, обязаны владеть армянским языком. Язык официальных выступлений лиц, представляющих Республику Армения,-армянский, если это не противоречит порядку, принятому в данной международной инстанции.
В официальной речи граждане Республики Армения обязаны обеспечивать адстоту языка.
Статья 4. Языковые права и обязанности заведений
Предприятия, учреждения и организации, находящиеся на территории Республики Армения, общаются с государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами других стран на взаимоприемлемом языке.
Государственные органы, предприятия, учреждения и органязацив Республики Армения обязаны:
а) вести делопроизводство на армянском языке;
б) на съездах, сессиях, собраниях, симпозиумах, во время публичной речи, официальных и других массовых мероприятий обеспечивать синхронный армянский перевод выступлений не на армянском языке:
в) вывески, бланки, ярлыки, марки, печати, международные почтовые конверты оформлять на армянском языке, при необходимости сопровождая переводами на других языках.
Находящиеся на территории Республики Армения иностранные государственные органы, предприятия, учреждения и организации обязаны сопровождать армянским переводом документы, подлежащие государственному контролю.
Организации проживающих на территории Республики Армения национальных меньшинств оформляют свои документы, бланки, печати на армянском языке с параллельным переводом на свой язык.
Статья 5. Осуществление государственной политики в области языка
Государственную политику в области языка осуществляет Правительство Республики Армения, местные органы власти я управления, тгакже уполномоченный на то государственный орган - в соответствии с законодательством Республики Армения.
Республика Армения поощряет издания, прессу, а также создание учебников, учебных пособий, научно-методической, справочной, научно- популярной литературы на армянском языке.
Законодательством Республики Армения устанавливается ответственность за нарушение требований настоящего Закона.