Armenian English   Russian   English
Սույն օրենքով սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականության հիմնական դրույթները, կարգավորվում են լեզվավիճակը, պետական իշխանության եւ կառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների ու կազմակերպությունների լեզվահարաբերությունները:
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականությունը
Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզուն հայերենն է, որը սպասարկում է հանրապետության կյանքի բոլոր ոլորտները: Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական լեզուն գրական հայերենն է:
Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցում է իր սահմաններից դուրս բնակվող հայերի շրջանում հայոց լեզվի պահպանմանն ու տարածմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը նպաստում է հայերենի ուղղագրության միասնականացմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքում երաշխավորում է ազգային փոքրամասնությունների լեզուների ազատ գործածությունը:
Հոդված 2. Կրթության լեզուն
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող կրթական եւ ուսումնական համակարգերում դասավանդման եւ դաստիարակության լեզուն գրական հայերենն է:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների համայնքներում հանրակրթական ուսուցումը եւ դաստիարակությունը կարող են կազմակերպվել իրենց մայրենի լեզվով՝ պետական ծրագրով եւ հովանավորությամբ, հայերենի պարտադիր ուսուցմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարալեզու ոչ հանրակրթական ուսումնական հաստատություն կարող է հիմնել միայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ Գերագույն խորհրդի կրթության եւ գիտության, լեզվի եւ մշակույթի հարցերի մշտական հանձնաժողովի համաձայնությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության բոլոր միջնակարգ-մասնագիտական , մասնագիտական-տեխնիկական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հայոց լեզվի ընդունելության քննությունը եւ հայոց լեզվի  ուսուցումը պարտադիր են: Հայրենադարձների, փախստականների, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող այլազգի քաղաքացիների ու օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության քննությունները եւ ուսուցումը իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Հոդված 3. Քաղաքացիների լեզվական պարտականությունները
Պաշտոնատար անձաինք եւ սպասարկման առանձին ոլորտներում աշխատող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են տիրապետել հայերենին:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող անձանց պաշտոնական ելույթների լեզուն հայերենն է, եթե դա չի հակասում տվյալ միջազգային ատյանում ընդունված կարգին:
Պաշտոնական խոսքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են ապահովել լեզվի անաղարտությունը:
Հոդված 4. Հաստատությունների լեզվական իրավունքները եւ պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները այլ երկրների պետական մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների հետ հաղորդակցվում են փոխադարձաբար ընդունելի լեզվով:
Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները, ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները պարտավոր են.
ա) գործավարությունը կատարել հայերեն,
բ) համագումարներում, նստաշրջաններում, ժողովներում, գիտաժողովներում, հրապարակային ատենախոսությունների եւ պաշտոնական ու զանգվածային այլ միջոցառումների ժամանակ ապահովել ոչ հայերեն ելույթների զուգահեռ հայերեն թարգմանությունը,
գ) ցուցանակները, ձեւաթղթերը, դրոշմանիշները, նամականիշները, կնիքները, միջազգային փոստային ծրարները ձեւավորել հայերեն՝ անհրաժեշտության դեպքում զուգակցելով այլ լեզուներով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող արտասահմանյան պետական մարմինները, ձեռնարկությունները, հիմնարկներն ու կազմակերպությունները պարտավոր են պետական վերահսկողության ենթակա փաստաթղթերը զուգակցել հայերենով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպություններն իրենց փաստաթղթերը, ձեւաթղթերը, կնիքները ձեւավորում են հայերեն՝ իրենց լեզվով զուգահեռ թարգմանությամբ:
Հոդված 5. Պետական լեզվաքաղաքականության իրականացումը
Պետական լեզվաքաղաքականությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իշխանության եւ կառավարման տեղական մարմինները, ինչպես նաեւ դրա համար լիազորված պետական մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետությունը խրախուսում է հայերեն լեզվով հրատարակությունները, մամուլը, ինչպես նաեւ հայերեն դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, գիտամեթոդական, տեղեկատու, գիտահանրամատչելի գրականության ստեղծումը:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվում է պատասխանատվություն սույն օրենքի պահանջները խախտելու համար:

Armenian   Russian   English
The present Law shall establish the principal tenets of the policy on language of the Republic of Armenia, shall govern a status of language, language relations between bodies of state authority and administration, enterprises, institutions and organizations.
Article 1 (Policy on language of the Republic of Armenia)
The Armenian language which serves all the spheres of life of the Republic shall be the state language of the Republic of Armenia. The literary Armenian language shall be the official language of the Republic of Armenia.
The Republic of Armenia shall promote preservation and dissemination of the Armenian language among Armenians residing outside its borders.
The Republic of Armenia shall promote unification of orthography of the Armenian language.
The Republic of Armenia on its territory shall guarantee the free usage of languages of national minorities.
Article 2 (Language of education)
The literary Armenian language shall be the language of teaching and education in the educational and teaching systems on the territory of the Republic of Armenia.
In communities of national minorities in the Republic of Armenia the general education may be organized in their native language in accordance with the state program and with the state patronage and compulsory teaching of the Armenian language.
On the territory of the Republic of Armenia a specialized educational institution in a foreign language may be established only by the Government of the Republic of Armenia upon the agreement of the standing committee on education, science, language and culture of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia.
The entrance examination on the Armenian language and teaching of the Armenian language shall be obligatory at all secondary specialized, vocational and higher education institutions of the Republic of Armenia. The entrance examinations and education for repatriates, refugees, non-Armenians and aliens residing on the territory of the Republic of Armenia shall be organized in the manner established by the Government of the Republic of Armenia.
Article 3 (Language obligations of citizens)
The officials and citizens of the Republic of Armenia working in certain spheres of service shall know the Armenian language.
The Armenian language shall be the language of official statements of persons representing the Republic of Armenia, if it does not contradict the order accepted in that international institution.
In the official conversation citizens of the Republic of Armenia shall be obliged to ensure the purity of the language.
Article 4 (Language rights and obligations of institutions)
The enterprises, institutions and organizations located on the territory of the Republic of Armenia shall communicate with state bodies, enterprises, institutions, organizations and citizens of other countries in a mutually acceptable language.
The state bodies, enterprises, institutions and organizations of the Republic of Armenia shall be obliged:
to conduct the office work in the Armenian language;
to ensure simultaneous translation of statements in other languages into Armenian at congresses, sessions, meetings, symposia, during public statements, official and other public events;
to design signboards, letterheads, labels, post stamps, seals, international mail envelopes in the Armenian language accompanied, where necessary, by translation into other languages.
The foreign state bodies, enterprises, institutions and organizations located on the territory of the Republic of Armenia shall supply the documents that are subject to the state control, with translation into Armenian.
The organizations of national minorities residing on the territory of the Republic of Armenia shall design their documents, letterheads, seals in the Armenian language with parallel translation into their language.
Article 5 (Implementation of the state policy on language)
The Government of the Republic of Armenia, local bodies of state authority and administration as well as the duly authorized state body shall implement the state policy on language in accordance with the legislation of the Republic of Armenia.
The Republic of Armenia shall encourage publications, press as well as preparation of textbooks, training appliances, scientific, methodical, reference, popular scientific literature in the Armenian language.
The legislation of the Republic of Armenia shall establish responsibility for violation of the requirements of the present Law.