«ՎԱՐՉԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի փետրվարի 18-ի ՀՕ-41-Ն օրենքի 59-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «` օրենքով սահմանված այլ եղանակներով» բառերը փոխարինել «հանձնման այնպիսի եղանակներով, որոնք թույլ են տալիս հաստատել հասցեատիրոջ կողմից ակտը ստանալու կամ օրենքով սահմանված դեպքերում պատշաճ ծանուցված լինելու փաստը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 88-րդ հոդվածում՝
«1.1. Հանրային իրավական դրամական պահանջները ենթակա են հարկադիր կատարման Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով տրված կատարողական թերթի հիման վրա, եթե`
ա. անբողոքարկելի վարչական ակտերի հիման վրա ֆիզիկական անձից գանձման ենթակա դրամական պահանջը գերազանցում է երկու հարյուր հազար դրամը,
բ. ֆիզիկական անձից գանձման ենթակա դրամական պահանջի հարկադիր կատարումը հնարավոր չէ առանց նրան սեփականության (այդ թվում՝ ընդհանուր սեփականության) իրավունքով պատկանող միակ բնակարանի բռնագանձման,
գ. իրավաբանական անձից կամ անհատ ձեռնարկատիրոջից գանձման ենթակա դրամական պահանջը գերազանցում է իրավաբանական անձի կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գույքի արժեքը:».
2) 2-րդ մասի երրորդ նախադասությունից հանել «հարկային» բառը.
«2.1. Պարտավոր անձի գույքի վրա արգելանք դնելու մասին որոշումը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն է ներկայացվում սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով՝ կցելով որոշման ընդունման համար հիմք հանդիսացած ապացույցները.».
4) 4-րդ մասը «վարչական ակտը» բառերից հետո լրացնել «, այդ ակտի մասին սույն օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելը կամ այլ օրենքներով սահմանված կարգով հասցեատիրոջը հանձնելը կամ այլ կերպ պատշաճ ծանուցելը, ինչպես նաեւ ուժի մեջ մտնելը եւ անբողոքարկելի դառնալը հավաստող ապացույցները» բառերով.
5) 5-րդ մասը «հետաձգել» եւ «հետաձգելու» բառերից հետո համապատասխանաբար լրացնել «կամ տարաժամկետել» եւ «կամ տարաժամկետելու» բառերով։
1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 123-րդ, 123.1-ին, 123.3-րդ, 123.4-րդ, 123.5-րդ (բացառությամբ 8-րդ եւ 9-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների), 123.6-րդ, 123.7-րդ, 124-րդ, 124.1-ին, 124.2-րդ, 124.3-րդ, 124.4-րդ, 124.6-րդ, 124.7-րդ, 125-րդ, 126-րդ, 128-րդ, 129.2-րդ, 131-րդ, 132-րդ, 135.2-րդ, 140-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարելու համար մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կայացրած վարչական ակտով նախատեսված տուգանքի գումարը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, վճարելու (վճարված լինելու) դեպքում վարչական իրավախախտում կատարած անձն ազատվում է վարչական ակտի ընդունման պահին գործող օրենքով սահմանված կարգով գումարը չվճարելու հետեւանքով նախատեսված տուգանքի չափի ավելացած մասը եւ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 67-րդ հոդվածով նախատեսված կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
2. Վարչական իրավախախտում կատարած անձինք ազատվում են մինչեւ 2012 թվականի հունվարի 1-ը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 123-րդ, 123.1-ին, 123.3-րդ, 123.4-րդ, 123.5-րդ (բացառությամբ 8-րդ եւ 9-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների), 123.6-րդ, 123.7-րդ, 124-րդ, 124.1-ին, 124.2-րդ, 124.3-րդ, 124.4-րդ, 124.6-րդ, 124.7-րդ, 125-րդ, 126-րդ, 128-րդ, 129.2-րդ, 131-րդ, 132-րդ, 135.2-րդ, 140-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարելու համար վարչական ակտով նախատեսված տուգանքի գումարը եւ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 67-րդ հոդվածով նախատեսված կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կայացրած վարչական ակտի` Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 305-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով, ինչպես նաեւ «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 88-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետի հաշվարկը կասեցվում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված վեց ամիս ժամկետով։
4. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված պահանջը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կայացրած վարչական ակտով հանրային իրավական դրամական պահանջի վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОСНОВАХ АДМИНИСТРИРОВАНИЯ И АДМИНИСТРАТИВНОМ ПРОИЗВОДСТВЕ”
Статья 1. В части 2 статьи 59 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве” от 18 февраля 2004 года ЗР-41-Н слова “других установленных законом способов” заменить словами “способами доставки, позволяющими подтвердить факт получения адресатом акта или его надлежащего уведомления в случаях, установленных законом”.
Статья 2. В статье 88 Закона:
“1.1. Публичные правовые денежные требования подлежат принудительному исполнению в порядке, установленном Кодексом административного судопроизводства Республики Армения, на основании исполнительного листа, выданного по вступившему в законную силу решению суда, если:
а. денежное требование, подлежащее взысканию с физического лица на основании необжалуемых административных актов, превышает двести тысяч драмов,
б. принудительное исполнение денежного требования, подлежащего взысканию с физического лица, невозможно без изъятия единственной квартиры, принадлежащей ему на праве собственности (в том числе общей долевой собственности),
в. денежное требование, подлежащее взысканию с юридического лица или индивидуального предпринимателя, превышает стоимость имущества юридического лица или индивидуального предпринимателя.”;
2) в третьем предложении части 2 исключить слово “налоговому”;
“2.1. Решение о наложении ареста на имущество обязанного лица представляется в Службу принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Республики Армения в порядке, установленном частью 4 настоящей статьи, с приложением доказательств, послуживших основанием для принятия решения.”;
4) часть 4 после слов “административный акт, удостоверяющий денежные требования,” дополнить словами “уведомление об этом акте в порядке, установленном настоящим Законом, или о его вручении адресату или об ином надлежащем уведомлении в порядке, установленном другими законами, а также доказательства, подтверждающие, что он вступил в силу и стал необжалуемым,”;
5) часть 5 после слов “отсрочил” и “отсрочки” дополнить соответственно словами “или рассрочил” и “или рассрочки”.
1. В случае уплаты (факте оплаты) в течение шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона суммы штрафа, предусмотренного вынесенным до вступления в силу настоящего Закона административным актом за совершение административного правонарушения, предусмотренного статьями 123, 123.1, 123.3, 123.4, 123.5 (за исключением правонарушений, предусмотренных частями 8 и 9), 123.6, 123.7, 124, 124.1, 124.2, 124.3, 124.4, 124.6, 124.7, 125, 126, 128, 129.2, 131, 132, 135.2, 140 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, лицо, совершившее административное правонарушение, освобождается от обязанности уплаты увеличенной части штрафа, предусмотренного в результате неуплаты суммы в порядке, установленном действующим законом на момент принятия административного акта, и расходов на совершение исполнительных действий, предусмотренных статьей 67 Закона Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”.
2. Лица, совершившие административное правонарушение, до 1 января 2012 года освобождаются от обязанности уплаты суммы штрафа, предусмотренного административным актом за совершение административного правонарушения, предусмотренного статьями 123, 123.1, 123.3, 123.4, 123.5 (за исключением правонарушений, предусмотренных частями 8 и 9), 123.6, 123.7, 124, 124.1, 124.2, 124.3, 124.4, 124.6, 124.7, 125, 126, 128, 129.2, 131, 132, 135.2, 140 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях), и расходов на совершение исполнительных действий, предусмотренных статьей 67 Закона Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”.
3. Исчисление срока, установленного частями 3 и 4 статьи 305 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, а также частью 3 статьи 88 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”, в отношении административного акта, вынесенного до вступления в силу настоящего Закона, приостанавливается на шестимесячный срок, установленный частью 1 настоящей статьи.
4. Требование, предусмотренное пунктом 4 статьи 2 настоящего Закона, распространяется на публичное правовое денежное требование по административному акту, вынесенному после вступления в силу настоящего Закона.
5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.