ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 41-րդ հոդվածը «41.2» թվից հետո  լրացնել «41.6» թվով, իսկ նույն հոդվածի «տասնյոթերորդ» բառը փոխարինել «տասնիններորդ» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41.6-րդ հոդվածով.
«Հոդված 41.6. Աշխատանքի ընդունելու կամ թույլատրելու պահանջները խախտելը
1. Գործատուի կողմից մինչեւ տասնվեց տարեկան անձին օրենքով նախատեսված պահանջների խախտումով աշխատանքի ընդունելը կամ ներգրավելը կամ մինչեւ տասնութ տարեկան անձին աշխատանքային օրենսդրությամբ արգելված աշխատանքներում ներգրավելը կամ թույլատրելը կամ հղի կամ մինչեւ մեկ տարեկան երեխա խնամող կանանց աշխատանքային օրենսդրությամբ արգելված աշխատանքներում կամ վնասակար կամ վտանգավոր աշխատանքի պայմաններում աշխատանքի ներգրավելը կամ թույլատրելը՝
2. Սույն հոդվածով սահմանված արարքներից որեւէ մեկը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի   չորսհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 42.1-ին հոդվածի վերնագիրը եւ 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 42.1.  Առողջապահության ոլորտում եւ աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց հանձնարարականները չկատարելը կամ տեսչական  մարմնի կողմից իրականացվող ստուգումների, ուսումնասիրությունների  եւ (կամ) վարչական վարույթի իրականացմանը խոչընդոտելը
1. Առողջապահության ոլորտում եւ աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի (այսուհետ՝ տեսչական մարմին) պաշտոնատար անձանց հանձնարարականները չկատարելը կամ տեսչական մարմնի կողմից իրականացվող ստուգումների, ուսումնասիրությունների եւ (կամ) վարչական վարույթի իրականացմանը խոչընդոտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգապատիկից մինչեւ երեսնապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ ութսունապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 169.6-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 230.  Առողջապահության  ոլորտում  եւ աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը
1. Սույն օրենսգրքի 41-րդ, 41.1-ին, 41.2-րդ, 41.6-րդ, 42-43-րդ, 45-47.5-րդ, 47.7-47.13-րդ, 80-86-րդ (եթե դրանք համարվում են մթնոլորտային օդի պահպանության սանիտարահիգիենիկ կանոնների եւ նորմերի խախտումներ), 87-րդ (Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կարգադրագրերը չկատարելու համար), 96.1-ին հոդվածներով, 152-րդ հոդվածով, 158-րդ հոդվածի 19-րդ մասով, 169.5-րդ, 169.8-րդ, 173.3-րդ, 198-րդ հոդվածներով, 201-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննում եւ  վարչական տույժեր է նշանակում Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ
Статья 1. Статью 41 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) после числа "41.2" дополнить числом ", 41.6", в этой же статье слово "семнадцать" заменить словом "девятнадцать".
Кодекс дополнить статьей 41.6 следующего содержания:
"Статья 41.6. Нарушение требований приема на работу или допуска к работе
1. Прием или привлечение работодателем лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, к работе с нарушением предусмотренных законом требований либо привлечение или допущение лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, к запрещенным трудовым законодательством работам, а также привлечение или допущение беременных женщин или женщин, осуществляющих уход за детьми в возрасте до одного года, к запрещенным трудовым законодательством работам или к работам с вредными либо опасными условиями труда:
влечет назначение штрафа - в двухсоткратном размере минимальной заработной платы.
2. Совершение одного из установленных настоящей статьей деяний повторно в течение года со дня применения мер административного взыскания:
влечет назначение штрафа - в четырехсоткратном размере минимальной заработной платы.".
Заголовок и часть 1 статьи 42.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 42.1. Неисполнение поручений должностных лиц инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере здравоохранения и трудового законодательства, или препятствование проведению инспекционным органом проверок, обследований и (или) административного производства
1. Неисполнение поручений должностных лиц инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере здравоохранения и трудового законодательства (далее - Инспекционный орган), либо препятствование проведению инспекционным органом проверок, обследований и (или) административного производства:
влечет назначение штрафа гражданам - от пятнадцатикратного до тридцатикратного размера минимальной заработной платы, а должностным лицам — от восьмидесяткратного до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы.".
Статья 4. Статью 169.6 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 5. Статью 230 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 230. Инспекционный орган, осуществляющий контроль в сфере здравоохранения и трудового законодательства
1. Дела по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 41, 41.1, 41.2, 41.6, 42-43, 45-47.5, 47.7-47.13, 80-86 (если они считаются нарушениями правил и норм санитарно-гигиенической охраны атмосферного воздуха), 87 (за неисполнение предписаний Инспекционного органа здравоохранения и труда), 96.1, статьей 152, частью 19 статьи 158, статьями 169.5, 169.8, 173.3, 198, частью 3 статьи 201 настоящего Кодекса, рассматривает и штрафы по ним назначает Инспекционный орган здравоохранения и труда.".