ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 15.1
ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԻՐԱՎԻՃԱԿՆԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ
Հոդված 213.2. Նյութական պահուստի օրենսդրության պահանջների խախտումը
1. Պետական պահուստի նյութական արժեքների պակասորդի կամ ինքնակամ օգտագործման հայտնաբերումը պահպանող կազմակերպության համար՝
2. Պետական պահուստի նյութական արժեքների պակասորդի կամ ինքնակամ օգտագործման հայտնաբերման պահից 30 օրվա ընթացքում պետական պահուստում պակասորդը չվերականգնելը պահպանող կազմակերպության համար՝
առաջացնում է տուգանք` պակաս կամ ինքնակամ օգտագործված ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 60 օրվա ընթացքում պետական պահուստում չվերականգնելը՝ 100 տոկոսի չափով:
3. Պահպանող կազմակերպության կողմից պետական պահուստի նյութական արժեքների փչացումը կազմակերպության համար՝
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, փչացած նյութական արժեքների լրիվ փոխարինումը չկատարելը կազմակերպության համար՝
առաջացնում է տուգանք՝ փչացած ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 60 օրվա ընթացքում փչացած նյութական արժեքների լրիվ փոխարինումը չկատարելը՝ փչացած ապրանքների արժեքի 100 տոկոսի չափով:
5. Զորահավաքային պահուստ ձեւավորելու առաջադրանքը, ինչպես նաեւ ռազմավարական պաշարների պահուստի կուտակումը սահմանված ժամկետներում չկատարելը կազմակերպության համար՝
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, առաջադրանքը չկատարելը կազմակերպության համար՝
առաջացնում է տուգանք՝ չկուտակված ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 60 օրվա ընթացքում առաջադրանքը չկատարելը՝ չկուտակված ապրանքների արժեքի 100 տոկոսի չափով:
7. Զորահավաքային կամ ռազմավարական պաշարների պահուստի պակասորդի կամ ինքնակամ օգտագործման հայտնաբերումը կազմակերպության համար՝
8. Նյութական արժեքների ինքնակամ օգտագործման կամ պակասորդի համար ինքնակամ օգտագործման կամ պակասորդի հայտնաբերման օրվանից 30 օրվա ընթացքում դրանք պետական պահուստում չվերականգնելը կազմակերպության համար՝
առաջացնում է տուգանք՝ ինքնակամ օգտագործված կամ պակաս ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 60 օրվա ընթացքում չվերականգնելը՝ 100 տոկոսի չափով:
9. Զորահավաքային պահուստում հաստատված անվանացանկին, տեխնիկական պայմաններին եւ սահմանված որակական հատկանիշներին չհամապատասխանող ապրանքներ ամբարելը եւ (կամ) պահելը, ինչպես նաեւ ապրանքների պահպանման ժամկետները գերազանցելը կազմակերպության համար՝
10. Սույն հոդվածի 9-րդ մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, համապատասխան նյութական արժեքներ չամբարելը կազմակերպության համար՝
առաջացնում է տուգանք՝ այն ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, որոնց մասով թույլ են տրվել այդ խախտումները, իսկ 60 օրվա ընթացքում համապատասխան նյութական արժեքներ չամբարելը՝ այն ապրանքների արժեքի 100 տոկոսի չափով, որոնց մասով թույլ են տրվել այդ խախտումները:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի «173.3-րդ հոդվածով» բառերը փոխարինել «173.3-րդ եւ 213.2-րդ հոդվածներով» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 238.2-րդ հոդվածի «եւ 188» բառերը փոխարինել «188-րդ եւ 213.2-րդ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածում «եւ 189.1-ին հոդվածի 1-4-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «, 189.1-ին հոդվածի 1-4-րդ մասերով եւ 213.2-րդ հոդվածով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ
Статья 1.   Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить главой 15.1 следующего содержания:
"ГЛАВА 15.1
АДМИНИСТРАТИВНЫЕ ПРАВОНАРУШЕНИЯ В СФЕРЕ ЧРЕЗВЫЧАЙНЫХ СИТУАЦИЙ
Статья 213.2. Нарушение требований законодательства о материальном резерве
1. Выявление в осуществляющей хранение организации недостачи или самовольного использования материальных ценностей государственного резерва:
2. Невосстановление осуществляющей хранение организацией недостачи в государственном резерве в течение 30 дней с момента обнаружения недостачи или самовольного использования материальных ценностей  государственного резерва:
влечет штраф — в размере 10 процентов стоимости недостающих или самовольно использованных товаров, а в случае невосстановления государственного резерва в течение 60 дней – в размере 100 процентов.
3. Порча осуществляющей хранение организацией материальных ценностей государственного резерва:
4. Непроизведение организацией полной замены испорченных материальных ценностей в течение 30 дней со дня вынесения предупреждения, предусмотренного частью 3 настоящей статьи:
влечет штраф - в размере 10 процентов стоимости испорченных товаров, а непроизведение полной замены испорченных материальных ценностей в течение 60 дней - в размере 100 процентов стоимости испорченных товаров.
5. Невыполнение организацией задания по формированию мобилизационного резерва, а также ненакопление запасов стратегического резерва в установленные сроки:
6. Невыполнение организацией задания,  предусмотренного частью 5 настоящей статьи:
влечет штраф - в размере 10 процентов стоимости ненакопленных товаров, а невыполнение задания в течение 60 дней - в размере 100 процентов стоимости ненакопленных товаров.
7. Обнаружение в организации недостачи или самовольного использования запасов мобилизационного  или стратегического резерва:
8. Невосстановление организацией в государственном резерве самовольно использованных или недостающих материальных ценностей в течение 30 дней со дня обнаружения их самовольного использования или недостачи:
влечет штраф - в размере 10 процентов стоимости самовольно использованного или недостающего товара, а невосстановление в течение 60 дней - в размере 100 процентов.
9. Складирование и (или) хранение организацией в мобилизационном резерве товаров, не соответствующих утвержденной номенклатуре, техническим условиям и установленным качественным характеристикам, а также превышение сроков годности товаров:
10. Нескладирование организацией соответствующих материальных ценностей в течение 30 дней после предупреждения, предусмотренного частью 9 настоящей статьи:
влечет штраф - в размере 10 процентов стоимости товаров, в отношении которых допущены указанные нарушения, а нескладирование  соответствующих материальных ценностей в течение 60 дней - в размере 100 процентов стоимости товаров, в отношении которых допущены указанные нарушения.".
Статья 2. В статье 230 Кодекса число "173.3, " заменить словами "173.3 и 213.2,".
Статья 3. В статье 238.2 Кодекса слова "и 188" заменить словами "188 и 213.2".
Статья 4. В статье 244.7 Кодекса слова "и частями 1-4 статьи 189.1" заменить словами ", частями 1-4 статьи 189.1 и статьей 213.2".