Ընդունվել է 06.05.2020
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգիրքը (այսուհետ` Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47.18-47.26-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 47.18. էլեկտրոնային առողջապահության համակարգին չմիանալը, պարտադիր վարման ենթակա բժշկական (այդ թվում` էլեկտրոնային) փաստաթղթեր չվարելը կամ դրանց լրացման կամ շրջանառության պահանջները խախտելը
1. Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգին չմիանալը`
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից հիսնապատիկի չափով:
2. Պարտադիր վարման ենթակա բժշկական (այդ թվում` էլեկտրոնային) փաստաթղթեր չվարելը`
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ վաթսունապատիկի չափով:
3. Պարտադիր վարման ենթակա բժշկական (այդ թվում` էլեկտրոնային) փաստաթղթերի լրացման կամ շրջանառության պահանջները խախտելը`
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից մինչեւ երեսնապատիկի չափով:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքը կրկին կատարելը վարչական տույժի միջոց կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթանասունապատիկից հարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.19. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկի լրացման ու տրամադրման կարգը խախտելը
1. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկի լրացման ու տրամադրման կարգը խախտելը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը կրկին կատարելը վարչական տույժի միջոց կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.20. Պացիենտին կամ նրա օրինական ներկայացուցչին իրազեկման թերթիկ չտրամադրելը
1. Օրենքով սահմանված պահանջներին համապատասխան` պացիենտին կամ նրա օրինական ներկայացուցչին իրազեկման թերթիկ չտրամադրելը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով:
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ յոթանասունապատիկի չափով:
Հոդված 47.21. Պետության կողմից երաշխավորված անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից արտակարգ իրավիճակներում կամ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ օտարերկրյա պետության կողմից իրականացված ռազմական գործողությունների կամ ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում տուժած անձանց բժշկական օգնության եւ սպասարկման իրականացման պահանջները չկատարելը կամ խախտելը
1. Պետության կողմից երաշխավորված անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից օրենքով նախատեսված դեպքում արտակարգ իրավիճակներում կամ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ օտարերկրյա պետության կողմից իրականացված ռազմական գործողությունների կամ ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում տուժած անձանց բժշկական օգնության եւ սպասարկման իրականացմանը ներկայացվող պահանջները չկատարելը կամ խախտելը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով:
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հազարվեցհարյուրապատիկից մինչեւ հազարութհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.22. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից օրենքով նախատեսված պաշտոնական ինտերնետային կայքէջ չունենալը կամ օրենքին համապատասխան պաշտոնական ինտերնետային կայքէջ չունենալը
1. Հիվանդանոցային բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից օրենքով նախատեսված պաշտոնական ինտերնետային կայքէջ չունենալը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:
2. Արտահիվանդանոցային բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից օրենքով նախատեսված պաշտոնական ինտերնետային կայքէջ չունենալը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի ութսունապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:
3. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի պաշտոնական ինտերնետային կայքէջում ծառայությունների կամ գնացուցակի կամ բուժանձնակազմի վերաբերյալ տվյալների կամ մասնագիտական ծառայություններ մատուցողների հետ հետադարձ կապի հնարավորության բացակայությունը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ վաթսունապատիկի չափով:
4. Սույն հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ կամ 3-րդ մասով նախատեսված արարքները կրկին կատարելը վարչական տույժի միջոց կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.23. Բժշկական հաստատություն տեղափոխված պացիենտի (ինչպես նաեւ մահացած անձի) վերաբերյալ ոստիկանություն հաղորդում չներկայացնելը կամ դրա ներկայացնելու կարգը խախտելը
1. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի կողմից բժշկական հաստատություն տեղափոխված պացիենտի (ինչպես նաեւ մահացած անձի) վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով համապատասխան հաղորդում չներկայացնելը կամ դրա ներկայացնելու կարգը խախտելը`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երեքհարյուրհիսնապատիկի չափով:
Հոդված 47.24. Մասնագիտական էթիկայի կանոնների խախտման հիմքով արգելված դեպքերում բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական գործունեություն իրականացնելը
1. Բուժաշխատողի մասնագիտական էթիկայի կանոնների խախտման հիմքով օրենքի համաձայն արգելված դեպքերում բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական գործունեություն իրականացնելը`
բուժաշխատողի համար առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով.
բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի համար առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքները կրկին կատարելը վարչական տույժի միջոց կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրհիսնապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.25. Բժշկական արտադրատեսակների շրջանառության ոլորտում սահմանված պահանջները խախտելը
1. Բժշկական արտադրատեսակների շրջանառության ոլորտում սահմանված պահանջները խախտելը`
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
Հոդված 47.26. Առանց օտարերկրացի բուժաշխատողների մասնագիտական կարճաժամկետ գործունեության թույլտվության` օտարերկրացի բուժաշխատողի կողմից բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնելը
1. Առանց օտարերկրացի բուժաշխատողների մասնագիտական կարճաժամկետ գործունեության թույլտվության` օտարերկրացի բուժաշխատողի կողմից բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնելը բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողի համար առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրհիսնապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով:
առաջացնում է տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածը «7-9-րդ մասերով,» բառերից հետո լրացնել «47.18-47.26-րդ,» բառերով:

Статья 1.  Кодекс Республики Армения  об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьями 47.18-47.26 следующего содержания:
"Статья 47.18. Неприсоединение к электронной системе здравоохранения, неведение медицинских (в том числе в электронных) документов, подлежащих  обязательному ведению, либо нарушение требований по их заполнению или обращению
1. Неприсоединение к электронной системе здравоохранения:
влечет штраф — от тридцатикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Неведение медицинских (в том числе электронных) документов, подлежащих обязательному ведению:
влечет штраф — от пятидесятикратного до шестидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
3. Нарушение требований по заполнению или обращению медицинских (в том числе электронных) документов, подлежащих обязательному ведению:
влечет штраф — от двадцатикратного до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы.
4. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, в течение года после применения меры административного взыскания:
влечет штраф — от семидесятикратного до стократного размера установленной минимальной заработной платы.
Статья 47.19. Нарушение лицом, оказывающим медицинскую помощь и обслуживание, порядка заполнения и выдачи листка временной нетрудоспособности
1. Нарушение лицом, оказывающим медицинскую помощь и обслуживание, порядка заполнения и выдачи листка временной нетрудоспособности:влечет штраф -  от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года после применения меры административного взыскания:влечет штраф -  от двухсотпятидесятикратного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы.
Статья 47.20. Непредоставление информационного листка пациенту или его законному представителю
1. Непредоставление пациенту или его законному представителю информационного листка в соответствии с требованиями, установленными законом:
влечет штраф — от десятикратного до двадцатикратного размера минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года после применения меры административного взыскания:
влечет штраф - от пятидесятикратного до семидесятикратного размера минимальной заработной платы.
Статья 47.21. Невыполнение или нарушение лицами, оказывающими медицинскую помощь и обслуживание, требований по оказанию лицам, пострадавшим в чрезвычайных ситуациях либо в результате военных действий или террористических актов, осуществленных иностранным  государством против Республики Армения, медицинской помощи и их обслуживанию на гарантированных государством бесплатных и льготных условиях
1. Невыполнение или нарушение лицами, оказывающими медицинскую помощь и обслуживание, требований по оказанию в предусмотренных законом случаях лицам, пострадавшим в чрезвычайных ситуациях либо в результате военных действий или террористических актов, осуществленных иностранным государством против Республики Армения, медицинской помощи и их обслуживанию на гарантированных государством бесплатных и льготных условиях:
влечет штраф - от тысячекратного до тысячапятисоткратного размера минимальной заработной платы.
влечет штраф - от тысячашестисоткратного до тысячавосьмисоткратного размера минимальной заработной платы.
Статья 47.22. Отсутствие у лица, оказывающего медицинскую помощь и  обслуживание, предусмотренного законом официального  интернет-сайта либо отсутствие у него  официального интернет- сайта, соответствующего закону
1. Отсутствие у лица, осуществляющего стационарную больничную медицинскую помощь и обслуживание, официального интернет-сайта, предусмотренного законом:
влечет штраф -  от стократного до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы.
2. Отсутствие у лица, осуществляющего амбулаторную медицинскую помощь и обслуживание, официального интернет-сайта, предусмотренного законом:
влечет штраф -  от восьмидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы.
3. Отсутствие на официальном интернет-сайте лица, осуществляющего медицинскую помощь и обслуживание, данных об услугах или о прейскуранте, или медицинском персонале, или возможности обратной связи с лицами, оказывающими специализированные услуги:
влечет штраф -  от пятидесятикратного до восьмидесятикратного размера минимальной заработной платы.
4. Повторное совершение деяний, предусмотренных частями 1, 2 или 3 настоящей статьи, в течение года после применения мер административного взыскания:
влечет штраф -  от двухстократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы.
Статья 47.23. Непредставление или  нарушение порядка представления в полицию сообщения о поступившем в медицинское учреждение пациенте (а также умершем лице)
1. Непредставление лицом, оказывающим медицинскую помощь и обслуживание, соответствующего сообщения о поступившем в медицинское учреждение пациенте (а также об умершем лице) в установленном Правительством Республики Армения порядке либо нарушение порядка представления такого сообщения:
влечет штраф в размере от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной  заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года после применения мер административного взыскания:
влечет штраф от двухсотпятидесятикратного до трехсотпятидесятикратного размера минимальной  заработной платы.
Статья 47.24. Осуществление медицинским работником профессиональной деятельности в случаях, запрещенных по основанию нарушения правил профессиональной этики
1. Осуществление медицинским работником профессиональной деятельности в запрещенных согласно закону случаях по основанию нарушения правил профессиональной этики медицинского работника:
влечет назначение штрафа медицинскому работнику - от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной  заработной платы.
2. Повторное совершение деяний, предусмотренных частью 1 настоящей статьи, в течение года после применения мер административного взыскания:
влечет штраф - от трехсотпятидесятикратного до четырехсоткратного размера минимальной  заработной платы.
Статья 47.25. Нарушение требований, установленных в сфере обращения медицинских изделий
1. Нарушение требований, установленных в сфере обращения медицинских изделий:
влечет штраф - от стократного до тысячекратного размера установленной минимальной  заработной платы.
Статья 47.26. Оказание медицинской помощи и обслуживания медицинскимработником-иностранцем без разрешения на краткосрочную профессиональную деятельность медицинских работников -иностранцев
1. Оказание медицинской помощи и обслуживания медицинским работником-иностранцем без разрешения на краткосрочную профессиональную деятельность медицинских работников – иностранцев:
влечет наложение штрафа на лицо, оказывающее медицинскую помощь и обслуживание, - от четырехсотпятидесятикратного до пятисоткратного размера минимальной  заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года после наложения административного взыскания:
влечет штраф - от семисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной  заработной платы.".