Ընդունվել է 28.04.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 40.1-ին հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «միջոցով» բառից առաջ լրացնել «կամ համացանցի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 40.3-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 40.3. Թեկնածուի կամ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կողմից նախընտրական հիմնադրամ չբացելը, նախընտրական հիմնադրամ կատարված մուծումների եւ դրանց օգտագործման վերաբերյալ հայտարարագիրը չներկայացնելը, հայտարարագիրն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ ներկայացնելը կամ նախընտրական քարոզչության ծախսերը նախընտրական հիմնադրամից չկատարելը
1. Թեկնածուի կամ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կողմից նախընտրական հիմնադրամ չբացելը, եթե դա բացելը օրենքով սահմանված պարտականություն է, նախընտրական հիմնադրամ կատարված մուծումների եւ դրանց օգտագործման վերաբերյալ հայտարարագիրն օրենքով սահմանված ժամկետում չներկայացնելը, հայտարարագիրն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ ներկայացնելը կամ նախընտրական քարոզչության ծախսերը նախընտրական հիմնադրամից չկատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 40.8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 40.8. Քարոզչություն իրականացնելու իրավունք չունեցող անձի կողմից նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչություն իրականացնելը կամ նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչության նպատակով վարչական ռեսուրսը օգտագործելը
1. Քարոզչության համար օրենքով սահմանված ժամանակահատվածում նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչություն իրականացնելու իրավունք չունեցող անձի կողմից նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչություն իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով:
2. Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչության նպատակով վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, այդ թվում՝ ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված ֆինանսական, տեղեկատվական միջոցների, տարածքների, տրանսպորտային ու կապի միջոցների եւ մարդկային ռեսուրսների օգտագործումը, բացառությամբ «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքով պետական պահպանության ենթակա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվող անվտանգության միջոցառումների համար, ինչպես նաեւ պաշտոնեական դիրքի օգտագործումն ընտրությունների ժամանակ առավելություն ստանալու համար՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ չորսհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:»:

Статья 1. Абзац второй статьи 40.1 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) после слов "(в том числе при спутниковом вещании)" дополнить словами ", или Интернета".
Статья 2. Статью 40.3 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 40.3. Неоткрытие кандидатом или партией (блоком партий) предвыборного фонда, непредставление декларации о внесенных в предвыборный фонд взносах и об их использовании, представление декларации с нарушением установленного законом порядка или  произведение расходов на предвыборную агитацию не из предвыборного фонда
1. Неоткрытие кандидатом или партией (блоком партий) предвыборного фонда, если такое открытие является установленной законом обязанностью, непредставление в установленный законом срок декларации о внесенных в предвыборный фонд взносах и об их использовании, представление декларации с нарушением установленного законом порядка или  произведение расходов на предвыборную агитацию не из предвыборного фонда:
влечет назначение штрафа на физическое лицо-дарителя- от трехстократного до пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. Статью 40.8 Кодекса  изложить в следующей редакции:
"Статья 40.8. Проведение лицом, не имеющим права на проведение агитации, предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума или использование административного ресурса в целях предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума
1. Осуществление лицом, не имеющим право на осуществление предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума, предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума в установленный законом период для агитации:
влечет назначение штрафа на граждан -от стократного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы, а на должностных лиц - от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы.
2. Использование в целях предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума административного ресурса, в том числе  предоставленных для осуществления служебных обязанностей финансовых, информационных средств, помещений, транспортных средств, средств связи и человеческих ресурсов,  за исключением мероприятий по безопасности, применяемых в отношении высокопоставленных должностных лиц, подлежащих государственной охране согласно Закону "Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране":
влечет назначение штрафа на граждан -от двухсоткратного до четырехсоткратного размера,  на должностных лиц — от четырехсоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы.".