ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.03.2022
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 37-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ մասով.
«10. Հարկային եւ մաքսային մարմինների կողմից քննվող վարչական իրավախախտումների գործերով եթե վարչական իրավախախտման վարույթին չի ներկայացել վարչական ակտի հասցեատերը, իսկ օրենքը բացառում է առանց նրա ներկայության համապատասխան վարչական ակտ ընդունելը, կամ վարչական ակտի ընդունումը հնարավոր է միայն այդ ակտի հասցեատիրոջն ի հայտ բերելու դեպքում, կամ նշանակվել է փորձաքննություն, ապա վարչական տույժը կարող է նշանակվել վարչական վարույթին վարչական ակտի հասցեատիրոջ ներկայանալուց, վարչական ակտի հասցեատիրոջը ի հայտ բերելուց կամ փորձաքննության եզրակացությունն ստանալուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան իրավախախտումը կատարվելու օրվանից մեկ տարվա ընթացքում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 170.3-րդ հոդվածի վերնագրում եւ 1-ին մասում «Հարկերը, տուրքերը եւ օրենքով սահմանված պարտադիր այլ վճարումները» բառերը փոխարինել «Պետական եւ տեղական հարկերը, պետական եւ տեղական վճարները (բացառությամբ տեղական տուրքի), պետական բյուջե վճարվող օրենքով սահմանված այլ պարտադիր վճարները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 219.1-ին հոդվածի 2-րդ մասը «գործերը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ 170.3 հոդվածով նախատեսված տեղական հարկերը եւ տեղական վճարները (բացառությամբ տեղական տուրքի) սահմանված ժամկետներում չվճարելու վերաբերյալ գործերը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 244.2-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «170.3,» թիվը, իսկ նույն մասը «շրջանակներում» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ 170.3 հոդվածով նախատեսված պետական հարկերը եւ պետական վճարները, պետական բյուջե վճարվող օրենքով սահմանված այլ պարտադիր վճարները սահմանված ժամկետներում չվճարելու վերաբերյալ գործերը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 246.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 246.2. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի վարույթի կասեցումը կամ երկարաձգումը
1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի վարույթը կարող է կասեցվել կամ երկարաձգվել «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքով սահմանված դեպքերում եւ ժամկետներով:»:

Статья 1. Статью 37 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить частью 10 следующего содержания:
"10. По делам об административных правонарушениях, расследуемым налоговыми и таможенными органами, если адресат административного акта не явился в производство по делу об административном правонарушении, а закон исключает принятие соответствующего административного акта в его отсутствие,  либо принятие административного акта возможно только в случае выявления адресата этого акта, либо назначена экспертиза, то административное взыскание может быть наложено в течение одного месяца со дня явки адресата административного акта в административное производство, выявления адресата административного акта или получения заключения экспертизы, но не позднее одного года со дня совершения правонарушения.".
Статья 2. В заголовке и части 1 статьи 170.3 Кодекса слова "налогов, пошлин и установленных законом иных обязательных платежей" заменить словами "государственных и местных налогов, государственных и местных платежей (за исключением местных пошлин), иных уплачиваемых в государственный бюджет установленных законом обязательных платежей".
Статья 3. Часть 2 статьи 219.1 Кодекса после слов "и 189.18"  дополнить словами ", а также  дела  о невыплате в установленные сроки местных налогов и местных платежей (за исключением местных пошлин), предусмотренных статьей 170.3".
Статья 4.   В части 1 статьи 244.2  Кодекса исключить число "170.3," и эту же часть после слов " в рамках отведенных им полномочий" дополнить словами ", а также   дела  о невыплате в установленные сроки предусмотренных статьей 170.3 государственных  налогов и  государственных платежей,  иных уплачиваемых в государственный  бюджет установленных законом обязательных платежей ".
Статья 5. Кодекс дополнить статьей 246.2 следующего содержания:
«Статья 246.2. Прекращение или продление производства по делам об         административных правонарушениях
1. Производство по делам об административных правонарушениях может быть прекращено или продлено в случаях и в сроки, установленные Законом "Об основах администрирования и административном производстве".՚.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу на следующий день после дня его официального опубликования.