Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 87.2-րդ, 87.3-րդ, 88.1-ին, 88.2-րդ, 88.3-րդ եւ 90.1-ին հոդվածներով.
«Հոդված 87.2. Կենդանական աշխարհն ուսումնասիրող սուբյեկտների կողմից կենդանական աշխարհի ուսումնասիրության արդյունքով ձեռք բերված տեղեկատվություն չտրամադրելը
1. Սահմանված ժամկետներում կենդանական աշխարհն ուսումնասիրող սուբյեկտների կողմից կենդանական աշխարհի ուսումնասիրության արդյունքով ձեռք բերված տեղեկատվությունը լիազոր մարմնին չտրամադրելը`
2. Նույն արարքը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 87.3. Իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից կենդանաբանական հավաքածուների վերաբերյալ տեղեկատվություն չտրամադրելը
1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ ժամկետներում իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից իրենց մոտ պահվող կենդանաբանական հավաքածուների վերաբերյալ տեղեկատվությունը լիազոր մարմնին չտրամադրելը`
2. Նույն արարքը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:».
«Հոդված 88.1. Առանց համապատասխան թույլտվության ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից անազատ եւ կիսաազատ պայմաններում վայրի կենդանիներ, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ պահելը կամ դրանց հաշվառման տվյալները լիազոր մարմնին չտրամադրելը
1. Առանց համապատասխան թույլտվության ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից անազատ եւ կիսաազատ պայմաններում պահվող վայրի կենդանիներ, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ պահելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ` հարյուրյոթանասունապատիկից մինչեւ երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով:
2. Հայաստանի Հանրապետության լիազոր մարմնի սահմանած կարգով եւ ժամկետներում իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից անազատ եւ կիսաազատ պայմաններում պահվող վայրի կենդանիների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հաշվառման տվյալները լիազորված մարմնին չտրամադրելը՝
3. Նույն արարքը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 88.2. Ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից վայրի կենդանիների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների, դրանց արգասիքների եւ մասերի առք ու վաճառքի պայմաններն ու պահանջները չպահպանելը
Ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից վայրի կենդանիների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների, դրանց արգասիքների եւ մասերի առք ու վաճառքի պայմաններն ու պահանջները չպահպանելը՝
Հոդված 88.3. Ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից կենդանական աշխարհի օբյեկտները գյուղատնտեսական (սելեկցիա), արդյունագործական (որսորդություն, ձկնորսություն, հավաք, այդ թվում` կենդանիների կենսագործունեության արգասիքների հավաք եւ մթերում), սոցիալական, բնապահպանական, գիտահետազոտական, կրթական, առողջապահական եւ վերարտադրության կազմակերպման նպատակներից բացի այլ նպատակներով օգտագործումը կամ ոչ նպատակային օգտագործումը
1. Ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից կենդանական աշխարհի օբյեկտները գյուղատնտեսական (սելեկցիա), արդյունագործական (որսորդություն, ձկնորսություն, հավաք, այդ թվում` կենդանիների կենսագործունեության արգասիքների հավաք եւ մթերում), սոցիալական, բնապահպանական, գիտահետազոտական, կրթական, առողջապահական եւ վերարտադրության կազմակերպման նպատակներից բացի այլ նպատակներով օգտագործումը կամ օգտագործման պայմանագրով չսահմանված նպատակներով օգտագործումը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ` հարյուրյոթանասունապատիկից մինչեւ երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով:».
«Հոդված 90.1. Առանց համապատասխան թույլտվության, լիցենզիայի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից վայրի կենդանիների, դրանց արգասիքների, կենդանաբանական հավաքածուների եւ առանձին նմուշների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանումը կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծումը
1. Առանց համապատասխան թույլտվության, լիցենզիայի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից վայրի կենդանիների, դրանց արգասիքների, կենդանաբանական հավաքածուների եւ առանձին նմուշների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանումը կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծումը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ` հարյուրյոթանասունապատիկից մինչեւ երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին հոդվածով լրացվող՝
1) 87.2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե2» կետով սահմանված կարգի ընդունումից հետո.
2) 87.2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե3» կետով սահմանված կարգի ընդունումից հետո.
3) 88.1-ին հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ1» եւ «գ1» կետերով սահմանված կարգի ընդունումից հետո.
4) 88.2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «գ3» կետով սահմանված կարգի ընդունումից հետո.
5) 88.3-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի «գ1», «գ2» եւ «գ5» կետերով սահմանված կարգի ընդունումից հետո.
6) 90.1-ին հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե1» կետով սահմանված կարգի ընդունումից հետո:

Статья 1. Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года дополнить статьями 87.2, 87.3, 88.1, 88.2, 88.3 и 90.1 следующего содержания:
"Статья 87.2. Непредоставление субъектами, изучающими животный мир, информации, полученной в результате изучения животного мира
1. Непредоставление субъектами, изучающими животный мир, уполномоченному органу информации, полученной в результате изучения животного мира, в установленные сроки:
2. Повторное совершение того же деяния в течение года влечет назначение штрафа  - в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 87.3. Непредоставление юридическими или физическими лицами информации о зоологических коллекциях
1. Непредоставление юридическими или физическими лицами уполномоченному органу информации о хранящихся у них зоологических коллекциях  в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Армения:
2. Повторное совершение того же деяния в течение года влечет назначение штрафа  - в стократном размере установленной минимальной заработной платы.";
"Статья 88.1. Содержание физическими или юридическими лицами диких животных, в том числе животных, занесенных в Красную книгу животных Республики Армения, в условиях неволи и полуволи без соответствующего разрешения, или непредоставление уполномоченному органу данных по их учету
1. Содержание физическими или юридическими лицами диких животных, в том числе животных, занесенных в Красную книгу животных Республики Армения, в условиях неволи и полуволи без соответствующего разрешения:
влечет назначение штрафа - гражданам от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера установленной минимальной зарплаты, а юридическим лицам – от стосемидесятикратного до двухсотпятидесятикратного размера установленной минимальной зарплаты.
2. Непредоставление юридическими или физическими лицами уполномоченному органу данных об учете диких животных, в том числе животных, занесенных в Красную книгу животных Республики Армения, содержащихся в условиях неволи и полуволи, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом Республики Армения:
3. Повторное совершение того же деяния в течение года влечет назначение штрафа  - в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 88.2. Несоблюдение физическими или юридическими лицами условий и требований купли-продажи диких животных, в том числе животных, занесенных в Красную книгу животных Республики Армения, их дериватов и частей
Несоблюдение физическими или юридическими лицами условий и требований купли-продажи диких животных, в том числе животных, занесенных в Красную книгу животных Республики Армения, их дериватов и частей:
влечет назначение штрафа гражданам - от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера установленной минимальной зарплаты, юридическим лицам – от стосемидесятикратного до двухсотпятидесятикратного размера установленной минимальной зарплаты.
Статья 88.3. Использование физическими или юридическими лицами объектов животного мира в иных целях, кроме сельскохозяйственных (селекционных), промысловых (охота, рыболовство, собирательство, в том числе сбор и хранение дериватов жизнедеятельности животных), социальных, природоохранных, научно-исследовательских, образовательных, здравоохранительных целей и  целей организации воспроизводства, либо  их нецелевое использование
1. Использование объектов животного мира физическими или юридическими лицами в не предусмотренных договором пользования целях, за исключением сельскохозяйственных (селекционных), промысловых (охота, рыболовство, собирательство, в том числе сбор и хранение дериватов жизнедеятельности животных), социальных, природоохранных, научно-исследовательских, образовательных, здравоохранительных целей и целей организации воспроизводства, либо в целях, не предусмотренных договором пользования:
влечет назначение штрафа  гражданам – от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера установленной минимальной зарплаты, а юридическим лицам – от стосемидесятикратного до двухсотпятидесятикратного размера установленной минимальной зарплаты.";
"Статья 90.1. Вывоз с территории Республики Армения или ввоз на территорию Республики Армения физическими или юридическими лицами диких животных, их дериватов, зоологических коллекций и отдельных образцов без соответствующего разрешения, лицензии
1. Вывоз с территории Республики Армения или ввоз на территорию Республики Армения физическими или юридическими лицами диких животных, их дериватов, зоологических коллекций и отдельных образцов без соответствующего разрешения или лицензии:
влечет назначение штрафа  гражданам - от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера установленной минимальной зарплаты, а юридическим лицам – от стосемидесятикратного до двухсотпятидесятикратного размера установленной минимальной зарплаты.".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением дополняемой статьей 1 настоящего Закона:
1) статьи 87.2, которая вступает в силу после принятия порядка, установленного пунктом "д2" части 1 статьи 6 Закона "О животном мире";
2) статьи 87.2, которая вступает в силу после  принятия порядка, установленного пунктом "д3" части 1 статьи 6 Закона "О животном мире";
3) статьи 88.1, которая вступает в силу после принятия порядка, установленного пунктами "б1" и "в1" части 1 статьи 6 Закона "О животном мире";
4) статьи 88.2, которая вступает в силу после принятия порядка, установленного пунктом "в3" части 1 статьи 6 Закона "О животном мире";
5) статьи 88.3, которая вступает в силу после  принятия порядка, установленного пунктами "в1", "в2" и "в5" статьи 5 Закона "О животном мире";
6) статьи 90.1, которая вступает в силу после  принятия порядка, установленного пунктом "д1" части 1 статьи 6 Закона "О животном мире".