«ԱՆՁԻ ՖՈՒՆԿՑԻՈՆԱԼՈՒԹՅԱՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Անձի  ֆունկցիոնալության  գնահատման  մասին» 2021 թվականի մայիսի 5-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «ձեւը» բառից հետո լրացնել «, անձի ֆունկցիոնալության գնահատումն իրականացնելու համար դիմումի օրինակելի ձեւը, անձի ֆունկցիոնալության գնահատման որոշման ձեւը, անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործիքների ձեւերը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 6.1. Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի լիազորությունները
1. Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը  հաստատում է բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպության կողմից անձին ֆունկցիոնալության գնահատման ուղեգրելու կարգը եւ ուղեգրի ձեւը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետը «ժամանակ» բառից հետո լրացնել «կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետեւանքով» բառերով:
2. Սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածներով  նախատեսված իրավական ակտերը կընդունվեն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ ОЦЕНКЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОСТИ ЛИЦА”
Статья 1. Пункт 2 части 1 статьи 6 Закона “Об оценке функциональности лица” от 5 мая 2021 года ЗР-195-Н (далее – Закон)  после слов “форму индивидуальной программы услуг” дополнить словами “, примерную форму заявления на проведение оценки функциональности лица, форму решения  об оценке функциональности лица, формы инструментов оценки функциональности лица”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 6.1 следующего содержания:
“Статья 6.1. Полномочия уполномоченного органа государственного управления в сфере здравоохранения Республики Армения
1. В сфере оценки функциональности лица уполномоченный орган государственного управления в сфере здравоохранения Республики Армения утверждает порядок направления и форму направления лица организацией, оказывающей медицинскую помощь и услуги, на оценку функциональности.”.
Статья 3. Пункт 11 части 2 статьи 9 Закона после слов “соприкосновения с противником” дополнить словами “, или в результате наступательного действия противника”.
Статья 4. Заключительная часть и переходное положение.
2. Правовые акты, предусмотренные статьями 1 и 2 настоящего Закона, будут приняты в течение одного месяца после вступления в силу настоящего Закона.