Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 160-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 160. Զենքի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի եւ փամփուշտների վաճառքի կարգը խախտելը
1. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի առեւտրի լիցենզիա ունեցող իրավաբանական անձանց կողմից զենք ձեռք բերելու թույլտվություն չունեցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց զենք վաճառելը՝
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վեցհարյուրապատիկի չափով:
3. Վաճառակետերում զենքի պահպանման անվտանգության կանոնների պահպանումը խախտելը՝
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով:
5. Զենքի վաճառքի գործունեության կազմակերպման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 190-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 190. Զենք ձեռք բերելու կամ վաճառելու կարգը խախտելը
1. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտմամբ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կողմից զենք ձեռք բերելը կամ վաճառելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով՝ զենքի առգրավմամբ կամ առանց դրա:
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով՝ զենքի առգրավմամբ:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 191-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 191. Զենքը կամ ռազմամթերքը պահելու, տեղափոխելու (փոխադրելու), կրելու կամ օգտագործելու կանոնները խախտելը
1. Զենք պահելու եւ կրելու, պահելու եւ օգտագործելու, հավաքածուներ կազմելու թույլտվություններ ունեցող քաղաքացիների կողմից զենքը կամ ռազմամթերքը պահելու, տեղափոխելու (փոխադրելու), կրելու կամ օգտագործելու կանոնները խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով՝ զենքը վերցնելու կամ առանց դրա:
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով` զենքի եւ ռազմամթերքի առգրավմամբ:
3. Զենքը եւ ռազմամթերքը պահելու, տեղափոխելու (փոխադրելու), կրելու կամ օգտագործելու կանոններն իրավաբանական անձանց այն աշխատողների կողմից խախտելը, որոնք պատասխանատու են դրանց անվթարության համար, նրանց կողմից զենքը եւ ռազմամթերքը ոչ ըստ նպատակի օգտագործելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով՝ զենքը վերցնելու կամ առանց դրա:
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով՝ զենքի եւ ռազմամթերքի առգրավմամբ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 192-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 192. Հրազենի գրանցման (վերագրանցման) ժամկետները կամ հաշվառման վերցնելու կանոնները խախտելը
1. Ֆիզիկական անձանց կողմից բնակության վայրը փոխելիս, իսկ իրավաբանական անձանց կողմից հաշվառման վայրը փոխելիս հրազենի գրանցման (վերագրանցման) սահմանված ժամկետները խախտելը կամ ոստիկանությունում այն հաշվառման վերցնելու կանոնները խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ յուրաքանչյուր միավոր հրազենի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 193-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 193. Զենքը եւ ռազմամթերքն իրացնելուց խուսափելը
1. Այն քաղաքացիների համար, որոնց զենք պահելու եւ կրելու, պահելու եւ օգտագործելու, հավաքածուներ կազմելու թույլտվությունն ուժը կորցրած է ճանաչվել օրենքով սահմանված կարգով, զենքը եւ ռազմամթերքն իրացնելուց խուսափելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով` զենքի եւ ռազմամթերքի առգրավմամբ:»:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 193.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 193.1. Հրաձգարան գործարկելն առանց համապատասխան լիզենզիայի, իրավական ակտերի խախտմամբ կահավորելը եւ անվտանգության կանոնները խախտելը
1. Առանց լիցենզիայի հրաձգարան գործարկելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:
2. Օրենսդրությամբ նախատեսված կարգի խախտմամբ հրաձգարան կահավորելը՝
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
4. Հրաձգարանում քաղաքացու կողմից զենք պահելու եւ կրելու, այլ անձի փոխանցելու կանոնները խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:
5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
6. Իրավաբանական անձի, իրավաբանական անձի աշխատողների կողմից հրաձգարանում, զենքի ուսուցման, պահելու եւ կրելու, այլ անձի փոխանցելու կանոնները խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
7. Սույն հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
8. Հրաձգարանի գործարկման գործունեության կազմակերպման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 193.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 193.2. Զենքի հարդարման վերաբերյալ սահմանված նորմերը խախտելը
1. Զենքի հարդարման գործունեության կազմակերպման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 193.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 193.3. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի արտադրության վերաբերյալ սահմանված նորմերը խախտելը
1. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի արտադրության գործունեության կազմակերպման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 264-րդ հոդվածից «191» թվից հետո հանել «հոդվածի առաջին եւ երկրորդ մասերով» բառերը:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակումից երկու ամիս հետո:

Статья 1. Статью 160 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 160. Нарушение порядка продажи оружия, его основных составных частей и патронов
1. Продажа юридическими лицами, имеющими лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием оружия физическим и юридическим лицам, не имеющим разрешения на приобретение оружия:
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение одного года после назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в шестисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Нарушение соблюдения правил безопасности хранения оружия в пунктах продажи:
влечет назначение штрафа в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, в течение одного года после назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
5. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на организацию деятельности по продаже оружия, если это не повлекло ответственности, установленной Законом Республики Армения "О лицензировании":
влечет назначение штрафа в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Статью 190 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Нарушение порядка приобретения или продажи оружия
1. Приобретение или продажа оружия физическими и юридическими лицами с нарушением законодательства Республики Армения:
влечет назначение штрафа — в стократном размере установленной минимальной заработной платы, с изъятием оружия или либо без этого.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение одного года со дня наложения административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, с изъятием оружия.".
Статья 3. Статью 191 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 191. Нарушение правил хранения, перемещения (транспортировки), ношения или использования оружия или боеприпасов
1. Нарушение правил хранения, перемещения (транспортировки), ношения или использования оружия или боеприпасов гражданами, имеющими разрешение на хранение и ношение, хранение и использование, коллекционирование оружия:
влечет назначение штрафа — в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы, с изъятием оружия или без этого.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение одного года со дня наложения административного взыскания
влечет назначение штрафа в стократном размере установленной минимальной заработной платы — с изъятием оружия и боеприпасов.
3. Нарушение правил хранения, перемещения (транспортировки), ношения или использования оружия или боеприпасов работниками юридического лица, ответственными за их сохранность, использование ими оружия или боеприпасов не по назначению:
влечет назначение штрафа — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы, с изъятием оружия или без этого.
4. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, в течение года со дня наложения административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в стократном размере установленной минимальной заработной платы, с изъятием оружия и боеприпасов.".
Статья 4. Статью 192 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 192. Нарушение сроков регистрации (перерегистрации) или правил постановки на учет огнестрельного оружия
1. Нарушение физическими лицами при смене места жительства, а юридическими лицами - при смене места учета, установленных сроков регистрации (перерегистрации) огнестрельного оружия или нарушение правил постановки его на учет в полиции:
влечет назначение штрафа — в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы за каждую единицу огнестрельного оружия.".
Статья 5. Статью 193 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 193. Уклонение от сдачи оружия и боеприпасов
1. Уклонение от сдачи оружия и боеприпасов гражданами, разрешение на хранение и ношение, хранение и использование, коллекционирование оружия которых признано утратившим силу в установленном законом порядке:
влечет назначение штрафа — в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы — с изъятием оружия и боеприпасов.".
Статья 6. Кодекс дополнить статьей 193.1 следующего содержания:
"Статья 193.1. Эксплуатация тира без соответствующей лицензии, его оснащение с нарушением правовых актов и нарушение правил безопасности
1. Эксплуатация тира без лицензии:
влечет назначение штрафа — в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Оснащение тира с нарушением предусмотренного законодательством порядка:
влечет назначение штрафа — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:
4. Нарушение гражданином правил хранения и ношения, передачи оружия другому лицу в тире:
влечет назначение штрафа в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
5. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 4 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа в стократном размере установленной минимальной заработной платы с изъятием оружия или без этого.
6. Нарушение юридическим лицом, работниками юридического лица правил обучения, хранения и ношения, передачи оружия иному лицу в тире:
влечет назначение штрафа в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
7. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 6 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:
8. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на организацию деятельности по эксплуатации тира, если это не влечет установленную Законом Республики Армения "О лицензировании" ответственность:
Статья 7. Кодекс дополнить статьей 193.2 следующего содержания:
"Статья 193.2. Нарушение установленных норм по переделке оружия
1. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на организацию деятельности по переделке оружия, если это не влечет установленную Законом Республики Армения "О лицензировании" ответственность:
влечет назначение штрафа в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 8. Кодекс дополнить статьей 193.3 следующего содержания:
"Статья 193.3. Нарушение установленных норм по производству гражданского и служебного оружия
1. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на организацию деятельности по производству гражданского и служебного оружия, если это не влечет установленную Законом Республики Армения "О лицензировании" ответственность:
влечет назначение штрафа в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 9. В статье 264 Кодекса в словосочетании "частями первой и второй статьи 191" исключить слова "частями первой и второй статьи"
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в силу Закона "О регулировании оборота оружия", за исключением статьи 6 настоящего Закона, которая вступает в силу через два месяца после официального опубликования настоящего Закона.