ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1.  1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության օրենսգրքի 169.1-ին հոդվածում՝
1)  երկրորդ պարբերության ,Հայտարարագիրըե բառը փոխարինել ,Բացառությամբ սույն հոդվածի երրորդ, չորրորդ եւ հինգերորդ պարբերություններով սահմանված դեպքերի, հայտարարագիրըե բառերով.
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ եւ վեցերորդ պարբերություններով.
,Եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձանց կողմից եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) հարկային մարմին սահմանված ժամկետում չներկայացնելը՝
Եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձանց կողմից եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) սույն հոդվածի երրորդ պարբերությամբ նախատեսված վարչական տույժի միջոցը կիրառելուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, չներկայացնելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում`
1) Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար, որոնք հաշվետու տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են (հանդիսացել են) դրան նախորդող տարվա արդյունքներով մեկ միլիարդ դրամ եւ ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ առեւտրային կազմակերպության մասնակից (բաժնետեր փայատեր, անդամ)՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով.
2) Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար, որոնք ,Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասինե Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված իրական շահառու են համարվում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով.
3) Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար, որոնք հաշվետու տարվա ընթացքում ստացել են 20 միլիոն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով.
4) սույն պարբերության 1-3-րդ կետերում չնշված ֆիզիկական անձանց համար` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով.
Եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձանց կողմից եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) սույն հոդվածի չորրորդ պարբերությամբ նախատեսված վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո` 30 օրվա ընթացքում, չներկայացնելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար՝ սույն հոդվածի չորրորդ պարբերությամբ նախատեսված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:
Եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձը սույն հոդվածի չորրորդ պարբերության մեկից ավելի կետերում ներառված լինելու դեպքում այդ անձի նկատմամբ կիրառվում է սույն հոդվածի չորրորդ պարբերությամբ նախատեսված առավելագույն չափի տուգանքի մեծությունը:ե:
Հոդված  2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից եւ կիրառվում է 2023 թվականի հաշվետու տարվա եւ հետագա հաշվետու տարիների համար եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) չներկայացնելու դեպքերի մասով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ
Статья 1.   В  статье 169.1 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года:
1) в абзаце втором статьи слово "Непредставление" заменить словами " За исключением случаев, установленных третьим, четвертым и пятым абзацами настоящей статьи, непредставление";
2) статью дополнить абзацами третьим, четвертым, пятым и шестым следующего содержания:
"Непредставление в налоговый орган в установленный срок годового расчета подоходного налога (декларации) лицами, имеющими обязательство представления годового расчета подоходного налога (декларации):
Непредставление лицами, имеющими обязательство представления годового расчета подоходного налога (декларации), годового расчета подоходного налога (декларации) в течение 30 дней после применения меры административного взыскания, предусмотренного абзацем третьим настоящей статьи:
влечет назначение штрафа —
1) для граждан Республики Армения, являющихся резидентами Республики Армения, которые по состоянию на 31 декабря отчетного года являются (являлись) участником (акционер пайщик, член) коммерческой организации – резидента Республики Армения, по результатам предыдущего года задекларировавшей валовый доход в один миллион драмов и более, — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы;
2) для граждан Республики Армения, являющихся резидентами Республики Армения, которые являются установленными Законом Республики Армения "О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма" реальными бенефициарами — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы;
3) для граждан Республики Армения, являющихся резидентами Республики Армения, которые в течение отчетного года получили заем в 20 миллионов драмов и более — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы;
4) для физических лиц, не указанных в пунктах 1-3 настоящего абзаца — в пятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Непредставление лицами, имеющими обязательство представления годового расчета подоходного налога (декларации), годового расчета подоходного налога (декларации) в течение 30 дней после применения мер административного взыскания, предусмотренных абзацем четвертым настоящей статьи:
влечет назначение штрафа за непредставление в установленный срок годового расчета подоходного налога (декларации) — в двукратном размере штрафа, предусмотренного абзацем четвертым настоящей статьи.
В случае если лицо, имеющее обязательство представления годового расчета подоходного налога (декларации) включено в более чем один пункт абзаца четвертого настоящей статьи, в отношении этого лица применяется размер максимальной величины штрафа, предусмотренного абзацем четвертым настоящей статьи.".
Статья 2.    Настоящий Закон вступает в силу  с 1-го января 2023 года и применяется в части случаев непредставления годового расчета подоходного налога (декларации) за 2023 отчетный год и последующие отчетные годы.