Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 43.1-ին հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «աղբամաններից» բառից հետո լրացնել «, աղբի հավաքման կենտրոններից» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին, 8.1-ին եւ 8.2-րդ մասերով.
«7.1.  Համայնքի կամ աղբահանության օպերատորի տրամադրած՝ կոշտ կենցաղային աղբի համար նախատեսված տարողություններում՝ աղբամաններում կամ կոնտեյներներում, բժշկական աղբի, մեկ խորանարդ մետր եւ ավել ծավալով աղբի, այրվող, շիկացած կամ տաք աղբի, ձյան եւ սառույցի տեղադրումը, ինչպես նաեւ այն աղբի տեղադրումը, որը կարող է վնաս հասցնել աղբ հեռացնող անձանց կյանքին եւ առողջությանը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկից տասնապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից երեսնապատիկի չափով:».
«8.1. Հողամասերի սեփականատերերի կամ օգտագործողների կողմից իրենց տարածքում իրենց չպատկանող աղբ հայտնաբերվելուց հետո՝ ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում,  այդ մասին տեղական ինքնակառավարման մարմնին չտեղեկացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից հնգապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի ութնապատիկից տասնապատիկի չափով:
8.2. Հողամասերի  սեփականատերերի  կամ  օգտագործողների տարածքում հայտնաբերված իրենց չպատկանող աղբի վերաբերյալ տեղական ինքնակառավարման մարմնին տեղեկացնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, համապատասխան միջոցներ չձեռնարկելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից երեսնապատիկի չափով:».
3) 9-րդ մասը  «Աղբավայրերի» բառից հետո լրացնել «, աղբի հավաքման կենտրոնների» բառերով.
4)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10.1-10.6-րդ մասերով.
«10.1. Պայթուցիկ  եւ  դյուրավառ  նյութերի,  բժշկական հաստատություններից, սպանդանոցներից առաջացած եւ  այլ կենսաբանական աղբի, ինչպես նաեւ առանց հատուկ տարաներում պահեստավորված հեղուկ աղբի տեղադրումը աղբավայրերում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից քսանապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝  սահմանված նվազագույն աշխատավարձի ութսունապատիկից հարյուրապատիկի չափով:
10.2. Սույն հոդվածի 10.1-ին մասով նախատեսված խախտումը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից հիսնապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
10.3.  Աղբավայրերում բաց եղանակով աղբի այրման կազմակերպումը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից երեսնապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝  սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
10.4. Սույն հոդվածի 10.3-րդ մասով նախատեսված խախտումը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից ութսունապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:
10.5. Գործող աղբավայրերի բարեկարգմանն ու շահագործմանը ներկայացվող նվազագույն պահանջները չկատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում աղբավայրը շահագործողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  հարյուրապատիկից  մինչեւ  երեքհարյուրապատիկի չափով:
10.6. Շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցության բացահայտման եւ կանխարգելման նպատակով աղբավայրի հսկողություն, ինչպես նաեւ աղբի ինքնայրումը կանխելու համար հակահրդեհային միջոցառումներ չիրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում աղբավայրը շահագործողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  ութսունապատիկից  մինչեւ  երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 219.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «43.1-ին հոդվածի 1-ին, 1.1-ին, 2-րդ, 9-րդ մասերով» բառերը փոխարինել  «43.1-ին հոդվածի 1-ին, 1.1-ին, 2-րդ, 8.2-րդ, 9-րդ, 10.5-րդ  եւ 10.6-րդ մասերով,» բառերով.
2) 2-րդ մասի «43.1-ին հոդվածի 2.1-8-րդ» բառերը փոխարինել «43.1-ին հոդվածի 2.1-8.1-ին», իսկ «10-12-րդ» բառերը՝ «10.1-10.4-րդ, 11-12-րդ» բառերով:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին հոդվածով լրացվող՝ Օրենսգրքի 43.1-ին հոդվածի 10.5-րդ մասի, որն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի հունվարի 1-ից, ինչպես նաեւ 7.1-ին եւ 10.1-ին մասերի, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1.   В статье 43.1 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс):
1) часть 3  после слов "урн для мусора, " дополнить словами "центров сбора мусора";
2) статью дополнить частями 7.1, 8.1 и 8.2 следующего содержания:
7.1. Размещение в предоставленных муниципалитетом или оператором по мусороудалению емкостях – в предусмотренных для твердых бытовых отходов контейнерах: урнах или контейнерах  для мусора -  медицинских отходов, мусора объемом в один и более кубический метр, воспламеняющегося, раскаленного или горячего мусора, снега и льда, а также размещение мусора, который может причинить вред жизни и здоровью осуществляющих мусороудаление лиц:
влечет назначение штрафа физическому лицу - от пятикратного до десятикратного размера минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от двадцатикратного до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы.";
8.1. Неуведомление  собственниками или пользователями земельных участков органа местного самоуправления не позднее чем в течение 24 часов после обнаружения ими на своей территории не принадлежащего им мусора:
влечет назначение штрафа физическому лицу от трехкратного до пятикратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от восьмикратного до десятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
8.2. Непринятие органом местного самоуправления соответствующих мер в трехдневный срок после уведомления собственниками или пользователями об обнаруженном на территории их земельных участков не принадлежащего им мусора:
влечет назначение штрафа должностному лицу от двадцатикратного до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы.";
3) часть 9 после слов  "мусорных свалок" дополнить словами ", центров сбора мусора";
4) статью дополнить частями 10.1 – 10.6 следующего содержания:
"10.1. Размещение на мусорных свалках  взрывоопасных и легковоспламеняющихся материалов, отходов медицинских учреждений, боен и других биологических отходов, а также жидких бытовых отходов без их помещения в специальную тару:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от десятикратного до двадцатикратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от восьмидесятикратного до стократного размера установленной минимальной заработной платы.
10.2. Повторное совершение предусмотренного частью 10.1 настоящей статьи нарушения в течение одного года после назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от тридцатикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от двухсоткратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
10.3. Организация сжигания мусора открытым способом на мусорных свалках:  влечет назначение штрафа физическому лицу — от двадцатикратного до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от двухсоткратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
10.4. Повторное совершение предусмотренного частью 10.3 настоящей статьи нарушения в течение одного года после назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от пятидесятикратного до восьмидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
10.5. Неисполнение минимальных требований, предъявляемых к благоустройству и эксплуатации действующих мусорных свалок:
влечет назначение штрафа эксплуатирующему мусорную свалку лицу – от стократного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
10.6. Неосуществление надзора за мусорной свалкой в целях выявления и предотвращения вредного воздействия на окружающую среду, а также неосуществление противопожарных мер для предотвращения самовоспламенения мусора:
влечет назначение штрафа эксплуатирующему мусорную свалку лицу — от восьмидесятикратного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. В  статье 219 Кодекса:
1) в части 1  слова "предусмотренных частями 1, 1.1,  2, 9 статьи 43.1" заменить словами "предусмотренных частями 1, 1.1,  2,  8.2, 9, 10.5 и 10.6  статьи 43.1,";
2) в части 2 слова "предусмотренных частями 2-8 и 10-12 статьи 43.1" заменить словами "предусмотренных частями 2.1-8.1 и 10.1-10.4, 11-12 статьи 43.1".
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением дополняемых статьей 1 настоящего Закона части 10.5 статьи 43.1 Кодекса, которая вступает в силу с 1-го января 2024 года, а также частей 7.1 и 10.1 Кодекса, которые вступают в силу с 1-го января 2025 года.