Ընդունվել է 03.10.2023
Հոդված1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 137. 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-10-րդ մասերով.
«8. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առանց «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքով սահմանված փաստաթղթերի վտանգավոր բեռնափոխադրումներ իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:
9. Առանց ուղեկցող անձնակազմի հատուկ վտանգավոր բեռներ փոխադրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում վտանգավոր բեռներ փոխադրողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
10. Վտանգավոր  բեռներ  փոխադրող  կազմակերպությունում անվտանգության մասնագետի բացակայությունը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում վտանգավոր բեռներ փոխադրողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:»:

Статья 1. Статью 137.8 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года дополнить частями 8-10 следующего содержания:
" 8. Осуществление на территории Республики Армения опасных грузоперевозок без документов, установленных законом "О перевозке опасных грузов и необезвреженной тары автомобильным транспортом":
влечет назначение штрафа – в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
9 Перевозкаособо опасных грузов без сопровождающего персонала:
влечет назначение штрафа перевозчику опасных грузов – в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
10 Отсутствие в перевозящей опасные грузы организации специалиста по безопасности:
влечет назначение штрафа перевозчику опасных грузов – в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.".