ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 375.1-ին հոդվածով.
«375.1. Լուծարված հորատանցքերը վերաբացելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործման նպատակով հորատանցք հորատելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության կոնսերվացված հորատանցքերը վերաբացելը
1. Լուծարված հորատանցքերը վերաբացելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործման նպատակով հորատանցք հորատելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության կոնսերվացված հորատանցքերը վերաբացելը, եթե դա խոշոր չափերի գույքային կամ այլ էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին, գյուղացիական տնտեսությանը, շինություններին, մշակութային արժեքներին, կենդանական կամ բուսական աշխարհին կամ դրանց պաշարներին, հողին, ջրերին կամ հասարակության կամ պետության այլ օրինական շահերին՝
պատժվում է տուգանքով՝ քառասնապատիկից հիսնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տեւողությամբ, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը չորս տարի ժամկետով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 385-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածի իմաստով՝ սիգ ձկնատեսակի համար խոշոր չափ է համարվում 150 000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը գերազանցող գումարը (արժեքը):»:

Статья 1. Уголовный кодекс Республики Армения от 5 мая 2021 года (далее - Кодекс) дополнить статьей 375.1 следующего содержания:
“Статья 375.1. Повторное открытие ликвидированных скважин или осуществление водопользования подземными водными ресурсами без разрешения на водопользование, или бурение скважин в целях водопользования без разрешения на водопользование, или повторное открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование
1. Повторное открытие ликвидированных скважин или осуществление водопользования подземными водными ресурсами без разрешения на водопользование, или бурение скважин в целях водопользования без разрешения на водопользование, или повторное открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование, если это причиняет имущественный или иной ущерб правам, свободам или законным интересам лица или организации, сельскому хозяйству, сооружениям, культурным ценностям, животному или растительному миру или их ресурсам, земле, водам или иным законным интересам общества или государства, - наказывается штрафом от сорокакратного до пятидесятикратного размера, или общественными работами продолжительностью от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти часов, или краткосрочным лишением свободы на срок от одного до двух месяцев, или лишением свободы максимально на срок четыре года.”.
Статья 2. Статью 385 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. По смыслу настоящей статьи крупным размером для рыбы вида сиг является сумма (стоимость), превышающая 150000 драмов Республики Армения.”.