Ընդունվել է 11.07.2024
Հոդված 1. 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 98-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 98. Իրեղեն ապացույցների պահպանումը, պատճառված վնասի՝ քրեական վարույթներով վերականգնման համար դրամական միջոցների վճարումը, կառավարումը եւ տվյալների հրապարակումը ».
2) 2-րդ մասի «վարույթն իրականացնող մարմնի դեպոզիտային հաշվին» բառերը փոխարինել «դատախազության դեպոզիտային հաշվին, իսկ դատական քննության փուլում՝ այն դատարանի դեպոզիտային հաշվին, որի վարույթում գտնվում է քրեական գործը» բառերով, իսկ 5-րդ մասի 3-րդ կետի եւ 6-րդ մասի 2-րդ կետի «վարույթն իրականացնող մարմնի դեպոզիտային հաշվին» բառերը՝ «դատախազության դեպոզիտային հաշվին, իսկ դատական քննության փուլում՝ այն դատարանի դեպոզիտային հաշվին, որի վարույթում գտնվում է քրեական գործը,» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ մասով.
«10. Կառավարության որոշմամբ սահմանվում են՝
1) պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասի շրջանակներում քրեական վարույթներով վերականգնման ենթակա դրամական միջոցների գանձապետական միասնական հաշվին վճարման, գանձապետական համակարգի միջոցով դրանց կառավարման եւ ծախսերի կազմակերպման,
2) պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասի՝ քրեական վարույթներով վերականգնման նպատակով վճարված դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալների հրապարակման,
3) քրեական վարույթներով արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալների հրապարակման,
4) քրեական վարույթներով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասի՝ քրեական վարույթներով հատուցման ենթակա գումարների գանձապետական համապատասխան հաշվին վճարման ընթացակարգերը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 125-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Գրավը իրավասու մարմնի որոշմամբ սահմանված դրամական գումար է, որը մեղադրյալի օրինական վարքագիծն ապահովելու նպատակով շարժական գույքի, արժեթղթերի կամ այլ արժեքների ձեւով պահատվության է փոխանցվում համապատասխան որոշմամբ նշված բանկի կամ այլ վարկային կազմակերպության դեպոզիտ, իսկ Հայաստանի Հանրապետության դրամի ձեւով՝ մինչդատական վարույթի փուլում պահատվության է փոխանցվում դատախազության դեպոզիտային հաշվին, դատական վարույթի փուլում՝ դատարանի դեպոզիտային հաշվին: Որպես գրավ կարող է ընդունվել անշարժ գույք, եթե գրավ կիրառելու մասին որոշմամբ հատուկ նշվել է դրա հնարավորության մասին:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 134-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկը գերազանցող թանկարժեք մետաղները եւ քարերը, արտարժույթը, արժեթղթերը պահպանման համար հանձնվում են պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմնին, Հայաստանի Հանրապետության դրամը դատական վարույթի ընթացքում մուծվում է դատարանի դեպոզիտ, իսկ մինչդատական վարույթում՝ դատախազության դեպոզիտ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «դատարանի դեպոզիտ» բառերից հետո լրացնել «, իսկ մինչդատական վարույթում՝ դատախազության դեպոզիտային հաշվին» բառերով:
Հոդված 5. Uույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տաuներորդ oրը: Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, Կառավարության որոշմամբ սահմանվում են պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասի շրջանակներում քրեական վարույթներով վերականգնման ենթակա դրամական միջոցների գանձապետական միասնական հաշվին վճարման, գանձապետական համակարգի միջոցով դրանց կառավարման եւ ծախսերի կազմակերպման, պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասի՝ քրեական վարույթներով վերականգնման նպատակով վճարված դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալների հրապարակման, քրեական վարույթներով արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալների հրապարակման, քրեական վարույթներով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասի՝ քրեական վարույթներով հատուցման ենթակա գումարների գանձապետական համապատասխան հաշվին վճարման ընթացակարգերը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В УГОЛОВНО - ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1.  В статье 98 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс):
1) Заглавие изложить в следующе редакции:
“Статья 98. Хранение вещественных доказательств, уплата денежных средств за восстановление причиненного им ущерба по уголовным производствам, управление ими и опубликование сведений о них”;
2)  в части 2 слова “депозитный счет органа, осуществляющего производство,” заменить словами “депозитный счет прокуратуры, а на этапе судебного разбирательства – на депозитный счет суда, в производстве которого находится уголовное дело”, а так же в пункте 3 части 5  и пункте 2 части 6 слова “депозитный счет органа, осуществляющего производство” заменить словами “депозитный счет прокуратуры, а на этапе судебного разбирательства – на депозитный счет суда, в производстве которого находится уголовное дело,”;
3) статью дополнить частью 10 следующего содержания:
“10. Постановлением Правительства устанавливаются процедуры:
1) уплаты денежных средств, подлежащих уголовными производствами восстановлению в пределах ущерба причиненного государству и муниципалитету, на единый казначейский счет, управления ими организации расходов при посредстве казначейской системы;
2) уплаты денежных средств, подлежащих уголовными производствами восстановлению в пределах ущерба причиненного государству и муниципалитету, на единый казначейский счет, управления ими и организации расходов при посредстве казначейской системы;
3) опубликования сведений о денежных средствах, на которые уголовным производством наложен арест;
4) выплаты на соответствующий казначейский счет сумм, подлежащих по уголовным производствам возмещению ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам уголовными производствами.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 125 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Залог – установленная постановлением компетентного органа денежная сумма, которая в целях обеспечения законного поведения обвиняемого в виде движимого имущества, ценных бумаг или иных ценностей передается на хранение в депозит банка или иной кредитной организации, указанных соответствующим постановлением, а в виде драмов Республики Армения - на этапе досудебного производства передается на хранение на депозитный счет прокуратуры, а на этапе судебного производства – на депозитный счет суда. В качестве залога может приниматься недвижимое имущество, если о возможности этого особо указано в постановлении о применении залога.”.
Статья 3. Первое предложение части 2 статьи 134 Кодекса изложить в следующе редакции:
“2. Драгоценные металлы и камни, иностранная валюта, ценные бумаги, превышающие двухсоткратный размер минимальной заработной платы, сдаются на хранение в уполномоченный орган по управлению государственными финансами, драмы Республики Армения в ходе судебного производства уплачиваются в депозит суда, а в досудебном производстве - в депозит прокуратуры.”.
Статья 4. Часть 3 статьи 135 Кодекса после слов “депозит суда” дополнить словами “, а в досудебном производстве - на депозитный счет прокуратуры”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день со дня его официального опубликования. В месячный срок после вступления настоящего Закона в силу постановлением Правительства устанавливаются процедуры уплаты денежных средств, подлежащих уголовными производствами восстановлению в пределах ущерба причиненного государству и муниципалитету, на единый казначейский счет, управления ими организации расходов при посредстве казначейской системы, уплаты денежных средств, подлежащих уголовными производствами восстановлению в пределах ущерба причиненного государству и муниципалитету, на единый казначейский счет, управления ими и организации расходов при посредстве казначейской системы,  опубликования сведений о денежных средствах, на которые уголовным производством наложен арест, выплаты на соответствующий казначейский счет сумм, подлежащих по уголовным производствам возмещению ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам уголовными производствами.