ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 416-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «բացառությամբ սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված դեպքի» բառերը փոխարինել «բացառությամբ սույն հոդվածի 4-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ մասերում նշված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 2.   Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ եւ 7-րդ մասերով.
«6. Հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոնի վրա սխալ ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիր կամ աշխատանքի կամ ծառայության սխալ կոդ տպագրելու դեպքում, երբ պահպանված են հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառության համար սահմանված մյուս բոլոր կանոնները, կիրառվում է նախազգուշացում:
7. Սույն հոդվածի 6-րդ մասում նշված խախտումը թեմատիկ հարկային ստուգման ակտով արձանագրելուն հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում հարկ վճարողից գանձվում է տուգանք՝ 50 հազար դրամի չափով: Սույն մասի կիրառության իմաստով՝ խախտումը կրկին կատարել է համարվում թեմատիկ հարկային ստուգման ակտի ամսաթվից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, մինչեւ հաջորդ թեմատիկ հարկային ստուգման ակտի նախագծի ամսաթիվը սույն հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված խախտումը կատարելը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В части 2 статьи 416 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “за исключением случая, указанного в части 4 настоящей статьи” заменить словами “за исключением случаев, указанных в частях 4, 6 и 7 настоящей статьи”.
Статья 2. Статью 416 Кодекса дополнить частями 6 и 7 следующего содержания:
“6. В случае печати на чеке контрольно-кассового аппарата неправильного кода ТН ВЭД или неправильного кода работы или услуги, когда соблюдены все другие правила, установленные для использования контрольно-кассового аппарата, применяется предупреждение.
7. В случае повторного совершения нарушения, указанного в части 6 настоящей статьи, в течение одного года, следующего за фиксацией актом тематической налоговой проверки нарушения, с налогоплательщика взимается штраф в размере 50 тысяч драмов. По смыслу применения настоящей части повторным совершением нарушения считается совершение указанного в части 6 настоящей статьи нарушения в течение одного года после даты акта тематической налоговой проверки до даты проекта следующего акта тематической налоговой проверки.”.