ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ԵՎ « ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 29.05.2025
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 126-րդ հոդվածի 5.1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5.1. Շահութահարկի վճարումից ազատվում են ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողները՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) բաժնետոմսերի մասով 2020 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ստացված շահաբաժինների մասով.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) բաժնետոմսերի՝ մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ օտարումից, մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ այլ արժեթղթերով փոխանակումից կամ մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարվող նման այլ գործարքներից ստացված եկամուտների մասով.
3) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերից մինչեւ այդ պարտատոմսերի մարումն ստացված տոկոսների կամ մարելիս զեղչի ձեւով ստացված եկամուտների մասով.
4) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ստացված տոկոսների կամ մարելիս զեղչի ձեւով ստացված եկամուտների մասով.
5) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերի՝ մինչեւ այդ պարտատոմսերի մարումը օտարումից, այլ արժեթղթերով փոխանակումից կամ նման այլ գործարքներից ստացված եկամուտների մասով.
6) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերի՝ մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ օտարումից, մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ այլ արժեթղթերով փոխանակումից կամ մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարվող նման այլ գործարքներից ստացված եկամուտների մասով.
7)  2020 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ռեզիդենտ իրավաբանական անձին տրամադրած փոխառության գծով 2020 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ հաշվետու ժամանակահատվածներին վերաբերող եկամուտների մասով, պայմանով, որ տվյալ փոխառությունն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է համարժեք պայմաններով թողարկված պարտատոմսերի տեղաբաշխման շնորհիվ ու հանդիսանում է այդ պարտատոմսերի ապահովման միջոց, իսկ այդ պարտատոմսերը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող կարգավորվող շուկայում թույլատրված են առեւտրին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) բաժնետոմսերի մասով 2020 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ստացված շահաբաժինները.».
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերից մինչեւ այդ պարտատոմսերի մարումն ստացված տոկոսները կամ մարելիս զեղչի ձեւով ստացվող եկամուտները, բացառությամբ բանկերի թողարկած այն պարտատոմսերի, որոնց տեղաբաշխման պահից մինչեւ մարումն ընկած ժամկետը պակաս է երկու տարուց.
6) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ցուցակված (առեւտրին թույլատրված) պարտատոմսերից մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ստացված տոկոսները կամ մարելիս զեղչի ձեւով ստացվող եկամուտները, բացառությամբ բանկերի թողարկած այն պարտատոմսերի, որոնց տեղաբաշխման պահից մինչեւ մարումն ընկած ժամկետը պակաս է երկու տարուց:».
3)  2-րդ մասի 4-րդ կետի «ֆոնդային բորսայում ցուցակված» բառերը փոխարինել «ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) ցուցակված (առեւտրին թույլատրված)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 363-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «դ-ժե» բառերը փոխարինել «դ-իա» բառերով:
Հոդված 4. «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի  24-ի ՀՕ-82-Ն օրենքի 6-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ կիրառվում է 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած (ծագող) հարաբերությունների նկատմամբ:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН ”О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Принят 29.05.2025
Статья 1. Часть 5.1 статьи 126 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“5.1. От уплаты налога на прибыль освобождаются плательщики налога на прибыль-нерезиденты:
1) в части дивидендов, полученных с 1 марта 2020 года по 31 декабря 2027 года включительно по акциям, включенным в котировальный список (допущенным к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке)  до 31 декабря 2027 года включительно;
2) в части доходов, полученных до 31 декабря 2027 года включительно от отчуждения акций, включенных в котировальный список (допущенных к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) до 31 декабря 2027 года включительно, их обмена на другие ценные бумаги до 31 декабря 2027 года включительно или от других подобных сделок, совершаемых до 31 декабря 2027 года включительно;
3) в части процентов по облигациям, включенным в котировальный список (допущенным к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) до 31 декабря 2024 года включительно, полученных до погашения этих облигаций, или в части доходов, полученных в виде дисконта при их погашении;
4) в части процентов по облигациям, включенным в котировальный список (допущенным к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) с 1 января 2025 года по 31 декабря 2027 года включительно, полученных до 31 декабря 2027 года включительно, или в части доходов, полученных в виде дисконта при их погашении;
5) в части доходов от отчуждения облигаций, включенных в котировальный список (допущенных к торговле) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) до 31 декабря 2024 года включительно, полученных до погашения этих облигаций, их обмена на другие ценные бумаги или от других подобных сделок;
6) в части доходов, полученных до 31 декабря 2027 года включительно от отчуждения облигаций, включенных в котировальный список (допущенных к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) с 1 января 2025 года по 31 декабря 2027 года включительно, их обмена на другие ценные бумаги до 31 декабря 2027 года включительно, или от других подобных сделок, совершаемых до 31 декабря 2027 года включительно;
7) в части доходов за отчетные периоды с 1 марта 2020 года по 31 декабря 2027 года включительно по займу, предоставленному юридическому лицу-резиденту с 1 марта 2020 года по 31 декабря 2027 года включительно, при условии, что данный заем полностью финансировался за счет размещения выпущенных на эквивалентных условиях облигаций и является средством обеспечения этих облигаций, и эти облигации допущены к торгам на действующем в Республике Армения регулируемом рынке.”.
Статья 2. В статье 149 Кодекса:
1) пункт 4 части 1 изложить в следующей редакции:
“4) дивиденды, полученные  с 1 марта 2020 года до 31 декабря 2027 года включительно в части акций, включенных в котировальный список (допущенных к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) до 31 декабря 2027 года включительно;”;
2) часть 1 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) проценты по облигациям, включенным в котировальный список (допущенным к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) до 31 декабря 2024 года включительно, полученные до погашения этих облигаций, или доходы, получаемые в виде дисконта при их погашении, за исключением выпущенных банками облигаций, срок с момента размещения до погашения которых менее двух лет;
6) проценты по облигациям, включенным в котировальный список (допущенным к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке) с 1 января 2025 года до 31 декабря 2027 года включительно, полученные до 31 декабря 2027 года включительно, или доходы, получаемые в виде дисконта при их погашении, за исключением выпущенных банками облигаций, срок с момента размещения до погашения которых менее двух лет.”;
3) в пункте 4 части 2 слова “включенных в список действующей в Республике Армения фондовой биржы” заменить словами “включенных в котировальный список (допущенных к торгам) на действующей в Республике Армения фондовой бирже (регулируемом рынке)”.
Статья 3. В части 5 статьи 363 Кодекса слова “г-п” заменить словами “г-ф”.
Статья 4. Статью 6 Закона “О внесении дополнений и изменения в Налоговый кодекс Республики Армения” от 24 января 2020 года ЗР-82-Н признать утратившей силу.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и применяется к отношениям, возникшим (возникающим) после 1 января 2025 года.