10 11 12 13 14 15 16
Նոր կարգավորմամբ ընտրողները հանրամատչելի, հրապարակայնորեն հասանելի եղանակով կծանոթանան ընտրության անցկացմանը վերաբերող տեղեկատվությանը
1 / 3
Ընտրական օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորմամբ սահմանվում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի եւ Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքերի միջոցով քվեարկության օրվան նախորդող 40-րդ եւ 7-րդ օրը նախնական ու վերջնական ընտրացուցակները տեղադրվեն նշված գերատեսչությունների պաշտոնական կայքերում: Ընտրական ցուցակները պետք է պարունակեն ընտրողի անվան, ազգանվան, հայրանվան, ծննդյան օրվա, ամսի, տարեթվի, հաշվառման հասցեի, քվեարկության օրվա եւ ժամանակի, ընտրողի ընտրական տեղամասի համարի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, իսկ վերջնական ցուցակը՝ նաեւ ընտրական տեղամասի համարի եւ տեղամասային կենտրոնի հասցեի մասին տեղեկատվությունը: Նախագծի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է թղթային տեղեկացումների նամակներից ազատվելու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել Ընտրական օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորումները:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ հետագայում ԿԸՀ-ն նաեւ որոշակի հավելվածի զարգացման առաջարկ է ներկայացնելու, որի միջոցով ընտրողը կարող է ծանոթանալ իր ընտրատեղամասի հասցեի եւ գտնվելու վայրի հետ կապված տեղեկատվությանը: Նա նշել է, որ դրա նախնական դրսեւորումները ներկայումս տեղադրված են ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում: Արմեն Ղազարյանի խոսքով գործող կարգավորումներն ընդունվել են դեռեւս 2006 թվականին: Գործող հրամանով ընտրական ցուցակները փոխանցվում էին «Հայփոստ» ՓԲԸ-ին, վերջինս թղթային եղանակով ծանուցումներ էր ուղարկում: «Դրանք շատ դեպքերում չեն հասել, շատ դեպքերում վերադարձվել են` չպահանջված նշումով: Տեղեկացման այս եղանակն այլեւս արդյուանվետ չէ, նաեւ էական ծախս է պետբյուջեի համար»,- արձանագրել է զեկուցողը եւ տեղեկացրել, որ Երեւանի ավագանու 2023 թվականի ընտրությունների համար այս նպատակով ծախսվել է շուրջ 270 մլն դրամ. ընտրություններում կար 827.000 ընտրող:  «Վերջին անգամ ընտրողների ռեգիստրը, որը տեղադրվել է ԿԸՀ կայքում, այս ամսվա մեկնարկին էր. մենք ունեցել ենք 2,4 մլն ընտրող: Եթե այս հաշվարկով գնանք, ապա հաջորդ համապետական ընտրություններին այս ծախսը կարող է գերազանցել 800 մլն դրամը, եւ դա չարդարացված ծախս կլինի՝ հաշվի առնելով տեխնոլոգիական զարգացման եւ տեղեկատվությունը մարդկանց հասցնելու եղանակների ժամանակակից հնարավորությունները»,- ասել է Արմեն Ղազարյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հարակից զեկույցում դրական է գնահատել օրենսդրական առաջարկը:
Հարցն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
07.06.2024
Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված հանդիսավոր ընդունելությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տիկնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ հունիսի 7-ին մասնակցել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատանն անցկացվող Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով: «Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ հարգելի՛ պարոն Դարսալիա, Հա...
Հայաստանում մշակված արբանյակի թողարկումն ապացուցեց, որ մեր երկրում գիտությունն ապագա ունի, եւ այդ ապագան միայն ջանքերի շնորհիվ է դառնում իրականություն. Հակոբ Արշակյան
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հունիսի 7-ին ներկա են գտնվել Ինժեներական քաղաքի գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանում կայացած Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակի՝ «Հայասաթ-1»-ին նվիրված ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Ֆղանսուազ Ժակոբին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք: «Մեծապես կարեւորում եմ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների եւ կառո...
Փոփոխությունների նպատակն է, որպեսզի տնտեսավարողների մոտ հարկային բեռի տարբերությունները հասցվեն նվազագույնի. Բաբկեն Թունյան
Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող որոշ սկզբունքային փոփոխությունները տնտեսավարողների մոտ առաջացրել են որոշակի հարցեր. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը: Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու...
Նախատեսվում է ստեղծել Ոստիկանության գվարդիա
Նախատեսվում է հստակեցնել Ոստիկանության գվարդիայի կարգավիճակը, որն այլեւս չի դիտարկվելու այլ զորքի կարգավիճակում: Թե' խաղաղ, թե' պատերազմական դրությունների ժամանակ գվարդիան կգտնվի ՆԳՆ ընդհանուր համակարգման եւ ոստիկանապետի անմիջական համակարգման ներքո: «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» եւ կից ներկայացված...
Նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով
Օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախաձեռնություններին
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում ...
Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացմանն առնչվող համաձայնագիրն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը
Համաձայնագրի նպատակն է ընդլայնել եւ խորացնել երկու երկրների միջեւ առկա ռազմատեխնիկական համագործակցության գործընթացը. տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում քննարկվել է ««ՀՀ կառավարության եւ Հ...
Քննարկվել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը դեռ տասնամյակներ առաջ իր կազմում ձեւավորել է փորձաքրեագիտական վարչություն, որն այսօր էլ գործում է: Վարչության ձեւավորման նպատակն է եղել աջակցել նախաքննությանը եւ հետաքննությանը: Քրեական դատավարության օրենսդրության զարգացման պայմաններում Ներքին գործերի նախարարություն...
Նոր կարգավորումները միտված են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների իրավունքների իրացմանը: 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունված օրենքով սահմանված ժամկետում դիմում ներկայացնելու եւ իրավաբանական անձի գրանցումը նաեւ ՀՀ-ում ճանաչելու հնարավորություն էր տրվում: ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 7-ի արտահերթ նիստում դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը հակիրճ ներկայացրել է հաշվետվությունը, որը մոտ 2 շաբաթ մանր...
Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը
ՀՀ գործող օրենսդրությամբ ամուսնության տարիքը 18 տարեկանն է: Որոշ բացառություններով 16 եւ 17 տարեկանում եւս անձը կարող է ամուսնանալ: Օրենսդրական նոր կարգավորմամբ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների, հանել բոլոր ա...
Առաջարկվում է կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում արդյունավետ օրենսդրական հիմքեր ձեւավորել
Վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցագործությունների աճ, հաճախ դրանք վերաճում են անդրսահմանային հանցագործության եւ այս հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու տեսանկյունից կարեւոր է միջպետական համագործակցությունը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: ՀՀ կ...

03 04 05 06 07 08 09
Voters to get acquainted with information on holding election in publicly accessible manner by new regulation
1 / 3
It is established by the new regulation being proposed in the Electoral Code that the preliminary and final voter lists will be posted on the official websites of the Central Electoral Commission (CEC) and the Ministry of Internal Affairs on the 40th and 7th days preceding the election day. The voter lists should contain the information on the voter’s name, surname, paternal name, birth of date, month, year, registration address, voting day and time, the voter’s polling station number, and the final list – the information on the polling station number and the polling centre address. The necessity of the draft is conditioned by getting rid of the letters of informing with a document.
The Head of Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan presented for debate in the first reading the new regulation being proposed in the Electoral Code.
The rapporteur informed that in the near future the CEC also will submit certain supplement development, through which the voter can be acquainted with the information related to his/her polling station address and location. He noted that at present its initial manifestations are posted on the CEC official website. According to Armen Ghazaryan, the regulations in force were adopted in 2006. By the order in force, the voter’s lists were transferred to Haypost CJSC, the latter was sending paper notices. “In many cases they have not reached, in many cases have been returned with an unsolicited note. This way of informing is no more effective, also it is an essential expenditure for the state budget,” the rapporteur recorded and informed that about 270 million drams was spent for the elections of 2023 of the Council of Elders: There were 827.000 voters in the elections. “Last time the voters’ register, which was posted on the CEC website, was at the beginning of this month: We had 2.4 million voters. If we go with this calculation, then this expenditure in the next nationwide elections can exceed 800 million drams, and it will be unjustified expenditure, taking into consideration the modern possibilities of the ways of reaching information to the people,” Armen Ghazaryan said.
The Committee Chairman Vladimir Vardanyan positively assessed the legislative proposal.
The issue was endorsed by the Committee.
Alen Simonyan takes part in solemn reception dedicated to 106th anniversary of independence of Georgia
On June 7, RA NA President Alen Simonyan with his wife Mariam Margaryan took part in the reception dedicated to the 106th anniversary of the independence of Georgia being held at the Embassy of Georgia in Armenia, where he gave a congratulatory speech.“Dear Mr. Darsalia, Deputy Foreign Minister of G...
Hakob Arshakyan: The developed satellite launch in Armenia proved that the science in our country has future, and that future becomes a reality only due to efforts
On June 7, the NA Vice President Hakob Arshakyan and the deputy of the Civil Contract Faction Hakob Aslanyan attended the solemn opening ceremony of the exhibition dedicated to the first –domestic satellite of Armenia, Hayasat – 1, held in Museum of Science and Technology in the Engineering City. We...
Alen Simonyan receives newly appointed UN Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob
On June 7, the RA NA President Alen Simonyan received the United Nations (UN) Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob.The Head of Parliament congratulated Françoise Jacob on assuming the office and wished her effective work.“I greatly highlight the persistent support being shown to the agend...
Babken Tunyan: The purpose of amendments is to reach the differences of the tax burden for the entities to minimum
Some fundamental amendments being designed in the Tax Code arose certain questions for the entities: The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan said this.On May 2, 2024 the parliament passed in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda t...
It is designed to establish Police Guard
It is designed to specify the status of the Police Guard, which will not be observed anymore in the status of other troop. During the peaceful situation and martial law, the Guard will be under the general coordination of the Ministry of Internal Affairs and direct coordination of the Head of Police...
It is designed to set a duty for a number of organizations and entities by providing entrance of the building and all sides from outside with video surveillance systems
It is designed by the legislative package to set a duty for a number of organizations and entities with video surveillance systems by providing the entrance of the building and all sides from outside: The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said at June 7 sitting of the NA Standin...
Committee endorses initiatives debated in second reading
At June 7 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the package of bills on Amending the law on Public Service and on Making Addenda and Amendments to the law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions authored by the Government was debated ...
Agreement on Deepening military-technical cooperation between Armenia and Greece approved by Committee
The goal of the Agreement is to expand deepen the military-technical cooperation process existing between the two countries: The RA Deputy Minister of Finance Arman Sargsyan informed.At July 7 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the draft law on Ratifying the Agreement on M...
Addendum being proposed to law on RA Investigative Committee debated
The RA Ministry of Internal Affairs formed a Forensic Science Department in its staff already a few decades ago, which operates today. The purpose for the Department formation was to support the preliminary investigation and investigation. In the conditions of the criminal procedure legislation deve...
New regulations aimed at protection of rights of our compatriots forcibly displaced from NK
The regulations being proposed by the legislative package refer to the execution of the rights of the citizens forcibly displaced from Nagorno Karabakh (NK).An opportunity was given to recognize in the Republic of Armenia also the submitting of the application and the registration of the legal perso...
Committee endorses annual report on execution of RA 2023 state budget
The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the annual report on the Execution of the RA 2023 State Budget at the extraordinary sitting on June 7.The RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan briefly presented the report, which was being debated in detail in the j...
Rustam Bakoyan proposes to set minimum age for marriage at 18
The age for marriage by the RA legislation in force is at 18. The person can also marry at the ages of 16 and 17 with some exceptions.The deputy Rustam Bakoyan proposes with new legislative regulation to set the minimum age for marriage at 18 without exceptions, remove all the regulations, which ref...
It is proposed to form effective legislative bases in the context of combatting cybercrime
In recent years, increase of cybercrimes is noticed, in terms of effectively fight against cross-border crime and this crime are often growing the inter-state cooperation is important. The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said this.The RA Government proposes addenda and amendme...