13 14 15 16 17 18 19
Առաջարկվում է ԱՀԾ ծառայողներին ու աշխատողներին տրամադրել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն
1 / 3
2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Արտաքին հետախուզական գործունեության եւ արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքով 2023 թվականի հոկտեմբերին ստեղծվել է Արտաքին հետախուզության ծառայությունը, որն իր գործունեության բնույթով պայմանավորված` եւս առնչվելու է պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին:
ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության պետ Քրիստիննե Գրիգորյանը հունվարի 10-ին Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է ««Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները:
Առաջարկվում է Արտաքին հետախուզության ծառայության ծառայողներին ու աշխատողներին, ինչպես նաեւ ծառայության հետ համագործակցող ֆիզիկական անձանց տրամադրել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություներին առնչվելու թույլտվություն: Հիմնական զեկուցողի խոսքով թույլտվությունները տրամադրվելու են գործող ընթացակարգերով:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ապահովել Արտաքին հետախուզության ծառայության բնականոն գործունեությունը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` Քրիստիննե Գրիգորյանը խոսել է ծառայության կայացման գործընթացի մասին:
Հարակից զեկուցող Տրդատ Սարգսյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
10.01.2025
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել կոնվենցիաների վավերացմանը
Վավերացնելով այս երկու կոնվենցիաները` Հայաստանի Հանրապետությունը դառնում է մշտական արբիտրաժային պալատի անդամ պետություն. ասել է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը «1899 թվականի հուլիսի 29-ին եւ 1907 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հաագայում ընդունված «Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգա...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է իրավական ոլորտը կարգավորող նախագծեր
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած օրենքի նախագծի քվեարկությունն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով: Առաջին ընթերցմամբ հա...
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հունվարի 10-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Ադր...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ օրհներգի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին ու լրացումներին
Իմ տպավորությամբ մենք ոչ պատշաճ ուշադրությամբ ենք մինչեւ այժմ վերաբերվել Հայաստանի Հանրապետության օրհներգին: Ըստ էության` դե յուրե անհասկանալի է եղել, թե որն է ՀՀ պաշտոնապես հաստատված օրհներգը. այս մասին ասել է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձ...

13 14 15 16 17 18 19
It is proposed to provide FIS officers and employees with permission to access information containing state secrets
1 / 3
The Law On Foreign Intelligence Activities and the Foreign Intelligence Service adopted by the National Assembly on December 23, 2022, established the Foreign Intelligence Service in October 2023, which, due to the nature of its activities, will also deal with information containing state secrets.
On January 10, the Chief of the RA Foreign Intelligence Service Kristinne Grigoryan presented the amendments and addenda being proposed to the law on State Secrecy at the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs.
It is proposed to provide the officers and employees of the Foreign Intelligence Service with permission to access information containing state secrets. According to the key rapporteur, permission will be provided according to current procedures.
It is expected by the adoption of the draft to ensure the regular activities of the Foreign Intelligence Service.
Answering the deputies’ questions, Kristinne Grigoryan spoke about the establishment process of the Service.
The co-rapporteur Trdat Sargsyan proposed his colleagues to vote for the draft.
The draft was endorsed.
10.01.2025
Committee endorses ratification of conventions
By ratifying these two conventions, the Republic of Armenia becomes a member state of the Permanent Court of Arbitration: The Representative on International Legal Issues Yeghishe Kirakosyan said during the discussion of the draft law on the ratification of the Conventions On the Peaceful Settlement...
NA Standing Committee debates in second reading drafts regulating the legal sphere
The voting on the draft law on Making Amendments to the Civil Code of the Republic of Armenia authored by the NA deputies Sisak Gabrielyan and Vladimir Vardanyan has been postponed for up to two months by the decision of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.The Committee Chair Vladim...
Ruben Rubinyan receives EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia
On January 10, the Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan received the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Magdalena Grono.Issues regarding deepening and expanding Armenia-European Union cooperation were discussed. Reference was made to peace pr...
Committee endorses amendments and addenda being proposed to law on RA Anthem
In my opinion, we have not paid due attention to the anthem of the Republic of Armenia until now. In essence, it has been de jure unclear what the officially approved anthem of the Republic of Armenia is: The Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport S...