Ընդունվել է 13.11.2025
Հոդված 1. 2016  թվականի  հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 150-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին մասով.
«7.1. «Ռիելթորական գործունեության մասին» օրենքի իմաստով անշարժ գույքի սեփականատիրոջ կողմից անշարժ գույքի կառավարման հանձնված անշարժ գույքի հետ կապված գործարքներից ստացվող անշարժ գույքի սեփականատիրոջ եկամուտների մասով եկամտային հարկը հաշվարկվում է 10 տոկոս դրույքաչափով, իսկ հարկային տարվա ընթացքում ստացված անշարժ գույքի կառավարման հանձնված անշարժ գույքի հետ կապված գործարքներից ստացվող եկամուտների հանրագումարը 60 միլիոն դրամը գերազանցելու դեպքում գերազանցող մասի համար ֆիզիկական անձը հաշվարկում է լրացուցիչ եկամտային հարկ՝ 10 տոկոս դրույքաչափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 267-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 2-րդ կետը «(այդ թվում՝ անշարժ գույքի առք ու վաճառքի եւ (կամ) վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման տրամադրման) ծառայություններ մատուցողները,» բառերից հետո լրացնել «ռիելթորական, անշարժ գույքի կառավարման ծառայություններ մատուցողները,» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 407-րդ հոդվածի 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) «Ռիելթորական գործունեության մասին» օրենքի իմաստով անշարժ գույքի սեփականատիրոջ կողմից անշարժ գույքը կառավարման հանձնելը:»:

Статья 1. Статью 150 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частью 7.1 следующего содержания:
“7.1. По смыслу Закона “О риэлторской деятельности” подоходный налог в части доходов собственника недвижимого имущества, получаемых от сделок с недвижимым имуществом, переданным собственником в управление недвижимым имуществом, исчисляется по ставке 10 процентов, а в случае, если в течение налогового года общая сумма доходов, получаемых от сделок с недвижимым имуществом, переданным в управление недвижимым имуществом, превышает 60 миллионов драмов, за превышающую часть физическое лицо исчисляет дополнительный подоходный налог по ставке 10 процентов.”.
Статья 2. Пункт 2 части 5 статьи 267 Кодекса после слов  “посреднические услуги (в том числе услуги по купле-продаже и (или) предоставлению в аренду или безвозмездное пользование),” дополнить словами “лица, оказывающие риэлторские услуги, услуги по управлению недвижимым имуществом,”.
Статья 3. Часть 7 статьи 407 Кодекса дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) передача недвижимого имущества в управление собственником недвижимого имущества по смыслу Закона “О риэлторской деятельности”.”.