Ընդունվել է 04.12.2025
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված՝ բանկի կամ հիփոթեքային վարկ տրամադրելու իրավասություն ունեցող վարկային կազմակերպության մասնակցությամբ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման հարթակում կնքված՝ կառուցվող անշարժ գույք գնելու իրավունքի եւ հիփոթեքի խառը պայմանագրերից կամ անշարժ գույքի առք ու վաճառքի եւ հիփոթեքի խառը պայմանագրերից ծագող իրավունքների պետական գրանցման դիմումը եւ սույն օրենքով դիմումին կից ներկայացման ենթակա փաստաթղթերը ներկայացվում են բացառապես Կառավարության սահմանած կարգով անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջում հաշվառված բանկերի կամ հիփոթեքային վարկ տրամադրելու իրավասություն ունեցող վարկային կազմակերպությունների կողմից՝ գույքի նկատմամբ իրավունքների ու սահմանափակումների պետական գրանցման դիմումները եւ փաստաթղթերն էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու Կառավարության սահմանած կարգով: Դիմումին կից ներկայացվող փաստաթղթերի իսկության համար պատասխանատվությունը կրում են փաստաթղթերը ներկայացնող անձինք:   Անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ներկայացված փաստաթղթերի եւ դրանց մյուս օրինակների միջեւ հակասության դեպքում նախապատվությունը տրվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ներկայացված եւ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման հիմքում դրված փաստաթղթերին:»:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում:

Статья 1. Статью 26 Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н  дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Заявление о государственной регистрации прав, вытекающих из предусмотренных  частью 5 статьи 263 Гражданского кодекса Республики Армения смешанных договоров права покупки и ипотеки строящегося недвижимого имущества или смешанных договоров купли-продажи и ипотеки недвижимого имущества, заключенных на электронной платформе оказания услуг Государственного регистра недвижимого имущества с участием банка или кредитной организации, правомочной предоставлять ипотечный кредит, и документы, подлежащие представлению в приложении к заявлению настоящим Законом, представляются исключительно состоящими на учете в установленном Правительством порядке на официальном сайте Государственного регистра недвижимого имущества банками или кредитными организациями, правомочными предоставлять ипотечный кредит, в порядке, установленном Правительством для подачи заявлений и документов о государственной регистрации прав и ограничений в отношении имущества в электронной форме. Ответственность за подлинность представленных в приложении к заявлению документов несут лица, представившие документы. В случае противоречия между документами, представленными в Государственный регистр недвижимого имущества, и их другими экземплярами предпочтение отдается документам, представленным в Государственный регистр недвижимого имущества и лежащими в основе государственной регистрации прав на имущество.”.
2. Подзаконный нормативный правовой акт, вытекающий из статьи 1 настоящего Закона, принимается в течение шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона.