Ընդունվել է 20.01.2026
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի աղյուսակը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ծածկագիրը` ըստ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի
Ավտոտրանսպորտային միջոցի նկարագիրը
Դրույքաչափը (դրամ)
8703 21-8703 33 մարդատար ավտոմեքենաներ՝ նախատեսված մինչեւ 10 մարդ (ներառյալ վարորդը) տեղափոխելու համար 3750
8702 մարդատար ավտոմեքենաներ՝ նախատեսված 10 եւ ավելի մարդ (ներառյալ վարորդը) տեղափոխելու համար, բացառությամբ 8702 20, 8702 30, 8702 40 000 եւ 8702 90 ծածկագրերով դասակարգվող տրանսպորտային միջոցների 10 000
8704 21
8704 31
բեռների փոխադրման համար՝ հինգ տոննայից ոչ ավելի առավելագույն զանգվածով շարժիչավոր տրանսպորտային միջոցներ 5 000
8704 22
8704 32
բեռների փոխադրման համար՝ հինգ տոննայից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 20 տոննա առավելագույն զանգվածով շարժիչավոր տրանսպորտային միջոցներ 10 000
8704 23 բեռների փոխադրման համար` 20 տոննայից ավելի առավելագույն զանգվածով շարժիչավոր տրանսպորտային միջոցներ 15 000»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) ավտոտրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող ավտոտրանսպորտային միջոցներից մթնոլորտային օդ վնասակար նյութերի արտանետման համար Օրենսգրքի 176-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկված բնապահպանական հարկը պետական բյուջե է վճարվում մինչեւ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու օրվան հաջորդող 15-րդ օրը ներառյալ, իսկ մինչեւ նշված ժամկետը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքի դեպքում՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի ելքի պահը: Կատարված վճարումների անդորրագրերը (կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերը) բնապահպանական հարկ վճարողները պահպանում են հետագայում բնապահպանական հարկի վճարման փաստը հավաստելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) ավտոտրանսպորտային միջոցների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքի դեպքում մաքսային մարմիններն ստուգում են սույն բաժնին համապատասխան բնապահպանական հարկի հաշվարկված եւ վճարված լինելը կամ բնապահպանական հարկի վճարման արտոնությունից օգտվելու իրավունքը: Սույն բաժնին համապատասխան հաշվարկված բնապահպանական հարկի գումարից պակաս վճարումների դեպքում մաքսային մարմինները պակաս վճարված հարկի գումարը եւ հարկի վճարումն ուշացնելու համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված տույժերի գումարները գանձում են ավտոտրանսպորտային միջոցների ելքի ժամանակ: Ավտոտրանսպորտային միջոցների ելքի ժամանակ մաքսային մարմինները կատարում են Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) ավտոտրանսպորտային միջոցների գծով բնապահպանական հարկի պարտավորությունների (այդ թվում՝ վճարումը հավաստող անդորրագրերի կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերի) հաշվառում՝ վճարումների անդորրագրերը (կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերը) հետագայում կրկին որպես բնապահպանական հարկի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ չօգտագործվելու համար:
Բնապահպանական հարկ վճարողները Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) ավտոտրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետությունից ելքի դեպքում մաքսային մարմիններ, իսկ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում սահմանված կարգով պահանջի դեպքում ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության մարմին են ներկայացնում բնապահպանական հարկի վճարումը հավաստող փաստաթղթերը կամ բնապահպանական հարկի արտոնությունից օգտվելու իրավունքը հավաստող` Օրենսգրքի 172-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված համապատասխան փաստաթղթերը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «մուտք գործողները» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն անձանց, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) տրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետության սահմանով մուտք գործելուց  հետո վերադառնում են՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու ժամանակահատվածում չլքելով սահմանային անցման կետում տեղակայված մաքսային հսկողության գոտու տարածքը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 191-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ մասով.
«1.2. Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքը ճանապարհի անանցանելիությամբ պայմանավորված անհնար լինելու դեպքում ճանապարհային հարկ վճարողներն ազատվում են համապատասխան ժամանակահատվածի համար հաշվարկման ենթակա ճանապարհային հարկից:».
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) սույն հոդվածի 1.2-րդ մասում նշված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար տրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող ճանապարհային հարկ վճարողների համար՝ լիազոր մարմնի տված տեղեկանքը բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքը ճանապարհների անանցանելիությամբ պայմանավորված անհնար լինելու վերաբերյալ:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 193-րդ հոդվածում՝
«1. Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետության ավտոմոբիլային ճանապարհներից օգտվելու համար պետական բյուջե վճարման ենթակա ճանապարհային հարկը հաշվարկվում եւ վճարվում է հետեւյալ կարգով.
1) Հայաստանի Հանրապետություն յուրաքանչյուր մուտքի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է Օրենսգրքի 188-րդ հոդվածով սահմանված տասնհինգօրյա դրույքաչափերով եւ պետական բյուջե է վճարվում մինչեւ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու օրվան հաջորդող 15-րդ օրը ներառյալ, իսկ մինչեւ նշված ժամկետը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքի դեպքում՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի ելքի պահը.
2) Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու օրվան հաջորդող
15 օրվա ընթացքում նույն ավտոտրանսպորտային միջոցով Հայաստանի Հանրապետություն մեկից ավելի անգամ մուտք գործելու դեպքում ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է յուրաքանչյուր մուտքի համար Օրենսգրքի 188-րդ հոդվածով սահմանված տասնհինգօրյա դրույքաչափերով եւ պետական բյուջե է վճարվում յուրաքանչյուր անգամ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու օրվան հաջորդող տասնհինգերորդ օրը ներառյալ, իսկ մինչեւ նշված ժամկետը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքի դեպքում՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի ելքի պահը.
3) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 15 օրից ավելի գտնվելու դեպքում յուրաքանչյուր հաջորդ 15 օրվա կամ ավելի պակաս ժամկետի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է Օրենսգրքի 188-րդ հոդվածով սահմանված տասնհինգօրյա դրույքաչափերով եւ պետական բյուջե է վճարվում մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու (սույն մասի
2-րդ կետում նշված դեպքում՝ վերջին մուտքից հաշված) տասնհինգօրյա ժամկետը լրանալու օրվան հաջորդող հինգերորդ օրը ներառյալ, իսկ մինչեւ նշված ժամկետը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ելքի դեպքում՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի ելքի պահը:
Սույն մասին համապատասխան կատարված վճարումների անդորրագրերը (կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերը) ճանապարհային հարկ վճարողները պահպանում են հետագայում ճանապարհային հարկի վճարման փաստը հավաստելու նպատակով:».
2) 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 3-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված կարգով հաշվարկված ճանապարհային հարկի գումարից պակաս վճարումների դեպքում մաքսային մարմինները պակաս վճարված հարկի գումարը եւ հարկի վճարումն ուշացնելու համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված տույժերի գումարները գանձում են ավտոտրանսպորտային միջոցների ելքի ժամանակ:».
4) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ավտոտրանսպորտային միջոցների ելքի ժամանակ մաքսային մարմինները կատարում են Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցների գծով ճանապարհային հարկի պարտավորությունների (այդ թվում՝ ճանապարհային հարկի վճարումը հավաստող անդորրագրերի կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերի) հաշվառում՝ վճարումների անդորրագրերը (կամ վճարումը հավաստող այլ փաստաթղթերը) հետագայում կրկին որպես ճանապարհային հարկի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ չօգտագործվելու համար:».
5) 4-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելիս եւ» բառերը:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ կիրառվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործող տրանսպորտային միջոցների մասով բնապահպանական հարկի եւ (կամ) ճանապարհային հարկի հարաբերությունների նկատմամբ:

Статья 1. Пункт 3 части 1 статьи 166 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) признать утратившим силу.
Статья 2. Таблицу пункта 3 части 1 статьи 168 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Код по Товарной номенклатуре внешнеэконо-мической деятельности
Описание автотранспортного средства
Ставка
(в драмах)
8703 21- 8703 33
автотранспортные средства, предусмотренные для перевозки до десяти человек (включая водителя)
3750
8702
автотранспортные средства, предусмотренные для перевозки десяти человек и более (включая водителя), за исключением транспортных средств, классифицируемых под кодом 8702 20, 8702 30, 8702 40 000 и 8702 90
10000
8704 21
8704 31
транспортные средства с двигателем для перевозки грузов с максимальной массой не более пяти тонн
5000
8704 22
8704 32
транспортные средства с двигателем для перевозки грузов более пяти тонн, но с максимальной массой не более 20 тонн
8704 23
транспортные средства с двигателем для перевозки грузов с максимальной массой  более 20 тонн
15000”
Статья 3. Пункт 4 части 2 статьи 181 Кодекса изложить в следующей редакции:
“4) исчисленный в установленном статьей 176 Кодекса порядке экологический налог за выброс в атмосферный воздух вредных веществ от автотранспортных средств, въезжающих в Республику Армения на незарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения автотранспортных средствах, уплачивается в государственный бюджет до 15-го дня, следующего за днем въезда в Республику Армения включительно, а в случае выезда с территории Республики Армения до указанного срока - до момента фактического выезда с территории Республики Армения. Квитанции о произведенных платежах (или другие документы, подтверждающие уплату) хранятся налогоплательщиками, уплачивающими экологический налог, с целью подтверждения факта уплаты экологического налога в будущем.
В случае выезда с территории Республики Армения незарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения автотранспортных средств таможенные органы проверяют исчисление и уплату экологического налога в соответствии с настоящим разделом или право  использования льготы по уплате экологического налога. В случае уплаты в меньшем размере суммы экологического налога, исчисленной в соответствии с настоящим разделом, таможенные органы взимают сумму недоплаченного налога и суммы штрафов, начисленные в установленном Кодексом порядке за задержку уплаты налога, при выезде автотранспортных средств. При выезде автотранспортных средств таможенные органы производят учет обязательств по экологическому налогу (в том числе квитанций, подтверждающих уплату, или других документов, подтверждающих уплату) по незарегистрированным (не состоящим на учете) в Республике Армения автотранспортным средствам на предмет неиспользования повторно квитанций об уплате (или других документов, подтверждающих уплату) в дальнейшем в качестве документа, подтверждающего уплату экологического налога.
Плательщики экологического налога при выезде из Республики Армения на незарегистрированных (не состоящих на учете) автотранспортных средствах представляют таможенным органам, а в случае истребования в установленном порядке на территории Республики Армения - органу безопасности дорожного движения документы, подтверждающие уплату экологического налога, или указанные в части 4 статьи 172 Кодекса соответствующие документы, подтверждающие право использования льготы по экологическому налогу.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 184 Кодекса после слов “по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”)” дополнить словами “, за исключением лиц, которые после въезда через границу Республики Армения на транспортных средствах, не зарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения, возвращаются, не покидая территорию зоны таможенного контроля, расположенную в пограничном пункте пропуска, в период пребывания на территории Республики Армения.”.
Статья 5. В статье 191 Кодекса:
1) дополнить частью 1.2 следующего содержания:
“1.2. При невозможности выезда с территории Республики Армения незарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения грузовых автотранспортных средств из-за непроходимости дороги плательщики дорожного налога освобождаются от дорожного налога, подлежащего исчислению за соответствующий период.”;
2) часть 2 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) справка уполномоченного органа о невозможности выезда грузового автотранспортного средства с территории Республики Армения из-за непроходимости дорог - для плательщиков дорожного налога, въезжающих в Республику Армения на незарегистрированных (не состоящих на учете) в Республику Армения грузовых транспортных средствах, - в случаях, указанных в части 1.2 настоящей статьи.”.
Статья 6. В статье 193 Кодекса:
“1. Подлежащий уплате в государственный бюджет дорожный налог за пользование автомобильными дорогами Республики Армения на незарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения грузовых автотранспортных средствах, исчисляется и уплачивается в следующем порядке:
1) дорожный налог за каждый въезд в Республику Армения исчисляется по пятнадцатидневным ставкам, установленным статьей 188 Кодекса, и уплачивается в государственный бюджет до 15-го дня, следующего за днем въезда в Республику Армения включительно, а в случае выезда с территории Республики Армения до указанного срока - до момента фактического выезда с территории Республики Армения;
2)  при въезде в Республику Армения более одного раза на одном и том же автотранспортном средстве в течение 15 дней, следующих за днем въезда в Республику Армения, дорожный налог за каждый въезд исчисляется по пятнадцатидневным ставкам, установленным статьей 188 Кодекса, и уплачивается в государственный бюджет каждый раз до пятнадцатого дня, следующего за днем въезда в Республику Армения включительно, а в случае выезда с территории Республики Армения до указанного срока - до момента фактического выезда с территории Республики Армения;
3) в случае пребывания на территории Республики Армения более 15 дней дорожный налог за каждые последующие 15 дней или менее исчисляется по пятнадцатидневным ставкам, установленным статьей 188 Кодекса, и уплачивается в государственный до пятого дня, следующего за днем истечения пятнадцатидневного срока пребывания на территории Республики Армения (в случае, указанном в пункте 2 настоящей части, считая с последнего въезда) включительно, а в случае выезда с территории Республики Армения до указанного срока - до момента фактического выезда с территории Республики Армения.
Квитанции об уплате (или другие документы, подтверждающие уплату), произведенные в соответствии с настоящей статьей, хранятся плательщиками дорожного налога с целью подтверждения факта уплаты дорожного налога в будущем.”;
3) второе предложение части 3 изложить в следующей редакции: “В случае уплаты в меньшем размере суммы дорожного налога, исчисленной в порядке, указанном в части 1 настоящей статьи, таможенные органы взимают сумму недоплаченного налога и суммы штрафов, начисленные в установленном Кодексом порядке за задержку уплаты налога, при выезде автотранспортных средств.”;
4) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “При выезде автотранспортных средств таможенные органы производят учет обязательств по дорожному налогу (в том числе квитанций, подтверждающих уплату дорожного налога, или других документов, подтверждающих уплату) по незарегистрированным (не состоящим на учете) грузовым автотранспортным средствам в Республике Армения на предмет неиспользования повторно квитанций об уплате (или других документов, подтверждающих уплату) в дальнейшем в качестве документа, подтверждающего уплату дорожного налога.”.
5) в части 4 исключить слова “въезде в Республику Армения и”.
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, и после вступления в силу настоящего Закона применяется к отношениям по экологическому налогу и (или) дорожному налогу в части въезжающих на территорию Республики Армения транспортных средств после вступления в силу настоящего Закона.