«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 47.3.  Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով օտարվող սեփականության նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման առանձնահատկությունները
1. «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ձեռքբերողի եւ սեփականատիրոջ միջեւ կնքված պայմանագրի հիման վրա ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման հիմք է հանդիսանում ձեռքբերողի եւ ձեռքբերողի ու օտարման ենթակա սեփականության սեփականատիրոջ, ինչպես նաեւ օտարվող սեփականության նկատմամբ այլ գույքային իրավունքներ ունեցող անձանց (այդպիսի անձանց առկայության դեպքում) միջեւ կնքված պայմանագիրը, որն օտարվող սեփականության նկատմամբ այլ գույքային իրավունքների առկայության դեպքում պետք է ներառի նաեւ այդ գույքային իրավունքների դադարման վերաբերյալ դրույթներ:
2. «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ձեռքբերողի կողմից փոխհատուցման ենթակա գումարը դեպոզիտ հանձնելու հիմքով օտարվող գույքի նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման համար հիմք են հանդիսանում՝
1) գերակա շահ ճանաչելու մասին Կառավարության որոշումը,
2) օտարման պայմանագրի նախագիծը,
3) «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման  մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված գրավոր տեղեկատվությունը՝ Կառավարության որոշումը տվյալ գույքի մասով ուժի մեջ լինելու վերաբերյալ, եւ
4) փոխհատուցման գումարն օրենքով սահմանված ժամկետում դեպոզիտ մուտքագրելու վերաբերյալ նոտարի, դատարանի կամ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից տրված տեղեկանքը, որը պետք է ներառի տեղեկություններ փոխհատուցման գումարը դեպոզիտ մուտքագրելուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում, այն օտարվող սեփականության սեփականատերերի կամ օտարվող սեփականության նկատմամբ գույքային իրավունքներ ունեցողների (ներառյալ այն գույքային իրավունքների թվարկումը, որոնք ենթակա են դադարման) կողմից ստացված լինելու կամ չլինելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ փոխհատուցման չափը, օտարվող գույքի նույնականացման տվյալները՝ ըստ օտարման պայմանագրի նախագծի:
3. Ի լրումն սույն օրենքի 30-րդ հոդվածով նախատեսված մերժման հիմքերի՝ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված հիմքով օտարվող գույքի նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը մերժվում է, եթե  իրավունքի պետական գրանցման դիմումը ներկայացնելու պահին չի լրացել «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ օտարվող սեփականության նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի՝ օրենքի ուժով փոխանցման համար սահմանված ժամկետը, բացառությամբ եթե ներկայացվել է մինչեւ այդ ժամկետը լրանալը օտարվող սեփականության բոլոր սեփականատերերի եւ օտարվող սեփականության նկատմամբ գույքային իրավունքներ ունեցողների կողմից սահմանված կարգով դեպոզիտ հանձնված գումարն ստանալու վերաբերյալ նոտարի, դատարանի կամ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից տրված տեղեկանք, կամ լրացել է սեփականության իրավունքի գրանցման դիմում ներկայացնելու՝ «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ժամկետը: Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված հիմքով օտարվող գույքի նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը մերժվում է նաեւ այն դեպքերում, երբ առկա է՝
1) «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ հանրության գերակա շահ ճանաչելու վերաբերյալ Կառավարության որոշումն օրենքի ուժով ամբողջությամբ կամ մասամբ (տվյալ գույքի կամ գույքային իրավունքների մասով) ուժը կորցրած համարվելու մասին լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված գրավոր տեղեկատվություն, կամ
2) Կառավարության որոշումն ամբողջությամբ կամ մասամբ (տվյալ գույքի կամ գույքային իրավունքների մասով) ուժը կորցրած ճանաչելու վերաբերյալ Կառավարության որոշում, կամ
3) օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ՝ Կառավարության որոշումն ամբողջությամբ կամ մասամբ (տվյալ գույքի կամ գույքային իրավունքների մասով) անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ:
4. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված հիմքերով ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման հիմքով օտարվող սեփականության նկատմամբ բոլոր, ներառյալ օտարման պայմանագրում չներառված այլ գույքային իրավունքների նկատմամբ կատարված պետական գրանցումները ենթակա են դադարման, բացառությամբ օրենքի ուժով սահմանված անվճար մշտական սերվիտուտի (Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 5-րդ մաս):
5. Գույքի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով գույքի արգելադրման որոշման հիմքով կիրառված սահմանափակումների) ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման մերժման հիմք չեն եւ դադարում են օրենքի ուժով՝ օտարվող սեփականության նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման պահից, իսկ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով գույքի արգելադրման որոշման հիմքով կիրառված սահմանափակումները՝ գույքն արգելանքից հանելու վերաբերյալ սահմանված կարգով կայացված որոշման հիման վրա:
6. «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման  մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված լիազոր մարմինը, նոտարը, դատարանը եւ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը սույն հոդվածով սահմանված փաստաթղթերը պետական գրանցում իրականացնող մարմին ներկայացնում են էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով:»:

Статья 1. Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н дополнить статьей 47.3 следующего содержания:
Статья 47.3. Особенности государственной регистрации права собственности приобретателя на отчуждаемую собственность в целях обеспечения приоритетных интересов общества
1. Основанием для государственной регистрации права собственности приобретателя на основании договора, заключенного между приобретателем и собственником в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, является договор, заключенный между приобретателем и приобретателем и владельцем собственности, подлежащей отчуждению, а также лицами, имеющими иные имущественные права в отношении отчуждаемой собственности (при наличии таких лиц), который при наличии иных имущественных прав в отношении отчуждаемой собственности должен включать также положения о прекращении этих имущественных прав.
2. В случаях, установленных Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, основаниями для государственной регистрации права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество по основанию передачи приобретателем суммы, подлежащей компенсации, на депозит являются:
1) постановление Правительства о признании приоритетного интереса;
2) проект договора отчуждения;
3) письменная информация о вступлении в силу постановления Правительства в части данного имущества, предоставленная уполномоченным органом, установленным Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, и
4) выданная нотариусом, судом или Службой, обеспечивающей принудительное исполнение, справка о внесении суммы компенсации на депозит в установленный законом срок, которая должна включать сведения о ее получении или неполучении владельцами отчуждаемой собственности или лицами, обладающими имущественными правами в отношении отчуждаемой собственности (включая перечень имущественных прав, подлежащих прекращению), в двухнедельный срок после внесения суммы компенсации на депозит, а также размер компенсации,  идентификационные данные отчуждаемого имущества по проекту договора  отчуждения.
3. В дополнение к основаниям отказа, предусмотренным  статьей 30 настоящего Закона, государственная регистрация права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество по основанию, установленному частью 2 настоящей статьи, откланяется, если на момент подачи заявления о государственной регистрации права не истек установленный Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества” срок, установленный в силу закона для передачи права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество, за исключением случаев, когда до истечения этого срока представлена выданная нотариусом, судом или Службой, обеспечивающей принудительное исполнение, справка о получении суммы, внесенной на депозит в установленном порядке всеми владельцами отчуждаемой собственности и лицами, обладающими имущественными правами в отношении отчуждаемой собственности, или истек срок подачи заявления о регистрации права собственности, предусмотренный частью 1 статьи 16 Закона Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”. Государственная регистрация права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество по основанию, установленному частью 2 настоящей статьи, отклоняется также в случаях, когда имеется:
1) предоставленная уполномоченным органом письменная информация о признании постановления Правительства о признании приоритетного интереса общества, установленного Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, утратившим силу полностью или частично (в части данного имущества или имущественных прав) в силу закона, или
2) постановление Правительства о признании постановления Правительства утратившим силу полностью или частично (в части данного имущества или имущественных прав), или
3) вступивший в законную силу судебный акт о признании постановления Правительства недействительным полностью или частично (в части данного имущества или имущественных прав).
4. Все государственные регистрации, осуществленные в отношении имущества, отчуждаемого на основании государственной регистрации права собственности приобретателя по основаниям, установленным частями 1 и 2 настоящей статьи, включая другие имущественные права, не включенные в договор отчуждения, подлежат прекращению, за исключением бесплатного постоянного сервитута, установленного в силу закона (часть 5 статьи 214 Гражданского кодекса Республики Армения).
5. Ограничения, примененные к имуществу (за исключением ограничений, примененных по основанию решения о наложении ареста на имущество в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения), не являются основанием для отказа в государственной регистрации права собственности приобретателя и прекращаются в силу закона с момента государственной регистрации права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество, а ограничения, примененные по основанию решения о наложении ареста на имущество в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, - на основании принятого в установленном порядке решения о снятии ареста с имущества.
6. Уполномоченный орган, нотариус, суд и Служба принудительного исполнения, установленные Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, представляют установленные настоящей статьей документы в орган, осуществляющий государственную регистрацию, в электронном виде в порядке, установленном Правительством.”.