Ընդունվել է 11.02.2026
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդվածի 8-րդ մասում «11-րդ հոդվածի 1-ին մասով որոշվող արժեքը» բառերը փոխարինել «11-րդ հոդվածի հիման վրա որոշվող համարժեք եւ լրացուցիչ փոխհատուցման չափը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 28-րդ կետում «գույքում հաշվառված (գրանցված) ֆիզիկական անձանց վճարվող գումարները» բառերը փոխարինել «գույքի նկատմամբ այլ գույքային իրավունքներ ունեցող ֆիզիկական անձանց վճարվող համարժեք եւ լրացուցիչ փոխհատուցման գումարները, իսկ գրավի իրավունքի դեպքում՝ հատուցման գումարի նկատմամբ պահանջի իրավունքը» բառերով:

Статья 1. В части 8 статьи 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “стоимость, определяемая частью 1 статьи 11” заменить словами “размер эквивалентной и дополнительной компенсации, определяемой на основании статьи 11”.
Статья 2. Пункт 28 части 1 статьи 147 Кодекса слова “суммы, выплачиваемые” заменить словами “суммы эквивалентной и дополнительной компенсации, выплачиваемые”, а слова “а также состоящим на учете (зарегистрированным) в этом недвижимом имуществе физическим лицам” заменить словами “а также  физическим лицам, имеющим другие имущественные права в отношении этого недвижимого имущества, а в случае права залога - право требования суммы компенсации”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.