Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 141-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրությունից հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 142-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ընտրությունից հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 144-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրությունից հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 145-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Գլխավոր դատախազի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակվում են Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում գլխավոր դատախազի ընտրությունից հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
2. Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացված բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկների հիման վրա իրականացվող բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների վրա:

ON MAKING SUPPLEMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Article 1. Article 141 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016, LA-9-N (hereinafter - Law), shall be supplemented with part 4.1 with the following content.
"4.1. The Staff of the National Assembly, the concluding part of the consultative conclusion of the Commission for the Prevention of Corruption, regarding the candidate for a judge of the Constitutional Court, as well as, information on whether the candidate has submited written objections regarding the conclusion, and the written consent of the candidate, also those objections with the established procedure shall also be published on  the official website of the National Assembly within a three-day period after the election of the judge of the Constitutional Court."
Article 2. Article 142 of the Law shall be supplemented with part 6.1 with the following content.
“6.1. The Staff of the National Assembly, the concluding part of the consultative conclusion of the Commission for the Prevention of Corruption, regarding the candidate for a Chairperson of the Court of Cassation, as well as information on whether the candidate has submitted written objections regarding the conclusion, and the written consent of the candidate,  also those objections, with the established procedure shall also be published on the official website of the National Assembly within a three-day period after the election of the Chairperson of the Court of Cassation.”
Article 3. Article 144 of the Law shall be supplemented with part 8.1 with the following content.
“8.1 The Staff of the National Assembly, the concluding part of the consultative conclusion of the Commission for the Prevention of Corruption, regarding the candidate for a member of the Supreme Judicial Council, as well as information on whether the candidate has submitted written objections regarding the conclusion, and the written consent of the candidate,  also those objections, with the established procedure shall also be published on the official website of the National Assembly within a three-day period after the election of the member of the Supreme Judicial Council.”
Article 4. Article 145 of the Law shall be supplemented with part 9.1 with the following content.
“9.1 The Staff of the National Assembly, the concluding part of the consultative conclusion of the Commission for the Prevention of Corruption, regarding the candidate for a  Prosecutor General, as well as information on whether the candidate has submitted written objections regarding the conclusion, and the written consent of the candidate,  also those objections, with the established procedure shall also be published on the official website of the National Assembly within a three-day period after the election of the Prosecutor General.”
Article 5.
1.This Law shall enter into force on the tenth day following the day of its official publication.
2. The provisions of this Law shall apply to the analysis regarding the correct behavior carried out on the basis of the questionnaires of correct behavior submitted to the Commission for the Prevention of Corruption after the entry into force of this Law.