Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 141-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրությունից հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 142-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ընտրությունից հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 144-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. Ազգային ժողովի աշխատակազմը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրությունից հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 145-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Գլխավոր դատախազի թեկնածուի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի խորհրդատվական եզրակացության եզրափակիչ մասը, ինչպես նաեւ թեկնածուի կողմից եզրակացության վերաբերյալ գրավոր առարկություններ ներկայացված լինելու եւ թեկնածուի գրավոր համաձայնության դեպքում նաեւ այդ առարկությունները սահմանված կարգով հրապարակվում են Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում գլխավոր դատախազի ընտրությունից հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
2. Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացված բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկների հիման վրա իրականացվող բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН "РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ"
Статья 1. Статью 141 Конституционного Закона  “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР-9-Н (далее – Закон) дополнить частью 4.1 следующего содержания:
"4.1. Заключительная часть консультативного заключения Комиссии по предотвращению коррупции о кандидате в судьи Конституционного Суда, а при наличии представленных  кандидатом письменных возражений по заключению –- также эти возражения с письменного согласия кандидата в установленном порядке опубликовываются Аппаратом Национального Собрания на официальном интернет-сайте Национального Собрания - в трехдневный срок после избрания судьи Конституционного Суда.".
Статья 2. Статью 142 Закона дополнить частью 6.1 следующего содержания:
"6.1. Заключительная часть консультативного заключения Комиссии по предотвращению коррупции о кандидате в Председатели Кассационного суда, а при наличии представленных  кандидатом письменных возражений по заключению –- также эти возражения с письменного согласия кандидата в установленном порядке опубликовываются Аппаратом Национального Собрания на официальном сайте Национального Собрания - в трехдневный срок после избрания Председателя Кассационного суда.".
Статья 3. Статью 144 Закона дополнить частью 8.1 следующего содержания:
"8.1. Заключительная часть консультативного заключения Комиссии по предотвращению коррупции о кандидате в члены Высшего судебного совета, а при наличии представленных  кандидатом письменных возражений по заключению –- также эти возражения с письменного согласия кандидата в установленном порядке опубликовываются Аппаратом Национального Собрания на официальном интернет-сайте Национального Собрания - в трехдневный срок после избрания члена Высшего судебного совета.".
Статья 4. Статью 145 Закона дополнить частью 9.1 следующего содержания:
"9.1. Заключительная часть консультативного заключения Комиссии по предотвращению коррупции о кандидате в Генеральные прокуроры, а при наличии представленных  кандидатом письменных возражений по заключению –- также эти возражения с письменного согласия кандидата в установленном порядке опубликовываются Аппаратом Национального Собрания на официальном интернет-сайте Национального Собрания - в трехдневный срок после избрания Генерального прокурора.".
2. Положения настоящего Закона распространяются на анализ  корректного поведения, осуществляемый на основе анкет корректного поведения, представленных в Комиссию по предупреждению коррупции после вступления настоящего Закона в силу.