«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 26.03.2026
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Իրավահաստատող փաստաթղթերի ամբողջականության պահանջը չի տարածվում՝
1) նախկինում պետական կամ համայնքային բնակարանային ֆոնդում ընդգրկված բազմաբնակարան շենքերում գտնվող շինությունների վրա (բնակարաններ, ոչ բնակելի տարածքներ).
2) հարեւանների ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող պարսպի կամ այլ բաժանագծի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վրա.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 9-րդ եւ 12-րդ մասերով սահմանված դեպքերում իրավունքների պետական գրանցման վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 24-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-12-րդ մասերով.
«10. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո համապատասխան պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կողմից էլեկտրոնային եղանակով դատական ակտը ներկայացվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր: Եթե օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը չի հանգեցնում հողամասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի դադարման կամ սեփականության իրավունքի սուբյեկտի փոփոխման, ապա բազմաբնակարան շենքի առանձնացված միավորի նկատմամբ սեփականության իրավունք ունեցող անձի դիմումի հիման վրա գրանցվում է նրա կողմից օրենքի ուժով ձեռք բերված հողամասի ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքում համապատասխան բաժնեմասը՝ առանց սույն օրենքով նախատեսված պետական գրանցման համար նախատեսված լրացուցիչ վճարների գանձման:
11. Եթե օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչվում է հողամասի նկատմամբ պետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքը, ապա հողամասի պետական գրանցման դիմումի հետ, սույն օրենքով սահմանված փաստաթղթերից բացի, ներկայացվում է նաեւ անշարժ գույքի միավորի բաժանման հատակագիծ՝ գրանցվող հողամասերի բոլոր շրջադարձային (բեկման) կետերի կոորդինատներով՝ տարանջատելով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված կարգով այդ հողամասի վրա կառուցված բազմաբնակարան շենքի սպասարկման եւ պահպանման համար հատկացված հողամասը` Կառավարության սահմանած սխեմայի (կոորդինատների) սահմաններում, եւ պետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքով գրանցվող հողամասը: Բազմաբնակարան շենքի առանձնացված միավորի նկատմամբ սեփականության իրավունք ունեցող անձի դիմումի հիման վրա գրանցվում է բազմաբնակարան շենքի սպասարկման եւ պահպանման համար առանձնացված հողամասի ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքում համապատասխան բաժնեմասը՝ առանց սույն օրենքով նախատեսված պետական գրանցման համար նախատեսված լրացուցիչ վճարների գանձման:
12. Սույն հոդվածի 10-րդ եւ 11-րդ մասերով սահմանված դեպքերում անշարժ գույքի միավորի կամ դրա որեւէ մասի նկատմամբ առկա որեւէ տեսակի սահմանափակումները հիմք չեն հողամասի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցում չկատարելու համար:»:
Հոդված 3. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 6-րդ մասը «գրանցման պահից» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի
224-րդ հոդվածի 9-12-րդ մասերով սահմանված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ գործում է մինչեւ 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. Часть 2 статьи 9 Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“2. Требование полноты правоподтверждающих документов не распространяется:
1) на строения (квартиры, нежилые помещения), находящиеся в многоквартирных домах, ранее включенных в государственный или муниципальный жилищный фонд;
2) на государственную регистрацию прав на ограду или иную разделительную линию, являющуюся общей долевой собственностью соседей;
3) на государственную регистрацию прав в случаях, установленных частями 9 и 12 статьи 224 Гражданского кодекса Республики Армения.
Статья 2. Статью 24 Закона дополнить частями 10-12 следующего содержания:
“10. После вступления в законную силу судебного акта, установленного  частью 9 статьи 224 Гражданского кодекса Республики Армения, соответствующий орган государственного управления или местного самоуправления представляет судебный акт в электронном виде в Государственный регистр недвижимого имущества. Если вступивший в законную силу судебный акт не влечет прекращение права собственности на земельный участок или изменение субъекта права собственности, то на основании заявления лица, имеющего право собственности на выделенную единицу многоквартирного дома, регистрируется приобретенная им в силу закона соответствующая доля в общей долевой собственности на земельный участок без взимания дополнительных платежей за государственную регистрацию, предусмотренную настоящим Законом.
11. Если вступившим в законную силу судебным актом признается право собственности государства или муниципалитета на земельный участок, то вместе с заявлением о государственной регистрации земельного участка, кроме документов, установленных настоящим Законом, представляется также план раздела единицы недвижимого имущества с координатами всех поворотных точек (точек преломления) регистрируемых земельных участков, разделяя земельный участок, выделенный для обслуживания и содержания многоквартирного дома, построенного на этом земельном участке в порядке, установленном частью 9 статьи 224 Гражданского кодекса Республики Армения, в пределах установленной Правительством схемы (координат), и земельный участок, регистрируемый на праве собственности государства или муниципалитета. На основании заявления лица, имеющего право собственности в отношении выделенной единицы многоквартирного дома, регистрируется соответствующая доля в праве общей долевой собственности на земельный участок, выделенный для обслуживания и содержания многоквартирного дома, без взимания дополнительных платежей за государственную регистрацию, предусмотренную настоящим Законом.
12. В случаях, установленных частями 10 и 11 настоящей статьи, какие-либо виды ограничений в отношении единицы недвижимого имущества или какой-либо его части, не являются основанием для отказа в государственной регистрации прав на земельный участок.”.
Статья 3. Часть 6 статьи 36 Закона после слов “и данных обмера”  дополнить словами “, за исключением случаев, установленных частями 9-12 статьи 224 Гражданского кодекса Республики Армения”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его опубликования, и действует до 31 декабря 2027 года.