Հոդված  1.  2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդվածում՝
1)  6-րդ մասի «7-րդ մասով» բառերը փոխարինել «7-րդ, 21-րդ եւ 22-րդ մասերով» բառերով.
2)  21-րդ մասում՝
ա. «եւ սույն հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազայի» բառերը փոխարինել «սահմանված կարգով հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազայի, իսկ անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում՝ այդ գործարքների իրական արժեքի 80 տոկոսի» բառերով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Սույն մասի կիրառության իմաստով  համարվում է, որ ԱԱՀ-ով հարկման օբյեկտ համարվող գործարքն իրականացվել է իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով, եթե դրա հատուցման արժեքը (առանց ԱԱՀ-ի) 20 եւ ավելի տոկոսով ցածր է նույն, իսկ դրա բացակայության դեպքում՝ համանման ապրանքի մատակարարման գործարքների իրական արժեքից (առանց ԱԱՀ-ի):
Սույն մասով սահմանված՝ գործարքի իրական արժեքի որոշման նպատակով կիրառելի են սույն հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված դրույթները:».
3)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 22-րդ մասով.
«22. Ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի օտարման դեպքում ԱԱՀ-ով հարկման բազա է համարվում՝
1)  ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրեր արտադրողի կողմից արտադրված՝ ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի օտարման գործարքների մասով՝ Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազայի, իսկ անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում՝ այդ գործարքների իրական արժեքի
80 տոկոսի եւ Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերով, ինչպես նաեւ 13-րդ մասով սահմանված փաստաթղթերով հիմնավորված՝ տվյալ իրի արտադրության համար օգտագործված ոսկու եւ թանկարժեք քարերի ձեռքբերման գնի դրական տարբերությունը: Սույն կետի համաձայն հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազան չի կարող պակաս լինել Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազայի, իսկ  անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում՝ այդ գործարքների իրական արժեքի 80 տոկոսի 10 տոկոսից.
2)  ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի առեւտրական (առք ու վաճառքի) գործունեությամբ զբաղվող անձանց կողմից ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի օտարման գործարքների մասով՝ Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկվող ԱԱՀ-ով հարկման բազայի, իսկ անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում՝ այդ գործարքների իրական արժեքի 80 տոկոսի եւ Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերով, ինչպես նաեւ 13-րդ մասով սահմանված փաստաթղթերով հիմնավորված՝ տվյալ իրի ձեռքբերման գնի (ներառյալ՝ ԱԱՀ-ն) դրական տարբերությունը:
Սույն մասի կիրառության իմաստով  համարվում է, որ ԱԱՀ-ով հարկման օբյեկտ համարվող գործարքն իրականացվել է իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով, եթե դրա հատուցման արժեքը (առանց ԱԱՀ-ի) 20 եւ ավելի տոկոսով ցածր է նույն, իսկ դրա բացակայության դեպքում՝ համանման ապրանքի մատակարարման գործարքների իրական արժեքից (առանց ԱԱՀ-ի): Սույն մասով սահմանված՝ գործարքի իրական արժեքի որոշման նպատակով կիրառելի են սույն  հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված դրույթները:»:
Հոդված  2.  Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ կետով.
«13) ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի առեւտրական (առք ու վաճառքի) գործունեությամբ զբաղվող անձինք՝ ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրերի օտարման գործարքներին (բացառությամբ ԱԱՀ-ի 0 տոկոս դրույքաչափով հարկման ենթակա գործարքների) վերագրվող՝ այդ իրերի ձեռքբերման հարկային հաշվում կամ ներմուծման մաքսային հայտարարագրում կամ ներմուծման հարկային հայտարարագրում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարի չափով:»:
1.  Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի հուլիսի 1-ից:
2.  Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետը, ինչպես նաեւ 2-րդ հոդվածը կիրառվում   են   2026   թվականի   հուլիսի   1-ից   հետո   կատարվող՝      ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց  եւ  թանկարժեք քարերից)  պատրաստված  իրերի  օտարման գործարքների, ինչպես նաեւ այդ գործարքներին վերագրվող՝ ձեռքբերումների գծով հարկային հաշվում կամ ներմուծման մաքսային հայտարարագրում կամ ներմուծման հարկային հայտարարագրում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարի մասով: Ընդ որում, Օրենսգրքի 62-րդ հոդվածի 22-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված կարգով ԱԱՀ-ով հարկման բազայի հաշվարկման նպատակով մինչեւ սույն օրենքն ուժի մտնելը ձեռք բերված՝ Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերով, ինչպես նաեւ 13-րդ մասով սահմանված փաստաթղթերով հիմնավորված՝ ոսկուց (այդ թվում՝ ոսկուց եւ թանկարժեք քարերից) պատրաստված իրի ձեռքբերման գնի մեջ ԱԱՀ-ի գումարը չի ներառվում:

Статья 1. В статье 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в части 6 слова “частью 7” заменить словами “частями 7, 21 и 22”;
2) в части 21:
а. слова “налогооблагаемой базой по НДС, исчисляемой в установленном статьей 61 Кодекса и настоящей статьей порядке при последующем отчуждении данного автотранспортного средства (в том числе сельскохозяйственной техники)” заменить словами  “налогооблагаемой базой по НДС, исчисляемой в установленном статьей 61 Кодекса порядке при последующем отчуждении данного автотранспортного средства (в том числе сельскохозяйственной техники), а при безвозмездных сделках или сделках с возмещением стоимости, существенно меньшей реальной стоимости, - между 80 процентами от реальной стоимости этих сделок”,
б. дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“По смыслу применения настоящей части считается, что сделка, считающаяся объектом налогообложения по НДС, совершена по стоимости значительно меньшей реальной стоимости, если  ее стоимость возмещения (без НДС) на 20 и более процентов ниже реальной стоимости (без НДС) сделок по поставке того же товара, а при его отсутствии - аналогичного товара.
Для определения реальной стоимости сделки, установленной настоящей частью, применяются положения, установленные пунктом 2 части 6 настоящей статьи.”;
3) дополнить частью 22 следующего содержания:
“22. В случае отчуждения изделий, изготовленных из золота (в том числе золота и драгоценных камней), налогооблагаемой базой по НДС считается:
1)  положительная разница между исчисляемой в установленном статьей 61 Кодекса порядке налогооблагаемой базой по НДС в части сделок по отчуждению изделий из золота (в том числе золота и драгоценных камней), изготовленных производителем изделий из золота (в том числе золота и драгоценных камней), а при безвозмездных сделках или сделках с возмещением стоимости, существенно меньшей реальной стоимости, - между 80 процентами от реальной стоимости этих сделок и  ценой приобретения золота и драгоценных камней, использованных для изготовления данного изделия, обоснованной документами, установленными пунктами 1-4 части 2, а также частью 13 статьи 55 Кодекса. Налогооблагаемая база по НДС, исчисляемая в соответствии с настоящим пунктом, не может быть менее 10 процентов налогооблагаемой базы по НДС, исчисляемой в установленном статьей 61 Кодекса порядке, а при безвозмездных сделках или сделках с возмещением стоимости, существенно меньшей реальной стоимости, - менее10 процентов от 80 процентов реальной стоимости этих сделок;
2) положительная разница между исчисляемой в установленном статьей 61 Кодекса порядке налогооблагаемой базой по НДС в части сделок по отчуждению изделий из золота (в том числе золота и драгоценных камней) лицами, занимающимися торговлей  изделиями из золота (в том числе золота и драгоценных камней) (их куплей-продажей), а в случае безвозмездных сделок или сделок с возмещением стоимости, существенно меньшей реальной стоимости, - между 80 процентами от реальной стоимости этих сделок и ценой приобретения (включая НДС) данного изделия, обоснованной документами, установленными пунктами 1-4 части 2, а также частью 13 статьи 55 Кодекса.
По смыслу применения настоящей части считается, что сделка, считающаяся объектом налогообложения НДС, была совершена по стоимости значительно меньшей реальной стоимости, если  ее стоимость возмещения (без НДС) на 20 и более процентов ниже реальной стоимости (без НДС) сделок по поставке такого же товара, а при его отсутствии - аналогичного товара. В целях определения реальной стоимости сделки, установленной настоящей частью, применяются положения, установленные пунктом 2 части 6 настоящей статьи.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 72 Кодекса дополнить пунктом 13 следующего содержания:
“13) лицами, занимающимися торговлей изделиями, изготовленными из золота (в том числе золота и драгоценных камней) (их куплей-продажей), в размере суммы НДС, выделенной в налоговом счете приобретения этих изделий или в таможенной декларации на  их ввоз или  налоговой декларации на их ввоз, относящимся к сделкам по отчуждению изделий, изготовленных из золота (в том числе золота и драгоценных камней) (за исключением сделок, подлежащих обложению НДС по ставке 0 процентов).
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2026 года.
2. Пункт 3 статьи 1, а также статья 2 настоящего Закона применяются в части совершаемых после 1 июля 2026 года сделок по отчуждению изделий, изготовленных из золота (в том числе золота и драгоценных камней), а также в части суммы НДС, выделенной в налоговом счете приобретений или в таможенной декларации на ввоз, или в налоговой декларации на ввоз, относящимся к этим сделкам. При этом в целях исчисления налогооблагаемой базы по НДС в порядке, установленном пунктом 2 части 22 статьи 62 Кодекса, сумма НДС не включается в цену приобретения изделия, изготовленного из золота (в том числе золота и драгоценных камней), приобретенного до вступления в силу настоящего Закона, обоснованного документами, установленными пунктами 1-4 части 2, а также частью 13  Кодекса.