Ընդունվել է 18.06.2026
Հոդված 1. 2016  թվականի  հոկտեմբերի  4-ի  Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետում ««Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության սնանկության օրենսգրքի եւ «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների, կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների եւ ապահովագրական ընկերությունների սնանկության մասին» օրենքի՝ պարտապանի հարկային պարտավորությունների հետ կապված հարկային հարաբերությունների մասով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 8-րդ մասում եւ 45-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում ««Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենք» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության սնանկության օրենսգիրք» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ եւ 8-րդ կետերում «երկու միլիոն դրամը» բառերը փոխարինել «հինգ միլիոն դրամը» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից մեկ տարի հետո:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածը չի կիրառվում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ սնանկության վարույթում գտնվող հարկ վճարողների նկատմամբ? Վերջիններիս նկատմամբ կիրառվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող Օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ եւ 8-րդ կետերի կարգավորումները:

Статья 1. В пункте 4 части 3 статьи 2 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “Закона Республики Армения “О банкротстве”” заменить словами “Кодекса о банкротстве Республики Армения и Закона “О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных компаний, лиц, оказывающих услуги по криптоактивам, управляющих инвестиционными фондами и страховых компаний” в части налоговых отношений, связанных с налоговыми обязательствами  должника”.
Статья 2. В части 8 статьи 44 и пункте 4 части 1 статьи 45 Кодекса слова “Законом Республики Армения “О банкротстве”” заменить словами “Кодексом о банкротстве Республики Армения”.
Статья 3. В пунктах 7 и 8 части 1 статьи 45 Кодекса слова “двух миллиона драмов” заменить словами “пяти миллионов драмов”.
1. Настоящий Закон вступает в силу через один год после его официального опубликования.
2. Статья 3 настоящего Закон не применяется в отношении налогоплательщиков, находящихся в процедуре банкротства по состоянию на день вступления в силу настоящего Закона. В отношении последних применяются регулирования пунктов 7 и 8 части 1 статьи 45 Кодекса, действующие до вступления в силу настоящего Закона.