ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
• Գլուխ II.  Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմելու եւ դրա վերաբերյալ որոշում ընդունելու կարգը
• Գլուխ III. Քաղաքական ապաստանի իրավունք  ստացած անձի կարգավիճակը
• Գլուխ IV. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցումը
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու հիմքերը, կարգը, այդպիսի իրավունք ստանալու դիմումը մերժելու, տրված իրավունքը դադարեցնելու պայմանները, ինչպես նաեւ դրանց հետ առնչվող այլ հարաբերություններ։
1. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է օտարերկրյա քաղաքացիների եւքաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր իրենց քաղաքացիության կամ մշտական բնակությաներկրում իրականացնում են հասարակական-քաղաքական գործունեություն, հայտնի են հասարակայնությանը եւ, սույն օրենքով սահմանված կարգով, դիմել են Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար կամ արդեն ստացել են այդպիսի իրավունք։
2. Օրենքի գործողությունը չի տարածվում օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք են բերել փախստականի կամ օրենքով սահմանված որեւէ կացության կարգավիճակ։
Հոդված 3. «Քաղաքական ապաստան» հասկացությունը
1. Քաղաքական ապաստանը, սույն օրենքով սահմանված կարգով, օտարերկրյա քաղաքացուն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձին (այսուհետ՝ օտարերկրյա քաղաքացի) տրված Հայաստանի Հանրապետությունում առանձնահատուկ կացություն է, որը նպատակ ունի այդպիսի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա քաղաքացուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պաշտպանել այն քաղաքական հետապնդումներից, որին նա ենթարկվել է իր քաղաքացիության կամ մշտական բնակության երկրում, եւ որին նա կենթարկվեր այդ երկրում,եթե նրան Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան չտրամադրվեր։
2. Համաձայն սույն օրենքի՝ «քաղաքական հետապնդում» հասկացություն ասելով նկատի է առնվում օտարերկրյա քաղաքացու նկատմամբ այդ երկրի պետական մարմինների կամ վերջիններիս թողտվությամբ՝ այդ երկրի հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ֆիզիկական, հոգեբանական կամ որեւէ այլ ճնշումը, որն անհատապես ուղղված է այդ անձի քաղաքական համոզմունքների փոփոխմանը, այդ երկրի կամ այլ պետության պետական մարմինների կամ գործիչների գործողությունների դեմ այդ անձի արտահայտած հրապարակային քննադատական ելույթների կանխմանը, որոնք բացառապես առնչվում են ճնշման ենթարկվող անձի քաղաքական համոզմունքների եւ արտահայտած կարծիքների՝ միջազգային իրավունքի նորմերով հռչակված՝ մարդու իրավունքների եւ ազատությունների դրսեւորման հետ։
3. Քաղաքական հետապնդում չի դիտվում այն գործողությունը, որն օտարերկրյա պետությունը, նրա իրավասու մարմինները եւ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններն իրականացնում են օտարերկրյա այն քաղաքացու նկատմամբ, որը կատարել է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հակասող կամ քաղաքական բնույթ չունեցող քրեորեն հետապնդելի արարք:
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԴԻՄԵԼՈՒ ԵՎ ԴՐԱ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՈՐՈՇՈՒՄ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 4. Քաղաքական ապաստանի իրավունք հայցողը եւ նրա մուտքը Հայաստանի Հանրապեստություն
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունք հայցող (այսուհետ՝ հայցող) է համարվում այն օտարերկրյա քաղաքացին, որը սույն օրենքով սահմանված կարգով գրավոր դիմում է ներկայացրել՝ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար։
2. Հայցողի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով։
3. Հայցողին ժամանակավոր կացարանով եւ կենցաղային այլ պայմաններով ապահովելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 5. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմելու կարգը
1. Օտարերկրյա պետություններում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմումը կարող են ներկայացնել այդ պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններ եւ հյուպատոսական հիմնարկներ։
2. Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործած օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու դիմումը ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմին (այսուհետ՝ լիազոր պետական մարմին)։
3. Սույն հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված դեպքում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկն օտար"րկրյա քաղաքացու դիմումը եւ անհրաժեշտ մյուս փաստաթղթերը ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, դրանք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով ուղարկում է լիազոր պետական մարմին։
4. Հայցողի վերաբերյալ իրավասու պետական մարմինների եզրակացություններն ստանալուց հետո լիազոր պետական մարմինը մեկամսյա ժամկետում հայցողի դիմումի եւ դրան առնչվող բոլոր փաստաթղթերի հիման վրա կազմում է առաջարկություն եւ ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
Առաջարկությունը կազմվում է դիմումի կապակցությամբ գործում առկա հանգամանքների շարադրման սկզբունքով՝ առանձին մատնանշելով դիմումը բավարարելու եւ մերժելու՝ սույն օրենքով նախատեսված հիմքերը։
5. Դիմումի հիման վրա լիազոր պետական մարմինը կազմում է անձնական գործ։
6. Դիմումի ձեւը, դրան կցվող փաստաթղթերի ցանկը եւ լիազոր պետական մարմնում բացված գործը կազմելու եւ վարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 6. Դիմումին ընթացք չտալը եւ դիմումը մերժելը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստան ստանալու վերաբերյալ հայցողի դիմումին ընթացք չի տրվում,եթե պարզվում է, որ նա Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել է փախստականի կամ օրենքով սահմանված որեւէ կացության կարգավիճակ, որոնք սահմանված կարգով չեն վերացվել, ինչպես նաեւ, եթե դիմումին կցված չեն սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 6-րդ կետով նախատեսված կարգով հաստատված անհրաժեշտ փաստաթղթերը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանց մի մասի բացակայությունը արգելք չէ դիմումի վերաբերյալ ըստ էության որոշում ընդունելու համար։
2. Լիազոր պետական մարմինը դիմումին ընթացք չի կարող տալ, եթե պարզվում է՝
ա) հայցողը որեւէ օրինական կացության կարգավիճակ (այդ թվում՝ ապաստան) է ստացել այլ պետության կողմից.
բ) հայցողին հետապնդում են Հայաստանի Հանրապետության իրավասու պետական մարմինները՝ նրա տարածքում կամ նրա դեմ հանցագործություն կատարելու փաստով.
գ) հայցողի նկատմամբ նրա քաղաքացիության կամ մշտական բնակության երկրում որեւէ քաղաքական հետապնդում չի իրականացվում, կամ նրան այդ պետությունը հետապնդում է բացառապես քրեական պատասխանատվություն առաջացնող արարք կամ որեւէ այլ իրավախախտում կատարելու համար:
3. Օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունները եւ հյուպատոսական հիմնարկները նույնպես կարող են մերժել հայցողների՝ իրենց ներկայացրած դիմումները, եթե հայտնի են սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերը: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով լիազոր պետական մարմինը տասնօրյա ժամկետում տեղեկացվում է մերժման մասին։
4. Սույն հոդվածով նախատեսված կարգով մերժում ստացած հայցողը մերժումն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, կարող է բողոքարկել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
5. Բողոքն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, դրա վերաբերյալ իր կարծիքի շարադրմամբ, լիազոր պետական մարմինը բողոքը եւ դրան առնչվող մյուս փաստաթղթերը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
Հոդված 7. Դիմումի եւ բողոքի վերաբերյալ որոշում ընդունելը
1. Լիազոր պետական մարմինը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ, դիմումը (սույն օրենքի 5-րդ հոդված) ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, որը փաստաթղթերն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, որոշում է ընդունում հայցողին Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք տալու կամ մերժելու վերաբերյալ։
Այն դեպքում, երբ դիմումի քննարկումը պահանջում է լրացուցիչ ուսումնասիրություն, որոշման ընդունումը կարող է երկարաձգվել մինչեւ երեք ամիս:
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը տրվում է մեկ տարի ժամկետով, որը լիազոր պետական մարմնի ներկայացմամբ եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից կարող է երկարաձգվել յուրաքանչյուր անգամ մեկ տարի ժամկետով, բացառությամբ այդ իրավունքը դադարեցնելու համար սույն օրենքով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքերի:
3. Լիազոր պետական մարմինը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով, քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացածին տալիս է Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունքի վկայական եւ ճամփորդական փաստաթուղթ։
4. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից դիմումը մերժելու որոշման դեպքում օտարերկրյա քաղաքացին կրկին կարող է դիմել՝ նոր երեւան եկած հանգամանքների առկայության դեպքում։
Նոր երեւան եկած հանգամանքներ են համարվում հայցողի կողմից իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում իրականացնելու վերաբերյալ այնպիսի փաստաթղթեր ներկայացնելը, որոնք ներկայացված չեն եղել սկզբնական դիմումի հետ, եւ որոնք սույն օրենքով բավարար են համարվում երկրորդ անգամ դիմումին ընթացք տալու համար՝ մերժման հիմքերի բացակայության պատճառով։
5. Եթե սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված կարգով դիմումը մերժվել է, եւ հայցողը սահմանված ժամկետում չի բողոքարկել մերժման որոշումը, ապա նա երկրորդ անգամ կարող է դիմել՝ սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր հիմունքներով։
6. Սույն հոդվածի դրույթները գործում են նաեւ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված բողոքի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից որոշում ընդունվելու դեպքում։
7. Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու կամ մերժելու վերաբերյալ որոշման մասին հայցողը գրավոր տեղեկացվում է որոշումն ընդունվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՍՏԱՑԱԾ ԱՆՁԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԸ
Հոդված 8. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի կարգավիճակը
Սույն օրենքով սահմանված կարգով քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի իրավունքների եւ պարտականությունների նկատմամբ գործում է «Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կացության ժամանակավոր կարգավիճակ ստացած անձի իրավական ռեժիմը:
Հոդված 9. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձին ժամանակավոր կացարանով ապահովելը
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձն իր նախաձեռնությամբ կարող է սեփականության կամ այլ իրավունքով ձեռք բերել բնակտարածություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
2. Բնակտարածություն ձեռք բերելու սեփական հնարավորություններ չունենալու դեպքում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձին ժամանակավոր կացարանով ապահովում է լիազոր պետական մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ պայմաններով։
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԴԱԴԱՐԵՑՈՒՄԸ
Հոդված 10. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման հիմքերը
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը դադարում է այդ իրավունքն ստացած անձի դիմումի հիման վրա։
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը կարող է լիազոր պետական մարմնի միջնորդությամբ դադարել նաեւ, եթե՝
ա) լրացել է քաղաքական ապաստանի իրավունքի գործողության ժամկետը, եւ անձը չի դիմել դա երկարաձգելու համար, կամ վերացել են այն պայմանները, որոնք քաղաքական ապաստանի իրավունք տալու հիմք են հանդիսացել.
բ) քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք է բերել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն.
գ) մշտական բնակության է մեկնել որեւէ օտարերկրյա պետություն կամ ստացել է որեւէ օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն.
դ) Հայաստանի Հանրապետության օրենքով դատավճիռ է արձակվել քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի նկատմամբ, որն օրինական ուժի մեջ է մտել, կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան՝ քրեական հետապնդման նպատակով հանձնվել է օտարերկրյա պետության իրավասու մարմիններին, այդ թվում՝ այն պետությանը, որի քաղաքացին է նա համարվում կամ որտեղ մշտական բնակության վայր է ունեցել՝ նախքան քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալը.
ե) լիազոր պետական մարմին չի ներկայացրել իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը շարունակելու հանգամանքը հաստատող փաստաթղթեր կամ տեղեկություններ.
զ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք է բերել փախստականի կամ օրենքով նախատեսված որեւէ կացության կարգավիճակ:
Հոդված 11. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման կարգը
1. Սույն օրենքի 10-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերի առկայություն դեպքում, համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա, լիազոր պետական մարմինն առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ՝ նշելով դրա հիմքերը կամ դրդապատճառները։
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման դեպքում այդ իրավունքից զրկված օտարերկրյա քաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կարող է մնալ օրենքով սահմանված այլ օրինական հիմքերի առկայության դեպքում։ Այդպիսի հիմքերի բացակայության դեպքում նա ենթակա է Հայաստանի Հանրապետությունից վտարման՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Հոդված 12. Սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը
Սույն օրենքի պահանջները խախտող անձինք պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:

Article 1. Subject of the Law
This law regulates the grounds and procedure for granting political asylum in the Republic of Armenia, the basis for rejection of application, cessation of this right as well as other relations relating to the subject of this Law.
Article 2. Area of implementation
1. This law spreads on foreign citizens and stateless persons who implement public-political activities in their country of citizenship or permanently residence, well-known by the society and in a manner prescribed by this Law have applied to be granted political asylum in the Republic of Armenia or already have been granted political asylum in Armenia.
2. This law does not cover foreign citizens and stateless persons who have been granted refugee status or other residence permit in the Republic of Armenia.
Article 3. Definition of Political Asylum
1. Political asylum is a special status granted to foreign citizen and stateless person (hereafter foreign citizen) in the Republic of Armenia, which provides protection to the foreign citizen from political persecution that he/she experienced in the country of his/her citizenship or permanent residence and would have been still persecuted, if the Republic of Armenia will not give an asylum.
2. According to this law "political persecution" means physical, moral or other pressure on foreign citizen by the state authorities or by public-political organisations of that country based on permission of the state authorities, which is aimed to change political view of the person, or prevent public criticising speeches against the state and the authorities made by a person in line with his/her political views and expressed opinions, corresponding to the international human rights.
3. The action is not considered to be "political persecution" if it is made by a foreign state, the appropriate authorities, and international organisations against a foreign person, who conducted a non-political crime or took actions contradicting the principles of international law.
Chapter II.
Procedure for applying for the right of political asylum and procedure for making of decision
Article 4. Applicant for political asylum and his/her entrance to the Republic of Armenia
1. Applicant for political asylum (hereafter an applicant) is a foreign citizen who has submitted written application for being granted political asylum in the Republic of Armenia, in accordance with defined procedure.
2. The entrance of the applicant to the Republic of Armenia is implemented in accordance with the RA legislation and international treaties of the RA.
3. The procedure of provision of temporary shelter and other conditions of life to an applicant is defined by the Government of the RA.
Article 5. Procedure of applying for political asylum
1. Foreign citizens residing in foreign countries can submit their applications for being granted political asylum in the Republic of Armenia to the diplomatic representations and consulates of the Republic of Armenia in those countries.
2. Foreign citizens who entered the Republic of Armenia shall submit their applications for being granted political asylum in the Republic of Armenia to the responsible RA governmental authority (hereafter-designated state authority).
3. In cases stipulated in the point 1 of this article the diplomatic representations and consulates of the Republic of Armenia in foreign countries through the RA Ministry of Foreign Affairs shall forward the application with other necessary documents to the designated state authority within 10-day period after receiving the application.
4. The responsible state authority, after receiving appropriate state authorities' conclusion regarding application for political asylum and based on existing documentation shall present its proposal to the President of the Republic of Armenia within one month period.
The proposal shall be prepared on the principle of describing the circumstances available in the case-file by separately indicating the grounds provided by the law for granting or rejecting the application.
5. Based on the application the designated state authority prepares a personal file.
6. The form of the application, the list of documents to be attached to it and the procedure for making and maintaining the file shall be defined by the Government of the RA.
Article 6. The non-processing of the application and its rejection.
1. The application for being granting political asylum in the RA shall not be processed if it turns out that s/he has been granted refugee status of other resident permit in the RA, which have not been abrogated in the manner defined by the law, as well as if the application is not appended by the necessary documents stipulated by the articles 5 and 6 of this law, except for the cases, when the absence of some of them, in fact, does not impede the decision making on the application.
2. The application may be rejected by the designated state authority, if:
(a) An applicant has received any legal status (including asylum) in another country,
(b) An applicant is prosecuted by the legitimate state body of the RA for the crime within its territory or against it,
(c) There is no persecution against him/her in his/her country of citizenship or permanent residence, or s/he is prosecuted by that state for the conduct exclusively generating criminal responsibility or for other violation made.
1. The diplomatic representations and consulate institutions of the RA in the foreign countries may also reject the applications for political asylum presented to them, if the grounds stipulated in the point 2 of this article exist. The designated state authority shall be informed about rejection through the Ministry of Foreign Affairs within 10-day period.
2. The rejected applicant may appeal to the President of the RA within 10-day period in a manner prescribed by the Law.
3. After receiving the appeal within 10-day period the designated state authority with the statement of its opinion on the appeal shall present the appeal and other documents pertaining to that to the President of the RA.
Article 7. Decision making on the application and appeal.
1. The designated state authority shall present the application with the necessary documents (article 5 of this law) to the President of the RA, who within one month after receiving the documents makes a decision on granting or rejecting political asylum.
In cases when the application requires additional study the a/m time can be prolonged up to three month.
2. Political asylum is granted for one-year period, which by the presentation of the designated state authority can be extended each time for one year by the President of the RA, except for cases when there are grounds for termination of this right provided by the law.
3. The designated state authority in accordance with the procedure defined by the RA Government shall issue a person being granted the political asylum an ID card on the right of political asylum in the RA and a travel document.
4. In case of rejection of application by the RA President a foreign citizen may reapply under the availability of the newly emerged circumstances.
Newly emerged circumstances mean the submission of such documents by an applicant, which were not attached to the original application and which are sufficient for the processing of the application the second time due to the absence of the grounds for rejection.
5. If the application has been rejected and an applicant has not appealed the decision on rejection within the period defined, then he may apply for second time in a general manner prescribed by this law.
6. The provisions of this article shall also extend over the decisions making by the President of the RA on appeal stipulated by point 4 of article 6 of this law.
7. An applicant shall be informed about being granted or rejected within 5-day period from moment of making the decision.
The status of person granted political asylum.
Article 8. The status of a person, who has been granted political asylum
The legal regime stipulated for a person, who has temporary resident permit received in accordance with the Law "On the legal status of foreign citizens" shall apply to a person, who has been granted political asylum in the RA.
Article 9. Provision of temporary apartment to a person who has been granted political asylum
1. A person, who has been granted political asylum can buy an own dwelling space on his/her own initiative in a manner stipulated by the RA legislation.
2. In case a person who has been granted political asylum cannot afford to buy dwelling space himself, a designated state authority shall provide him with temporary shelter according to the procedure and requirements defined by the RA Government.
Chapter IV.
The Cessation of Political Asylum.
Article 10. The basis for the cessation of political asylum.
1. Political asylum is terminated based on the application of a person, who has been granted political asylum.
2. The right for political asylum my also terminate with the petition of a designated state authority if:
(a) the period of validity of right for the political asylum has expired, consequently from that moment when conditions which served as a basis for the right of political asylum are eliminated.
(b) the person who has the right for political asylum, has acquired the Armenian citizenship according to the legislation of the Republic of Armenia.
(c) has left for a foreign country for a permanent residence, or if he has acquired the citizenship of a foreign country,
(d) a verdict has been released on a person who has received political asylum which has come into force, or if according to the international agreements of the Republic of Armenia he has been handed over to the relevant authorities of foreign country with the purpose of criminal persecution, including to the country of citizenship, or where he had a permanent residence before he has been granted political asylum.
(e) Did not submit to the designated state authority documents or facts providing information on continuation of his/her political persecution.
(f) according to the RA legislation he has been granted refugee status or any other legal status.
Article 11. The procedure of cessation of political asylum.
1. In case there are grounds stipulated in article 10 of this law, as well as, based on the relevant documents, the designated state authority submits a proposal to the President of the Republic of Armenia on the cessation of the right for political asylum, mentioning the reasons and the motives.
2. In case of the cessation of the right for political asylum, a citizen of a foreign country can stay in the territory of the Republic of Armenia if there is other legal base for that. If such basis is absent, he can be deported from the Republic of Armenia in a manner stipulated by the Law.
Article 12. The Responsibility for the Violation of the Law
The persons who violates the requirements of the above law, bears the responsibility according to the legislation of the Republic of Armenia.