ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
• Գլուխ II.  Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմելու եւ դրա վերաբերյալ որոշում ընդունելու կարգը
• Գլուխ III. Քաղաքական ապաստանի իրավունք  ստացած անձի կարգավիճակը
• Գլուխ IV. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցումը
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու հիմքերը, կարգը, այդպիսի իրավունք ստանալու դիմումը մերժելու, տրված իրավունքը դադարեցնելու պայմանները, ինչպես նաեւ դրանց հետ առնչվող այլ հարաբերություններ։
1. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է օտարերկրյա քաղաքացիների եւքաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր իրենց քաղաքացիության կամ մշտական բնակությաներկրում իրականացնում են հասարակական-քաղաքական գործունեություն, հայտնի են հասարակայնությանը եւ, սույն օրենքով սահմանված կարգով, դիմել են Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար կամ արդեն ստացել են այդպիսի իրավունք։
2. Օրենքի գործողությունը չի տարածվում օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք են բերել փախստականի կամ օրենքով սահմանված որեւէ կացության կարգավիճակ։
Հոդված 3. «Քաղաքական ապաստան» հասկացությունը
1. Քաղաքական ապաստանը, սույն օրենքով սահմանված կարգով, օտարերկրյա քաղաքացուն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձին (այսուհետ՝ օտարերկրյա քաղաքացի) տրված Հայաստանի Հանրապետությունում առանձնահատուկ կացություն է, որը նպատակ ունի այդպիսի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա քաղաքացուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պաշտպանել այն քաղաքական հետապնդումներից, որին նա ենթարկվել է իր քաղաքացիության կամ մշտական բնակության երկրում, եւ որին նա կենթարկվեր այդ երկրում,եթե նրան Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան չտրամադրվեր։
2. Համաձայն սույն օրենքի՝ «քաղաքական հետապնդում» հասկացություն ասելով նկատի է առնվում օտարերկրյա քաղաքացու նկատմամբ այդ երկրի պետական մարմինների կամ վերջիններիս թողտվությամբ՝ այդ երկրի հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ֆիզիկական, հոգեբանական կամ որեւէ այլ ճնշումը, որն անհատապես ուղղված է այդ անձի քաղաքական համոզմունքների փոփոխմանը, այդ երկրի կամ այլ պետության պետական մարմինների կամ գործիչների գործողությունների դեմ այդ անձի արտահայտած հրապարակային քննադատական ելույթների կանխմանը, որոնք բացառապես առնչվում են ճնշման ենթարկվող անձի քաղաքական համոզմունքների եւ արտահայտած կարծիքների՝ միջազգային իրավունքի նորմերով հռչակված՝ մարդու իրավունքների եւ ազատությունների դրսեւորման հետ։
3. Քաղաքական հետապնդում չի դիտվում այն գործողությունը, որն օտարերկրյա պետությունը, նրա իրավասու մարմինները եւ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններն իրականացնում են օտարերկրյա այն քաղաքացու նկատմամբ, որը կատարել է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հակասող կամ քաղաքական բնույթ չունեցող քրեորեն հետապնդելի արարք:
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԴԻՄԵԼՈՒ ԵՎ ԴՐԱ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՈՐՈՇՈՒՄ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 4. Քաղաքական ապաստանի իրավունք հայցողը եւ նրա մուտքը Հայաստանի Հանրապեստություն
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունք հայցող (այսուհետ՝ հայցող) է համարվում այն օտարերկրյա քաղաքացին, որը սույն օրենքով սահմանված կարգով գրավոր դիմում է ներկայացրել՝ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար։
2. Հայցողի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով։
3. Հայցողին ժամանակավոր կացարանով եւ կենցաղային այլ պայմաններով ապահովելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 5. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմելու կարգը
1. Օտարերկրյա պետություններում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու համար դիմումը կարող են ներկայացնել այդ պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններ եւ հյուպատոսական հիմնարկներ։
2. Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործած օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու դիմումը ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմին (այսուհետ՝ լիազոր պետական մարմին)։
3. Սույն հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված դեպքում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկն օտար"րկրյա քաղաքացու դիմումը եւ անհրաժեշտ մյուս փաստաթղթերը ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, դրանք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով ուղարկում է լիազոր պետական մարմին։
4. Հայցողի վերաբերյալ իրավասու պետական մարմինների եզրակացություններն ստանալուց հետո լիազոր պետական մարմինը մեկամսյա ժամկետում հայցողի դիմումի եւ դրան առնչվող բոլոր փաստաթղթերի հիման վրա կազմում է առաջարկություն եւ ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
Առաջարկությունը կազմվում է դիմումի կապակցությամբ գործում առկա հանգամանքների շարադրման սկզբունքով՝ առանձին մատնանշելով դիմումը բավարարելու եւ մերժելու՝ սույն օրենքով նախատեսված հիմքերը։
5. Դիմումի հիման վրա լիազոր պետական մարմինը կազմում է անձնական գործ։
6. Դիմումի ձեւը, դրան կցվող փաստաթղթերի ցանկը եւ լիազոր պետական մարմնում բացված գործը կազմելու եւ վարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 6. Դիմումին ընթացք չտալը եւ դիմումը մերժելը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստան ստանալու վերաբերյալ հայցողի դիմումին ընթացք չի տրվում,եթե պարզվում է, որ նա Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել է փախստականի կամ օրենքով սահմանված որեւէ կացության կարգավիճակ, որոնք սահմանված կարգով չեն վերացվել, ինչպես նաեւ, եթե դիմումին կցված չեն սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 6-րդ կետով նախատեսված կարգով հաստատված անհրաժեշտ փաստաթղթերը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանց մի մասի բացակայությունը արգելք չէ դիմումի վերաբերյալ ըստ էության որոշում ընդունելու համար։
2. Լիազոր պետական մարմինը դիմումին ընթացք չի կարող տալ, եթե պարզվում է՝
ա) հայցողը որեւէ օրինական կացության կարգավիճակ (այդ թվում՝ ապաստան) է ստացել այլ պետության կողմից.
բ) հայցողին հետապնդում են Հայաստանի Հանրապետության իրավասու պետական մարմինները՝ նրա տարածքում կամ նրա դեմ հանցագործություն կատարելու փաստով.
գ) հայցողի նկատմամբ նրա քաղաքացիության կամ մշտական բնակության երկրում որեւէ քաղաքական հետապնդում չի իրականացվում, կամ նրան այդ պետությունը հետապնդում է բացառապես քրեական պատասխանատվություն առաջացնող արարք կամ որեւէ այլ իրավախախտում կատարելու համար:
3. Օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունները եւ հյուպատոսական հիմնարկները նույնպես կարող են մերժել հայցողների՝ իրենց ներկայացրած դիմումները, եթե հայտնի են սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերը: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով լիազոր պետական մարմինը տասնօրյա ժամկետում տեղեկացվում է մերժման մասին։
4. Սույն հոդվածով նախատեսված կարգով մերժում ստացած հայցողը մերժումն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, կարող է բողոքարկել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
5. Բողոքն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, դրա վերաբերյալ իր կարծիքի շարադրմամբ, լիազոր պետական մարմինը բողոքը եւ դրան առնչվող մյուս փաստաթղթերը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին։
Հոդված 7. Դիմումի եւ բողոքի վերաբերյալ որոշում ընդունելը
1. Լիազոր պետական մարմինը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ, դիմումը (սույն օրենքի 5-րդ հոդված) ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, որը փաստաթղթերն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, որոշում է ընդունում հայցողին Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք տալու կամ մերժելու վերաբերյալ։
Այն դեպքում, երբ դիմումի քննարկումը պահանջում է լրացուցիչ ուսումնասիրություն, որոշման ընդունումը կարող է երկարաձգվել մինչեւ երեք ամիս:
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը տրվում է մեկ տարի ժամկետով, որը լիազոր պետական մարմնի ներկայացմամբ եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից կարող է երկարաձգվել յուրաքանչյուր անգամ մեկ տարի ժամկետով, բացառությամբ այդ իրավունքը դադարեցնելու համար սույն օրենքով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքերի:
3. Լիազոր պետական մարմինը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով, քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացածին տալիս է Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունքի վկայական եւ ճամփորդական փաստաթուղթ։
4. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից դիմումը մերժելու որոշման դեպքում օտարերկրյա քաղաքացին կրկին կարող է դիմել՝ նոր երեւան եկած հանգամանքների առկայության դեպքում։
Նոր երեւան եկած հանգամանքներ են համարվում հայցողի կողմից իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում իրականացնելու վերաբերյալ այնպիսի փաստաթղթեր ներկայացնելը, որոնք ներկայացված չեն եղել սկզբնական դիմումի հետ, եւ որոնք սույն օրենքով բավարար են համարվում երկրորդ անգամ դիմումին ընթացք տալու համար՝ մերժման հիմքերի բացակայության պատճառով։
5. Եթե սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված կարգով դիմումը մերժվել է, եւ հայցողը սահմանված ժամկետում չի բողոքարկել մերժման որոշումը, ապա նա երկրորդ անգամ կարող է դիմել՝ սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր հիմունքներով։
6. Սույն հոդվածի դրույթները գործում են նաեւ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված բողոքի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից որոշում ընդունվելու դեպքում։
7. Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալու կամ մերժելու վերաբերյալ որոշման մասին հայցողը գրավոր տեղեկացվում է որոշումն ընդունվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՍՏԱՑԱԾ ԱՆՁԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԸ
Հոդված 8. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի կարգավիճակը
Սույն օրենքով սահմանված կարգով քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի իրավունքների եւ պարտականությունների նկատմամբ գործում է «Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կացության ժամանակավոր կարգավիճակ ստացած անձի իրավական ռեժիմը:
Հոդված 9. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձին ժամանակավոր կացարանով ապահովելը
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձն իր նախաձեռնությամբ կարող է սեփականության կամ այլ իրավունքով ձեռք բերել բնակտարածություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
2. Բնակտարածություն ձեռք բերելու սեփական հնարավորություններ չունենալու դեպքում քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձին ժամանակավոր կացարանով ապահովում է լիազոր պետական մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ պայմաններով։
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԴԱԴԱՐԵՑՈՒՄԸ
Հոդված 10. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման հիմքերը
1. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը դադարում է այդ իրավունքն ստացած անձի դիմումի հիման վրա։
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքը կարող է լիազոր պետական մարմնի միջնորդությամբ դադարել նաեւ, եթե՝
ա) լրացել է քաղաքական ապաստանի իրավունքի գործողության ժամկետը, եւ անձը չի դիմել դա երկարաձգելու համար, կամ վերացել են այն պայմանները, որոնք քաղաքական ապաստանի իրավունք տալու հիմք են հանդիսացել.
բ) քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք է բերել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն.
գ) մշտական բնակության է մեկնել որեւէ օտարերկրյա պետություն կամ ստացել է որեւէ օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն.
դ) Հայաստանի Հանրապետության օրենքով դատավճիռ է արձակվել քաղաքական ապաստանի իրավունք ստացած անձի նկատմամբ, որն օրինական ուժի մեջ է մտել, կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան՝ քրեական հետապնդման նպատակով հանձնվել է օտարերկրյա պետության իրավասու մարմիններին, այդ թվում՝ այն պետությանը, որի քաղաքացին է նա համարվում կամ որտեղ մշտական բնակության վայր է ունեցել՝ նախքան քաղաքական ապաստանի իրավունք ստանալը.
ե) լիազոր պետական մարմին չի ներկայացրել իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը շարունակելու հանգամանքը հաստատող փաստաթղթեր կամ տեղեկություններ.
զ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք է բերել փախստականի կամ օրենքով նախատեսված որեւէ կացության կարգավիճակ:
Հոդված 11. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման կարգը
1. Սույն օրենքի 10-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերի առկայություն դեպքում, համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա, լիազոր պետական մարմինն առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ՝ նշելով դրա հիմքերը կամ դրդապատճառները։
2. Քաղաքական ապաստանի իրավունքի դադարեցման դեպքում այդ իրավունքից զրկված օտարերկրյա քաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կարող է մնալ օրենքով սահմանված այլ օրինական հիմքերի առկայության դեպքում։ Այդպիսի հիմքերի բացակայության դեպքում նա ենթակա է Հայաստանի Հանրապետությունից վտարման՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Հոդված 12. Սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը
Սույն օրենքի պահանջները խախտող անձինք պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:

ГЛАВА 2.ПОРЯДОК ОБРАЩЕНИЯ ЗА ПОЛУЧЕНИЕМ ПРАВА ПОЛИТИЧЕСКОГО УБЕЖИЩА И ПРИНЯТИЯ РЕШЕНИЯ ОБ ЭТОМ
Настоящий Закон регулирует основания, порядок получения права политического убежища в Республике Армения, условия отклонения заявления о получении такого права, прекращения данного права, а также иные связанные с ними отношения.
1. Действие настоящего Закона распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, осуществляющих в стране их гражданства или постоянного проживания общественную деятельность, известных общественности и в порядке, установленном настоящим Законом, обратились за получением права политического убежища в Республике Армения или уже получили такое право.
2. Действие Закона не распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, которые в порядке, установленном законодательством Республики Армения, получили статус беженца или какой-либо другой вид на жительство, установленный законом.
Статья 3. Понятие политического убежища
Политическое убежище – это специальный вид на жительство в Республике Армения, предоставленный в установленном настоящим Законом порядке иностранному гражданину или лицу без гражданства (далее- иностранный гражданин), целью которого является защита на территории Республики Армения иностранного гражданина, получившего такой статус, от политических преследований, которым он подвергался в стране его гражданства или постоянного местожительства и мог подвергаться в этой стране, если бы ему не было предоставлено убежище в Республике Армения.
2. Согласно настоящему Закону под ,,политическим преследованием" понимается физическое воздействие, психологическое или иное давление, оказываемое на иностранного гражданина государственными органами этой страны или при их попустительстве общественно-политическими организациями этой страны, направленное непосредственно на изменение политических убеждений этого лица, на пресечение публичных критических выступлений этого лица против действий государственных органов или государственных деятелей этой страны, которые связаны исключительно с политическими убеждениями и высказанным мнением подвергающегося давлению лица, то есть с правами и свободами человека, провозглашенными нормами международного права.
3. Не рассматривается как политическое преследование действие, применяемое иностранным государством, его уполномоченными органами и соответствующими международными организациями в отношении иностранного гражданина, совершившего деяние, противоречащее принципам международного права или уголовно преследуемое деяние политического характера.
ПОРЯДОК ОБРАЩЕНИЯ ЗА ПОЛУЧЕНИЕМ ПРАВА ПОЛИТИЧЕСКОГО УБЕЖИЩА И ПРИНЯТИЯ РЕШЕНИЯ ОБ ЭТОМ
Статья 4. Соискатель права политического убежища и его въезд в Республику Армения
1. Соискателем права политического убежища (далее -соискатель) считается иностранный гражданин, подавший в установленном настоящим Законом порядке письменное заявление о получении права политического убежища в Республике Армения.
2. Въезд соискателя в Республику Армения осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения, а также международными договорами Республики Армения.
3. Порядок обеспечения соискателя временным жильем и иными бытовыми условиями устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 5. Порядок обращения за получением права политического убежища
1. Иностранные граждане, находящиеся в иностранных государствах, могут подавать заявление о получении права политического убежища в Республике Армения в дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Армения в этом государстве.
2. Иностранные граждане после въезда в Республику Армения подают заявление о получении права политического убежища в Республике Армения в уполномоченный Правительством Республики Армения государственный орган (далее- уполномоченный государственный орган).
3. Дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения в случае, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, в десятидневный срок после получения заявления иностранного гражданина и других необходимых документов направляет их в уполномоченный государственный орган через Министерство иностранных дел Республики Армения.
4. В месячный срок после получения из компетентных государственных органов заключений в отношении соискателя уполномоченный государственный орган составляет на основании заявления соискателя и всех связанных с ним документов предложение и представляет его Президенту Республики Армения.
Предложение составляется посредством изложения обстоятельств дела в связи с заявлением с отдельным указанием предусмотренного настоящим Законом основания удовлетворения и отклонения заявления.
5. Уполномоченный государственный орган на основании заявления составляет личное дело.
6. Форма заявления, перечень прилагаемых к нему документов и порядок составления и ведения дела, открытого в уполномоченном государственном органе, устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 6. Нерассмотрение заявления и отклонение заявления
1. Заявление соискателя о получении права политического убежища в Республике Армения не рассматривается, если выяснится, что он получил в Республике Армения статус беженца или установленный законом какой-либо вид на жительство, не отмененный в установленном порядке, а также если к заявлению не приобщены необходимые документы, за исключением случаев, когда отсутствие их части не является препятствием для принятия решения по существу заявления.
2. Уполномоченный государственный орган не может принять к рассмотрению заявление, если установлено, что:
а) соискатель получил какой-либо вид на жительство (в том числе убежище) от другого государства;
б) соискатель преследуется управомоченными государственными органами Республики Армения по факту преступления, совершенного на ее территории или против нее;
в) в отношении соискателя не осуществляется какое-либо политическое преследование в стране его гражданства или постоянного местожительства либо он преследуется этим государством исключительно за деяние, влекущее уголовную ответственность, или за иное совершенное правонарушение.
3. Дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Армения в иностранных государствах могут также отклонить представленные соискателями заявления, если им известны основания, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи. Уполномоченный государственный орган в десятидневный срок уведомляется об отклонении заявления через Министерство иностранных дел Республики Армения.
4. Соискатель, получивший отказ в установленном настоящей статьей порядке, в десятидневный срок после получения отказа может опротестовать его Президенту Республики Армения.
5. В десятидневный срок после получения протеста уполномоченный государственный орган представляет протест и связанные с ним документы Президенту Республики Армения с изложением своего мнения об этом.
Статья 7. Принятие решения по заявлению и протесту
1. Уполномоченный государственный орган представляет заявление со всеми необходимыми документами (статья 5 настоящего Закона) Президенту Республики Армения, который в месячный срок после получения документов принимает решение о предоставлении соискателю права политического убежища в Республике Армения или отказе в нем.
В случае, если рассмотрение заявления требует дополнительного изучения, срок принятия решения может быть продлен до трех месяцев.
2. Право политического убежища предоставляется сроком на один год, который по представлению уполномоченного государственного органа каждый раз может быть продлен Президентом Республики Армения сроком на один год, за исключением случаев, когда имеются предусмотренные настоящим Законом основания прекращения этого права.
3. Уполномоченный государственный орган в порядке, установленном Правительством Республики Армения, выдает лицу, получившему право политического убежища, свидетельство о праве политического убежища в Республике Армения и проездной документ.
4. В случае отклонения заявления решением Президента Республики Армения иностранный гражданин может обратиться повторно при появлении новых обстоятельств.
Вновь появившимися обстоятельствами считается представление соискателем таких документов об осуществлении политического преследования в его отношении, которые не были представлены им с первоначальным заявлением и которые по настоящему Закону считаются достаточными для рассмотрения заявления во второй раз по причине отсутствия оснований отказа.
5. Если заявление отклонено в порядке, предусмотренном статьей 6 настоящего Закона, и соискатель не опротестовал решение об отказе в установленный срок, то он может обратиться в второй раз на установленных настоящим Законом общих основаниях.
6. Положения настоящей статьи действуют также в случае принятия Президентом Республики Армения решения по протесту, предусмотренному пунктом 4 статьи 6 настоящего Закона.
7. Соискатель в пятидневный срок после принятия решения письменно уведомляется о решении о получении права политического убежища в Республике Армения или об отказе в нем.
СТАТУС ЛИЦА, ПОЛУЧИВШЕГО ПРАВО ПОЛИТИЧЕСКОГО УБЕЖИЩА
Статья 8. Статус лица, получившего право политического убежища
В отношении прав и обязанностей лица, получившего в установленном настоящим Законом порядке право политического убежища, действует правовой статус лица, получившего временный вид на жительство в Республике Армения в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О правовом положении иностранных граждан в Республике Армения" .
Статья 9. Обеспечение временным жильем лица, получившего право политического убежища
1. Лицо, получившее право политического убежища, по своей инициативе может приобрести на праве собственености или на ином праве жилую площадь в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
2. При неимении возможности самостоятельного приобретения жилой площади лицо, получившее право политического убежища, обеспечивается временным жильем уполномоченным государственным органом в порядке и на условиях, установленных Правительством Республики Армения.
ПРЕКРАЩЕНИЕ ПРАВА ПОЛИТИЧЕСКОГО УБЕЖИЩА
Статья 10. Основания прекращения права политического убежища
1. Право политического убежища прекращается по заявлению получившего такое право лица.
2. Право политического убежища может быть прекращено также по ходатайству уполномоченного государственного органа, если:
а) истек срок действия права политического убежища, и лицо не обратилось за его продлением или если отпали условия, являющиеся основанием предоставления права политического убежища;
б) лицо, получившее право политического убежища, приобрело гражданство Республики Армения в порядке, установленном законодательством Республики Армения;
в) оно выехало в какое-либо иностранное государство на постоянное жительство или получило гражданство какого-либо иностранного государства;
г) в отношении лица, получившего право политического убежища, законом Республики Армения вынесен вступивший в законную силу приговор или в соответствии с международными договорами Республики Армения лицо передано компетентным органам иностранного государства в связи с уголовным преследованием, в том числе того государства, гражданином которого он считается, или в котором оно имело постоянное местожительство до получения права политического убежища;
д) оно не представило в уполномоченный государственный орган документы или сведения, подтверждающие факт продолжающегося в отношении него преследования;
е) в порядке, установленном законодательством Республики Армения, оно приобрело статус беженца или предусмотренный законом какой-либо вид на жительство.
Статья 11. Порядок прекращения права политического убежища
1. При наличии оснований, предусмотренных статьей 10 настоящего Закона, уполномоченный государственный орган на основании соответствующих документов представляет Президенту Республики Армения предложение о прекращении права политического убежища с указанием его оснований или побудительных причин.
2. В случае прекращения права политического убежища иностранный гражданин, лишенный этого права, может оставаться на территории Республики Армения при наличии иных законных оснований, установленных законом. При отсуствии таких оснований он подлежит высылке из Республики Армения в установленном законом порядке.
Статья 12. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, нарушившие требования настоящего Закона, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Армения.