ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է քաղաքացիական պաշտպանության սկզբունքները, պետականկառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների(անկախ կազմակերպաիրավական ձեւից), Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների,քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ օտարերկրյա քաղաքացիների (այսուհետ՝ քաղաքացիներ)իրավունքներն ու պարտականությունները քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում:
քաղաքացիական պաշտպանություն ՝ միջոցառումների համակարգ` ուղղվածբնակչության եւ նյութական արժեքների պաշտպանությանը կամ պաշտպանության նախապատրաստմանըՀայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայությանկամ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից պատերազմ հայտարարվելուդեպքում.
քաղաքացիական պաշտպանության խմբին դասվող տարածք` բնակավայր, հատուկ,կարեւորագույն ու պատմամշակութային նշանակության օբյեկտներ ընդգրկող տարածք.
հատուկ, կար եւորագույն նշանակության օբյեկտներ` պետական եւռազմավարական նշանակության, բարձր վտանգավորություն ունեցող ու բնակչությանկենսագործունեությունն ապահովող օբյեկտներ.
քաղաքացիական պաշտպանության ծառայություններ ՝ պետական կառավարմանեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կազմակերպություններում իրենց իրավասությանսահմաններում քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացումն ապահովելուհամար ստեղծված ծառայություններ.
քաղաքացիական պաշտպանության կազմավորումներ ՝ համայնքներում, կազմակերպություններումստեղծվող կազմավորումներ, որոնք հանդերձավորված են փրկարարական եւ անհետաձգելիվթարավերականգնողական աշխատանքների համար նախատեսված տեխնիկայով, հանդերձանքով,գույքով ու նախատեսված են իրականացնելու քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներեւ չեն մտնում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի կազմիմեջ.
անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքներ` առաջնահերթ աշխատանքներ`ուղղված մարդկանց կյանքին եւ առողջությանն սպառնացող այնպիսի գործոնների ազդեցությանվտանգի վերացմանը, որոնք խոչընդոտում են մարդկանց որոնելուն եւ փրկելուն,ինչպես նաեւ շենքերի, շինությունների ամրացմանը կամ փլմանը, հեղուկ վառելիքի,գազի, էլեկտրաէներգիայի եւ ջրի աղբյուրների վթարային անջատմանը, բնակչությանու փրկարարների կենսաապահովման առաջնահերթ օբյեկտները ժամանակավոր սխեմաներովվերականգնմանը, վերանորոգմանը եւ տարածքի սանիտարական մաքրմանը:
Հոդված 2. Քաղաքացիական պաշտպանության իրավական հիմքը
Քաղաքացիական պաշտպանության իրավական ապահովման հիմքն են Հայաստանի ՀանրապետությանՍահմանադրությունը, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը, սույնօրենքը, Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքները եւ իրավական ակտերը:
Հոդված 3. Քաղաքացիական պաշտպանության համակարգը
Քաղաքացիական պաշտպանության համակարգը ներառում է պետական կառավարման եւտեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպությունները:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՁԵՎԵՐԸ
Հոդված 4. Քաղաքացիական պաշտպանության սկզբունքները
Քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականացումը պետության կարեւորագույնգործառույթներից մեկն է եւ ազգային անվտանգության բաղկացուցիչ ու անբաժանելիմասն է:
Պետությունը քաղաքացիական պաշտպանության խնդրիներին պատրաստվում է նախապես`խաղաղ պայմաններում:
Քաղաքացիական պաշտպանության սկզբունքներն են՝
ա) քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականացումը ՀայաստանիՀանրապետության ամբողջ տարածքում.
բ) քաղաքացիական պաշտպանության իրականացումը տարբերակված՝ ըստ ռազմավարական,տարիքային, տարածքային, արտադրական-տարածքային առանձնահատկությունների.
գ) քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը կենտրոնացված կառավարմանսկզբունքով:
Հոդված 5. Քաղաքացիական պաշտպանության ձեւերը
Քաղաքացիական պաշտպանության ձեւերն են տարահանումը, պատսպարումը եւ անհատականպաշտպանության միջոցներով ապահովումը, որոնք իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետությանկառավարության սահմանած կարգով:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԸ
Հոդված 6. Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումները
Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումները բաժանվում են նախապատրաստականեւ հիմնական միջոցառումների:
Քաղաքացիական պաշտպանության նախապատրաստական միջոցառումներն իրականացվումեն նախապես:
Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնական միջոցառումներն իրականացվում են ՀայաստանիՀանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամՀայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից պատերազմ հայտարարվելու դեպքում:
Հոդված 7. Քաղաքացիական պաշտպանության նախապատրաստական միջոցառումները
Քաղաքացիական պաշտպանության նախապատրաստական միջոցառումներն են՝
ա) քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի ստեղծումը, պատրաստումը եւ մշտականպատրաստվածության ապահովումը.
բ) քաղաքացիական պաշտպանության տեսանկյունից՝ բնակավայրերի, գործառնականայլ տարածքների գլխավոր հատակագծերում եւ մանրամասն հատակագծման նախագծերումհատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների գործունեության կայունությանապահովումը եւ նպատակահարմար տեղաբաշխումը.
գ) շենքերի, շինությունների, ինժեներական ցանցերի, հիդրոտեխնիկական կառույցների,տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների եւ մայրուղիների շինարարության անվտանգությանու հուսալիության ապահովումը. վտանգավոր օբյեկտների անվտանգ գործունեությանապահովումը.
դ) կառավարման, կապի ու ազդարարման համակարգերի հիմնումը եւ դրանց բնականոնգործունեության ապահովումը.
ե) պետական, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների(այսուհետ՝ կառավարման մարմիններ) ու կազմակերպությունների պատրաստումը եւբնակչության ուսուցումը.
զ) ճառագայթային, քիմիական ու մանրէաբանական իրավիճակի մշտական հսկողությանհամակարգի ստեղծումը եւ գործունեության ապահովումը.
է) կառավարման մարմինների եւ բնակչության իրազեկման ապահովման համակարգիհիմնումը.
ը) պաշտպանական կառույցների շինարարությունը եւ պահպանումը.
թ) անհատական պաշտպանության միջոցների ու քաղաքացիական պաշտպանության նպատակովայլ գույքի անհրաժեշտ պաշարների կուտակումը եւ պահպանումը.
ժ) սննդամթերքի, բժշկական ու նյութատեխնիկական անհրաժեշտ պաշարների ստեղծումըեւ պահպանումը.
ժա) քաղաքացիական պաշտպանության պլանների մշակումը:
Սույն հոդվածում նշված միջոցառումներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետությանկառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 8. Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնական միջոցառումները
Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնական միջոցառումներն են՝
ա) կառավարման մարմինների եւ բնակչության ազդարարումը.
բ) տարահանումը եւ տեղաբաշխումը.
գ) պատսպարումը.
դ) անհատական պաշտպանության միջոցներով բնակչության ապահովումը.
ե) քողարկումը.
զ) փրկարարական աշխատանքների իրականացումը.
է) բժշկական ապահովումը.
ը) հակահրդեհային ապահովումը.
թ) վտանգավոր տարածքների բացահայտումը, վնասազերծումն ու վարակազերծումըճառագայթային, քիմիական եւ մանրէաբանական միջոցներից.
ժ) բնակչության կենսագործունեության ապահովումը.
ժա) զոհվածների հաշվառումը եւ հուղարկավորումը.
ժբ) շրջակա միջավայրի, ջրի, սննդամթերքի վիճակի ու վարակվածության դիտարկմանեւ հսկողության մշտական իրականացման ուժեղացումը.
ժգ) կառավարման մարմինների եւ բնակչության իրազեկման ապահովումը.
ժդ) քիմիական, ճառագայթային եւ մանրէաբանական ապահովումը.
ժե) անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարումը.
ժզ) հասարակական կարգի ապահովումը, ինչպես նաեւ հատուկ, կարեւորագույննշանակության օբյեկտների պահպանման ուժեղացումը.
ժէ) նյութատեխնիկական պաշարների, տրանսպորտային եւ այլ միջոցների նպատակայինօգտագործման ապահովումը.
ժը) փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման ու իրականացման համար կապիհանրապետական, գերատեսչական եւ տեղական ցանցերի առաջնահերթ օգտագործումը:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐՈՒՄԸ
Հոդված 9. Քաղաքացիական պաշտպանության ղեկավար կազմը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիականպաշտպանության պետն է:
Քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանլիազորած մարմնի (այսուհետ՝ լիազորված մարմին) ղեկավարը Հայաստանի Հանրապետությանքաղաքացիական պաշտպանության պետի տեղակալն է:
Հայաստանի Հանրապետության նախարարները (գերատեսչությունների ղեկավարները),մարզպետները (Երեւանի քաղաքապետը), համայնքների եւ կազմակերպությունների ղեկավարներըհամապատասխանաբար նախարարությունների (գերատեսչությունների), մարզերի (Երեւանքաղաքի), համայնքների եւ կազմակերպությունների քաղաքացիական պաշտպանությանպետերն են:
Լիազորված մարմնի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները մարզերի (Երեւանքաղաքի) քաղաքացիական պաշտպանության պետերի տեղակալներն են:
Քաղաքացիական պաշտպանության պետերն իրենց իրավասության սահմաններում ՝
ա) պատասխանատվություն են կրում քաղաքացիական պաշտպանության պատրաստականությանհամար.
բ) կազմակերպում եւ ղեկավարում են քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներիիրականացումը.
գ) հաստատում եւ գործողության մեջ են դնում քաղաքացիական պաշտպանությանպլանները.
դ) արձակում են քաղաքացիական պաշտպանությանը վերաբերող որոշումներ, հրամաններ,հրահանգներ.
ե) վերահսկում են քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների կատարումը.
զ) իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ, ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԵՎ ՏԵՂԱԿԱՆԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ, ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ
Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասությունը
ա) իրականացնում է քաղաքացիական պաշտպանության ընդհանուր ղեկավարումը.
բ) ապահովում է քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում պետական միասնականքաղաքականության իրականացումը.
գ) սահմանում է քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացմանկարգը.
դ) հաստատում է քաղաքացիական պաշտպանության զարգացման ծրագրերը եւ վերահսկումէ դրանց կատարումը.
ե) սահմանում է քաղաքացիական պաշտպանության խմբին դասվող տարածքների ցանկը`ըստ վտանգավորության աստիճանի.
զ) սահմանում է քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունների ու կազմավորումներիստեղծման, նախապատրաստման եւ գործունեության կարգը.
է) հաստատում է հատուկ, կարեւորագույն օբյեկտների, ինչպես նաեւ առարկաների,գործընթացների, նախագծերի եւ լուծումների պետական փորձաքննության իրականացմանկարգը.
ը) հաստատում է բնակչության ազդարարման եւ իրազեկման կարգը.
թ) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
Հոդված 11. Լիազորված մարմնի իրավասությունը
Լիազորված մարմինը՝
ա) մշակում է քաղաքացիական պաշտպանության պլաններ եւ ծրագրեր, ապահովումէ դրանք սահմանված կարգով հաստատման ներկայացնելը եւ կազմակերպում է դրանցկատարումը.
բ) համակարգում եւ վերահսկում է կառավարման մարմինների, կազմակերպություններիգործունեությունը քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում.
գ) կազմակերպում է կառավարման մարմինների պատրաստումն ու բնակչության ուսուցումը.
դ) կազմակերպում է բնակչության ազդարարումն ու իրազեկումը.
ե) կազմակերպում է հատուկ, կարեւորագույն օբյեկտների, ինչպես նաեւ քաղաքացիականպաշտպանության տեսանկյունից վտանգավորություն ներկայացնող առարկաների, գործընթացների,նախագծերի եւ լուծումների պետական փորձաքննությունը.
զ) համակարգում եւ վերահսկում է տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակովֆինանսական, պարենային, բժշկական եւ նյութական այլ պաշարների, ֆոնդերի կուտակմանգործընթացը եւ դրանց նպատակային օգտագործումը.
է) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
Հոդված 12. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարմանհանրապետական մարմինների իրավասությունը
Պետական կառավարման հանրապետական մարմինները՝
ա) կազմակերպում են իրենց համակարգի աշխատողների պաշտպանությունը.
բ) ստեղծում են քաղաքացիական պաշտպանության ծառայություններ.
գ) կազմակերպում են քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների պլանավորումըեւ իրականացումը.
դ) կազմակերպում են համակարգի կազմակերպությունների կայուն գործունեությունը.
ե) իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
Հոդված 13. Պետական կառավարման տարածքային մարմինների իրավասությունը
Պետական կառավարման տարածքային մարմինները՝
ա) կազմակերպում եւ ղեկավարում են քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներիիրականացումը մարզի տարածքում.
բ) մասնակցում են պետական հանրապետական պլաններով եւ ծրագրերով նախատեսվածքաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին.
գ) տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, կազմակերպություններին եւ բնակչությանըներգրավում են քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացմանը.
դ) ստեղծում են մարզային քաղաքացիական պաշտպանության ծառայություններ եւուժեր.
ե) հանձնարարականներ են տալիս պետական կառավարման հանրապետական մարմիններիտարածքային ստորաբաժանումներին՝ քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներիիրականացման վերաբերյալ.
զ) իրականացնում են մարզի բնակչության, նյութական եւ մշակութային արժեքներիտարահանումը.
է) իրականացնում են մարզի բնակչության պատսպարումը եւ անհատական պաշտպանությանմիջոցներով ապահովումը.
ը) իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
Հոդված 14. Տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասությունը
Տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝
ա) կազմակերպում եւ իրականացնում են համայնքում քաղաքացիական պաշտպանությունը.
բ) իրականացնում են միջոցառումներ՝ համայնքային ենթակայության օբյեկտներիանվտանգ աշխատանքն ապահովելու նպատակով.
գ) կազմակերպում են համայնքի քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներիպլանավորումը եւ իրականացումը.
դ) իրականացնում են համայնքի բնակչության, նյութական եւ մշակութային արժեքներիտարահանումը, բնակչության պատսպարումը եւ անհատական պաշտպանության միջոցներովապահովումը.
ե) ստեղծում են համայնքային քաղաքացիական պաշտպանության ծառայություններ.
զ) իրականացնում են համայնքի բնակչության ազդարարումը.
է) ստեղծում են քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպման համար անհրաժեշտուժեր եւ ապահովում են այդ ուժերի պատրաստականությունը.
Հոդված 15. Կազմակերպությունների իրավասությունը
Կազմակերպությունները՝
ա) իրականացնում են իրենց աշխատողների պաշտպանությունը.
բ) ստեղծում են փրկարարական եւ վթարավերականգնողական աշխատանքների իրականացմանհամար անհրաժեշտ ուժեր.
գ) իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանվածայլ լիազորություններ:
Պաշտպանական, տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող, ինչպեսնաեւ քաղաքացիական պաշտպանության տեսանկյունից բարձր վտանգավորություն ներկայացնողկազմակերպություններն ստեղծում են քաղաքացիական պաշտպանության ծառայություններ:Այդ կազմակերպությունների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐՆ ՈՒ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ
Հոդված 16. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքներըեւ պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբսահմանված կարգով, իրավունք ունեն՝
ա) ստանալ ճշգրիտ տեղեկություն իրենց պաշտպանվածության աստիճանի մասին.
բ) ստանալ քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացման հետեւանքովկրած վնասների փոխհատուցում: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավորեն քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացմանը մասնակցել ՀայաստանիՀանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 17. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձանցեւ օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքներն ու պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձինք եւ օտարերկրյաքաղաքացիները պարտավոր են կատարել քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներիուղղությամբ քաղաքացիական պաշտպանության կառավարման մարմինների բոլոր ցուցումները:Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձինք եւ օտարերկրյաքաղաքացիները քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներում ներգրավվում ենսույն օրենքին եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՈՒԺԵՐԸ
Հոդված 18. Քաղաքացիական պաշտպանության ուժերը
Քաղաքացիական պաշտպանության ուժերն են՝
ա) քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը.
բ) փրկարար ուժերը.
գ) քաղաքացիական պաշտպանության կազմավորումները:
Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին կարող են ներգրավվել նաեւՀայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի ստորաբաժանումներ:
Հոդված 19. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերն ընդգրկվում են լիազորված մարմնի կազմում,համարվում են մշտական պատրաստության զինվորական ստորաբաժանումներ եւ նախատեսվածեն քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացման համար:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրման, նախապատրաստման, մարտականկիրառման կարգը եւ իրավասությունը սահմանվում են օրենքով:
Հոդված 20. Փրկարար ուժերը
Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացման ժամանակ փրկարարականաշխատանքների կատարման եւ բնակչությանը մասնագիտացված օգնություն ցույց տալունպատակով ստեղծվում են փրկարար ուժեր, որոնք մշտական պատրաստության վիճակումեն եւ գործում են կենտրոնացված կառավարման սկզբունքով:
Փրկարար ուժերն ստեղծվում են պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարմանմարմինների ու կազմակերպությունների կազմում:
Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներում ներգրավվում են նաեւ հասարակականփրկարար միավորումները:
Հոդված 21. Քաղաքացիական պաշտպանության կազմավորումները
Քաղաքացիական պաշտպանության կազմավորումները նախատեսված են փրկարարականեւ վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարման համար:
Քաղաքացիական պաշտպանության կազմավորումները բաժանվում են մարզային, համայնքայինեւ կազմակերպությունների կազմավորումների: Կազմակերպությունների կազմավորումներնստեղծվում են կազմակերպություններում (անկախ կազմակերպաիրավական ձեւից): Համայնքիքաղաքացիական պաշտպանության պետի որոշմամբ կազմակերպությունների կազմավորումները(բացի հատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտներից) կարող են միավորվելհամայնքային կազմավորումներում: Մարզի (Երեւան քաղաքի) քաղաքացիական պաշտպանությանպետի որոշմամբ քաղաքացիական պաշտպանության համայնքային կազմավորումները կարողեն միավորվել մարզային կազմավորումներում:
Քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունների կազմավորումները նախատեսվածեն հանրապետական, մարզային, համայնքային եւ կազմակերպության մակարդակներումքաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներն ապահովելու նպատակով:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՅՈՒԹԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄԸ ԵՎ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված 22. Նյութատեխնիկական ապահովման եւ ֆինանսավորման հիմնականաղբյուրները
Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները քաղաքացիականպաշտպանության միջոցառումների նյութատեխնիկական ապահովումն ու ֆինանսավորումնիրականացնում են համապատասխանաբար՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեիեւ համայնքների բյուջեների միջոցների հաշվին:
Կազմակերպությունները (անկախ կազմակերպաիրավական ձեւից) սույն օրենքովնախատեսված լիազորություններն իրականացնում են իրենց միջոցների հաշվին:
Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացման ժամանակ պետականսեփականություն չհամարվող գույքի ու այլ արժեքների տիրապետումը եւ օգտագործումնիրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան` հետագահամարժեք փոխհատուցմամբ:
ԳԼՈՒԽ IX
Հոդված 23. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի խախտման համար
Սույն օրենքի պահանջների խախտումն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ ՀայաստանիՀանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 24. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
29 մարտի 2002թ.
ՀՕ-309
26.05.2005 «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին

The present law defines civil defense principles, rights and obligations of stat and local authorities, organizations (irrespective of the organizational-legal type), the RA citizens, persons having no citizenship and foreign citizens (henceforth citizens) in civil defense sphere.
Chapter I
Common Statements
Article I: The main concepts used in the present law
The following main concepts are used in the present law:
Civil defense - a system of activities for the protection of population and material values or for the defense preparation in case of armed attack on the RA, existence of its direct danger or declaring war by the RA National Assembly:
Area belonging to civil defense group - residence, area including objects of top and historical-cultural importance:
Objects of top importance - objects having state and strategic importance, being highly dangerous and providing population activities:
Civil defense services - services established to provide the fulfillment of civil defense activities in state and local authorities, organizations within their competence:
Civil defense formations - formations established in communities, organizations, which are equipped with devices, equipment and property foreseen for rescue and emergency accident-restoration activities, and are not foreseen to fulfill civil defense activities, are not included in the structure of the RA armed forces or other forces:
Emergency accident-restoration activities - works of primary importance to eliminate the dangers of such factors, which threaten human life and health and which hinder the searching and salvation of people, fastening or collapse of buildings and constructions, emergency disconnection of liquid fuel, gas, water sources and electricity, reconstruction and repair of primary objects for population and rescuers activities by temporary scheme and sanitary reconnaissance of the area.
Article II: Civil defense legal base
The bases of civil defense legal provision are the RA Constitution, the RA international agreements, the present law, other laws of the RA and legal acts.
Article III: Civil defense system
The civil defense system includes state and local authorities, organizations.
Civil Defense Ways and Principles Article IV: Civil defense principles
Article IV: Civil defense principles
Civil defense organization and implementation is one of the State's most important functions and the constituent and indivisible part of the national security.
The State gets ready for civil defense problems beforehand and in peaceful conditions.
The principles of civil defense are:
a) the organization and implementation of civil defense on the whole territory of the RA:
b) the implementation of civil defense distinguished according to military, age, territorial, industrial-territorial peculiarities:
c) the organization of civil defense concentrated by Government principle.
Article V: Civil defense ways
Ways of civil defense are displacement, shelter and security by individual defense means, which are implemented by the RA Government defined order.
Civil Defense activities
Article VI: Civil defense activities
Civil defense activities are divided into preparatory and main activities.
Civil defense preparatory activities are implemented beforehand.
Civil defense main activities are implemented in case of military attack on the RA, existence of its direct danger or in case of declaring war by the RA National Assembly.
Article VII: Civil defense preparatory activities
Civil Defence preparatory activities are:
a) formation, training and constant readiness provision of civil Defence forces:
b) stability provision and purposeful distribution of top important objects activity in detailed plan drafts and in major plans of residencies and other functional areas from civil Defence point of view
c) provision of security and reliability of the construction of buildings, constructions, engineer nets, hydro technical structures, transport communication means and highways; provision of safe operation of dangerous objects.
d) establishment of management, contact and alarm systems and provision of their normal operation:
e) population training and preparation of state, state management and local authorities (henceforth management bodies) and organizations:
f) establishment of a permanent monitoring system of radiation, chemical and bacteriological situation and operation provision:
g) establishment of a system providing management bodies and population awareness:
h) construction and preservation of protective structures:
i) accumulation and preservation of necessary recourses of other property with the purpose of civil and individual Defence means protection:
j) creation and preservation of necessary food, medical, logistic resources:
k) working out of civil Defence plans.
Activities mentioned in the present article are fulfilled by the RA Government defined order.
Article VIII: Civil Defence main activities
The main activities of civil Defence are:
a) management bodies and population warning:
b) displacement and distribution:
c) shelter:
d) population securing by individual protective means:
e) concealing:
f) fulfillment of rescue operations:
g) medical provision:
h) anti-fire provision:
i) discovery, rendering harmless and disinfection of dangerous areas from radiation, chemical and bacteriological agents:
j) population activity provision:
k) accounting and funeral of the dead:
l) strengthening of permanent fulfillment of observance and monitoring of environment, water, food condition and infection:
m) provision of management bodies and population awareness:
n) chemical, radiation and bacteriological provision:
o) fulfillment of emergency accident-restoration activities:
p) public order provision and strengthening of top important objects' preservation:
q) provision of purposeful elimination of logistic resources, transport and other means:
r) primary implementation of republican, departmental and local nets of contact for the organization and realization of rescue operations:
Chapter IV
Civil Defence Management Article IX: Civil Defence distaff
Article IX: Civil Defence distaff
The RA prime minister is the head of the RA civil Defence.
The leader of the RA Government authorized body (henceforth authorized body) in civil Defence sphere is the deputy head of the RA civil Defence.
The RA ministers (heads of departments), regional governors (mayor of Yerevan), heads of communities and organizations are the chiefs of civil Defence of relevant ministries (departments), regions (Yerevan city), communities and organizations.
The leaders of the authorized body's regional formations are the deputy heads of regions (Yerevan city).
The leaders of civil Defence within their competency:
a) are responsible for civil Defence preparedness:
b) organize and lad the fulfillment of civil Defence activities:
c) confirm and lead the civil Defence plans into action:
d) issue decisions, orders and instructions on civil Defence:
e) monitor the fulfillment of civil Defence activities:
f) fulfill other authorities defined by the RA Legislation.
Chapter V
The Competence of the RA Government, State and Local Authorities, Organizations in Civil Defence Sphere
Article X: The competence of the RA Government
The RA Government:
a) fulfills common management of civil Defence:
b) provides the realization of state joint policy in civil Defence sphere:
c) defines the realization order of civil Defence activities:
d) confirms the projects of civil Defence development and monitors their realization:
e) defines the list of areas belonging to civil Defence group in accordance with the level of danger:
f) defines the establishment, preparation and operation order of civil Defence services and formations:
g) confirms the realization order of state examination of top important objects, procedures, units, projects and solutions:
h) confirms the order of population warning and awareness:
i) fulfills other authorities defined by the RA Legislation.
Article XI: The competence of the authorized body
The authorized body
a) woks out civil Defence plans and projects, provides their submission for endorsement by the defined order and organizes their implementation:
b) coordinates and monitors the activity of management bodies and organizations in civil Defence sphere:
c) organizes the training of management bodies and population:
d) organizes population warning and awareness:
e) organizes the state examination of top important objects, dangerous objects from civil Defence viewpoint, procedures, projects and solutions:
f) coordinates and monitors the accumulation procedures of funds, financial, food, medical and other material resources and their purposeful implementation to provide assistance for the casualties:
g) fulfills other authorities defined by the RA Legislation.
Article XII: The competence of the RA State management republican bodies
The State management republican bodies:
a) organize the protection of the employees of their system:
b) establish civil Defence services;
c) organize the planning and realization of civil Defence activities:
d) organize the stable operation of the organizations of their system:
e) fulfill other authorities defined by the RA Legislation.
Article XIII: The competence of State management regional bodies
The State management regional bodies:
a) organize and direct the realization of civil Defence activities in the territory of the region:
b) participate in the civil Defence activities foreseen by the state republican plans and projects:
c) involve local authorities, organizations and population in the fulfillment of civil Defence activities:
d) establish regional civil Defence services and forces:
e) give tasks to the regional subdivisions of state management republican bodies on the fulfillment of civil Defence activities:
f) realize the displacement of the material, cultural values and the population of the region:
g) realize the shelter of the population of the region and the provision by individual protective means:
h) fulfill other authorities defined by the RA Legislation.
Article XIV: The competence of the local authorities
The local authorities;
a) organize and realize civil Defence in the community:
b) fulfill activities to provide the safe operation of objects belonging to the community:
c) organize the planning and realization of civil Defence activities in the community:
d) realize the displacement of the community population, material and cultural values, population shelter and provision by individual protective means:
e) establish community civil Defence services:
f) fulfill the community population warning:
g) establish necessary forces for civil Defence organization and provide the preparedness of these forces:
Article XV: The competence of the organizations
The organizations
a) realize the protection of their employees:
b) establish necessary forces for the fulfillment of rescue and accident-restoration activities:
c) fulfill other authorities defined by the RA Legislation.
Protective organizations and those having military significance for the economics, as well as ones being highly dangerous from civil Defence point of view, form civil Defence services. The RA Government defines the list of these organizations.
Chapter VI
The Rights and Obligations of the Citizens in Civil Defence Sphere
Article XVI: The rights and obligations of the RA citizens
The RA citizens, by the defined order of the RA Legislation, have the right:
a) to get a true information about the level of their protection:
b) to get reimbursement of losses the population suffers in the result of the fulfillment of civil Defence activities.
The RA citizens pledge to participate in the fulfillment of civil Defence activities by the defined order of the RA Legislation.
Article XVII: The rights and obligations of people having no citizenship of the RA and foreign citizens
People having no citizenship of the RA and foreign citizens pledge to fulfill all the instruction of civil Defence management bodies connected with civil Defence activities.
People having no citizenship of the RA and foreign citizens are involved in civil Defence activities in accordance with the present law and the RA international agreements.
Chapter VII
Civil Defence Forces Article XVIII: Civil Defence forces
Article XVIII: Civil Defence forces
The civil Defence forces are:
a) civil Defence army
b) rescue forces
c) civil Defence formations
The RA armed forces and other army subdivisions can be involved in civil Defence activities.
Article XIX: Civil Defence army
The civil Defence army is included in the structure of the authorized body, is considered military subdivision of permanent readiness and is destined for the implementation of civil Defence activities.
The law defines the order and the competence of the civil Defence army recruitment, preparation, and military use.
Article XX: Rescue forces
During the implementation of civil Defence activities rescue forces are established to fulfill rescue activities and to provide population with special assistance. The rescue forces are in permanent readiness and act by centralized management principle.
Rescue forces are established within the structure of state and local authorities and organizations.
Public rescue units are also involved in civil Defence activities. .
Article XXI: Civil Defence formations
The civil Defence formations are predetermined for the fulfillment of rescue and accident-restoration activities.
Civil Defence formations are divided into formations of region, community and organizations. Organization formations are established in the organizations (irrespective of organizational-legal type).
By the decision of the head of the community civil Defence the organizations can be united in community formations.
By the decision of the civil Defence head of the region (Yerevan city) the community formations of civil Defence can be united in regional formations.
Formations of civil Defence services are determined to provide civil Defence actions in republican, regional, community and organization levels.
Chapter VIII
Civil Defence Logistics and Financing
Article XXII: The main sources of logistics and financing
State and local authorities fulfill financing and logistics of civil Defence activities on account of state budget and community budget.
The organizations (irrespective of the organizational-legal type) fulfill the competences by the present law on account of their means.
During the fulfillment of civil Defence activities, the possessing and use of the property, which is not considered state ownership, and other values is carried out in accordance with the RA Legislation with a later equivalent reimbursement.
Chapter IX
Concluding statements
Article XXIII: The responsibility for the breach of the present law
The breach of the present law conditions brings about responsibility by the order defined by the RA Legislation.