ԳՅՈՒՄՐԻ ՔԱՂԱՔԻ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է Գյումրի քաղաքի վերականգնման պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:
Հոդված 2. Գյումրի քաղաքի վերականգնմանն ուղղված պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները
Գյումրի քաղաքի վերականգնման նպատակով պետությունն ապահովում է`
ա) պետական ներդրումային ծրագրերի իրականացման առաջնայնությունը.
բ) սոցիալական զարգացման ծրագրերի նպատակաուղղումն առավելագույն զբաղվածության ապահովմանը.
գ) Գյումրի քաղաքի վերականգնման ծրագրերի առանձնացումը.
դ) տնտեսական գործունեության ակտիվացման նպատակով հարկային բարենպաստ քաղաքականության իրականացումը.
ե) Գյումրի քաղաքում տնտեսական գործունեության խթանման նպատակով համայնքի ավագանու իրավասությունների ընդարձակումը:
Հոդված 3. Գյումրի քաղաքում պետական ներդրումային ծրագրերի իրականացման առաջնայնությունը
1. Գյումրի քաղաքի առանձին կարիքները հաշվի են առնվելու ենթակառուցվածքների, տնտեսական զարգացման եւ սոցիալական աջակցության ծրագրերի մասին պետական ծրագրերի ընտրության հարցում:
2. Պետական ներդրումային ծրագրերի ընտրություն իրականացնելիս Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն այլ հավասար պայմաններում նախապատվություն է տալիս Գյումրի քաղաքի սոցիալ-տնտեսական զարգացումն ապահովող ներդրումային ծրագրերին:
Հոդված 4. Գյումրի քաղաքում սոցիալական ծրագրերի նպատակաուղղումն առավելագույն զբաղվածության ապահովմանը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն առանձնացնում է Գյումրի քաղաքի բնակչության զբաղվածության ամենամյա պետական ծրագրերը, որոնք մասնավորապես բովանդակում են` նպաստ աշխատանքի դիմաց, գործազուրկների մասնագիտական ուսուցման ծրագրեր, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու եւ աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով գործազուրկներին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության ծրագրեր, գործատուների մոտ հաշմանդամների համար մասնագիտացված ձեռնարկությունների հիմնման եւ հաշմանդամների մասնագիտական ուսուցման կազմակերպման ծրագրեր:
Հոդված 5. Գյումրի քաղաքի վերականգնման պետական ծրագրերի առանձնացումը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ծրագրերից առանձնացնում է Գյումրի քաղաքի վերականգնման ծրագրերը, որոնք մասնավորապես բովանդակում են`
ա) բնակարանաշինության ծրագրերը.
բ) կրթական եւ մշակութային օբյեկտների շինարարական ծրագրերը.
գ) տեղի առանձնահատկություններին համապատասխան` տնտեսության ավանդական ճյուղերի զարգացմանն աջակցությունը.
դ) տնտեսության գերակայություններից բխող ներդրումային ծրագրերը.
ե) ծրագրի ֆինանսավորման աղբյուրները.
զ) ծրագրի իրականացման միջոցառումներն ըստ պատասխանատուների եւ ժամկետների.
է) ծրագրի իրականացման վերահսկողության մեխանիզմները:
Հոդված 6. Գյումրի քաղաքում տնտեսական գործունեության ակտիվացման նպատակով հատուկ հարկային բարենպաստ քաղաքականության իրականացումը
1. «Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ կետը երկրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ՝
«Գյումրի քաղաքում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների համար Գյումրի քաղաքում գտնվող շենքերի, շինությունների, փոխանցվող հարմարանքների, հոսքային գծերի, ռոբոտատեխնիկայի եւ Գյումրի քաղաքում տեղակայված այլ հիմնական միջոցների ամորտիզացիոն նվազագույն ժամկետը սահմանվում է մեկ տարի Գյումրի քաղաքում գտնվելու (տեղակայվելու) ժամանակաշրջանում: Եթե Գյումրի քաղաքում գտնվող (տեղակայված) հիմնական միջոցների նկատմամբ կիրառվել են նշված ամորտիզացիոն նվազագույն ժամկետները, եւ այդ հիմնական միջոցները տեղափոխվել են Գյումրի քաղաքից դուրս (առանց այլ անձանց օտարման), ապա հարկատուն պետք է վճարի արագացված ամորտիզացիայից օգտված լինելու հետեւանքով պակաս վճարված շահութահարկը եւ շահութահարկը (այդ թվում՝ կանխավճարները) ուշ վճարելու համար սահմանված տույժերը:»:
2. Գյումրու քաղաքապետի կողմից հաստատված ցանկում ընդգրկված՝ Գյումրի քաղաքի վարչական տարածքում իրականացված արտադրական եւ բնակարանային նշանակության օբյեկտների շինարարական աշխատանքներն ազատվում են ավելացված արժեքի հարկից (ավելացված արժեքի հարկը չի հաշվարկվում):
Նախկինում կնքված պայմանագրերի համաձայն Գյումրի քաղաքի վարչական տարածքում իրականացված բնակարանային շինարարական այն աշխատանքների կամ դրանց փուլերի նկատմամբ, որոնք հանձնվում են պատվիրատուին սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից հետո, սույն կետի առաջին մասով սահմանված արտոնությունը կիրառվում է բնակարանային շինարարական աշխատանքների (փուլերի) ԱԱՀ-ով հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ընդհանուր գումարի եւ այդ գործարքների մասով ձեռքբերումների (ձեռք բերված /կամ ներմուծված/ ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների) գծով մատակարարումների հարկային հաշիվներում, մաքսային հայտարարագրերում առանձնացված ԱԱՀ-ի ընդհանուր գումարի միջեւ առաջացող դրական տարբերության չափով:
Ցանկը վերանայվում է եռամսյակը մեկ անգամ:
3. Սույն հոդվածի նախորդ կետերի կիրառումը տվյալ հարկ վճարողի համար դադարում է նրա մոտ երեք ամսից ավելի ժամկետով 2 միլիոն դրամը գերազանցող հարկային կամ պարտադիր այլ վճարների գծով ժամկետանց պարտավորությունների առկայության դեպքում:
Հոդված 7. Գյումրի քաղաքում տնտեսական գործունեության խթանման հարցում համայնքի ավագանու իրավասությունները
Գյումրի քաղաքի տարածքում հարկ վճարողներն արտադրական, հասարակական (բացի կրպակներից), նոր օբյեկտների կառուցապատման ժամանակ ավագանու որոշմամբ ազատվում են հողի հարկի եւ գույքահարկի վճարումներից՝ սույն օրենքի գործողության ժամկետով:
Հոդված 8. Գյումրի քաղաքի սոցիալ-տնտեսական վերականգնման լրացուցիչ դրույթները
1. Անհատական բնակարանային շինարարության նպատակով Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքով սահմանված կարգով տրամադրվում են հողամասեր եւ բնակչությանը տրվում են հիպոտեկային երկարաժամկետ վարկեր՝ բյուջեում նախատեսված գումարի սահմաններում, առաջնայնությունը տալով տնակներում բնակվող այն ընտանիքներին, որոնք ընդգրկված են օրենքով սահմանված բնակարանների ստացման ցուցակների 1-30-րդ կետերում:
2. Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի մասնավորեցման 2001-2003 թվականների ծրագրում ընդգրկված Գյումրի քաղաքի տարածքում գտնվող օբյեկտների մասնավորեցման ժամանակ`
ա) կառավարությունն ավելի մեծ տեղ է տալիս մրցույթներին` մրցույթի հիմնական պայման դարձնելով ներդրումները եւ աշխատատեղերը.
բ) Գյումրի քաղաքում պետական գույքի մասնավորեցման մասնակցելու ցանկություն ունեցող անձինք կարող են այդ նպատակով դիմել տեղական լիազորված մարմին.
գ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը երկամսյա ժամկետում սահմանում է Գյումրի քաղաքում մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների մասնավորեցման արագացված ընթացակարգը:
3. Գյումրի քաղաքի արգելոց-թանգարանում գտնվող համայնքային սեփականությունը, անշարժ գույքը, շինությունները համայնքի ավագանու որոշմամբ մրցութային կարգով կարող են հատկացվել այն տնտեսավարող սուբյեկտներին, որոնք ներկայացնում են վերականգնման ծրագիր եւ կնքում համապատասխան պայմանագիր սեփականատիրոջ հետ:
4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն օրենքի պաշտոնական հրապարակումից հետո՝ եռամսյա ժամկետում, հաստատում է Գյումրի քաղաքի վերականգնման ծրագիրը, իսկ տարեկան ծրագիրն ընդգրկվում է յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի նախագծում:

О ВОССТАНОВЛЕНИИ ГОРОДА ГЮМРИ
Настоящий Закон регулирует основные направления государственной политики по восстановлению города Гюмри.
Статья 2. Основные направления государственной политики, направленной на восстановление города Гюмри
В целях восстановления города Гюмри государство обеспечивает:
а) приоритетность осуществления государственных инвестиционных программ;
б) целевую направленность программ социального развития по обеспечению максимальной занятости;
в) выделение программ восстановления города Гюмри;
г) осуществление благоприятной налоговой политики в целях активизации экономической деятельности;
д) расширение полномочий муниципального совета с целью стимулирования экономической деятельности в городе Гюмри.
Статья 3. Приоритетность осуществления государственных инвестиционных программ в городе Гюмри
1. Отдельные нужды города Гюмри будут учитываться в вопросе выбора государственных программ в части программ по инфраструктуре, экономическому развитию и социальному содействию.
2. При осуществлении выбора государственных инвестиционных программ Правительство Республики Армения при прочих равных условиях отдает предпочтение инвестиционным программам, обеспечивающим социально-экономическое развитие города Гюмри.
Статья 4. Целевая направленность социальных программ на обеспечение максимальной занятости в городе Гюмри
Правительство Республики Армения выделяет ежегодные государственные программы занятости населения города Гюмри, которые в частности содержат: пособие за работу, программы по профессиональному обучению безработных, программы финансового содействия, представляемого безработным вцелях занятия предпринимательской деятельностью и создания рабочих мест, программы создания у работодателей специализированных предприятий для инвалидов и организации профессионального обучения инвалидов.
Статья 5. Выделение государственных программ по восстановлению города Гюмри
Правительство Республики Армения выделяет из программ по восстановлению города Гюмри те программы, которые, в частности, содержат:
а) программы жилищного строительства;
б) строительные программы культурных и образовательных объектов;
в) содействие развитию традиционных отраслей экономики в соответствии с местной спецификой;
г) инвестиционные программы, вытекающие из экономических приоритетов;
д) источники финансирования программы;
е) мероприятия по осуществлению программы с указанием ответственных лиц и сроков;
ж) механизмы контроля за осуществлением программы.
Статья 6. Осуществление специальной благоприятной налоговой политики в целях активизации экономической деятельности в городе Гюмри
1. Второй абзац пункта 2 статьи 12 Закона Республики Армения "О налоге на прибыль" дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Минимальный амортизационный срок находящихся в городе Гюмри зданий, строений, передаточных устройств, поточных линий, робототехники и прочих расположенных в городе Гюмри основных средств для организаций, осуществляющих деятельность в городе Гюмри, устанавливается на период в один год их нахождения (установки) в городе Гюмри. Если указанные минимальные амортизационные сроки были применены в отношении находящихся (установленных) в городе Гюмри основных средств, и эти основные средства перемещены за пределы города Гюмри (без отчуждения их другим лицам), то налогоплательщик должен уплатить недоплаченный вследствие пользования ускоренной амортизацией налог на прибыль и пени, установленные за просрочку выплат по налогу на прибыль ( в том числе авансы).".
2. Осуществленные на административной территории города Гюмри работы по строительству объектов производственного и жилищного назначения, включенных в перечень, утвержденный мэром города Гюмри, освобождаются от налога на добавленную стоимость (налог на добавленную стоимость не исчисляется).
Льгота, установленная частью первой настоящего пункта, в отношении осуществленных на административной территории города Гюмри согласно заключенным ранее договорам, жилищно-строительных работ или их этапов, которые сдаются заказчику после вступления настоящего Закона в силу, применяется в размере положительной разницы, возникающей между общей суммой исчисленной в отношении облагаемого НДС оборота жилищно-строительных работ (этапов работ) и общей суммой НДС по приобретениям (приобретенным (или ввезенным) товарам и полученным услугам) в части этих сделок, выделенной в налоговых счетах поставок и таможенных декларациях.
Перечень пересматривается раз в квартал.
3. Применение предыдущих пунктов настоящей статьи для данного налогоплательщика прекращается в случае наличия у него просроченных на срок более трех месяцев обязательств по налоговым или иным обязательным платежам, превышающих сумму 2 миллиона драмов.
Статья 7. Полномочия муниципального совета в вопросе стимулирования экономической деятельности в городе Гюмри
Решением муниципального совета налогоплательщики на территории города Гюмри освобождаются от выплат земельного налога и налога на имущество при застройке производственными, общественными (кроме киосков), новыми объектами на срок действия настоящего Закона.
Статья 8. Дополнительные положения по социально-экономическому восстановлению города Гюмри
1. В целях индивидуального жилищного строительства в порядке, установленном Земельным Кодексом Республики Армения, выделяются земельные участки и населению в пределах суммы, предусмотренной бюджетом, выдаются долгосрочные ипотечные кредиты, отдавая предпочтение тем проживающим в домиках семьям, которые включены в пункты с 1 по 30 установленных законом списков на получение квартир.
2. При приватизации включенных в программу по приватизации государственного имущества Республики Армения на 2001-2003 годы объектов, находящихся на территории города Гюмри:
а) Правительство отдает предпочтение конкурсам – ставя основным условием конкурса инвестиции и рабочие места;
б) лица, желающие участвовать в приватизации государственного имущества в городе Гюмри, могут с этой целью обращаться в местный уполномоченный орган;
в) Правительство Республики Армения в двухмесячный срок устанавливает ускоренную процедуру приватизации объектов, подлежащих приватизации в городе Гюмри.
3. Решением муниципального совета муниципальная собственность, недвижимое имущество, строения, находящиеся в музее-заповеднике города Гюмри, могут в конкурсном порядке выделяться тем хозяйствующим субъектам, которые представляют программу реконструкции и заключают соответствующий договор с собственником.
4. Правительство Республики Армения в трехмесячный срок после официального опубликования Закона утверждает программу восстановления города Гюмри, а годовая программа включается в проект государственного бюджета на каждый год.