ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔԸ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԴՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2003 թվականի օգոստոսի 1-ից գործողության մեջ դնել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը, բացառությամբ այն դրույթների, որոնց համար սույն օրենքով սահմանված են գործողության մեջ դնելու այլ ժամկետներ եւ կարգ:
Հոդված 2. 2003 թվականի օգոստոսի 1-ից ուժը կորցրած ճանաչել 1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը եւ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող այլ օրենքներն ու նորմատիվ իրավական ակտերը ենթակա են համապատասխանեցման 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին:
Հոդված 3. 2003 թվականի օգոստոսի 1-ից հիմնական կամ լրացուցիչ պատժից ազատել 1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով մինչեւ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ն այն արարքների համար դատապարտված անձանց, որոնք, 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համաձայն, հանցագործություններ չեն համարվում:
1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին համապատասխան դատապարտված եւ պատիժ չկրած անձանց նկատմամբ կիրառվող պատժի չափերը համապատասխանեցնել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին այն դեպքերում, երբ դատապարտյալի նկատմամբ նշանակված պատիժն ավելի խիստ է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված պատժի առավելագույն չափից:
Եթե 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենգիրքն այլ կերպ բարելավում է հանցանք կատարած, այդ թվում՝ պատիժ կրող կամ պատիժ կրած, սակայն դատվածություն ունեցող անձանց վիճակը, դատարանների դատավճիռները եւ քրեաիրավական ներգործության այլ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ դատական ակտերը ենթակա են վերանայման՝ դատավճիռը կայացրած դատարանի կամ դատապարտյալի կողմից պատիժը կրելու վայրի դատարանի կողմից:
Մահապատժի վերացման վերաբերյալ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի դրույթները չեն տարածվում այն անձանց վրա, ովքեր մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը կատարել են ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանություն, տեռորիստական ակտ, մանկահասակ աղջկա բռնաբարություն:
Պատժից ազատելը, պատիժը մեղմացնելը, հանցանք կատարած անձանց վիճակը բարելավելը, սույն հոդվածի առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մասերով նախատեսված դեպքերում իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 437-րդ եւ 438-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով:
Դատվածություն չունեցող համարել սույն հոդվածի առաջին եւ երրորդ մասերին համապատասխան պատժից ազատվող անձանց, ինչպես նաեւ նախկինում պատիժ կրած կամ պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց, եթե նրանք դատապարտված են եղել այնպիսի արարքների համար, որոնք, 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համաձայն, հանցագործություն չեն համարվում:
2003 թվականի օգոստոսի 1-ից կարճել դատարանների, նախաքննության եւ հետաքննության մարմինների վարույթում գտնվող քրեական գործերը եւ դադարեցնել քրեական հետապնդումն այն արարքների վերաբերյալ, որոնք, 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համաձայն, հանցագործություն չեն համարվում, ինչպես նաեւ այն քրեական գործերը, որոնցով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված վաղեմության ժամկետները լրացել են:
1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի հավելվածը՝ դատապարտյալի եւ նրա խնամքի տակ գտնվող անձանց համար անհրաժեշտ այն առարկաների ցուցակը, որոնք չեն կարող բռնագրավվել դատարանի դատավճռով, կիրառվում է մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրեսդրությամբ նախատեսված նոր ցանկի հաստատումը՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 55-րդ հոդվածին համապատասխան:
Հոդված 4. Կալանքի ձեւով պատիժների վերաբերյալ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի դրույթները գործողության մեջ են դրվում Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց վեց ամիս հետո:
Հոդված 5. 1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով՝ պաշտոնանկության (21-րդ հոդվածի առաջին մասի 7-րդ կետ), պատճառված վնասը հարթելու պարտականություն դնելու (21-րդ հոդվածի առաջին մասի 6-րդ կետ), հասարակական պարսավանքի (21-րդ հոդվածի առաջին մասի 9-րդ կետ) ձեւով պատիժների դատապարտված անձինք ազատվում են պատիժը կրելուց՝ դատավճիռը կայացրած դատարանի կողմից` դատվածությունը հանելով:
Հոդված 6. Մինչեւ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ը 1961 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 22-րդ հոդվածով մահապատժի դատապարտված անձանց նկատմամբ նշանակված պատիժը դատավճիռը կայացրած դատարանի կամ դատապարտյալի կողմից պատիժը կրելու վայրի դատարանի կողմից փոխարինվում է ցմահ ազատազրկմամբ, բացառությամբ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրը:
29 ապրիլի 2003թ.
ՀՕ-529
15.11.2006 «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
02.05.2013 «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին

О ВВЕДЕНИИ В ДЕЙСТВИЕ УГОЛОВНОГО КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
С 1 августа 2003 года ввести в действие принятый 18 апреля 2003 года Уголовный кодекс Республики Армения, за исключением положений, для которых настоящим Законом установлены другие сроки и порядок введения в действие.
Статья 2. С 1 августа 2003 года признать утратившими силу Уголовный кодекс Республики Армения и Закон Республики Армения ,,Об утверждении Уголовного кодекса Республики Армения", принятые 7 марта 1961 года.
Другие законы и нормативно-правовые акты, действующие на территории Республики Армения, подлежат приведению в соответствие с Уголовным кодексом Республики Армения, принятым 18 апреля 2003 года.
Статья 3. С 1 августа 2003 года освободить от основного или дополнительного наказания лиц, осужденных до 1 августа 2003 года по Уголовному кодексу Республики Армения, принятому 7 марта 1961, за деяния, которые по Уголовному кодексу Республики Армения, принятому 18 апреля 2003 года, не признаются преступлениями.
Меры наказания, применяемые к лицам, осужденным в соответствии с Уголовным кодексом Республики Армения, принятым 7 марта 1961 года, и не отбывшим наказания, привести в соответствие с Уголовным кодексом Республики Армения, принятым 18 апреля 2003 года, в случаях, когда наказание, назначенное осужденному, является более строгим, чем максимальная мера наказания, предусмотренная соответствующей статьей Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 18 апреля 2003 года.
Если Уголовный кодекс Республики Армения, принятый 18 апреля 2003 года, иным образом улучшает положение лиц, совершивших преступление, в том числе лиц, отбывающих наказание или отбывших наказание, но имеющих судимость, приговоры судов и судебные акты о применении иных мер уголовно-правового воздействия подлежат пересмотру судом, вынесшим приговор, или судом по месту отбывания осужденным наказания.
Положения Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 18 апреля 2003 года, об отмене смертной казни не распространяются на лиц, которые до вступления настоящего Закона в силу совершили убийство при отягчающих обстоятельствах, террористический акт, изнасилование малолетней.
Освобождение от наказания, смягчение наказания, улучшение положения лиц, совершивших преступление, в случаях, предусмотренных частями первой, второй и третьей настоящей статьи, осуществляются в порядке, предусмотренном статьями 437 и 438 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения.
Признать не имеющими судимости лиц, освобождаемых от наказания в соответствии с частями первой и третьей настоящей статьи, а также лиц, ранее отбывших наказание или освобожденных условно досрочно, если они были осуждены за такие деяния, которые по Уголовному кодексу Республики Армения, принятому 18 апреля 2003 года, не признаются преступлениями.
С 1 августа 2003 года прекратить уголовные дела, находящиеся в производстве судов, органов предварительного следствия и дознания, и уголовное преследование по тем деяниям, которые по Уголовному кодексу Республики Армения, принятому 18 апреля 2003 года, не признаются преступлениями, а также те уголовные дела, по которым истекли сроки давности привлечения к уголовной ответственности, установленные статьей 75 Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 18 апреля 2003 года.
Приложение к принятому 7 марта 1961 года Уголовному кодексу Республики Армения ,,Перечень предметов, необходимых для осужденного и лиц, находящихся на его иждивении, не подлежащих конфискации по приговору суда" применяется до утверждения нового перечня, предусмотренного уголовно-исполнительным законодательством Республики Армения, в соответствии со статьей 55 Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 18 апреля 2003 года.
Статья 4. Положения Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 18 апреля 2003 года, о наказаниях в виде ареста вводятся в действие через шесть месяцев после вступления в силу Уголовно-исполнительного кодекса Республики Армения.
Статья 5. Лица, осужденные по Уголовному кодексу Республики Армения, принятому 7 марта 1961 года, к наказаниям в виде увольнения с должности (пункт 7 части первой статьи 21), возложения обязанности загладить причиненный вред (пункт 8 части первой статьи 21), общественного порицания (пункт 9 части первой статьи 21) осбовождаются от отбывания наказания со снятием судимости судом, вынесшим приговор.
Статья 6. Наказание, назначенное до 1 августа 2003 года к лицам, осужденным к смертной казни по статье 22 Уголовного кодекса Республики Армения, принятого 7 марта 1961 года, заменяется судом, вынесшим приговор, или судом по месту отбывания осужденным наказания пожизненным лишением свободы, кроме случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 3 настоящего Закона.
29 апреля 2003 года
ЗР-529
15.11.2006 О внесении изменений в Закон Республики Армения ,,О введении в действие Уголовного кодекса Республики Армения"