«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ԳՈՐԾՈՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ՍՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԵՎ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 03.04.2001
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող կազմակերպություններում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին»:
Հոդված 2. Օրենքի 1-ին հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետի «հաշվետվությունների» բառից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված հայտարարագրերի, հարկերի եւ պարտադիր այլ վճարների գծով նախատեսված հաշվարկների, ելակետային տվյալների, այլ փաստաթղթերի (այսուհետ՝ հաշվետվություն)» բառերը.
բ) 6-րդ կետի «անցկացման,» բառից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքով նախատեսված մաքսային հսկողության հետ կապված հարաբերությունները,» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հրամանի կամ հանձնարարագրի երկու օրինակը, ստուգումն սկսելուց առնվազն 3 աշխատանքային օր առաջ, տրվում է տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարին կամ նրան փոխարինող պաշտոնատար անձին, բացառությամբ հարկային մարմինների կողմից ակցիզային դրոշմանիշների եւ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման, հաստատագրված վճարների մասին օրենքով սահմանված ելակետային տվյալների եւ դրանց ուղղիչ գործակիցների, տարադրամի փոխանակման կետերի կամ արժութային դիլերների, ինչպես նաեւ առանց պետական գրանցման, առանց համապատասխան լիցենզիայի (թույլտվության) ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման դեպքերում իրականացվող ստուգումների:»:
Հոդված 4. Օրենքի՝
ա) 4-րդ հոդվածի 1-ին կետի «օրացուցային օր» բառերը փոխարինել «անընդմեջ աշխատանքային օր» բառերով.
բ) 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ղեկավարի» բառից հետո լրացնել «(փոխարինող պաշտոնատար անձի)» բառերը, «օրացուցային» բառը փոխարինել «անընդմեջ աշխատանքային» բառերով, իսկ «օրը» բառից հետո լրացնել «(չհաշված կասեցման ժամկետը)» բառերը.
գ) 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետի՝
- առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
« 3. Միեւնույն պետական մարմնի կողմից միեւնույն տնտեսավարող սուբյեկտում ստուգում կարող է իրականացվել օրացուցային տարում ոչ ավելի, քան մեկ անգամ, բացառությամբ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված, ինչպես նաեւ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաշվարկված հարկային պարտավորությունների սահմանված չափից ավելի վճարված գումարները հարկ վճարողի դիմումի հիման վրա նրան վերադարձնելուց առաջ տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ կատարվող ստուգման դեպքերի:»,
- վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ բովանդակությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության կողմից իրականացվող տնտեսավարող սուբյեկտի համալիր կամ թեմատիկ ստուգումից հետո նույն տնտեսավարող սուբյեկտում նույն ժամանակաշրջանի համար կատարվող պետական բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ցանկացած ստուգում համարվում է կրկնակի ստուգում:».
դ) 4-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր կետով.
« 4. Կրկնակի ստուգման անցկացման հիմքեր ներկայացրած անձինք կրկնակի ստուգման հետեւանքով այդ հիմքերը չհաստատվելու (չհիմնավորվելու) դեպքում ենթակա են պատասխանատվության Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» եւ «ը» կետերով.
«է) սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարի գրավոր հանձնարարությամբ.
ը) սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված դեպքում:»:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի «է» ենթակետի «ստուգման հետ առնչվող» բառերից առաջ լրացնել «անմիջականորեն տնտեսավարող սուբյեկտի ստուգվող ժամանակաշրջանին վերաբերող» բառերը.
բ) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր ենթակետով.
«ը) Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարի գրավոր հանձնարարությամբ տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերում իրականացվող կրկնակի ստուգման ժամանակ խախտումներ հայտնաբերելիս կիրառել միայն ստուգման հարցին (հարցերին) առնչվող խախտումների համար օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության միջոցները:»:
Հոդված 7. Օրենքի 11-րդ հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը շարունակել հետեւյալ բովանդակությամբ. «, բացառությամբ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերի:».

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В ОРГАНИЗАЦИЯХ, ДЕЙСТВУЮЩИХ НА ТЕРРИТОРИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "
Название Закона Республики Армения ,,Об организации и проведении проверок в организациях, действующих на территории Республики Армения" изложить в следующей редакции:
,,Об организации и проведении проверок в Республике Армения".
Статья 2. В статье 1 Закона:
а) пункт 2 после слова ,,отчетов," дополнить словами ,,расчетов, исходных данных по предусмотренным законодательством Республики Армения декларациям, налогам и иным обязательным платежам, других документов (далее-отчет), " ;
б) пункт 6 после слов ,,в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения," дополнить словами ,,таможенным контролем, предусмотренным Таможенным кодексом Республики Армения," .
Статья 3. Первое предложение пункта 3 статьи 3 Закона изложить в следующей редакции:
,,Два экземпляра приказа или предписания не менее чем за 3 рабочих дня передаются руководителю хозяйствующего субъекта или заменяющему его должностному лицу, за исключением случаев проверки налоговыми органами применения акцизных марок и контрольно-кассовых аппаратов, исходных данных и их поправочных коэффициентов, установленных законом о фиксированных платежах, пунктов обмена валюты или валютных дилеров, а также при осуществлении предпринимательской деятельности без государственной регистрации, без соответствующей лицензии (разрешения).".
Статья 4. В статье 4 Закона:
а) в пункте 1 слова ,,календарных дней" заменить словами ,,непрерывных рабочих дней" ;
б) пункт 2 после слова ,,руководителя" дополнить словами ,,(заменяющего его должностного лица)", слово ,,календарных" заменить словами ,,непрерывных рабочих", а после слов ,,30 календарных дней" дополнить словами ,,(не считая срок приостановления)";
в) в пункте 3:
- абзац первый изложить в следующей редакции:
,,3. Проверка одним и тем же государственным органом одного и того же хозяйствующего субъекта может осуществляться в календарном году не более одного раза, за исключением случаев, установленных пунктом 3 статьи 3 настоящего Закона, а также случаев проверки, проводимой у хозяйствующего субъекта до возвращения ему по заявлению налогоплательщика суммы, уплаченной свыше установленного размера налоговых обязательств, исчисленных в установленном налоговым законодательством порядке.";
,,После комплексных или тематических проверок хозяйствующего субъекта, осуществляемых Министерством государственных доходов Республики Армения, любая проверка по уточнению взаимоотношений с государственным бюджетом, проводимая в том же хозяйствующем субъекте за тот же период, считается повторной проверкой.";
г) статью дополнить новым пунктов 4 следующего содержания:
,,4. Лица, предъявившие основания проведения повторной проверки, привлекаются к ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Армения, в случае неподтверждения (необоснованности) этих оснований в результате повторной проверки.".
Статья 5. Статью 5 Закона дополнить пунктами ,,ж" и ,,з" следующего содержания:
,,ж) по письменному поручению Министра государственных доходов Республики Армения в случаях, установленных пунктом 3 статьи 3 настоящего Закона;
з) в случаях, установленных пунктом 3 статьи 11 настоящего Закона.".
Статья 6. В статье 8 Закона:
а) в пункте ,,ж" слова ,,имеющий отношение к проверке письменный запрос руководителя хозяйствующего субъекта или заменяющего его лица" заменить словами ,,связанный с проверкой письменный запрос руководителя хозяйствующего субъекта или заменяющего его лица, касающийся непосредственно проверяемого периода хозяйствующего субъекта";
б) пункт 1 дополнить новым подпунктом ,,з" следующего содержания:
,,з) при выявлении нарушений во время повторной проверки, осуществляемой по письменному поручению Министра государственных доходов Республики Армения у хозяйствующих субъектов в случаях, установленных пунктом 3 статьи 3 настоящего Закона, применять установленные законодательством меры ответственности только за нарушения, касающиеся вопроса (вопросов) проверки.".
а) второе предложение пункта 2 после слов ,,ответа на жалобу" дополнить словами ,, ,за исключением случаев, установленных пунктом 3 статьи 3 настоящего Закона";