Ընդունվել է 11.12.2002
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 մայիսի 2000 թվականի, ՀՕ-60) 2-րդ հոդվածի 1-ին կետում «- Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության եւ բնօգտագործման նախարարությունը,» տողը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«- Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարությունը,
- Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունը,»,
իսկ «- Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը,» տողը` «- Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայություն,» խմբագրությամբ:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «ճշտությանն ուղղված դեպքերում իրականացվող ստուգումների» բառերից հետո լրացնել «եւ (կամ) բնապահպանական տեսչական մարմինների կողմից իրականացվող ստուգումների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին կետը սկսել «Տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ մեկ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունից հանել «է» ենթակետը:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետից հանել «խախտումների թույլատրման պատճառները» եւ «խախտումների վերացման (ուղղումների) համար անհրաժեշտ գործողությունները» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածի «զ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«զ) վերցնել փաստաթղթեր, կրկնօրինակներ, լուսապատճեններ, իրեր, փորձանմուշներ եւ այլ անհրաժեշտ նյութեր, որոնք անմիջականորեն առնչվում են ստուգման նպատակներին եւ չեն խոչընդոտում տնտեսավարող սուբյեկտի բնականոն աշխատանքին: Փաստաթղթերը վերցնելիս ստուգում իրականացնող պաշտոնատար անձինք հարկային մարմնի կնիքով կնքում են դրանց կրկնօրինակները եւ հանձնում տնտեսավարող սուբյեկտի ներկայացուցիչներին.»:
Հոդված 7. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ կետը «եւ այլն» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ հարկային մարմնի կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացվող գույքագրման եւ չափագրման դեպքերի, եթե դրանք չեն խոչընդոտում տնտեսավարող սուբյեկտի բնականոն աշխատանքին» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 10-րդ հոդվածի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«բ) ստուգումն իրականացնող պաշտոնատար անձի պահանջով ներկայացնել պահանջվող փաստաթղթերը, տվյալները, տրամադրել դրանց լուսապատճենները (լուսապատճենահանման ծախսերը կատարվում են ստուգումն իրականացնող մարմնի կողմից), կրկնօրինակները եւ այլ տեղեկություններ: Պահանջը վերանալուն պես, բայց ոչ ուշ 3 տարուց, փաստաթղթերը վերադարձվում են տնտեսավարող սուբյեկտին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ"
Статья 1. В пункте 1 статьи 2 Закона Республики Армения ,,Об организации и проведении проверок в Республике Армения" (17 мая 2000 года, ЗР-60) строку ,,- Министерство сельского хозяйства и природопользования" изложить в следующей редакции:
,, - Министерство охраны природы Республики Армения,
- Министерство сельского хозяйства Республики Армения,", а строку ,, - Министерство государственных доходов Республики Армения," – в редакции ,,- Государственная налоговая служба Республики Армения,".
Статья 2. Пункт 3 статьи 3 Закона после слов ,,осуществляемой органами Государственного фонда социального страхования Республики Армения" дополнить словами ,, ,и (или) проверки, осуществляемой органами природоохранной инспекции".
Статья 3. В пункте 1 статьи 4 Закона слова ,,Сроки проверки" заменить словами ,,Сроки одной проверки у хозяйствующего субъекта".
Статья 4. Из абзаца второго статьи 5 Закона исключить подпункт ,,ж".
Статья 5. Из пункта 1 статьи 6 Закона исключить слова ,,причины допущения нарушений," и ,,действия, необходимые для устранения (исправления) нарушений,".
Статья 6. Подпункт ,,е" статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
,,е) изымать документы, дубликаты, фотокопии, вещи, опытные образцы и другие необходимые материалы, непосредственно связанные с проверкой и не препятствующие нормальной работе хозяйствующего субъекта. При изъятии документов должностные лица, осуществляющие проверку, заверяют их дубликаты печатью налогового органа и передают представителям хозяйствующего субъекта;".
Статья 7. Пункт 4 статьи 8 Закона после слов ,,приборы и т.д." дополнить словами ,, ,за исключением случаев инвентаризации и обмера, осуществляемых в установленном законодательством порядке налоговым органом, если они не препятствуют нормальной деятельности хозяйствующего субъекта.".
Статья 8. Подпункт ,,б" статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
,,б) предъявлять по требованию должностного лица, осуществляющего проверку, истребованные документы, данные, предоставлять их фотокопии (затраты на фотокопирование производятся органом, осуществляющим проверку), дубликаты и другие сведения. При отпадении требования, но не позднее чем через 3 года, документы возвращаются хозяйствующему субъекту.".
Статья 9. В пункте 3 статьи 11 Закона слова ,,15-30 календарных дней"заменить словами ,,30 календарных дней".