Ընդունվել է 14.12.2001
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով` «Բացի սույն հոդվածում նշված դեպքերից, տարեկան պետական տուրք վճարող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար տարեկան պետական տուրքիվճարման պարտավորությունը դադարում է մինչեւ սահմանված ժամկետի վերջին օրը տարեկան պետական տուրքի գանձման օբյեկտ հանդիսացող ծառայությունների մատուցման կամ գործողությունների կատարման արդյունքում տրված փաստաթղթերը (իրավունքները, թույլտվությունները, լիցենզիաները) սահմանված կարգով ուժը կորցրած ճանաչվելու դեպքում, իսկ իրավաբանական անձանց համար՝ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լուծարվելու դեպքում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 19. Լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու նպատակով լիցենզիաներ, արտոնագրեր (թույլտվություններ) տալու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
Լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու նպատակով լիցենզիաներ, արտոնագրեր (թույլտվություններ) տալու համար պետական տուրքը գանձվում է հետեւյալ դրույքաչափերով.
1. ԱՌԵՎՏՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
1.1. բորսային (ոչ ֆոնդային) առեւտրի կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
2. ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
2.1 դեղերի արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
2.2 դեղերի առեւտրի համար` տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
2.3 դեղաբույսերի առեւտրի համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
2.4 դեղատնային գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
2.5 կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից բժշկական օգնության եւ սպասարկման իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
2.6 գենետիկ ինժեներիայի գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
2.7 բժշկական միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթական ծրագրերի իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
3. ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
3.1 արտարժույթի առուվաճառքի համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
3.2 արտարժույթի առուվաճառքի սակարկությունների կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
4. ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
4.1 արժեթղթերի ձեւաթղթերի արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
4.2 արժեթղթերի շուկայում մասնագիտացված գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
5. ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԵՎ ՖԻՆԱՆՍԱՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
5.1 բանկային գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 3000-ապատիկի չափով
5.2 գրավատների կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
5.3 ինվեստիցիոն ընկերությունների, ինվեստիցիոն հիմնադրամների գործունեության համար՝
տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
5.4 ապահովագրական գործունեության իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
5.5 ինկասացիոն ծառայությունների  մատուցման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
5.6 ապահովագրական բրոքերային եւ  ապահովագրության գծով միջնորդային գործունեության իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
5.7 աուդիտորական ծառայությունների իրականացման համար՝
ֆիզիկական անձանցից՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
իրավաբանական անձանցից՝ տարեկան բազային տուրքի 250-ապատիկի չափով
6. ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
6.1 անասնաբուժության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5-ապատիկի չափով
6.2 տոհմային անասնաբուծության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5-ապատիկի չափով
7. ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
7.1 բնական գազի ներկրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 10000-ապատիկի չափով
7.2 բնական գազի փոխադրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
7.3 բնական գազի բաշխման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
7.4 բնական գազի արտահանման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 10000-ապատիկի չափով
7.5 էլեկտրական էներգիայի արտադրության համար, այդ թվում՝
7.5.1 մինչեւ 6 մՎտ (ներառյալ) դրվածքային հզորության կայանների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
7.5.2 6-15 մՎտ (ներառյալ) դրվածքային հզորության կայանների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
7.5.3 15-25 մՎտ (ներառյալ) դրվածքային հզորության կայանների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 2500-ապատիկի չափով
7.5.4 25-50 մՎտ (ներառյալ) դրվածքային հզորության կայանների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
7.5.5 50 մՎտ-ից բարձր դրվածքային հզորության կայանների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
7.6 էլեկտրական էներգիայի ներկրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
7.7 էլեկտրական էներգիայի հաղորդման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
7.8 էլեկտրական էներգիայի բաշխման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 30000-ապատիկի չափով
7.9 էլեկտրական էներգիայի արտահանման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
7.10 ջերմային էներգիայի արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
7.11 ջերմային էներգիայի փոխադրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
7.12 ջերմային էներգիայի բաշխման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
7.13 էլեկտրաէներգետիկական եւ գազամատակարարման համակարգերի օպերատորի ծառայությունների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
7.14 էներգետիկ շուկային մատուցվող ծառայությունների համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
7.15 էլեկտրական էներգիայի, ջերմային էներգիայի եւ բնական գազի համակարգերում նոր արտադրական հզորությունների կառուցման (վերականգնման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
8. ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
8.1 հիմնական ընդհանուր կրթական ծրագրերի իրականացման համար բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
8.2 միջնակարգ (լրիվ) ընդհանուր կրթական ծրագրերի իրականացման համար բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
8.3 հատուկ ընդհանուր կրթական ծրագրերի իրականացման համար բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
8.4 միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերի (բացառությամբ բժշկական միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերի) իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
8.5 բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրերի  (բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի) իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
9. ՀԵՌԱՀԱՂՈՐԴԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
9.1 հեռախոսային ծառայությունների մատուցման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
9.2 հեռագրային կապի ծառայությունների մատուցման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
9.3 տվյալների փոխանցման ծառայությունների մատուցման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
9.4 ռադիոհեռուստատեսային ծրագրերի հեռարձակման ծառայությունների ատուցման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
9.5 9 կիլոհերցից բարձր եւ 400 տիրույթի ռադիոէլեկտրոնային միջոցների արտադրության, առեւտրի կամ ներմուծման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
9.6 հեռուստառադիոհաղորդումների արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
9.7 հեռուստառադիոհաղորդումների հեռարձակման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
9.8 հեռուստառադիոհաղորդումների արտադրության եւ հեռարձակման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 600-ապատիկի չափով
10. ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
10.1 մաքսային պահեստում, մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների պահպանության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
10.2 անմաքս առեւտրի խանութում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների իրացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
10.3 ազատ մաքսային պահեստում ապրանքների պահպանության գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 2000-ապատիկի չափով
10.4 մաքսային միջնորդական  գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
10.5 մաքսային փոխադրողի գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
11. ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
11. 1 միջուկային տեղակայանքների, ռադիոակտիվ  թափոնների տեղակայանքների, իոնացնող ճառագայթման աղբյուրների եւ պահեստարանների հրապարակ ընտրելու, պատրաստելու, շահագործման հանձնելու, շահագործելու, օգտագործելու, սպասարկելու, շահագործումից հանելու աշխատանքներ իրականացնելու համար՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
11.2 միջուկային եւ ռադիոակտիվ նյութերի, ռադիոակտիվ  թափոնների հետ աշխատանքներ իրականացնելու, այդ թվում` դրանք փոխադրելու, օգտագործելու, պահելու, վերամշակելու եւ թաղելու համար՝ տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
11.3 միջուկային, ռադիոակտիվ եւ հատուկ նյութեր, ռադիոակտիվ թափոններ, հատուկ սարքավորումներ, տեխնոլոգիաներ ներմուծելու ու արտահանելու համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
11.4 ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների  համար նյութեր, սարքավորումներ, համակարգեր  նախագծելու եւ պատրաստելու համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
11.5 ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների, դրանց նախագծերի եւ այլ փաստաթղթերի փորձաքննության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 150-ապատիկի չափով
12. ՇՐՋԱԿԱ ՄԻՋԱՎԱՅՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
12.1 վտանգավոր թափոնների վերամշակման, վնասազերծման, պահպանման, փոխադրման եւ տեղադրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
13. ՈՐԱԿԻ, ՍՏԱՆԴԱՐՏԱՑՄԱՆ, ՍԵՐՏԻՖԻԿԱՑՄԱՆ, ՉԱՓԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
13.1 չափման միջոցների արտադրության  եւ նորոգման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
14. ՎԻՃԱԿԱԽԱՂԵՐԻ, ՇԱՀՈՒՄՆԵՐՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
14.1 վիճակախաղերի կազմակերպման գործունեության շրջանակներում յուրաքանչյուր վիճակախաղի կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25000-ապատիկի չափով
14.2 յուրաքանչյուր վայրում շահումներով խաղերի կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
14.3 յուրաքանչյուր վայրում խաղատան կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25000-ապատիկի չափով
15. ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
15.1 չվացուցակի ենթակա օդային տրանսպորտի գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
15.2 չվացուցակի չենթարկվող օդային տրանսպորտի գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 10000-ապատիկի չափով
15.3 երկաթուղային տրանսպորտի գործունեության կազմակերպման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
16. ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
16.1 կապիտալ շինարարության բնագավառում քաղաքաշինության փաստաթղթերի մշակման, ինժեներական հետազննման եւ փորձաքննության համար, ըստ քաղաքաշինության հետեւյալ ոլորտների՝
- քաղաքացիական՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- արդյունաբերական՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- տրանսպորտային՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- հիդրոտեխնիկական՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- էներգետիկ՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- կապի՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
- հատուկ՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
16.2 կապիտալ շինարարության իրականացման համար, ըստ քաղաքաշինության հետեւյալ ոլորտների՝
- քաղաքաց&Ccedi
- արդյունաբերական՝ տարեկան բազային տո&ilde;րքի 100-ապատիկի չափով
- տրանսպորտային ՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
- հիդրոտեխնիկական՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
- էներգետիկ՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
- կապի՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
- հատուկ՝ տարեկան բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
17. ՊԵՏԱԿԱՆ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ԸՆԴԵՐՔԻ եւ ԲՆԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ (ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ) ԱՐՏՈՆԱԳՐԵՐԻ (ԹՈՒՅԼՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ, ԼԻՑԵՆԶԻԱՆԵՐԻ) ԲՆԱԳԱՎԱՌ
17.1 ազնիվ, գունավոր եւ հազվագյուտ  մետաղների յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 10000-ապատիկի չափով
17.2 վառելիքաէներգետիկ հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
17.3 շինանյութերի արտադրության հումքի, այդ թվում՝ երեսպատման, շինարարական քարերի, լցանյութերի եւ բալաստային հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
17.4 գունագեղ քարերի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
17.5 մետաղագործական, քիմիական, թեթեւ եւ արդյունաբերության այլ  ճյուղերի հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
17.6 հանքային ջրերի յուրաքանչյուր հանքավայրի կամ հանքահորի օգտագործման (շահագործման) համար՝ տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով
18. ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՅԼ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐ
18.1 լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների վերաբերյալ օրենքով նախատեսված փորձաքննությունների իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
18.2 օրենքների եւ նորմատիվ-իրավական ակտերի ոչ պաշտոնական հրատարակման, բազմացման կամ պաշտոնական վերահրատարակման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով
18.3 անվճարունակ կազմակերպությունների անվճարունակության գործերով կառավարչի
գործունեության իրականացման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
18.4 տեղագրական եւ կադաստրային քարտեզագրման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
18.5 անշարժ գույքի գնահատման համար՝ տարեկան բազային տուրքի 150-ապատիկի չափով
18.6 ռիելտորական գործունեության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի  չափով
18.7 սննդամթերքի (բացառությամբ սույն կետի 18.8-րդ ենթակետում նշվածների) արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
18.8 թորած ալկոհոլային խմիչքների եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության համար՝ տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
19. Բացի սույն հոդվածի 1-18.8-րդ կետերում, ինչպես նաեւ 191 -րդ հոդվածում նշված դեպքերից՝
ֆիզիկական անձանցից՝ տարեկան բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով
իրավաբանական անձանցից՝ տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
20. լիցենզիայի կրկնօրինակը տալու համար լիցենզիայի տվյալ տեսակը տալու համար սահմանված դրույքաչափի կրկնակի չափով, բայց ոչ ավելի բազային տուրքի 24-ապատիկից
21. լիցենզիայի մեկից ավելի յուրաքանչյուր հաջորդ ներդիրի կամ կորցրած ներդիրի կրկնօրինակը տալու համար բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով
22. լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով
23. լիցենզիաների գրանցամատյանից այլ անձանց տեղեկությունների տրամադրման համար բազային տուրքի եռապատիկի չափով
24. լիցենզիայի ժամկետի երկարաձգման համար բազային տուրքի եռապատիկի չափով
25. այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու համար՝ տարեկան տվյալ լիցենզիայի տրման համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով
Տարեկան պետական տուրքի գանձման օբյեկտ հանդիսացող լիցենզիաների գործողության ժամկետը երկարաձգելու դեպքում լիցենզիայի տրման համար սահմանված տուրքը շարունակում է վճարվել սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափերով: Լիցենզիայի գործողության ժամկետը ոչ լրիվ տարով երկարաձգելու դեպքում լիցենզիայի տրման համար սահմանված տարեկան պետական տուրքը հաշվարկվում եւ գանձվում է՝ հաշվի առնելով լիցենզիայի գործողության ժամկետի ոչ լրիվ տարվա ամիսների թիվը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 34-րդ հոդվածի երրորդ մասում «նախորդ» բառը փոխարինել «առաջին» բառով, եւ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով՝ «Գործունեության լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու, դադարեցնելու (բացառությամբ տարեկան պետական տուրքը չվճարելու դեպքերի) մասին լիազոր մարմինների որոշումները վերադասության կամ դատական կարգով անվավեր ճանաչվելու դեպքում սույն մասով սահմանված տարեկան պետական տուրքի վճարման ժամկետը երկարաձգվում է լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու, դադարեցնելու որոշման ընդունման օրվանից մինչեւ այդ որոշումն անվավեր ճանաչվելու մասին ակտն ուժի մեջ մտնելու օրն ընկած ժամանակահատվածով:»:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2002 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքով տարեկան պետական տուրքի գանձման օբյեկտ դարձած այն լիցենզիաների տրման համար, որոնց գործողության ժամկետը տվյալ լիցենզիաների տրամադրման պահին գործող պայմաններով լրանում է մինչեւ 2002 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, 2002 թվականը ներառող գործողության ժամկետի համար սույն օրենքով սահմանված տարեկան պետական տուրքը չի վճարվում:
2002 թվականի ընթացքում լիցենզիաների գործողության ժամկետը լրանալուց հետո լիցենզիաների ժամկետի երկարաձգման եւ (կամ) նոր լիցենզիաներ տրվելու դեպքում տարեկան պետական տուրքը գանձվում է սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափերով:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին 2002 թվականը եւ հետագա տարիները ներառող գործողության ժամկետ ունեցող լիցենզիաների տրման համար սահմանված տարեկան պետական տուրքի վճարումը կատարվում է 2002 թվականի ընթացքում՝ մինչեւ տվյալ լիցենզիայի տրման համար առաջին անգամ կատարված վճարման օրը:

Статью 6 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Кроме случаев, указанных в настоящей статье, для уплачивающих годовую государственную пошлину физических и юридических лиц обязательство по уплате годовой государственной пошлины прекращается до последнего дня установленного срока в случае признания в установленном порядке утратившими силу документов (прав, разрешений, лицензий), выданных в результате оказания услуг или совершения действий, являющихся объектом взимания годовой государственной пошлины, а для юридических лиц – также и в случае их ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Армения.".
Статья 2. Статью 19 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 19. Ставки государственной пошлины за выдачу лицензий, патентов (разрешений) в целях осуществления деятельности, подлежащей лицензированию
Государственная пошлина за выдачу лицензий, патентов (разрешений) в целях осуществления деятельности, подлежащей лицензированию, взимается по следующим ставкам:
1. ОБЛАСТЬ ТОРГОВЛИ
1.1. за организацию биржевой (нефондовой) торговли –
2. ОБЛАСТЬ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
2.1. за производство лекарств – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
2.2. за торговлю лекарствами – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
2.3. за торговлю лекарственными растениями – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
2.4. за аптечную деятельность – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
2.5. за осуществление организациями или индивидуальными предпринимателями медицинской помощи и медицинского обслуживания – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
2.6. за деятельность по генетической инженерии – ежегодно в 50 кратном размере базовой пошлины
2.7. за осуществление медицинских средне-специальных и высших образовательных программ –ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
3. ОБЛАСТЬ ВАЛЮТНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
3.1. за куплю-продажу иностранной валюты – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
3.2. за организацию купли-продажи иностранной валюты с торгов – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
4. ОБЛАСТЬ ОБРАЩЕНИЯ ЦЕННЫХ БУМАГ
4.1. за производство бланков ценных бумаг – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
4.2. за профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг - ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
5. ОБЛАСТЬ БАНКОВСКИХ И ФИНАНСОВО-КРЕДИТНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
5.1. за банковскую деятельность – ежегодно В 3000-кратном размере базовой пошлины
5.2. за организацию ломбардов – ежегодно В 100-кратном размере базовой пошлины
5.3. за деятельность инвестиционных обществ, инвестиционных фондов – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
5.4. за осуществление страховой деятельности – ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
5.5. за оказание инкассационных услуг – ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
5.6. за осуществление страховой брокерской деятельности и посреднической деятельности по страхованию– ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
5.7. за оказание аудиторских услуг:
с физических лиц –ежегодно
с юридических лиц – ежегодно
6. ОБЛАСТЬ СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
6.1. за ветеринарию – ежегодно в 5-кратном размере базовой пошлины
6.2. за племенное животноводство – ежегодно в 5-кратном размере базовой пошлины
7. ОБЛАСТЬ ЭНЕРГЕТИКИ
7.1. за ввоз природного газа – ежегодно в 10000-кратном размере базовой пошлины
7.2. за транспортировку природного газа –ежегодно в 15000-кратном размере базовой пошлины
7.3. за распределение природного газа – ежегодно в 15000-кратном размере базовой пошлины
7.4. за вывоз природного газа – ежегодно в 10000-кратном размере базовой пошлины
7.5. за производство электрической энергии, в том числе:
7.5.1. за станции с установочной мощностью до 6 мВт (включительно) - ежегодно
7.5.2. за станции с установочной мощностью 6-15 мВт (включительно) – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
7.5.3. за станции с установочной мощностью 15-25 мВт (включительно) – ежегодно в 2500-кратном размере базовой пошлины
7.5.4. за станции с установочной мощностью 25-50 мВт (включительно) – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
7.5.5. за станции с установочной мощностью свыше 50 мВт – ежегодно в 15000-кратном размере базовой пошлины
7.6. за ввоз электрической энергии – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
7.7. за передачу электрической энергии – ежегодно в 15000 –кратном размере базовой пошлины
7.8. за распределение электрической энергии – ежегодно в 30000-кратном размере базовой пошлины
7.9. за вывоз электрической энергии – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
7.10. за производство тепловой энергии – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
7.11. за транспортировку тепловой энергии – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
7.12. за распределение тепловой энергии – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
7.13. за услуги оператора электроэнергетической системы и системы газоснабжения – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
7.14. за услуги, оказываемые на энергетическом рынке, – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
7.15. за строительство (восстановление) новых производственных мощностей в электроэнергетической, теплоэнергетической системах и системе природного газа – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
8. ОБЛАСТЬ ОБРАЗОВАНИЯ
8.1. за осуществление основных общих образовательных программ в 25-кратном размере базовой пошлины
8.2. за осуществление средних (полных) общих образовательных программ в 25-кратном размере базовой пошлины
8.3. за осуществление специальных общих образовательных программ в 25-кратном размере базовой пошлины
8.4. за осуществление средне-специальных образовательных программ (за исключением медицинских средне-специальных образовательных программ) – ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
8.5. за осуществление высших специальных образовательных программ (за исключением медицинских высших образовательных программ)- ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
9. ОБЛАСТЬ ТЕЛЕКОММУНИКАЦИИ
9.1. за оказание телефонных услуг – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
9.2. за оказание услуг телеграфной связи – ежегодно в 500-кратном размере базовой пошлины
9.3. за оказание услуг по передаче данных – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
9.4. за оказание услуг по трансляции радиотелевизионных программ – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
9.5. за производство радиоэлектронных средств свыше 9 кГц и в диапазоне частот 400 для торговли или ввоза – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
9.6. за производство телерадиопередач - ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
9.7. за трансляцию телерадиопередач - ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
9.8. за производство и трансляцию телерадиопередач - ежегодно в 600-кратном размере базовой пошлины
10. ТАМОЖЕННАЯ ОБЛАСТЬ
10.1. за хранение товаров на таможенном складе под таможенным контролем – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
10.2. за реализацию товаров в магазине беспошлинной торговли под таможенным контролем – ежегодно в 500-кратном размере базовой пошлины
10.3. за деятельность по хранению товаров на свободном таможенном складе – ежегодно в 2000-кратном размере базовой пошлины
10.4. за таможенную посредническую деятельность – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
10.5. за деятельность таможенного перевозчика – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
11. ОБЛАСТЬ ЯДЕРНОЙ ЭНЕРГЕТИКИ
11.1. за проведение работ по выбору площадок для ядерных установок, установок для радиоактивных отходов, источников ионизирующего излучения и хранилищ, их изготовлению, введению в эксплуатацию, эксплуатации, использованию обслуживанию, выводу из эксплуатации – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
11.2. за проведение работ с ядерными материалами и радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, в том числе их транспортировку, использование, хранение, переработку и захоронение – ежегодно в 300-кратном размере базовой пошлины
11.3. за ввоз и вывоз ядерных материалов, радиоактивных веществ и специальных материалов, радиоактивных отходов, специального оборудования, специальных технологий – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
11.4. за проектирование и изготовление материалов, оборудования, систем для объектов использования атомной энергии – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
11.5. за проведение экспертизы объектов использования атомной энергии, их проектов и другой документации – ежегодно в 150-кратном размере базовой пошлины
12. ОБЛАСТЬ ОХРАНЫ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
12.1. за переработку, обезвреживание, хранение, транспортировку и размещение опасных отходов – ежегодно в 200-кратном размере базовой пошлины
13. ОБЛАСТЬ КАЧЕСТВА, СТАНДАРТИЗАЦИИ СЕРТИФИКАЦИИ, МЕТРОЛОГИИ
13.1. за производство и ремонт измерительных средств – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
14. ОБЛАСТЬ ЛОТЕРЕЙ, ИГР С ВЫИГРЫШЕМ
14.1. за организацию каждой лотереи в пределах деятельности по организации лотерей – ежегодно в 25000-кратном размере базовой пошлины
14.2. за организацию игр с выигрышем на каждом месте – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
14.3. за организацию игорного дома на каждом месте – ежегодно в 25000-кратном размере базовой пошлины
15. ОБЛАСТЬ ТРАНСПОРТА
15.1. за деятельность воздушного транспорта, подчиняющегося расписанию, – ежегодно в 15000-кратном размере базовой пошлины
15.2. за деятельность воздушного транспорта, не подчиняющегося расписанию, – ежегодно в 10000-кратном размере базовой пошлины
15.3. за организацию деятельности железнодорожного транспорта – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
16. ОБЛАСТЬ ГРАДОСТРОЕНИЯ
16.1. за разработку градостроительной документации, инженерные изыскания и экспертизу в области капитального строительства по следующим сферам градостроения:
- гражданское – ежегодно
- промышленное – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
- транспортное – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
- гидротехническое – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
- энергетическое – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
- связи – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
- специальное – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
16.2. за осуществление капитального строительства по следующим сферам градостроения:
- промышленное - ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
- транспортное – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
- гидротехническое – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
- энергетическое – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
- связи – ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
- специальное - ежегодно в 100-кратном размере базовой пошлины
17. ОБЛАСТЬ ПАТЕНТА (РАЗРЕШЕНИЙ, ЛИЦЕНЗИЙ) НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ (ЭКСПЛУАТАЦИЮ) НЕДР И ПРИРОДНЫХ
РЕСУРСОВ, ЯВЛЯЮЩИХСЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СОБСТВЕННОСТЬЮ
17.1. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения благородных, цветных и редких металлов – ежегодно в 10000-кратном размере базовой пошлины
17.2. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения топливно-энергетического сырья – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
17.3. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения сырья для стройматериалов, в том числе облицовочных, строительных камней, наполнителей и балластового сырья – ежегодно в 500-кратном размере базовой пошлины
17.4. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения цветных камней – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
17.5. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения сырья для металлургической, химической, легкой и иных отраслей промышленности – ежегодно в 1000-кратном размере базовой пошлины
17.6. за использование (эксплуатацию) каждого месторождения или шахтного колодца минеральных вод – ежегодно в 5000-кратном размере базовой пошлины
18. ДРУГИЕ ОБЛАСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
18.1. за проведение предусмотренной законом экспертизы видов деятельности, подлежащих лицензированию, – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
18.2. за неофициальное издание, размножение или официальное переиздание законов и нормативно-правовых актов – ежегодно в 20-кратном размере базовой пошлины
18.3. за осуществление деятельности управляющего по делам неплатежеспособности неплатежеспособных организаций – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
18.4. за топографическое и кадастровое картографирование – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
18.5. за оценку недвижимого имущества – ежегодно в 150-кратном размере базовой пошлины
18.6. за риелторскую деятельность – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
18.7. за производство пищевых продуктов (за исключением указанных в подпункте 18.8 настоящего пункта) – ежегодно в 25-кратном размере базовой пошлины
18.8. за производство дистиллированных алкогольных напитков и этилового спирта из бродильных веществ – ежегодно в 15000-кратном размере базовой пошлины
19. кроме случаев, указанных в пунктах 1-88.8 настоящей статьи, а также в статье 191 :
с физических лиц – ежегодно
с юридических лиц – ежегодно в 50-кратном размере базовой пошлины
20. за выдачу дубликата лицензии в двукратном размере ставки, установленной за выдачу данного вида лицензии, но не более 24-кратного размера базовой пошлины
21. за выдачу дубликата каждого более чем одного последующего вкладыша или утерянного вкладыша к лицензии  в 10-кратном размере базовой пошлины
22. за переоформление лицензии в 10-кратном размере базовой пошлины
23. за предоставление другим лицам сведений из реестра лицензий в трехкратном размере базовой пошлины
24. за продление срока лицензии в трехкратном размере базовой пошлины
25. за занятие той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, в другом месте – ежегодно в размере 50 процентов ставки государственной пошлины, установленной за выдачу данной лицензии
В случае продления срока действия лицензий, являющихся объектов взимания годовой государственной пошлины, установленная за выдачу лицензии пошлина продолжает уплачиваться в порядке и размерах, установленных настоящим Законом. В случае продления срока действия лицензии не на полный год годовая государственная пошлина, установленная за выдачу лицензии, исчисляется и взимается с учетом числа месяцев срока действия лицензии в неполном году.".
Статья 3. В части третьей статьи 34 Закона слово ,,предыдущего" заменить словом ,,первого", и часть дополнить новым предложением следующего содержания: ,,В случае признания недействительными в порядке подведомственности или судебном порядке решений уполномоченных органов о приостановлении, прекращении действия лицензии на деятельность (за исключением случаев неуплаты годовой государственной пошлины) срок уплаты годовой государственной пошлины, установленной настоящей частью, продлевается на период со дня принятия решения о приостановлении, прекращении действия лицензии по день вступления в силу акта о признании этого решения недействительным.".
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2002 года.
За выдачу лицензий, ставших по настоящему Закону объектом взимания годовой государственной пошлины, срок действия которых по действующим на момент предоставления данных лицензий условиям истекает до 31 декабря 2002 года, установленная настоящим Законом годовая государственная пошлина за срок их действия, включающий 2002 год, не уплачивается.
В случае продления срока и (или) выдачи новых лицензий по истечении срока действия лицензий в течение 2002 года годовая государственная пошлина взимается в порядке и размерах, установленных настоящим Законом.
На момент вступления настоящего Закона в силу уплата годовой государственной пошлины, установленной за выдачу лицензий со сроком действия, включающим 2002 год и последующие годы, производится в течение 2002 года по день уплаты, произведенной в первый раз за выдачу данной лицензии.