«ՏԵՂԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԵՐԻ ԵՎ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 20.05.2002
Հոդված 1. «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10-րդ հոդվածի 4-րդ եւ 5-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«4. Համայնքի տարածքում ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի վաճառքի թույլտվության համար տեղական տուրքը սահմանվում է՝
ա) հիմնական շինությունների ներսում վաճառքի կազմակերպման դեպքում՝ յուրաքանչյուր եռամսյակի համար՝ 0-ից 12,500 դրամ.
բ) ոչ հիմնական շինությունների ներսում վաճառքի կազմակերպման դեպքում՝ յուրաքանչյուր եռամսյակի համար՝ 0-ից 17,500 դրամ:
5. Համայնքի տարածքում բացօթյա վաճառք կազմակերպելու թույլտվության համար տեղական տուրքը սահմանվում է՝
ա) գազի եւ վառելիքաքսայուղային նյութերի համար՝ ընթացիկ տարվա համար՝ 50.000-350.000 դրամ.
բ) գյուղատնտեսական մթերքների համար՝ յուրաքանչյուր օրվա համար՝ 0-250 դրամ.
գ) այլ ապրանքների (այդ թվում՝ ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի) վաճառքի համար՝ յուրաքանչյուր եռամսյակի համար՝ 0-25000 դրամ:»:
Հոդված 2. Օրենքը 20-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 201 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 201 . Համայնքի անդամներին տեղական տուրքերի եւ վճարների վերաբերյալ իրազեկումը
1. Համայնքի ղեկավարն ապահովում է տեղական տուրքերի եւ վճարների դրույքաչափերի, վճարման կարգի եւ ժամկետների, ամսվա ընթացքում տեղական տուրքերի եւ վճարների յուրաքանչյուր տեսակի մասով փաստացի ստացված եկամուտների, ինչպես նաեւ համայնքի ավագանու կողմից սահմանված արտոնություններ ստացած անձանց եւ համապատասխան գումարների վերաբերյալ իրազեկումը:
2. Իրազեկման այլ միջոցների թվում համայնքի ղեկավարն ապահովում է իր գտնվելու վարչական շենքում, մուտքից ներս գտնվող առավել տեսանելի վայրում գտնվող ցուցատախտակների վրա իր կողմից հաստատված՝ սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված տեղեկությունները պարունակող տեղեկանքների հրապարակումը:
3. Համայնքի ղեկավարը տեղական տուրքերի եւ վճարների դրույքաչափերի, դրանց վճարման կարգի եւ ժամկետների վերաբերյալ տեղեկանքը հրապարակում է ոչ ուշ, քան համապատասխան իրավական ակտերն ուժի մեջ մտնելուց 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
4. Համայնքի ղեկավարն ամսվա ընթացքում ստացված տեղական տուրքերի եւ վճարների գումարների, ինչպես նաեւ համայնքի ավագանու կողմից սահմանված արտոնություններ ստացած անձանց եւ համապատասխան գումարների վերաբերյալ տեղեկանքը հրապարակում է ոչ ուշ, քան տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 10-ը ներառյալ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О МЕСТНЫХ ПОШЛИНАХ И ПЛАТЕЖАХ"
Статья 1. Пункты 4 и 5 статьи 10 Закона Республики Армения ,,О местных пошлинах и платежах" изложить в следующей редакции:
,,4. За выдачу разрешения на продажу алкогольных напитков и (или) табачных изделий на территории муниципалитета местная пошлина устанавливается:
а) при организации их продажи внутри капитальных строений – в размере 0-12500 драмов за каждый квартал;
б) при организации их продажи внутри некапитальных строений – в размере 0-17500 драмов за каждый квартал.
5. За выдачу разрешения на организацию уличной торговли на территории муниципалитета местная пошлина устанавливается:
а) за газ и горюче-смазочные материалы – 50000-350000 драмов за текущий год;
б) за сельскохозяйственные продукты – в размере 0-250 драмов за каждый день;
в) за продажу других товаров (в том числе алкогольных напитков и (или) табачных изделий) в размере 0 – 25000 драмов за каждый квартал.".
Статья 2. Закон после статьи 20 дополнить новой статьей 201 следующего содержания:
,,Статья 201 . Информирование членов муниципалитета о местных пошлинах и платежах
1. Глава муниципалитета обеспечивает информирование о ставках местных пошлин и платежей, порядке и сроках их уплаты, доходах по части каждого вида местных пошлин и платежей, фактически поступивших в течение месяца, а также о лицах, получивших установленные муниципальным советом льготы, и соответствующих суммах.
2. Глава муниципалитета в числе иных средств информирования обеспечивает опубликование утвержденных им справок, содержащих сведения, установленные пунктом 1 настоящей статьи, на стендах, находящихся на наиболее видном месте при входе в административное здание его нахождения.
3. Глава муниципалитета публикует справку о ставках местных пошлин и платежей, порядке и сроках их уплаты не позднее чем в течение 10 рабочих дней после вступления в силу соответствующих правовых актов.
4. Глава муниципалитета публикует справку о поступивших в течение месяца суммах местных пошлин и платежей, а также о лицах, получивших установленные муниципальным советом льготы, и соответствующих суммах не позднее 10 числа включительно месяца, следующего за данным месяцем.".