ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (28 հուլիսի 1998 թվական, ՀՕ-239, այսուհետ՝ օրենսգիրք) 1100-րդ հոդվածի երրորդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) աշխարհագրական նշումները եւ ապրանքի ծագման տեղանունները։»։
Հոդված 2. Օրենսգրքի 1163-րդ հոդվածի առաջին մասի երկրորդ պարբերության մեջ «օգտագործման իրավունքի» բառերը փոխարինել «գրանցման» բառով։
Հոդված 3. Օրենսգրքի 1171-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1171. Ապրանքային նշանի (սպասարկման նշանի) իրավական պահպանության պայմանները
1. Ապրանքային եւ սպասարկման նշանները (այսուհետ՝ ապրանքային նշան) այն նշաններն են, որոնցով որեւէ անձի ապրանքները եւ ծառայությունները համապատասխանաբար տարբերվում են այլ անձի նույնատիպ ապրանքներից եւ ծառայություններից։
2. Ապրանքային նշանին իրավական պահպանություն տրամադրվում է օրենքով սահմանված կարգով՝ դրա գրանցման հիման վրա կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան։
3. Ապրանքային նշանի գրանցման փաստը եւ դրա նկատմամբ իրավունքը հավաստվում է վկայագրով։
4. Ապրանքային նշանների տեսակները, որպես ապրանքային նշան չգրանցվող նշանները, ապրանքային նշանները գրանցելու, դրանց գրանցումը չեղյալ հայտարարելու եւ անվավեր ճանաչելու կարգը, ինչպես նաեւ չգրանցված ապրանքային նշաններին իրավական պահպանություն տրամադրելու դեպքերը սահմանվում են օրենքով։»։
Հոդված 4. Օրենսգրքի 69-րդ գլխի §3-ի անվանումը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«§3. Ապրանքի ծագման տեղանունը եւ աշխարհագրական նշումը»։
Հոդված 5. Օրենսգրքի 1182-րդ հոդվածից հետո լրացնել 11821 -րդ հոդված՝ հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11821 . Աշխարհագրական նշման իրավական պահպանությունը
1. Որպես աշխարհագրական նշում իրավական պահպանության ենթակա է այն նշանը, որն առեւտրային գործունեության մեջ օգտագործվում է որեւէ պետության տարածքից կամ այդ տարածքի որոշակի շրջանից կամ տեղանքից ծագող ապրանքը նույնականացնելու համար, եթե ապրանքի յուրահատուկ որակը, համբավը կամ այլ բնութագրերը հիմնականում վերագրվում են դրա աշխարհագրական ծագմանը։
2. Արգելվում է առեւտրային գործունեության ընթացքում աշխարհագրական նշումների օգտագործումն այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք՝
1) չեն ծագել տվյալ աշխարհագրական տեղանքից.
2) ծագել են տվյալ աշխարհագրական տեղանքից, սակայն չեն համապատասխանում նորմատիվ փաստաթղթերով սահմանված պահանջներին։
3. Աշխարհագրական նշումը ենթակա չէ իրավական պահպանության, եթե առեւտրային գործունեության ընթացքում դարձել է ապրանքի ընդհանուր անվանում։»։
Հոդված 6. Օրենսգրքի 1183-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1183. Պատասխանատվությունն ապրանքի ծագման տեղանվան եւ աշխարհագրական նշման ապօրինի օգտագործման համար
Ապրանքի ծագման տեղանունը եւ աշխարհագրական նշումն օգտագործելու իրավունք ունեցող անձը, ինչպես նաեւ սպառողների իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները կարող են այդ աշխարհագրական նշումը կամ տեղանունն ապօրինի օգտագործող անձից պահանջել դադարեցնելու դրա կամ դրան շփոթելու աստիճան նման նշանի օգտագործումը, ապրանքի, դրա փաթեթավորման, ձեւաթղթի եւ այլ փաստաթղթերի վրայից վերացնել այդպիսի նշանների պատկերը, իսկ եթե դա անհնար է, պահանջել օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առգրավել եւ ոչնչացնել փաթեթը կամ ապրանքը։»։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Пункт 3 части третьей статьи 1100 Гражданского кодекса Республики Армения (28 июля 1998 года, ЗР-239, далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
"3) географические обозначения и наименования мест происхождения товаров".
Статья 2. В абзаце втором части первой статьи 1163 Кодекса слова "праве пользования топологией" заменить словами "регистрации топологии".
Статья 3. Статью 1171 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 1171. Условия правовой охраны товарного знака (знака обслуживания)
1. Товарные знаки и знаки обслуживания (далее – товарный знак) – это знаки, посредством которых товары и услуги какого-либо лица соответственно отличаются от однородных товаров и услуг другого лица.
2. Правовая охрана товарного знака предоставляется в установленном законом порядке на основании его регистрации либо в соответствии с международными договорами Республики Армения.
3. Факт регистрации товарного знака и право на него удостоверяются свидетельством.
4. Виды товарных знаков, знаки, не регистрируемые в качестве товарного знака, порядок регистрации товарных знаков, аннулирования и признания недействительной их регистрации, а также случаи предоставления правовой охраны незарегистрированным товарным знакам устанавливаются законом".
Статья 4. Название § 3 главы 69 Кодекса изложить в следующей редакции:
"§ 3. Наименование места происхождения и географическое обозначение товара".
Статья 5. Кодекс после статьи 1182 дополнить статьей 11821 следующего содержания:
"Статья 11821 . Правовая охрана географического обозначения
1. Правовой охране в качестве географического обозначения подлежит знак, который используется в коммерческой деятельности для идентификации товара по его происхождению из территории какого-либо государства либо из определенного района или местности этой территории, если характерные качество, репутация или иные характеристики товара в основном приписываются его географическому происхождению.
2. Запрещается использование географических обозначений в процессе коммерческой деятельности в отношении товаров, которые:
1) не происходят из данной географической местности;
2) происходят из данной географической местности, однако не соответствуют требованиям, установленным нормативными документами.
3. Географическое обозначение не подлежит правовой охране, если в процессе коммерческой деятельности стало общим наименованием товара".
Статья 6. Статью 1183 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 1183. Ответственность за незаконное пользование наименованием места происхождения и географическим обозначением товара
Лицо, имеющее право пользования наименованием места происхождения и географическим обозначением товара, а также организации по защите прав потребителей могут потребовать от лица, незаконно использующего это географическое обозначение или наименование, прекращения использования его или сходного с ним до степени смешения знака, удаления с товара, его упаковки, бланка и иной документации изображения таких знаков, а если это невозможно – потребовать изъятия и уничтожения упаковки или товара в установленном законодательством порядке".