ԱՂԵՏԻ ԳՈՏՈՒ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է Աղետի գոտու վերականգնման պետական քաղաքականության մշակման հիմնական սկզբունքները, այդ քաղաքականության իրականացման ծրագրային հիմունքները եւ կարգավորում է դրանց հետ կապված հարաբերությունները։
Հոդված 2. Աղետի գոտու հասկացությունը
Սույն օրենքի իմաստով Աղետի գոտի են համարվում Հայաստանի Հանրապետության այն տարածքները, որոնցում տեղաբաշխված բնակելի, արտադրական, սոցիալական, պատմամշակութային, կոմունալ եւ այլ նշանակության օբյեկտներն ու ենթակառուցվածքները տուժել են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի հետեւանքով։
Հոդված 3. Աղետի գոտու վերականգնման մասին իրավական ակտերը
Աղետի գոտու վերականգնման գործընթացը եւ դրա հետ կապված հարաբերությունները կանոնակարգվում են սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով։
Հոդված 4. Աղետի գոտու վերականգնման պետական քաղաքականության ծրագրային հիմունքները
1. Աղետի գոտու վերականգնողական աշխատանքներն իրականացվում են Աղետի գոտու վերականգնման համալիր ծրագրով (այսուհետ՝ Համալիր ծրագիր) սահմանված ժամկետներում եւ կարգով։
2. Համալիր ծրագիրը կառավարության ներկայացմամբ հաստատում է Ազգային ժողովը՝ համապատասխան օրենքի ընդունմամբ։
3. Համալիր ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման տարեկան համամասնությունները սահմանվում են կառավարության կողմից եւ արտացոլվում Աղետի գոտու վերականգնման տարեկան ծրագրերում (այսուհետ՝ Տարեկան ծրագիր)։
Տարեկան ծրագիրը մշակվում է կառավարության կողմից։
4. Տարեկան ծրագրի կատարման համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման գումարն առանձին տողով արտացոլվում է համապատասխան տարվա պետական բյուջեի ծախսերում՝ որպես պաշտպանված հոդված։
Հոդված 5. Համալիր եւ Տարեկան ծրագրերի բովանդակությունը եւ դրանց մշակման սկզբունքները
1. Համալիր եւ Տարեկան ծրագրերը ներառում են՝
ա) հիմնական խնդիրները.
բ) նախատեսված վերականգնողական աշխատանքների ծավալները եւ իրականացման ժամանակացույցը՝ ըստ մարզերի եւ բնակավայրերի.
գ) Աղետի գոտու բնակավայրերի կառուցապատման հատակագծային փաստաթղթերի համալրում եւ ճշգրտում՝ թաղամասերի համալիր սպասարկման ենթակառուցվածքների եւ բարեկարգման միջոցառումների ներառմամբ.
դ) վերականգնողական աշխատանքների ծավալները՝ ըստ վերականգնման ենթակա օբյեկտների նշանակության.
ե) վերականգնողական աշխատանքների ֆինանսավորման սկզբունքները.
զ) վերականգնողական աշխատանքների ֆինանսավորման ծավալները՝ ըստ դրանց ստացման աղբյուրների.
է) ծրագրերի կատարման սկզբունքները եւ նախատեսված աշխատանքների իրականացման առաջնայնությունները.
ը) այլ պայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են ծրագրերի համակողմանի ներկայացման համար։
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանվածից բացի, Համալիր ծրագիրը ներառում է նաեւ՝
ա) տեղեկանք՝ Աղետի գոտում 1989 թվականից իրականացված վերականգնողական աշխատանքների, երկրաշարժի հետեւանքով անօթեւան մնացած եւ բնակարանային հերթում գտնվող ընտանիքների քանակի, ինչպես նաեւ կրթության, առողջապահության, մշակութային, կոմունալ տնտեսության, արդյունաբերական եւ այլ ոլորտներում առկա վիճակի վերաբերյալ.
բ) վերականգնողական աշխատանքները համակարգող լիազորված պետական մարմնի գործառույթները, իրավունքներն ու պարտականությունները.
գ) վերականգնողական աշխատանքների իրականացման նպատակով կապալառու կազմակերպությունների ընտրության կարգը.
դ) բնակչությանը եւ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվող արտոնությունները.
ե) վերականգնողական աշխատանքների ֆինանսավորման վճարահաշվարկային սպասարկման կարգը.
զ) վերականգնողական աշխատանքների եւ դրանց ֆինանսավորման գործընթացի վերահսկողության կարգը։
3. Տարեկան ծրագիրը ներառում է վերականգնողական աշխատանքների ընթացքի եւ սպասվելիք կատարողականի վերլուծությունը։
4. Համալիր եւ Տարեկան ծրագրերը մշակվում են այդ ծրագրերի համապատասխանության ապահովման, անկախ բյուջետային տարվա ընթացքում պետական բյուջեի եկամուտների հավաքագրման մակարդակից՝ ծրագրերով սահմանված վերականգնողական աշխատանքների պարտադիր ֆինանսավորման, վերականգնողական աշխատանքների եւ դրանց ֆինանսական ապահովման հաշվեկշռվածության, Համալիր եւ Տարեկան ծրագրերի համադրելիության եւ հաշվետվության սկզբունքների պահպանմամբ։
Հոդված 6. Համալիր եւ Տարեկան ծրագրերի հաստատումը
1. Տարեկան ծրագրի նախագիծը կառավարության կողմից Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացվում մինչեւ 2000 թվականի նոյեմբերի 15-ը։
2. Տարեկան ծրագիրն ընդգրկվում է յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի նախագծում:
3. Համալիր ծրագիրը կառավարությունը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո եռամսյա ժամկետում ներկայացնում է Ազգային ժողովի հաստատմանը։
Հոդված 7. Տարեկան ծրագրի եւ դրա կատարման մասին հաշվետվության քննարկման եւ հաստատման կարգը
1. Տարեկան ծրագիրն Ազգային ժողովի կողմից քննարկվում եւ հաստատվում է հերթական տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի հետ միասին՝ որպես պետական բյուջեի բացատրագրի բաղկացուցիչ մաս։
2. Տարեկան ծրագրի կատարման մասին կառավարությունը ներկայացնում է ամենամյա հաշվետվություն։
3. Տարեկան ծրագրի կատարման մասին հաշվետվությունը հանդիսանում է հերթական տարվա պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության բաղկացուցիչ մասը։
4. Տարեկան ծրագրի կատարման մասին հաշվետվությունը ներառում է սույն օրենքի 5 հոդվածի 1-ին կետով սահմանված դրույթների շուրջ վերլուծականներ եւ Տարեկան ծրագրի կատարման գնահատականը։
5. Տարեկան ծրագրի կատարման արդյունքներով վերականգնողական աշխատանքների թերակատարված ծավալները ներառվում են հաջորդ տարվա Տարեկան ծրագրում, բայց ոչ ուշ, քան Համալիր ծրագրով նախատեսված վերջին ժամկետը։
6. Տարեկան ծրագրի կատարման ընթացքի վերահսկողության նպատակով Ազգային ժողովում կազմակերպվում են խորհրդարանական լսումներ՝ ոչ պակաս, քան տարեկան երկու անգամ։
Հոդված 8. Անցումային դրույթ
Տարեկան ծրագիրն ընդգրկում է նաեւ 1997 թվականի հուլիսի 17-ի Նոյեմբերյանի երկրաշարժի հետեւանքների վերացման շինարարական-վերականգնողական աշխատանքները:

О ВОССТАНОВЛЕНИИ ЗОНЫ БЕДСТВИЯ
Настоящий Закон устанавливает основные принципы разработки государственной политики восстановления Зоны бедствия, программные основы осуществления этой политики и регулирует отношения, связанные с ними.
Статья 2. Понятие Зоны бедствия
По смыслу настоящего Закона Зоной бедствия считаются территории Республики Армения, на которых расположены населенные пункты, производственные, социальные, историко-культурные, коммунальные объекты, объекты и инфраструктуры иного назначения, пострадавшие вследствие землетрясения 7 декабря 1988 года.
Статья 3. Правовые акты о восстановлении Зоны бедствия
Процесс восстановления Зоны бедствия и связанные с ним отношения регулируются настоящим Законом и иными правовыми актами.
Статья 4. Программные основы государственной политики восстановления Зоны бедствия
1. Восстановительные работы в Зоне бедствия осуществляются в сроки и порядке, установленные Комплексной программой восстановления Зоны бедствия (далее - Комплексная программа).
2. Комплексную программу по представлению Правительства, утверждает Национальное Собрание путем принятия соответствующего закона.
3. Годовые попорции осуществления предусмотренных Комплексной программой работ устанавливаются Правительством и отражаются в годовых программах восстановления Зоны бедствия (далее - Годовая пограмма).
Годовая программа разрабатывается Правительством.
4. Сумма финансирования, необходимая для выполнения Годовой программы, отражается в расходах государственного бюджета на соответствующий год отдельной строкой - как защищенная статья.
Статья 5. Содержание Комплексной и Годовой программ и принципы их разработки
1. Комплексная и Годовая программы включают:
а) основные задачи:
б) объемы предусмотренных восстановительных работ и график их осуществления - по областям и населенным пунктам;
в) комплектование и корректировка планировочной документации на застройку населенных пунктов Зоны бедствия, с включением инфраструктур комплексного обслуживания кварталов и мероприятий по их благоустройству;
г) объемы восстановительных работ - по значению объектов, подлежащих восстановлению;
д) принципы финансирования восстановительных работ;
е) объемы финансирования восстановительных работ - по источникам их получения;
ж) приниципы выполнения программ и приоритеты в осуществлении предусмотренных работ;
з) другие условия, необходимые для всестороннего представления программ.
2. Комплексная программа, кроме установленного пунктом 1 настоящей статьи, включает также:
а) справку об осуществленных с 1989 года восстановительных работах в Зоне бедствия, количестве семей, оставшихся вследствие землетрясения без крова и находящихся в очереди на жилье, а также о реальном состоянии дел в областях образования, здравоохранения, культуры, коммунального хозяйства, в производственной сфере и других областях;
б) функции, права и обязанности государственного уполномоченного органа, координирующего восстановительные работы;
в) порядок отбора организаций-подрядчиков в целях осуществления восстановительных работ;
г) льготы, предоставляемые населению и хозяйствующим субъектам;
д) порядок платежно-расчетного обслуживания финансирования восстановительных работ;
е) порядок контроля за восстановительными работами и процессом их финансирования.
3. Годовая программа включает анализ хода восстановительных работ и ожидаемого выполнения.
4. Комплексная и Годовая программы разрабатываются с соблюдением обеспечения соответствия этих программ, обязательного финансирования восстановительных работ, установленных программами, независимо от уровня собирааемости доходов государственного бюджета в течение бюджетного года, сбалансированности восстановительных работ и их финансового обеспечения, сопоставимости Комплексной и Годовой программ и принципов отчетности.
Статья 6. Утверждение Комплексной и Годовой программ
1. Проект Годовой программы вносится Правительством на рассмотрение Национального Собрания до 15 ноября 2000 года.
2. Годовая программа включается в проект государственного бюджета на каждый год.
3. В трехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу Правительство представляет Комплексную программу Национальному Собранию на утверждение.
Статья 7. Порядок рассмотрения и утверждения Годовой программы и отчета о ее выполнении
1. Годовая программа рассматривается и утверждается Национальным Собранием вместе с проектом закона о государственном бюджете на очередной год - как составная часть пояснительной записки к государственному бюджету.
2. Правительство представляет ежегодный отчет о выполнении Годовой программы.
3. Отчет о выполнении Годовой программы является составной частью отчета о выполнении государственного бюджета за очередной год.
4. Отчет о выполнении Годовой программы включает анализ положений, установленных пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона, и оценку выполнения Годовой программы.
5. Недовыполненные по результатам выполнения Годовой программы объемы восстановительных работ включаются в Годовую программу на следующий год, но не позднее последнего срока, предусмотренного Комплексной программой.
6. С целью контроля за ходом выполнения Годовой программы в Национальном Собрании организуются парламентские слушания не реже чем два раза в год.
Статья 8. Переходное положение
Годовая программа включает также строительно-восстановительные работы по ликвидации поседствий землетрясения в Ноемберяне от 17 июля 1997 года.