Ընդունվել է 28.04.1999
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում իրավաբանական անձանց քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության ենթարկելու իրավական հիմքերը՝ քաղաքաշինական գործունեության բոլոր փուլերում քաղաքացիների, հասարակության ու պետության շահերը պաշտպանելու, օրենսդրական ակտերի, ստանդարտների ու կանոնների պահանջների կատարումն ապահովելու նպատակով:
ա) աշխատանքներ իրականացնողներ ՝ քաղաքաշինական փաստաթղթերի մշակում (ինժեներական հետազննում, նախագծում, փորձաքննություն) եւ շինարարություն (շինարարական-մոնտաժային աշխատանքներ, շենքերի ու շինությունների տեխնիկական հետազոտում եւ որակի տեխնիկական հսկողություն) իրականացնող իրավաբանական անձինք, որոնք ունեն համապատասխան գործունեության լիցենզիա.
բ) փորձագիտական եզրակացություն՝ ընթացիկ կամ ավարտված նախագծային եւ շինարարական աշխատանքների համալիր գնահատական, որը տալիս է համապատասխան գործունեության լիցենզիա ունեցող իրավաբանական անձը.
գ) հեղինակային հսկողություն՝ կառուցվող օբյեկտի ճարտարապետական հորինվածքի ու լուծումների՝ հաստատված նախագծին համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով ճարտարապետաշինարարական նախագծերի հեղինակների կամ նրանց լիազորած անձանց կողմից պայմանագրային հիմունքներով շինարարության նկատմամբ իրականացվող հսկողություն.
դ) որակի տեխնիկական հսկողություն՝ կառուցվող օբյեկտների շինարարական-մոնտաժային աշխատանքների, ինչպես նաեւ օգտագործվող շինանյութերի, շինվածքների, կոնստրուկցիաների եւ ինժեներական սարքավորումների՝ հաստատված նախագծին, գործող նորմերին ու ստանդարտներին համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով պայմանագրային հիմունքներով շինարարության նկատմամբ իրականացվող հսկողություն.
ե) ամրություն՝ ՝ շինանյութի, շինվածքի, կոնստրուկցիայի, դրանց հանգույցների, հիմքերի ու հիմնատակերի ունակություն, որը թույլ է տալիս առանց քայքայվելու կրել հաշվարկային բեռներ ու ազդեցություններ.
զ) կայունություն ՝ շենքերի ու շինությունների ունակություն, որը թույլ է տալիս պահպանել կայուն հավասարակշռված վիճակ հաշվարկային բեռների ու ազդեցությունների ներգործության տակ.
է) հուսալիություն՝ շենքերի ու շինությունների կրող եւ պատող կոնստրուկցիաների, ինժեներական համակարգերի ունակություն, որը թույլ է տալիս կատարել նորմատիվային ցուցանիշներով սահմանված գործառույթներ.
ը) նախագծման տեխնիկական պայմաններ ՝ համապատասխան տարածքում ինժեներական ենթակառուցվածքներն սպասարկող իրավասու կազմակերպությունների կողմից կառուցապատողին տրամադրվող տվյալների ու պայմանների համախումբ, որտեղ ամրագրվում են գոյություն ունեցող ինժեներական ենթակառուցվածքներին միանալու կամ ինքնավար սպասարկման հնարավոր լավագույն լուծումները:
Հոդված 3. Օրենքի գործողության ոլորտը
Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է քաղաքաշինական գործունեության բնագավառում աշխատանքներ իրականացնող իրավաբանական անձանց վրա:
Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա իրավաբանական անձինք քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար ենթարկվում են պատասխանատվության՝ Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձանց հետ հավասար հիմունքներով, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ:
ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 4. Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվությունը
Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումներ կատարելու համար կարող են կիրառվել՝
ա) տուգանքի նշանակում.
բ) քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության կասեցում.
գ) քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության դադարեցում:
Սույն օրենքի սահմաններում տույժ նշանակելն իրավախախտում կատարած իրավաբանական անձին չի ազատում այն պարտականության կատարումից, որի չկատարման համար նշանակվել է տույժը:
Հոդված 5. Տուգանքի նշանակումը
Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար նշանակվող տուգանքը չի կարող լինել նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից պակաս եւ չի կարող գերազանցել նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափը:
Հոդված 6. Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության կասեցումը
Լիցենզիայի գործողության կասեցումը կիրառվում է քաղաքաշինական գործունեության այն տեսակների եւ օբյեկտների համար, որոնց իրականացման ընթացքում թույլ է տրվել իրավախախտումը:
Լիցենզիայի գործողությունը կասեցվում է մինչեւ բացահայտված խախտումները վերացնելը, բայց ոչ ուշ, քան երեք ամսվա ընթացքում:
Լիցենզիայի գործողության կասեցման դեպքում իրավաբանական անձանց թույլատրվում է համապատասխան գործունեություն իրականացնել միայն կասեցման պատճառ համարվող խախտման հետեւանքները վերացնելու համար:
Խախտման հետեւանքները սահմանված ժամկետից շուտ վերացնելու պահից լիցենզիայի գործողությունը վերականգնվում է:
Հոդված 7. Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության դադարեցումը
Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողությունը դադարեցվում է՝
ա) լիցենզիա ստանալու համար լիցենզավորող մարմնին կեղծ փաստաթղթեր եւ ոչ ստույգ տվյալներ ներկայացնելու փաստերի բացահայտման դեպքում.
բ) երբ նույն լիցենզիայի գործողության ընթացքում երկու անգամ տույժի ենթարկվելուց հետո թույլ է տրվել նույն բնույթի իրավախախտում.
գ) լիցենզիայի գործողության կասեցման ժամկետում գործունեությունը նույն օբյեկտում իրականացնելու դեպքում, բացառությամբ կասեցման պատճառ համարվող խախտումները վերացնելու համար պահանջվող աշխատանքների.
դ) բացահայտված խախտումները լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու որոշմամբ չվերացվելու դեպքում.
ե) քաղաքաշինական օրենսդրության, նորմերի, կանոնների ու ստանդարտների այնպիսի խախտումների դեպքում, որոնք հանգեցրել են կամ կարող են հանգեցնել վթարային իրավիճակների կամ (եւ) վտանգ են պարունակում մարդկանց կամ շրջակա միջավայրի համար:
Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության դադարեցումը կիրառվում է գործունեության այն տեսակների նկատմամբ, որոնց իրականացման ընթացքում թույլ է տրվել իրավախախտումը:
Հոդված 8. Իրավախախտումների համար տուգանքների նշանակման ժամկետները
Քաղաքաշինության բնագավառում մինչեւ շինարարությունը եւ շինարարության ընթացքում թույլ տրված իրավախախտումների համար տույժերը նշանակվում են ոչ ուշ, քան երկու ամսվա ընթացքում՝ իրավախախտումները հայտնաբերելու օրվանից եւ երկու տարուց ոչ ուշ՝ իրավախախտում թույլ տալու օրվանից, բայց ոչ ուշ՝ օբյեկտի շինարարության ավարտական ակտի ձեւակերպման օրվանից:
Հոդված 9. Պատասխանատվությունը սույն օրենքում սահմանված խախտումները մեկ տարվա ընթացքում կրկնելու դեպքում
Սույն օրենքով նախատեսված տուգանքի նշանակումից հետո մեկ տարվա ընթացքում նույնպիսի խախտում կրկնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սույն օրենքի համապատասխան հոդվածներով նախատեսված տուգանքների կրկնակի չափով, բայց ոչ ավելի սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրհիսնապատիկի չափից:
ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ՀԱՄԱՐ ԿԻՐԱՌՎՈՂ ՏՈՒՅԺԵՐԸ
Հոդված 10. Նորմատիվների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն տալը
Նորմատիվների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն տալը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձիհիսնապատիկի չափով:
Նույն արարքը, որը պատճառ է դարձել շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության նորմատիվային ցուցանիշների նվազեցման՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով, եւ քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության կասեցում:
Նույն արարքը, որը պատճառ է դարձել շինարարության ընթացքում տեխնիկական վթարների՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով, եւ քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության դադարեցում:
Հոդված 11. Շինարարության ընթացքում հեղինակային հսկողության պարտականությունը չկատարելը կամ խախտումներով կատարելը
Շինարարության ընթացքում հեղինակային հսկողության պարտականությունը չկատարելը կամ խախտումներով կատարելը՝
Հոդված 12. Շինարարության ընթացքում հաստատված նախագծի, ստանդարտների, շինարարական արտադրության եւ ընդունման նորմերի, ինչպես նաեւ տեխնիկական
հսկողության կարգի խախտումներ թույլ տալը
Շինարարության ընթացքում հաստատված նախագծի, ստանդարտների, շինարարական արտադրության եւ ընդունման նորմերի, ինչպես նաեւ տեխնիկական հսկողության կարգի խախտումներ թույլ տալը, եթե դրանք չեն ազդում շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության վրա, վտանգ չեն պարունակում մարդկանց եւ (կամ) շրջակա միջավայրի համար եւ կարող են վերացվել՝ առանց դադարեցնելու ընդհանուր շինարարական աշխատանքները՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված խախտումներ թույլ տալը, եթե դրանք կարող են ազդել շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության վրա, վտանգ են պարունակում մարդկանց եւ (կամ) շրջակա միջավայրի համար եւ չեն կարող վերացվել՝ առանց դադարեցնելու ընդհանուր շինարարական աշխատանքները՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով, եւ քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության կասեցում:
Հոդված 13. Շինարարությունում տեխնիկական վթարների մասին տեխնիկական հսկողություն իրականացնողների կողմից քաղաքաշինական պետական տեսչությանը քառասունութ ժամվա ընթացքում տեղյակ չպահելը
Շինարարությունում տեխնիկական վթարների մասին տեխնիկական հսկողություն իրականացնողների կողմից քաղաքաշինական պետական տեսչությանը քառասունութժամվա ընթացքում լիազորված մարմնի սահմանած կարգով տեղյակ չպահելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում տեխնիկական հսկողություն իրականացնողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 14. Սույն օրենքի վերաբերյալ գործերի ենթակայությունը
Սույն օրենքով նախատեսված խախտումներն արձանագրում եւ տուգանքներ է նշանակում քաղաքաշինական պետական տեսչությունը: Խախտման վերաբերյալ արձանագրությունները քննում են եւ տույժ նշանակելու վերաբերյալ որոշումներն ընդունում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական պետական տեսչության տարածքային ստորաբաժանումների պետերը՝ ըստ դրանց կատարման վայրի:
Տույժ նշանակելու վերաբերյալ որոշումները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական պետական տեսչության պետը:
Լիցենզիայի գործողության դադարեցման վերաբերյալ որոշումն ընդունում է լիցենզավորող մարմինը՝ քաղաքաշինական պետական տեսչության միջնորդագրի հիման վրա:
Հոդված 15. Խախտման վերաբերյալ արձանագրությունը եւ դրա բովանդակությունը
Խախտում կատարելու վերաբերյալ արձանագրությունը կազմում են քաղաքաշինական պետական տեսուչները՝ երեք օրինակից:
Խախտման վերաբերյալ արձանագրությունում նշվում են՝
- արձանագրությունը կազմելու ամիսը, ամսաթիվը եւ տեղը.
- արձանագրությունը կազմող անձի պաշտոնը, անունը, ազգանունը.
- տեղեկություններ՝ խախտում թույլ տված իրավաբանական անձի մասին
(հասցեն, անվանումը, ղեկավարի կամ նրա լիազորած անձի անունը, ազգանունը).
- խախտումը կատարելու տեղը, ժամանակը եւ բնույթը.
- գործի քննության ժամկետները.
- խախտման վերաբերյալ իրավաբանական անձի ղեկավարի կամ նրա լիազորած անձի բացատրությունը.
- գործի քննության համար անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:
Արձանագրությունն ստորագրում են այն կազմող անձը եւ խախտում կատարած իրավաբանական անձի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձը, որին ստորագրությամբ հանձնվում է արձանագրության մեկ օրինակը:
Եթե խախտում կատարած իրավաբանական անձի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձը չեն ստորագրում արձանագրությունը, ապա այդ մասին արձանագրությունում նշում է կատարում այն կազմող անձը:
Խախտում կատարած իրավաբանական անձի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձն իրավունք ունի ներկայացնել արձանագրությանը կից լրացուցիչ բացատրություններ եւ դիտողություններ, ինչպես նաեւ շարադրել արձանագրությունն ստորագրելուց հրաժարվելու իր շարժառիթները:
Արձանագրությունն ստորագրելուց եւ այն ստանալուց հրաժարվելն իրավաբանական անձին չի ազատում սույն օրենքով նախատեսված պատասխանատվությունից:
Արձանագրությունն ստորագրելուց հրաժարվելու դեպքում այն իրավաբանական անձին ուղարկվում է փոստով:
Հոդված 16. Խախտման համար պատասխանատվության ենթարկվող իրավաբանական անձի իրավունքները
Պատասխանատվության ենթարկվող իրավաբանական անձի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձն իրավունք ունի ծանոթանալ գործի նյութերին, բացատրություններ տալ եւ ապացույցներ ներկայացնել:
Խախտման մասին գործը քննվում է պատասխանատվության ենթարկվող իրավաբանական անձի ղեկավարի կամ նրա լիազորած անձի մասնակցությամբ: Նրանց չներկայանալու դեպքում գործը քննում եւ որոշում է ընդունում քաղաքաշինական պետական տեսչության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման պետը:
Հոդված 17. Խախտումների վերաբերյալ գործերի քննության ժամկետները
Խախտումների վերաբերյալ գործերը քննվում են խախտման մասին արձանագրությունը կազմելու օրվանից ոչ ուշ, քան տասն օր հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Հոդված 18. Խախտման վերաբերյալ որոշումը
Քննելով խախտման վերաբերյալ գործը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական պետական տեսչության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման պետն ընդունում է որոշում:
Որոշման մեջ պետք է նշվեն՝
- որոշումն ընդունած մարմնի անվանումը.
- գործը քննող անձի պաշտոնը, անունը, ազգանունը.
- խախտում կատարած իրավաբանական անձի անվանումը.
- գործի քննության ամիսը, ամսաթիվը, տեղը.
- գործի քննության ընթացքում հաստատված հանգամանքների շարադրանքը.
- տվյալ խախտման համար պատասխանատվություն նախատեսող
հոդվածը.
- գործի վերաբերյալ եզրահանգումը:
Որոշումն ստորագրում է գործը քննող պաշտոնատար անձը, եւ հաստատում է քաղաքաշինական պետական գլխավոր տեսուչը:
Հոդված 19. Լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումը
Քաղաքաշինական պետական տեսչության պետը խախտում կատարած իրավաբանական անձի լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդագիր է ներկայացնում լիցենզավորող մարմին՝ սույն օրենքի 7 հոդվածի, 10 եւ 12 հոդվածների երրորդ մասերով նախատեսված խախտումների համար պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը հաստատելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Միջնորդագրին կցվում են խախտման վերաբերյալ արձանագրության եւ տուգանք նշանակելու մասին որոշումների պատճենները:
Լիցենզավորող մարմինը, միջնորդագիրն ստանալուց հետո, տասնհինգօրյա ժամկետում քննում է այն եւ ընդունում որոշում՝ լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու կամ միջնորդագիրը մերժելու մասին:
Միջնորդագիրը քննվում է խախտում կատարած իրավաբանական անձի ղեկավարի կամ նրա լիազորած անձի ներկայությամբ՝ քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի սահմանած ընթացակարգով:
Լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու կամ միջնորդագիրը մերժելու մասին որոշումները կարող են բողոքարկվել դատական կարգով:
Հոդված 20. Գործի վերաբերյալ որոշման հանձնումը
Գործի վերաբերյալ որոշումը երեք օրվա ընթացքում հանձնվում կամ ուղարկվում է իրավաբանական անձի ղեկավարին (պատասխանատու անձին): Որոշումը հանձնվում է ստորագրությամբ: Եթե որոշումն ուղարկվում է, ապա այդ մասին համապատասխան նշում է կատարվում գրանցման մատյանում:
Հոդված 21. Որոշումների կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը
Տուգանք նշանակելու մասին որոշումը ճիշտ եւ ժամանակին կատարելու համար վերահսկողությունը դրվում է որոշումն ընդունած մարմնի վրա՝ մինչեւ սահմանված կարգով դատարան դիմելը:
Հոդված 22. Տուգանք նշանակելու մասին որոշման կատարումը
Տուգանքը վճարած իրավաբանական անձը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական պետական տեսչություն կամ տեսչության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանում է ներկայացնում տուգանքի վճարման վերաբերյալ համապատասխան փաստաթուղթ, որը կցվում է որոշմանը:
Հոդված 23. Տուգանքների վճարման համար պատասխանատվությունը
Նշանակված տուգանքներն իրավաբանական անձանց կողմից մեկամսյա ժամկետում չվճարելու դեպքում տուգանքների գանձումն իրականացվում է դատական կարգով:
Հոդված 24. Քաղաքաշինական պետական տեսչության կողմից նշանակվող տուգանքների բաշխման կարգը
Սույն օրենքով, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով նախատեսված տուգանքները գանձվում եւ փոխանցվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե: Յուրաքանչյուր տարվա՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեով նախատեսվում է քաղաքաշինական պետական տեսչության աշխատողների նյութական խրախուսման եւ սոցիալական զարգացման ֆոնդ՝ նախորդ բյուջետային տարում պետական բյուջե գանձած տուգանքների ընդհանուր գումարի 30 տոկոսի չափով: Նյութական խրախուսման եւ սոցիալական զարգացման ֆոնդի օգտագործման կարգը որոշում է քաղաքաշինական պետական տեսչությունը՝ համաձայնեցնելով վերադաս պետական կառավարման մարմնի հետ:
Հոդված 25. Տուգանք նշանակելու մասին որոշումների բողոքարկումը
Սույն օրենքով տուգանք նշանակելու մասին որոշումները բողոքարկվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Դատարանի կողմից տուգանքի գանձումն անհիմն ճանաչելու վերաբերյալ հայցը բավարարելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը համապատասխան իրավաբանական անձին է վերադարձնում պետական բյուջե վճարված տուգանքի գումարը՝ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
27 մայիսի 1999թ.
ՀՕ-302
21.03.2000 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
23.10.2002 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
24.05.2006 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին
09.07.2020 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
16.11.2022 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
04.12.2025 «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին

ОБ ОТВЕТСТВЕННОСТИ ЗА ПРАВОНАРУШЕНИЯ В ОБЛАСТИ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВА
Настоящий Закон устанавливает правовые основы привлечения к ответственности юридических лиц за правонарушения в области градостроительства в Республике Армения в целях защиты интересов граждан, общественности и государства, обеспечения выполнения требований законодательных актов, стандартов и правил на всех этапах градостроительной деятельности.
а) лица, осуществляющие работы, - юридические лица, осуществляющие разработку градостроительной документации (инженерные изыскания, проектирование, экспертиза) и строительство (строительно-монтажные работы, техническое обследование и технический надзор за качеством зданий и строений), имеющие лицензию на соответствующую деятельность;
б) экспертное заключение - комплексная оценка текущих или завершенных проектных и строительных работ, которую дает юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующую деятельность;
в) авторский надзор - надзор за строительством, осуществляемый на договорных началах авторами архитектурно-строительных проектов или их уполномоченными лицами, в целях обеспечения соответствия архитектурной композиции и архитектурных решений строящегося объекта утвержденному проекту;
г) технический надзор за качеством - надзор за строительством, осуществляемый на договорных началах в целях обеспечения соответствия строительно-монтажных работ строящихся объектов, а также используемых строительных материалов, изделий, конструкций и инженерного оборудования утвержденному проекту, действующим нормам и стандартам;
д) прочность - способность строительного материала, изделия, конструкции, их узлов, фундаментов и оснований, позволяющая без разрушения нести расчетные нагрузки и воздействия;
е) устойчивость - способность зданий и сооружений, позволяющая сохранять устойчивое состояние равновесия под воздействием расчетных нагрузок и влияний;
ж) надежность - способность несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем зданий и сооружений, позволяющая выполнять функции, установленные нормативными показателями;
з) технические условия проектирования - совокупность данных и условий, предоставляемых застройщику компетентными организациями, обслуживающими на соответствующей территории инженерные инфраструктуры, в которых фиксируются возможные оптимальные варианты присоединения к существующим инженерным инфраструктурам или автономного обслуживания.
Статья 3. Сфера действия Закона
Действие настоящего Закона распространяется на юридических лиц, осуществляющих работы в области градостроительной деятельности.
В Республике Армения иностранные юридические лица привлекаются к ответственности за правонарушения в области градостроительства на равных с юридическими лицами Республики Армения основаниях, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Армения.
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА ПРАВОНАРУШЕНИЯ В ОБЛАСТИ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВА
Статья 4. Ответственность за правонарушения в области градостроительства
За правонарушения в области градостроительства могут применяться:
а) наложение штрафа;
б) приостановление действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности;
в) прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности.
Наложение взыскания в пределах настоящего Закона не освобождает совершившее правонарушение юридическое лицо от выполнения обязанности, за невыполнение которой наложено взыскание.
Статья 5. Наложение штрафа
Штраф, налагаемый за правонарушения в области градостроительства, не может быть меньше размера двадцатикратной минимальной заработной платы и больше размера четырехсоткратной минимальной заработной платы.
Статья 6. Приостановление действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности
Приостановление действия лицензии применяется по видам и объектам градостроительной деятельности, в ходе реализации которых было допущено правонарушение.
Действие лицензии приостанавливается до устранения выявленных нарушений, но не позднее чем в течение трех месяцев.
Юридическим лицам в случае приостановления действия лицензии разрешается осуществлять соответствующую деятельность только для устранения последствий нарушения, считающегося причиной приостановления.
С момента устранения последствий нарушения действие лицензии восстанавливается раньше установленного срока.
Статья 7. Прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности
Действие лицензии на осуществление градостроительной деятельности прекращается:
а) при выявлении фактов представления лицензионному органу подложных документов и неточных данных для получения лицензии;
б) когда после двухкратного наложения взыскания в течение действия одной и той же лицензии допущено правонарушение такого же характера;
в) при осуществлении деятельности на одном и том же объекте в период прекращения действия лицензии, за исключением работ, необходимых для устранения нарушений, считающихся причиной приостановления;
г) при неустранении выявленных нарушений по решению о приостановлении действия лицензии;
д) при нарушениях законодательства о градостроительстве, норм, правил и стандартов градостроительства, которые влекут или могут повлечь за собой аварийные ситуации или (и) заключают в себе опасность для людей или окружающей среды.
Прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности применяется в отношении видов деятельности, в ходе осуществления которых было допущено правонарушение.
Статья 8. Сроки наложения штрафов за правонарушения
Взыскания за правонарушения в области градостроительства, допущенные до начала строительства или в ходе строительства, налагаются не позднее чем в течение двух месяцев со дня обнаружения правонарушения и не позднее двух лет со дня допущения правонарушения, но не позднее дня составления акта завершения строительства объекта.
Статья 9. Ответственность за повторное в течение года совершение установленных настоящим Законом нарушений
Повторение в течение года такого же нарушения после наложения предусмотренного настоящим Законом штрафа, - влечет наложение штрафа на юридическое лицо в размере двухкратных штрафов, предусмотренных соответствующими статьями настоящего Закона, но не более размера семисотпятидесятикратной установленной минимальной заработной платы.
ПРАВОНАРУШЕНИЯ В ОБЛАСТИ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВА И НАЛАГАЕМЫЕ ЗА НИХ ВЗЫСКАНИЯ
Статья 10. Дача положительного экспертного заключения о градостроительной документации, разработанной с нарушениями нормативов
Дача положительного экспертного заключения о градостроительной документации, разработанной с нарушениями нормативов, - влечет наложение штрафа в размере пятидесятикратной установленной минимальной заработной платы.
То же деяние, ставшее причиной снижения нормативных показателей прочности, устойчивости, надежности здания, строения, -
влечет наложение штрафа в размере двухсоткратной установленной минимальной заработной платы и приостановление действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности.
То же деяние, ставшее причиной технических аварий в ходе строительства, -
влечет наложение штрафа в размере четырехсоткратной установленной минимальной заработной платы и прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности.
Статья 11. Невыполнение или выполнение с нарушениями обязанности авторского надзора в ходе строительства
Невыполнение или выполнение с нарушениями обязанности авторского надзора в ходе строительства -
влечет наложение штрафа в размере двадцатикратной установленной минимальной заработной платы.
Статья 12. Допущение в ходе строительства нарушений утвержденного проекта, стандартов, норм строительного производства и приемки, а также порядка технического надзора
Допущение в ходе строительства нарушений утвержденного проекта, стандартов, норм строительного производства и приемки, а также порядка технического надзора, если они не влияют на прочность, устойчивость, надежность зданий, строений, не заключают в себе опасности для людей и (или) окружающей среды и могут быть устранены без прекращения общих строительных работ, - влечет наложение штрафа в размере пятидесятикратной установленной минимальной заработной платы.
Допущение нарушений, предусмотренных частью первой настоящей статьи, если они могут повлиять на прочность, устойчивость, надежность зданий и строений, заключают в себе опасность для людей и (или) окружающей среды и не могут быть устранены без прекращения общих строительных работ, - влечет наложение штрафа в размере трехсоткратной установленной минимальной заработной платы и прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности.
Допущение нарушений, предусмотренных частью первой настоящей статьи, если они повлекли за собой технические аварии, - влечет наложение штрафа в размере четырехсоткратной установленной минимальной заработной платы и прекращение действия лицензии на осуществление градостроительной деятельности.
Статья 13. Неуведомление в течение сорока восьми часов государственной градостроительной инспекции о технических авариях на строительстве лицами, осуществляющими технический надзор
Неуведомление в установленном уполномоченным органом порядке в течение сорока восьми часов государственной градостроительной инспекции о технической аварии на строительстве лицами, осуществляющими технический надзор, - влечет наложение штрафа на осуществляющего технический надзор в размере стократной установленной минимальной заработной платы.
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ПРАВОНАРУШЕНИЯХ В ОБЛАСТИ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВА
Статья 14. Подведомственность дел по настоящему Закону
Нарушения, предусмотренные настоящим Законом, фиксируются и штрафы за них налагаются Государственной градостроительной инспекцией. Протоколы о нарушениях рассматриваются и постановления о наложении взысканий принимаются начальниками территориальных подразделений Государственной градостроительной инспекции Республики Армения по месту их совершения.
Постановления о наложении взысканий утверждаются начальником Государственной градостроительной инспекции Республики Армения.
Постановление о прекращении действия лицензии принимается лицензионным органом на основании ходатайства Государственной градостроительной инспекции.
Статья 15. Протокол о нарушении и его содержание
Протокол о совершении нарушения составляется государственными градостроительными инспекторами, в трех экземплярах.
В протоколе о нарушении указываются:
- дата и место составления протокола;
- должность, имя, фамилия лица, составляющего протокол; - сведения о юридическом лице, совершившем нарушение (адрес, наименование, имя, фамилия руководителя или его уполномоченного лица);
- место, время и характер совершенного нарушения; - сроки рассмотрения дела;
- объяснение руководителя юридического лица или его уполномоченного лица, касающееся нарушения;
- иные необходимые для рассмотрения дела сведения. Протокол подписывается лицом, составляющим его, и руководителем юридического лица, совершившего нарушение, или его уполномоченным лицом, которому вручается один экземпляр протокола под расписку.
Если руководитель юридического лица, совершившего нарушение, или его уполномоченное лицо не подписывают протокол, то лицо, составляющее протокол, делает в нем запись об этом.
Руководитель юридического лица, совершившего нарушение, или его уполномоченное лицо вправе представить дополнительные разъяснения и замечания, прилагаемые к протоколу, а также изложить мотивы своего отказа в подписании протокола.
Отказ от подписания протокола и его получения не освобождает юридическое лицо от предусмотренной настоящим Законом ответственности.
При отказе от подписания протокола он высылается юридическому лицу по почте.
Статья 16. Права юридического лица, привлекаемого к ответственности за нарушение
Руководитель юридического лица, привлекаемого к ответственности, или его уполномоченное лицо вправе ознакомиться с материалами дела, давать объяснения и представлять доказательства.
Дело о нарушении рассматривается при участии руководителя юридического лица, привлекаемого к ответственности, или его уполномоченного лица. При их неявке дело рассматривается и постановление по нему выносится начальником соответствующего территориального подразделения Государственной градостроительной инспекции.
Статья 17. Сроки рассмотрения дел о нарушениях
Дела о нарушениях рассматриваются не позднее чем через десять дней со дня составления протокола о нарушении, в пятидневный срок.
Статья 18. Постановление о нарушении
Рассмотрев дело о нарушении, начальник соответствующего территориального подразделения Государственной градостроительной инспекции Республики Армения выносит постановление.
В постановлении должны быть указаны:
- наименование органа, вынесшего постановление;
- должность, имя, фамилия лица, рассматривающего дело;
- наименование юридического лица, совершившего нарушение;
- дата, место рассмотрения дела; - изложение обстоятельств, установленных в ходе рассмотрения дела;
- статья, предусматривающая ответственность за данное нарушение;
- заключение по делу. Постановление подписывается должностным лицом, рассматривающим дело, и утверждается Главным государственным градостроительным инспектором.
Статья 19. Постановление о прекращении действия лицензии
Начальник Государственной градостроительной инспекции представляет в лицензионный орган ходатайство о прекращении действия лицензии юридического лица, совершившего нарушение, в пятидневный срок после утверждения постановления о привлечении к ответственности за нарушения, предусмотренные статьей 7, частями третьими статей 10 и 12 настоящего Закона.
К ходатайству прилагаются копии протокола о нарушении и постановлений о наложении штрафа.
Лицензионный орган в пятнадцатидневный срок после получения ходатайства рассматривает его и принимает решение о прекращении действия лицензии или об отклонении ходатайства.
Ходатайство рассматривается в присутствии руководителя юридического лица, совершившего нарушение, или его уполномоченного лица по процедуре, установленной государственным уполномоченным органом в области градостроительства.
Решения о прекращении действия лицензии или об отклонении ходатайства могут быть обжалованы в судебном порядке.
Статья 20. Вручение постановления по делу
Постановление по делу в течение трех дней вручается или высылается руководителю юридического лица (уполномоченному лицу). Постановление вручается под расписку. Если постановление высылается, то об этом делается соответствующая запись в журнале регистрации.
Статья 21. Контроль за исполнением постановлений
Контроль за правильным и своевременным исполнением постановления о наложении штрафа возлагается на орган, вынесший постановление, до обращения в установленном порядке в суд.
Статья 22. Исполнение постановления о наложении штрафа
Юридическое лицо, уплатившее штраф, представляет в Государственную градостроительную инспекцию Республики Армения или в соответствующее территориальное подразделение Инспекции соответствующий документ об уплате штрафа, который прилагается к постановлению.
Статья 23. Ответственность за неуплату штрафов
При неуплате юридическими лицами в месячный срок налагаемых штрафов взыскание штрафов производится в судебном порядке.
Статья 24. Порядок распределения штрафов, налагаемых Государственной градостроительной инспекцией
Штрафы, предусмотренные настоящим Законом, Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях, взыскиваются и перечисляются в государственный бюджет Республики Армения. Государственным бюджетом Республики Армения на каждый год предусматривается фонд материального поощрения и социального развития работников Государственной градостроительной инспекции в размере 30 процентов от общей суммы штрафов, взысканных в государственный бюджет в предыдущем бюджетном году. Порядок использования фонда материального поощрения и социального развития определяет Государственная градостроительная инспекция по согласованию с вышестоящим органом государственного управления.
Статья 25. Опротестование постановлений о наложении взыскания
Настоящим Законом постановления о наложении штрафов опротестовываются в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения.
При удовлетворении судом иска о признании взыскания штрафа необоснованным Министерство финансов и экономики Республики Армения возвращает соответствующему юридическому лицу сумму уплаченного в государственный бюджет штрафа в десятидневный срок после дня вступления решения суда в законную силу.
27 мая 1999 года
21.03.2000 О внесении изменения в Закон Республики Армения "Об ответственности за правонарушения в области градо­строительства"
23.10.2002 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения ,,Об ответственности за правонарушения в области градостроительства"