Ընդունվել է 02.04.2002
Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին կետի երրորդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Պետական եւ համայնքային ենթակայության մշակութային, դպրոցական, նախադպրոցական հաստատությունների մինչեւ 20 հազար դրամ աշխատավարձ սահմանված հաստիքը ոչ լրիվ դրույքով զբաղեցնող վարձու աշխատողի համար սույն կետի առաջին մասով սահմանված սոցիալական վճարը գործատուն հաշվարկում եւ լիազոր մարմին է փոխանցում վարձու աշխատողի զբաղեցրած ոչ լրիվ դրույքին համամասնորեն:».
բ) 5-րդ կետի երկրորդ մասը «60 հազար դրամը» բառերից հետո լրացնել հետեւյալ նախադասությամբ՝
«Վարձու աշխատանք օգտագործող անհատ ձեռնարկատերերը սոցիալական վճարներ են կատարում նաեւ վարձու աշխատողների համար՝ գործատուների եւ վարձու աշխատողների համար սահմանված դրույքաչափերով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին կետը «լիազոր մարմին են վճարում» բառերից հետո լրացնել «ամսական» բառով.
բ) 4-րդ կետից հանել «՝Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» բառերը եւ կետը լրացնել «Հաշվետվության ձեւը, լրացման կարգը մշակում ու հաստատում է լիազոր մարմինը եւ գրանցում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» նախադասությամբ.
գ) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Եթե օրենքներով եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սոցիալական վճարները հաշվարկելու եւ լիազորված մարմին փոխանցելու պարտականությունը դրված է վարձու աշխատողների վրա, ապա գործատուն պարտավոր է լիազորված մարմին տեղեկություններ հայտնել վարձու աշխատողների, նրանց վճարվող աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված եկամուտների մասին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածից հանել «՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափերով» բառերը: Հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Սոցիալական վճարների հավաքագրումն ու գանձումն ապահովող լիազորված մարմնի տարեկան բյուջեն ընդունվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի մասին օրենքով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ"
Принят 02.04.2002
В статье 5 Закона Республики Армения "О платежах обязательного социального страхования":
а) первое предложение части третьей пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Для наемного работника государственных и муниципальных культурных, школьных, дошкольных учреждений, занимающего не на полную ставку штат с установленной заработной платой в размере до 20 тысяч драмов, социальный платеж, установленный частью первой настоящего пункта, исчисляется работодателем пропорционально занимаемой наемным работником неполной ставке и перечисляется в уполномоченный орган";
б) часть вторую пункта 5 дополнить предложением следующего содержания:
"Индивидуальные предприниматели, использующие наемный труд, производят социальные платежи также за наемных работников по ставкам, установленным для работодателей и наемных работников".
а) пункт 1 после слов "за днем выплаты" дополнить словом "месячных";
б) из пункта 4 исключить слова "в порядке, установленном законодательством Республики Армения", и пункт дополнить предложением "Форма отчета, порядок ее заполнения разрабатывается и
утверждается уполномоченным органом и регистрируется в порядке, установленном законодательством Республики Армения";
в) пункт 4 дополнить новой частью следующего содержания:
"Если законами и международными договорами Республики Армения обязанности по исчислению социальных платежей и перечислению их уполномоченному органу возложены на наемных работников, то работодатель обязан сообщить уполномоченному органу сведения о наемных работниках, выплачиваемой им заработной плате и приравненных к ней доходах".
Статья 3. Из статьи 8 Закона исключить слова " – в размерах, установленных Правительством Республики Армения". Статью дополнить новой частью следующего содержания:
"Годовой бюджет уполномоченного органа, обеспечивающего сбор и взимание социальных платежей, принимается законом о государственном бюджете Республики Армения".