Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին
«ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 մայիսի 1999 թվականի, ՀՕ-302, այսուհետ՝ օրենք) 4-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով.
«Եթե իրավաբանական անձը սույն օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվում է պատասխանատվության, ապա այդ նույն իրավախախտման համար ֆիզիկական անձը չի կարող ենթարկվել պատասխանատվության:»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 6-րդ հոդվածը:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 7. Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողության կասեցումն ու դադարեցումը
Քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիայի գործողությունը կասեցվում կամ դադարեցվում է օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածի «նույնպիսի» բառը փոխարինել «նույն բնույթի», իսկ «կրկնելը» բառը՝ «կատարելը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածի վերնագիրը եւ առաջին մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական օրենսդրության եւ (կամ) նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերում նախագծային աշխատանքների կապալառուի կողմից գրավոր երաշխավորագիր տալը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական օրենսդրության եւ (կամ) նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերում նախագծային աշխատանքների կապալառուի կողմից գրավոր երաշխավորագիր տալը՝ »:
Հոդված 6. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 14-րդ հոդվածի երրորդ մասը:
Հոդված 7. Օրենքի 19-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 19. Լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու (դադարեցնելու) վերաբերյալ միջնորդագիրը
Օրենքով սահմանված դեպքերում քաղաքաշինական պետական տեսչության պետը խախտում կատարած իրավաբանական անձի լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու (դադարեցնելու) վերաբերյալ միջնորդագիր է ներկայացնում լիցենզավորող մարմին՝ խախտումների համար պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը հաստատելու օրվանից հնգօրյա ժամկետում:

Об ответственности за правонарушения в области градостроительства
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОТВЕТСТВЕННОСТИ ЗА ПРАВОНАРУШЕНИЯ В ОБЛАСТИ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВА"
Статья 1. Статью 4 Закона Республики Армения ,,Об ответственности за правонарушения в области градостроительства" (от 27 мая 1999 года, ЗР – 302, далее – Закон) дополнить частью третьей следующего содержания:
,,Если юридическое лицо привлекается к ответственности в установленном настоящим Законом порядке, то физическое лицо не может быть привлечено к ответственности за то же самое правонарушение.".
Статья 2. Статью 6 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. Статью 7 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 7. Приостановление и прекращение действия лицензии на
осуществление градостроительной деятельности
Действие лицензии на осуществление градостроительной деятельности приостанавливается либо прекращается в порядке и сроки, установленные Законом.".
Статья 4. В статье 9 Закона слова ,,такого же нарушения" заменить словами ,,нарушения одинакового характера", а слово ,,Повторение" - словом ,,Совершение".
Статья 5. Название и первый абзац части первой статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 10. Дача положительного экспертного заключения, а также дача в установленных Правительством Республики Армения случаях подрядчиком проектных работ письменных гарантий по градостроительной документации, разработанной с нарушениями требований градостроительного законодательства Республики Армения и (или) нормативно-технической документации
Дача положительного экспертного заключения, а также дача в установленных Правительством Республики Армения случаях подрядчиком проектных работ письменных гарантий по градостроительной документации, разработанной с нарушениями требований градостроительного законодательства Республики Армения и (или) нормативно-технической документации, - ".
Статья 6. Часть третью статьи 14 Закона считать утратившей силу.
Статья 7. Статью 19 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 19. Ходатайство о приостановлении (прекращении) действия  лицензии
Начальник градостроительной инспекции в случаях, установленных Законом, в пятидневный срок со дня утверждения постановления о привлечении к ответственности за нарушения представляет в лицензионный орган ходатайство о приостановлении (прекращении) действия лицензии юридического лица, совершившего нарушение.
Лицензионный орган дает ход ходатайству в порядке, установленном Законом.".
Статья 8. Статью 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,В случае неуплаты юридическими лицами наложенных штрафов в месячный срок взыскание штрафов производится в судебном порядке.".