ԱԶԳԱԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
• Սույն օրենքը կարգավորում է ազգաբնակչության էկոլոգիական անընդմեջ կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության սկզբունքները, իրավական, կազմակերպական եւ ֆինանսատնտեսական հիմքերը:
Հայաստանի Հանրապետությունում բարենպաստ շրջակա միջավայրում ապրելու՝ մարդու սահմանադրական իրավունքի եւ կարեւորագույն պետական խնդրի՝ էկոլոգիական ապահովման նպատակով շրջակա բնական միջավայրի պահպանության գործում յուրաքանչյուրի սահմանադրական պարտականությունների իրականացումը պահանջում է քաղաքացիների էկոլոգիական բարձր կուլտուրա, որը ձեռք է բերվում էկոլոգիական անընդմեջ կրթության ընթացքում:
Հոդված 1. Օրենքի հիմնական հասկացությունները
պետական քաղաքականությունը ազգաբնակչության էկոլոգիական անընդմեջ կրթության բնագավառում՝ պետական կառավարման լիազորված մարմինների գործունեությունն է՝ նպատակաուղղված ազգաբնակչության էկոլոգիական անընդմեջ կրթության իրականացման պայմանների ստեղծմանը, պետական մարմինների, շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների եւ ֆիզիկական անձանց գործունեությանը, անձի եւ հասարակության էկոլոգիական կուլտուրայի ձեւավորմանը.
էկոլոգիական կրթություն՝ անընդմեջ գործընթաց է՝ նպատակաուղղված անձին եւ ազգաբնակչությանը էկոլոգիական գիտելիքների ուսուցմանը, էկոլոգիական դաստիարակությանը, էկոլոգիական կուլտուրայի արմատավորմանը, բնապահպանության եւ բնօգտագործման բնագավառում նրանց ճիշտ եւ խելամիտ կողմնորոշմանը, ունակությունների դրսեւորմանը եւ վարքագծի ձեւավորմանը.
էկոլոգիական դաստիարակություն՝ էկոլոգիական կուլտուրայի հիմքն ու անբաժանելի մասն է, շրջակա միջավայրի նկատմամբ բարոյագիտակցական վերաբերմունքի մակարդակի բարձրացմանը նպատակաուղղված անընդմեջ, համակարգված գործընթաց, որը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին ձեռք բերել գիտելիքներ եւ կարողություններ, ձեւավորել հմտություններ եւ բացահայտել ունակություններ, դրսեւորել բարոյական չափանիշներ եւ վարքագիծ՝ բնության հետ փոխներգործության ընթացքում.
էկոլոգիական գիտելիք՝ հասարակական իմացության այն ոլորտն է, որը նպատակաուղղված է շրջահայաց բնօգտագործմանն ու մարդու առողջության համար անվտանգ շրջակա բնական միջավայրի ապահովմանը.
էկոլոգիական գիտելիքների նվազագույն՝ հասարակության ամեն մի անձին անհրաժեշտ գիտելիքների նվազագույն ծավալը, որը ծառայում է անվնաս ու սակավաթափոն արտադրության, բնական պաշարների եւ էներգիայի խնայողության, տնտեսական եւ այլ գործունեության, ինչպես նաեւ շրջակա բնական միջավայրի վերականգնման եւ դրա նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի ձեւավորման նպատակին.
էկոլոգիական կուլտուրա ՝ մարդու եւ բնության ներդաշնակ փոխներգործության վերաբերյալ հայրենական եւ համաշխարհային փորձն է, որը նպաստում է առողջ ապրելակերպին, սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացմանը, երկրի եւ յուրաքանչյուր անձի էկոլոգիական անվտանգությանը:
Հոդված 2. Ազգաբնակչության էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին օրենսդրությունը
Ազգաբնակչության էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից, այլ օրենքներից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից եւ իրավական այլ ակտերից:
Հոդված 3. Օրենքի նպատակը եւ խնդիրները
Հայաստանի Հանրապետությունում էկոլոգիական անընդմեջ կրթության օրենքի նպատակն է՝
ա) ապահովել մարդու եւ հասարակության անընդմեջ, համալիր, միասնական էկոլոգիական գիտելիքների մատուցումը.
բ) նպաստել էկոլոգիական դաստիարակության եւ կուլտուրայի ձեւավորմանը, մարդու, հասարակության ու շրջակա բնական միջավայրի փոխներգործությունների ներդաշնակմանը, համակողմանիորեն զարգացած անձի ձեւավորմանը:
Օրենքի խնդիրներն են՝
ա) էկոլոգիական գիտելիքների հաղորդման իրավունքի ապահովումը եւ պաշտպանումը.
բ) ազգաբնակչության էկոլոգիական ուսուցման, դաստիարակման եւ էկոլոգիական կուլտուրայի ձեւավորման ու զարգացման իրավական, սոցիալ-տնտեսական, կազմակերպական, հոգեբանական եւ այլ երաշխիքների ապահովումը.
գ) գոյություն ունեցող տեղեկատվական ու կրթական կառույցների համակարգում առաջադրված խնդիրների կենսագործման մեխանիզմների ապահովումը:
Հոդված 4. Պետական քաղաքականության սկզբունքները էկոլոգիական անընդմեջ կրթության ոլորտում
Էկոլոգիական անընդմեջ կրթության պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքներն են՝
ա) քաղաքացու էկոլոգիական գիտելիքների անհրաժեշտ նվազագույնը ստանալու պետական երաշխիքի ապահովումը.
բ) էկոլոգիական կրթության պարտադիր լինելը կրթական համակարգի բոլոր մակարդակներում, դրա շարունակականությունը եւ համալիր բնույթը.
գ) էկոլոգիական կրթության հարցերի ընդգրկումը էկոլոգիական նպատակային եւ ճյուղային բոլոր պետական ծրագրերում.
դ) էկոլոգիական կրթության ուղղվածությունը շրջակա բնական միջավայրի պահպանության խնդիրների լուծման ընթացքում.
ե) պետական քաղաքականության իրականացումն էկոլոգիական կրթության հարցերում:
Հոդված 5. Էկոլոգիական կրթական ու տեղեկատվական դաշտը եւ օգտագործման ոլորտները
Պետության էկոլոգիական կրթական եւ տեղեկատվական դաշտի մասն են կազմում զանգվածային տեղեկատվական միջոցների համակարգը, մարդկային գործունեության տարբեր ոլորտների (արտադրություն եւ ծառայություններ), մշակույթի եւ հանգստի, զբոսաշրջության եւ սպորտի, բնական (արգելոցներ, արգելավայրեր, բնական հուշարձաններ, ազգային պարկեր) եւ պատմա-ճարտարապետական համալիրների, քաղաքային եւ գյուղական տարածքների օբյեկտները, որոնք կրթական հաստատությունների ցանցի հետ նպատակաուղղված են ստեղծելու համապատասխան պայմաններ հասարակության եւ անհատի էկոլոգիական կուլտուրայի ձեւավորման համար:
Սույն օրենքը տարածվում է պետական մարմինների, պետական եւ հասարակական կազմակերպությունների եւ միավորումների վրա, որոնք իրականացնում են կրթական, արտադրական, բնօգտագործման գործունեություն, զանգվածային տեղեկատվական համակարգի, ինչպես նաեւ անհատների եւ հասարակության այն շերտերի վրա, որոնք զբաղվում են էկոլոգիական կրթության հարցերով:
ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԱՆԸՆԴՄԵՋ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ ԵՎ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
Հոդված 6. Էկոլոգիական անընդմեջ կրթության համակարգը
Էկոլոգիական անընդմեջ կրթության համակարգը Հայաստանի Հանրապետության միասնական կրթական համակարգի բաղադրիչն է: Այն պետական կրթական չափորոշիչների, կրթական հաջորդականությունն ապահովող տարբեր մակարդակի եւ ուղղվածության կրթական ծրագրերի, դասընթացների, ուսումնական հաստատությունների եւ կրթության կառավարման մարմինների փոխկապակցված ամբողջությունն է:
Հոդված 7. Էկոլոգիական անընդմեջ կրթության համակարգի կառուցվածքը
Էկոլոգիական անընդմեջ կրթությունը ներառում է հետեւյալ մակարդակները.
ա) նախադպրոցական էկոլոգիական կրթություն եւ դաստիարակություն (էկոլոգիական կրթությունն ընտանիքում եւ նախադպրոցական հաստատություններում).
բ) միջնակարգ էկոլոգիական կրթություն.
գ) միջին մասնագիտական էկոլոգիական կրթություն.
դ) բարձրագույն մասնագիտական էկոլոգիական կրթություն.
ե) հետբուհական էկոլոգիական կրթություն.
զ) հասարակության լայն խավերի էկոլոգիական կրթություն եւ դաստիարակություն, այդ թվում՝ զինված ուժերում:
Կրթության համակարգի բոլոր օղակներում էկոլոգիական ուղղվածության առարկաների դասավանդումն իրականացվում է պետական կրթական չափորոշիչներին համապատասխան:
Հոդված 8. Էկոլոգիական կրթության պետական ծրագրերը
Էկոլոգիական կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության կազմակերպման հիմքը էկոլոգիական կրթության պետական համալիր ծրագիրն է:
Հայաստանի Հանրապետությունում էկոլոգիական կրթությունն իրականացվում է միասնական պետական ծրագրերով: Դրանք մշակում են պետական կառավարման լիազորված մարմինները, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունները: Հասարակական կազմակերպությունների իրավասությունները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ: Ծրագրերը մշակվում են պետական չափորոշիչների պահանջներին համապատասխան:
Հոդված 9. Էկոլոգիական կրթության ֆինանսավորումը
Հայաստանի Հանրապետության էկոլոգիական կրթության պետական համալիր, նպատակային, ճյուղային, տարածքային պետական ծրագրերի իրականացման, ֆինանսավորման եւ արտոնագրման հարցերը լուծվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Էկոլոգիական կրթության պետական ծրագրերի իրականացման ֆինանսավորումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
ԱԶԳԱԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԱՆԸՆԴՄԵՋ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ
Հոդված 10. Էկոլոգիական կրթության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասությունները
Էկոլոգիական կրթության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասություններն են՝
ա) այդ բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունների մշակումն ու դրանց կենսագործման համար պայմանների ստեղծումը, հանրապետական մակարդակով էկոլոգիական անընդմեջ կրթության համակարգի կազմակերպումը.
բ) էկոլոգիական կրթության պետական համալիր ծրագրի եւ էկոլոգիական կրթության հարցեր բովանդակող նպատակային եւ ճյուղային պետական այլ ծրագրերի մշակումն ու կենսագործումը.
գ) մասնակցությունը միջազգային էկոլոգիական կրթական ծրագրերի մշակմանը.
դ) էկոլոգիական կրթության կազմակերպման հարցերի վերաբերյալ կրթական հաստատությունների ու կազմակերպությունների գործունեության արտոնագրման եւ պետական հավատարմագրման կարգի սահմանումը.
ե) պետական ծառայողների եւ շրջակա միջավայրի, մարդու առողջության վրա վնասակար ազդեցություն ունեցող գործունեության հետ կապված մասնագետների, ինչպես նաեւ կրթության, առողջապահության, գիտության ու մշակույթի համակարգերի աշխատողների էկոլոգիական-մասնագիտական պատրաստվածության ստուգման եւ ատեստավորման կարգի սահմանումը.
զ) էկոլոգիական կրթության համակարգի համար մասնագետ-էկոլոգների, գիտական, մանկավարժական կադրերի եւ պետական ծառայողների պատրաստումն ու որակավորման բարձրացումը.
է) էկոլոգիական անընդմեջ կրթության համակարգի տեղեկատվական ու գիտամեթոդական ապահովումը:
Հոդված 11. Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասությունները
Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասություններն էկոլոգիական անընդմեջ կրթության բնագավառում կարգավորվում են «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան:
Հոդված 12. Հասարակական կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների մասնակցությունն էկոլոգիական կրթությանը
Էկոլոգիական կրթության բնագավառում հասարակական կազմակերպությունները եւ քաղաքացիներն իրավունք ունեն՝
ա) առաջարկություններ նախապատրաստել էկոլոգիական կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության կատարելագործման ու իրագործման վերաբերյալ.
բ) մասնակցել էկոլոգիական կրթության հանրապետական նախագծերի մշակման մրցույթներին.
գ) մասնակցել էկոլոգիական կրթության բնագավառի միջազգային համագործակցության ծրագրերի նախապատրաստմանը:
Հասարակական կազմակերպությունները եւ քաղաքացիներն էկոլոգիական կրթության գործունեություն են իրականացնում պետական արտոնագրով, որն ստանում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, էկոլոգիական կրթության պետական չափորոշիչներին համապատասխան:
Էկոլոգիական կրթության գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունները եւ քաղաքացիներն իրավունք ունեն հայտ ներկայացնել եւ ստանալ էկոլոգիական հավաստի տեղեկատվություն, որն անհրաժեշտ է կրթական գործընթացն իրականացնելու համար:
Յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի ստանալ էկոլոգիական կրթություն:
Ծնողները եւ նրանց փոխարինող անձինք պարտավոր են երեխաների մոտ դաստիարակել հոգատար եւ պատասխանատու վերաբերմունք բնության նկատմամբ:
Հոդված 13. Միջազգային համագործակցությունը էկոլոգիական կրթության բնագավառում
Էկոլոգիական կրթության բնագավառում միջազգային համագործակցությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
Միջազգային համագործակցությունն իրականացվում է պետական կառույցների բոլոր մակարդակներում՝ միջազգային համաձայնագրերին համապատասխան, ինչպես նաեւ կրթական հաստատությունների եւ ֆիզիկական անձանց հետ՝ պայմանագրերի միջոցով:
Հոդված 14. Օրենքի կիրարկման վերահսկողությունը
սՕրենքի կիրարկման վերահսկողությունն իրականացնում են գործադիր իշխանության հանրապետական մարմինները, որոնք զբաղվում են կրթության, շրջակա միջավայրի պահպանության եւ բնօգտագործման հարցերով:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանված կարգով պարբերաբար տեղեկատվություն է հրապարակում էկոլոգիական կրթության պետական ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին:
Հոդված 15. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
17 դեկտեմբերի 2001թ.
ՀՕ-264
07.02.2017 «Ազգաբնակչության էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
17.11.2017 «Ազգաբնակչության էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
04.03.2020 «Էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
11.09.2025 «Էկոլոգիական կրթության եւ դաստիարակության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

ОБ ЭКОЛОГИЧЕСКОМ ОБРАЗОВАНИИ И ВОСПИТАНИИ НАСЕЛЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует принципы, правовые, организационные и финансово-экономические основы государственной политики в области непрерывного экологического образования и воспитания населения.
Осуществление каждым человеком конституционных обязанностей по охране окружающей природной среды в целях экологического обеспечения конституционного права человека жить в благоприятной окружающей среде и решения важнейшей государственной задачи в Республике Армения требует от граждан высокой экологической культуры, которая приобретается в процессе непрерывного экологического образования.
ГЛАВА 2. СИСТЕМА НЕПРЕРЫВНОГО ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯ ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ПРОЦЕССА
ГЛАВА 3. УПРАВЛЕНИЕ СИСТЕМОЙ НЕПРЕРЫВНОГО ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ НАСЕЛЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия Закона
государственная политика в области непрерывного экологического образования населения – деятельность уполномоченных органов государственного управления, направленная на создание условий для осуществления непрерывного экологического образования населения, на деятельность государственных органов, заинтересованных общественных организаций и физических лиц, на формирование экологической культуры личности и общества;
экологическое образование – непрерывный процесс, направленный на передачу экологических знаний отдельным лицам и населению, на экологическое воспитание, укоренение экологической культуры, на их правильную и разумную ориентацию, проявление способностей и формирование поведения в области охраны природы и природопользования;
экологическое воспитание – основа и неотъемлемая часть экологической культуры, непрерывный, систематизированный процесс, направленный на повышение уровня нравственно осознанного отношения к окружающей среде, который дает возможность гражданам приобрести знания и умения, формировать навыки и обнаружить способности, проявить моральные качества и поведение в процессе взаимовлияния с природой;
экологические знания – сфера общественного знания, направленная на осмотрительное природопользование и обеспечение безопасной для здоровья человека окружающей природной среды;
минимум экологических знаний – минимально необходимый каждому члену общества объем знаний, который служит цели безвредного и малоотходного производства, сбережению природных ресурсов и энергии, восстановления хозяйственной и иной деятельности, а также окружающей природной среды и формирования бережного отношения к ней;
экологическая культура – отечественный орган гармоничного взаимовлияния человека и природы, способствующий здоровому образу жизни, стабильному социально-экономическому развитию, экологической безопасности страны и каждой личности.
Статья 2. Законодательство об экологическом образовании и воспитании населения
Законодательство об экологическом образовании и воспитании населения состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона, других законов, международных договоров Республики Армения и иных правовых актов.
Статья 3. Цель и задачи Закона
Целью Закона в области непрерывного экологического образования в Республике Армения является:
а) обеспечение непрерывной, комплексной передачи человеку и обществу общих экологических знаний;
б) способствование формированию экологического воспитания и экологической культуры, гармонизации взаимовлияния человека, общества и окружающей природной среды, формированию всесторонне развитой личности.
Задачами Закона являются:
а) обеспечение и защита права передачи экологических знаний;
б) обеспечение правовых, социально-экономических, организационных, психологических и иных гарантий формирования и развития экологического обучения, воспитания населения и экологической культуры;
в) обеспечение механизмов реализации задач, выдвинутых в существующей системе информационных и образовательных структур.
Статья 4. Принципы государственной политики в сфере непрерывного экологического образования
Основными принципами государстенной политики в сфере непрерывного экологического образования являются:
а) обеспечение государственных гарантий получения гражданином необходимого минимума экологических знаний;
б) обязательность экологического образования на всех уровнях образовательной системы, его преемственность и комплексный характер;
в) включение вопросов экологического образования во все целевые и отраслевые экологические государственные программы;
г) направленность экологического образования в ходе решения задач охраны окружающей природной среды;
д) осуществление государственной политики в вопросах экологического образования.
Статья 5. Экологическое образовательное и информационное пространство и сферы его использования
Составной частью экологического образовательного и информационного пространства государства являются система средств массовой информации, объекты различных сфер человеческой деятельности (производство и услуги), культуры и отдыха, туризма и спорта, природных комплексов (заповедники, заказники, природные памятники, национальные парки) и историко-архитектурных комплексов, городских и сельских территорий, которые вместе с сетью образовательных заведений нацелены на создание соответствующих условий для формирования экологической культуры общества и личности.
Настоящий Закон распространяется на государственные органы, государственные и общественные организации и объединения, осуществляющие образовательную, производственную, природопользовательную деятельность, на систему массовой информации, а также на отдельных лиц и на слои общества, которые занимаются вопросами экологического образования.
СИСТЕМА НЕПРЕРЫВНОГО ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯ ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ПРОЦЕССА
Статья 6. Система непрерывного экологического образования
Система непрерывного экологического образования является составной частью единой образовательной системы Республики Армения. Она является совокупностью взаимосвязанных государственных образовательных стандартов, образовательных программ различных уровней и направленности, обеспечивающих образовательную преемственность, курсов, учебных заведений и органов управления образованием.
Статья 7. Структура системы непрерывного экологического образования
Непрерывное экологическое образование включает в себя следующие уровни:
а) дошкольное экологическое образование и воспитание (экологическое образование в семье и в дошкольных учреждениях);
б) среднее экологическое образование;
в) среднее профессиональное экологическое образование;
г) высшее профессиональное экологическое образование;
д) послевузовское экологическое образование;
е) экологическое образование и воспитание широких слоев общества, в том числе в Вооруженных Силах.
Преподавание предметов экологической направленности во всех звеньях системы образования осуществляется в соответствии с государственными образовательными стандартами.
Статья 8. Государственные программы экологического образования
Организационной основой государственной политики в области экологического образования является государственная комплексная программа экологического образования.
Экологическое образование в Республике Армения осуществляется по единым государственным программам. Они разрабатываются уполномоченными органами государственного управления, а также общественными организациями. Компетенция общественных организаций устанавливается законодательством Республики Армения. Программы разрабатываются в соответствии с требованиями государственных стандартов.
Статья 9. Финансирование экологического образования
Вопросы осуществления, финансирования и сертификации государственных комплексных, целевых, отраслевых, территориальных программ Республики Армения решаются в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Финансирование осуществления государственных программ экологического образования производится в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
УПРАВЛЕНИЕ СИСТЕМОЙ НЕПРЕРЫВНОГО ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ НАСЕЛЕНИЯ
Статья 10. Компетенция Правительства Республики Армения в области экологического образования
В компетенцию Правительства Республики Армения в области экологического образования входит:
а) разработка основных направлений государственной политики в этой области и создание условий для их реализации, организация системы непрерывного экологического образования на республиканском уровне;
б) разработка и реализация государственной комплексной программы экологического образования и других государственных целевых и отраслевых программ, содержащих вопросы экологического образования;
в) участие в разработке международных экологических образовательных программ;
г) установление порядка сертификации деятельности образовательных учреждений и организаций по вопросам организации экологического образования и их государственная аккредитация;
д) установление порядка проверки профессионально-экологической подготовки и аттестации государственных служащих и специалистов, связанных с деятельностью, оказывающей вредное воздействие на окружающую среду, здоровье человека, а также работников систем образования, здравоохранения, науки и культуры;
е) подготовка и повышение квалификации специалистов-экологов, научных педагогических кадров и государственных служащих для системы экологического образования;
ж) информационное и научно-методическое обеспечение системы непрерывного экологического образования.
Статья 11. Компетенция органов территориального управления и местного самоуправления
Компетенция органов территориального управления и местного самоуправления в области непрерывного экологического образования регулируется в соответствии с Законом Республики Армения ,,Об образовании".
Статья 12. Участие общественных организаций и граждан в экологическом образовании
В области экологического образования общественные организации и граждане имеют право:
а) подготавливать предложения по усовершенствованию и реализации государственной политики в области экологического образования;
б) участвовать в республиканских конкурсах по разработке проектов по экологическому образованию;
в) участвовать в подготовке программ международного сотрудничества в области экологического образования.
Общественные организации и граждане осуществляют экологическую образовательную деятельность на основании государственного сертификата, который они получают в порядке, установленном законодатеьством Республики Армения, в соответствии с государственными стандартами экологического образования.
Организации и граждане, осуществляющие экологическую образовательную деятельность, имеют право подать заявку и получить достоверную экологическую информацию, которая необходима для осуществления образовательного процесса.
Каждый гражданин имеет право получить экологическое образование.
Родители и заменяющие их лица обязаны воспитать у детей бережное и ответственное отношение к природе.
Статья 13. Международное сотрудничество в области экологического образования
В области экологического образования международное сотрудничество осуществляется в соответствии с законодательством Республики Армения и международными договорами Республики Армения.
Если в международных договорах Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Международное сотрудничество осуществляется на всех уровнях государственных структур в соответствии с международными соглашениями, а также по договорам с образовательными учреждениями и физическими лицами.
Статья 14. Контроль за применением Закона
Контроль за применением Закона осуществляют республиканские органы исполнительной власти, которые занимаются вопросами образования, охраны окружающей среды и природопользования.
Правительство Республики Армения в установленном порядке периодически публикует информацию о ходе осуществления государственной программы экологического образования.