«ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի 4-րդ կետում «պետական հիմնարկ կամ իրավաբանական անձ» բառերը փոխարինել «կառույց» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ կետից հանել «(մսուր-մանկապարտեզ, ընտանեկան մանկապարտեզ)» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 5-րդ կետը «լրացուցիչ կրթության» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ արտադպրոցական դաստիարակության.» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 8-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8. Հեռակա ձեւով մասնագիտական միջին եւ բարձրագույն կրթության կազմակերպումն իրականացվում է կրթության պետական կառավարման լիազորած մարմնի սահմանած կարգով, իսկ մասնագիտությունների ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 15-րդ հոդվածի՝
ա) 3-րդ կետում «յոթ» բառը փոխարինել «վեց եւ կես» բառերով.
բ) 4-րդ կետի սկիզբը լրացնել «Պետական» բառով.
գ) 4-րդ կետի երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում դիմորդների ընդունելության արտոնությունները սահմանվում են օրենքով, իսկ պետական միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:»:
Հոդված 6. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ կետի՝
ա) «10 տարի» բառերը փոխարինել «11 տարի» բառերով.
բ) 2-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) միջին դպրոց (4-9-րդ դասարաններ).».
գ) 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) ավագ դպրոց (10-11 դասարաններ).»:
Հոդված 7. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ կետից հանել «ձեռնարկությունների,» բառը:
Հոդված 8. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 4-րդ կետից հանել «սովորողների եւ» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 2-րդ կետից հանել «ինչպես նաեւ ուսումնական կենտրոններում՝ մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի կրթական ծրագրերով» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական ուսումնական հաստատությունը հիմնարկի կամ իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող կազմակերպություն է, որը, սույն օրենքին, օրենքներին ու իրավական այլ ակտերին համապատասխան, ձեռք է բերում իր խնդիրների իրականացման համար անհրաժեշտ իրավունքներ եւ պարտականություններ:»:
Հոդված 11. Ուժը կորցրած ճանաչել «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 27-րդ հոդվածի 4-րդ կետը:
Հոդված 12. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 6-րդ կետի երկրորդ պարբերությունից հանել «իրեն հատկացված» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 30-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 30. Ուսումնական հաստատության ստեղծումը
1. Ուսումնական հաստատությունն ստեղծվում է հիմնադրի (հիմնադիրների) որոշմամբ:
2. Ուսումնական հաստատությունն ստեղծված է համարվում հիմնադրի (հիմնադիրների) կողմից դրա կանոնադրությունը հաստատելու եւ օրենքով սահմանված կարգով պետական գրանցում ստանալու պահից:»:
Հոդված 14. Օրենքի 33-րդ հոդվածի վերնագրից հանել «Իրավաբանական անձ հանդիսացող» բառերը:
Հոդված 15. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին կետի 4-րդ ենթակետից եւ 4-րդ կետից հանել «ոչ պետական» բառերը:
Հոդված 16. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հաստատում է պետական կրթական չափորոշիչների ձեւավորման եւ հաստատման կարգը.»:
Հոդված 17. Օրենքի 37-րդ հոդվածի՝
ա) 1-ին ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) մշակում է կրթության զարգացման պետական ծրագիրը, պետական կրթական չափորոշիչների ձեւավորման եւ հաստատման կարգը.».
բ) 15-րդ ենթակետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-րդ ենթակետ.
«15.1) համաձայնություն է տալիս պետական համապատասխան լիազորված մարմնի կողմից ուսումնական հաստատությունների վերակազմակերպման եւ լուծարման վերաբերյալ.»:
Հոդված 18. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 4-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) ապահովում է պետական ուսումնական հաստատություններին օգտագործման իրավունքով հանձնված շենքերի կառուցումը, շահագործումը եւ պահպանումը.»:
Հոդված 19. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 5-րդ կետի առաջին պարբերությունում «կառավարում է» բառերը փոխարինել «ղեկավարում է» բառերով:
Հոդված 20. Օրենքի 41-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 41. Կրթական գործունեության լիցենզավորումը
1. Օրենքով նախատեսված կրթական ծրագրերը կարող են իրականացվել միայն լիցենզիայի առկայության դեպքում: Լիցենզիան տրվում է ուսումնական հաստատությանը հետեւյալ պահանջների բավարարման դեպքում.
1) հիմնական մանկավարժական եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմ.
2) լաբորատոր բազա եւ ուսումնական տարածք.
3) ուսումնամեթոդական ապահովում.
4) գրադարանային-տեղեկատվական համակարգ.
5) ուսումնաարտադրական պրակտիկայի բազա:
2. Կրթական գործունեության լիցենզիան տալիս է կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմինը:
3. Կրթական ծրագրերի լիցենզավորումն իրականացվում է օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 21. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Զեկուցագրի հիման վրա պետական կառավարման լիազորված մարմնի ընդունած որոշումն ուսումնական հաստատությունը կարող է բողոքարկել դատարան:»:
Հոդված 22. Օրենքի 44-րդ հոդվածի 1-ին կետը «վկայական» բառից հետո լրացնել «ատեստատ,» բառով:
Հոդված 23. Օրենքի 45-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Պետական ուսումնական հաստատության գործունեությունն ապահովելու նպատակով՝ վերջինիս սեփականության կամ օգտագործման (անհատույց կամ հատուցելի) իրավունքով շենքեր, շինություններ, սարքավորումներ, ինչպես նաեւ սպառողական, սոցիալական, մշակութային եւ այլ նշանակության անհրաժեշտ հանձնվող պետական գույքի տեսակները հաստատում է կառավարությունը:»:
Հոդված 24. Օրենքի 46-րդ հոդվածի 3-րդ կետի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական բյուջեից պետական ուսումնական հաստատության ֆինանսավորումն իրականացվում է պետական պատվերի, սուբսիդիայի, պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի պահպանության վճարի եւ այլ ձեւերով:»:
Հոդված 25. Օրենքի 53-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 53. Սույն օրենքի 28-րդ հոդվածի 5-րդ կետն ուժի մեջ է մտնում միջին մասնագիտական կրթության մասին, բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին օրենքներն ընդունելուց հետո:»:
Հոդված 26. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր հոդվածով.
«Հոդված 55. Սույն օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ կետի գործողությունը տարածվում է միայն 2001 թվականին եւ դրանից հետո հանրակրթական ուսումնական հաստատություններ ընդունված անձանց վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОБРАЗОВАНИИ"
В пункте 4 статьи 3 Закона Республики Армения ,,Об образовании" слова ,,государственное учреждение или юридическое лицо, реализующее одну или несколько образовательных программ и обеспечивающее" заменить словами ,,структура, реализующая одну или несколько образовательных программ и обеспечивающая".
Статья 2. Из пункта 5 статьи 3 Закона исключить слова ,,(детские ясли-сад, семейный детский сад)".
Статья 3. Пункт 5 статьи 13 Закона после слов ,,дополнительного образования" дополнить словами ,, , в том числе внешкольного воспитания".
Статья 4. Пункт 8 статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
,,8. Организация среднего профессионального и высшего образования в заочной форме осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом государственного управления образованием, а перечень профессий (специальностей) утверждается Правительством Республики Армения.".
а) в пункте 3 слова ,,семилетнего возраста" заменить словами ,,возраста шести с половиной лет";
б) пункт 4 после слов ,,Прием в" дополнить словом ,,государственные";
в) абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
,,Льготы по приему абитуриентов в государственные высшие профессиональные учебные заведения устанавливаются законом, а в государственные средние профессиональные учебные заведения – Правительством Республики Армения.".
Статья 6. В пункте 3 статьи 18 Закона:
а) слова ,,10 лет" заменить словами ,,11 лет";
б) подпункт 2 изложить в следующей редакции:
,,2) средняя школа (4-9 классы);";
в) подпункт 3 изложить в следующей редакции:
,,3) старшая школа (10-11 классы);".
Статья 7. Из пункта 2 статьи 22 Закона исключить слово ,,предприятий,".
Статья 8. Из пункта 4 статьи 23 Закона исключить слова ,,обучающимися и".
Статья 9. Из пункта 2 статьи 25 Закона исключить слова ,, , а также в учебных центрах по образовательным программам магистра или дипломированного специалиста".
Статья 10. Пункт 1 статьи 27 Закона изложить в следующей редакции:
,,Государственное учебное заведение является организацией со статусом учреждения или юридического лица, которая в соответствии с настоящим Законом, законами и иными правовыми актами приобретает права и обязанности, необходимые для осуществления своих задач.".
Статья 11. Признать утратившим силу пункт 4 статьи 27 Закона Республики Армения ,,Об образовании".
Статья 12. Из абзаца второго пункта 6 статьи 28 Закона исключить слова ,,выделенной ему".
Статья 13. Статью 30 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 30. Создание учебного заведения
1. Учебное заведение создается решением учредителя (учредителей).
2. Учебное заведение считается созданной с момента утверждения учредителем (учредителями) его устава и получения в установленном законом порядке государственной регистрации.".
Статья 14. Из названия статьи 33 Закона исключить слова ,, , являющегося юридическим лицом".
Статья 15. Из подпункта 4 пункта 1 и пункта 4 статьи 35 Закона исключить слово ,,негосударственного".
Статья 16. Пункт 2 статьи 36 Закона изложить в следующей редакции:
,,утверждает порядок формирования и утверждения государственных образовательных стандартов;".
Статья 17. В статье 37 Закона:
а) подпункт 1 изложить в следующей редакции:
,,1) разрабатывает государственную программу развития образования, порядок формирования и утверждения государственных образовательных стандартов;";
б) статью после подпункта 15 дополнить подпунктом 15.1 следующего содержания:
,,15.1) дает согласие на реорганизацию и ликвидацию учебных заведений соответствующим государственным уполномоченным органом;".
Статья 18. Подпункт 4 статьи 38 Закона изложить в следующей редакции:
,,4) обеспечивает строительство, эксплуатацию и содержание зданий, переданных государственным учебным заведениям на праве пользования;".
Статья 19. В абзаце первом пункта 5 статьи 40 Закона слово ,,управляет" заменить словом ,,руководит".
Статья 20. Статью 41 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 41. Лицензирование образовательной деятельности
1. Образовательные программы, предусмотренные законом, могут осуществляться только при наличии лицензии. Лицензия выдается учебному заведению только при удовлетворении следующих требований:
1) основной педагогический и профессорско-преподавательский состав;
2) лабораторная база и учебная территория;
3) учебно-методическое обеспечение;
4) библиотечно-информационная система;
5) база учебно-производственной практики.
2. Лицензия на образовательную деятельность выдается уполномоченным органом государственного управления образованием.
3. Лицензирование образовательных программ осуществляется законом и в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
Статья 21. Пункт 4 статьи 43 Закона изложить в следующей редакции:
,,4. Учебное заведение может опротестовать в суд решение уполномоченного органа государственного управления на основании докладной.".
Статья 22. Пункт 1 статьи 44 Закона после слова ,,свидетельство," дополнить словом ,,аттестат,".
Статья 23. Пункт 1 статьи 45 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. В целях обеспечения деятельности государственного учебного заведения здания, строения, оборудование, а также виды необходимого государственного имущества потребительского, социального, культурного и иного назначения, передаваемые ему на праве собственности или праве (безвозмездного или возмездного) пользования, утверждаются Правительством.".
Статья 24. Первое предложение пункта 3 статьи 46 Закона изложить в следующей редакции:
,,Финансирование государственного учебного заведения из государственного бюджета осуществляется в форме государственного заказа, в виде субсидии, платы за содержание имущества, являющегося государственной собственностью, и в иных формах.".
Статья 25. Статью 53 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 53. Пункт 5 статьи 28 настоящего Закона вступает в силу после принятия законов о среднем профессиональном образовании, высшем и послевузовском профессиональном образовании.".
Статья 26. Закон дополнить новой статьей 55 следующего содержания:
,,Статья 55. Действие пункта 3 статьи 18 настоящего Закона распространяется только на лиц, поступивших в общеобразовательные учебные заведения в 2001 году и после этого.".