«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 2002 թվականի, ՀՕ-491) 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«2. Գույքահարկ վճարող կազմակերպությունները գույքահարկի եռամսյակային հաշվարկները մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ ներկայացնում են՝
1) հարկվող օբյեկտ համարվող շինությունների մասով՝
ա) Երեւան քաղաքի թաղային համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող շինությունների համար` շինության գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին (առանձնացված՝ ըստ համայնքների)՝ մինչեւ 2004 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ շինության գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2004 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
բ) Երեւան քաղաքից դուրս գտնվող շինությունների համար` շինության գտնվելու վայրի հաշվառող մարմին (առանձնացված՝ ըստ համայնքների).
2) հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցների մասով՝
ա) Երեւան քաղաքի թաղային համայնքների վարչական սահմաններում հաշվառված կազմակերպությունները՝ իրենց գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին՝ մինչեւ 2004 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ իրենց գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2004 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
բ) Երեւան քաղաքից դուրս հաշվառված կազմակերպությունները՝ իրենց գտնվելու վայրի հաշվառող մարմին:»:
Հոդված 2. Օրենքի 23-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 23. Գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմինները
1. Սույն օրենքի իմաստով ֆիզիկական անձանց մասով գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմին են հանդիսանում՝
1) Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինները՝ մինչեւ 2006 թվականի հունվարի 1-ը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝ 2006 թվականի հունվարի 1-ից սկսած, բացառությամբ սույն մասի 2-րդ կետում նշված դեպքի.
2) անկախ սույն մասի 1-ին կետի դրույթներից՝ ֆիզիկական անձանց շինությունների եւ փոխադրամիջոցների գույքահարկի ինքնուրույն հաշվարկն իրականացնող տեղական ինքնակառավարման մարմինները գույքահարկ վճարող ֆիզիկական անձանց հաշվառող մարմին են հանդիսանում սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն գույքահարկի ինքնուրույն հաշվարկն սկսելու օրվանից:
2. Սույն օրենքի իմաստով կազմակերպությունների մասով գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմին են հանդիսանում՝
2) անկախ սույն մասի 1-ին կետի դրույթներից՝ Երեւան քաղաքի թաղային համայնքները գույքահարկ վճարող կազմակերպությունները հաշվառող մարմին են հանդիսանում 2004 թվականի հունվարի 1-ից սկսած: Մինչեւ 2005 թվականի հունվարի 1-ը Երեւան քաղաքի թաղային համայնքները գույքահարկ վճարող կազմակերպությունները հաշվառող մարմին են հանդիսանում հարկային մարմինների հետ համատեղ:
Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից գույքահարկ վճարողների հաշվառման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО"
Статья 1. Часть 2 статьи 9 Закона Республики Армения ,,О налоге на имущество" (26 декабря 2002 года, ЗР-491) изложить в следующей редакции:
,,2. Организации-плательщики налога на имущество представляют квартальные расчеты по налогу на имущество до 25 числа следующего за отчетным кварталом месяца включительно:
1) в части строений, считающихся объектом налогообложения:
а) для строений, находящихся в административных границах окружных муниципалитетов города Еревана - в соответствующий обслуживающий налоговый орган по месту нахождения строения (раздельно по муниципалитетам) до четвертого квартала 2004 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту нахождения строения начиная с первого квартала 2004 года,
б) для строений, находящихся за пределами города Еревана, - в учетный орган по месту нахождения строения (раздельно по муниципалитетам);
2) в части транспортных средств, считающихся объектом налогообложения:
а) организации, учтенные в пределах административных границ окружных муниципалитетов города Еревана,- в соответствующий обслуживающий налоговый орган по месту их нахождения до четвертого квартала 2004 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту их нахождения начиная с первого квартала 2004 года,
б) организации, учтенные за пределами города Еревана,-в учетный орган по месту их нахождения.".
Статья 2. Статью 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 23. Учетные органы плательщиков налога на имущество
1. В контексте настоящего Закона учетными органами плательщиков налога на имущество в части физических лиц являются:
1) налоговые органы Республики Армения- до 1 января 2006 года, а органы местного самоуправления Республики Армения – начиная с 1 января 2006 года, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи;
2) органы местного самоуправления, производящие исчисление налога на имущество строений и транспортных средств физических лиц самостоятельно, независимо от положений пункта 1 настоящей части являются учетными органами физических лиц-плательщиков налога на имущество в соответствии с частью 3 статьи 10 настоящего Закона начиная со дня самостоятельного исчисления налога на имущество.
2. В контексте настоящего Закона учетными органами плательщиков налога на имущество в части организаций являются:
1) налоговые органы Республики Армения - до 1 января 2006 года, а органы местного самоуправления Республики Армения – начиная с 1 января 2006 года, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей части;
2) окружные муниципалитеты города Еревана являются учетными органами организаций-плательщиков налога на имущество начиная с 1 января 2004 года независимо от положений пункта 1 настоящей части. Окружные муниципалитеты города Еревана до 1 января 2005 года являются учетными органами организаций-плательщиков налога на имущество совместно с налоговыми органами.
Порядок учета плательщиков налога на имущество органами местного самоуправления Республики Армения устанавливается Правительством Республики Армения.".